Mazani a povrchova uprava olovenych strel

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

kexo
Příspěvky: 14
Registrován: 26 srp 2017 00:00

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od kexo » 26 srp 2017 00:46

po upečení
Přílohy
v po pečení.jpg


kexo
Příspěvky: 14
Registrován: 26 srp 2017 00:00

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od kexo » 26 srp 2017 00:48

výsledok poplastované strely
Přílohy
záver výsledok.jpg
kexo
Příspěvky: 14
Registrován: 26 srp 2017 00:00

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od kexo » 28 srp 2017 15:14

Dobrý deň. Ja používam na poplastovanie Pb striel práškovú farbu Pulverit. Robím to podľa toho čo som videl na videách z youtube a je to perfektné. Spokojnosť. Odliate strely najprv kalibrujem na 9,02mm, potom ich dám do nádoby do ktorej pridám trošku ale len ozaj trošku práškovej farby a trocha C6000 /lyžica/. Pretrepem a precedím čo mi ostane C6000 to použijem pri ďalšej várke. Vysuším a dám do plastovej nádoby s práškovou farbou, dávam do toho aj mikroténový sáčok pre zlepšenie elektrostatického efektu. Pretrepávam prerušovane cca 1-2 minúty potom vysypem do sitka preosejem. Preosiata farba ide naspäť. Poprášene strely ukladám hore dnom do prípravku z držiakov nábojov a preklopím na pekáč ktorý je vystlaný papierom na pečenie. Pečiem v el. rúre pri 200 stupňoch cca 10-12 minút. Vyberiem vysypem do vody a hotovo. Strela ma priemer 9,04 mm. Farby som kúpil po cca 5-6€ za 1kg základné farby čierna a biela zmiešal 2:1 som ich a mám šedú. Ostatné odtiene sú už drahšie. Pred tým som používal na povrchovú úpravu resistín ML smrad dlho schlo, pri prebíjaní rúra mastná lepivá, bordel. Skúšal som aj pomeďovanie, tiež náročné a zdĺhavé, výpary H2SO4... Poplastovanie je č. 1. elegantné bez smradu, akurát to prvé miešanie s C6000, ale robím to vonku a po precedení už smrad nie je. Skúšal som aj bez C6000 dá sa aj tak, ale lepšie prilnie farba na strelu ktorá bola pred tým ošetrená s C6000.
Uživatelský avatar
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od FTC » 08 pro 2017 17:59

Chtěl bych znovu oživit tohle téma a snad to někomu trochu pomůže...

Dnešní trh je dosti zaplaven přehnaně drahými komponenty a aby si člověk mohl ve větší míře užívat střelbu, tak musí za komponenty platit opravdu značný částky za střely. Dnes se průměrně pohybuje cena 1ks střely za 1,8Kč/ks. Střela je při přebíjení nejdražší komponenta, tak jsem se snažil vymyslet zajímavou alternativu, abych pokryl spotřebu a neplatil tolik peněz za střely.

Před více, jak třemi lety jsem začal zbývat zdokonalování olověných střel. Do té doby jsem byl závislý na přísunu cizích výrobků - povrchování teflonem, epoxidem, kluznými laky s příměsí MoS2, vypalovacíma barvama a samotným mazáním olověných střel.

Nejlépe fungovaly povrchy z teflonu a epoxidu. Za tu dobu jsem zjistil, že samotná povrchová úprava je k hovnu, protože při kalibraci samotné 9Luger střely je nutný diametr 9,03mm (.356´´) a na samotnou střelu při dané kalibraci se nevejde dostatečně velká vrstva plastu, aniž by se drážky prořízly na ¨olověné jádro¨. To potom při větším množství výstřelů značně ovlivňuje tlaky a přesnost střeliva. Drážky se zanáší poměrně rychle.

Dnes legálně dostupné varianty epoxidových úprav vyrábí fi Ares a I. Rašovský. Je pravdou, že jsou poměrně kvalitní, ale většinou mají nerovnoměrné tloušťky pláště a při vyšším zatížení se stejně po 100 ranách zanesou drážky i přesto výrobci prohlásí, že hlaveň je bez otěru olova a že nedochází k opotřebování hlavně. Což je lež! Olovo má vždy na povrchu krystalky antimonu(v záívislosti na tvrdosti a rychlosti chladnutí olova) a ty lauf vyhoblují dříve, nebo později taky, jako CuZn plášť.

2 roky jsem používal prvotní kalibraci střely na 8,96mm a následně jsem jí poplastoval. Otěr olova byl minimální i po 300 ranách bez čištění. Jen při vyšším tlakovém zatížení se střela v 3´´ laufu strhla. To mě vedlo k tomu, že je potřeba vytvořit silnější vrstvu.

Po zvážení situace jsem si nechal vyrobit kalibrační matrice pro olovo v diametru 8,89mm. Chtěl jsem docílit největšího krytí plastem, aby drážka hlavně neprořízla plášť. Opakovaným odstředivým krytím se mi podařilo vytvořit plášť o tloušťce 0,14mm. Střelivo 124gr bylo testováno i v pušce Marlin Camp 9 s rychlostmi přes 1250ft/s. s rychlým prachem, aniž by se strhly, anebo zanesly lauf.

Dal jsem si práci a pořídil i pár fotek:
(Střela RN FP 129gr, 0,14mm plášť Epoxi + MoS2, dia.:9,03mm, prach Vectan Ba9-4,7gr., zápalka S&B SP., délka náboje 27mm)
08122017199.jpg
08122017199.jpg (28.37 KiB) Zobrazeno 4168 x
08122017200.jpg
08122017200.jpg (40.86 KiB) Zobrazeno 3111 x
08122017201.jpg
08122017201.jpg (40.23 KiB) Zobrazeno 3111 x
V neděli vyrazim na střelnici S 5´´ laufem a podám info.
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 67
Registrován: 25 čer 2013 19:52
Bydliště: Kladno

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od Vejr » 08 pro 2017 18:20

Ohledně kalibrace - dostala se ke mě informace kterou nemám !!! osobně vyzkoušenou a ani jí zkoušet nehodlám. Pro 9luger se používají se střely z nelegovaného olova kalibrované na 9,14mm (.360") potažené komaxitem. Prý to funguje, oversize rozměr střely nahrazuje tvrdost.

nehodlám to zkoušet, mám své zbraně rád.
Uživatelský avatar
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od FTC » 08 pro 2017 20:05

Vejre, 9,14 je moc. 9,06 ještě jde, ale už moc zasírá lauf olovem. Nehledě na to, že při 9,14 musí nehorázně vylítnout komorový tlaky nahoru.

Ideální vypálení komaxitu by měla být okolo 180°C. Toho bych se už bál, protože to nebude daleko od hranice bodu tavení olova...

Správně připravený epoxid vytvrdíš za hodinu při 100° v troubě a pak kalibruješ. Ale myslím, že jsme se o tom bavili na soutěži. Kdyby cokoliv, napiš SZ
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 67
Registrován: 25 čer 2013 19:52
Bydliště: Kladno

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od Vejr » 09 pro 2017 08:59

komaxit chce 200, střely to snesou. Čím menší teplota tím delší dozrávání. Ale chce to mít přesné měření teploty a regulaci s malou hysterezí. Teflon jsem dělal taky na 200° a pohoda, až když mi kleknul regulátor a přejel jsem na 230 tak olovo ne že by se začalo tavit ale změklo tak že se střely zdeformovali vlaství váhou

Ohledně tý oversize kalibrace - prej to vychází z předovkářskejch postupů a komaxit zabraňuje mazání olova do vývrtu. Ovšem průtlačnej odpor takovéhle střely a s tím spojené tlaky jsou velká neznámá. Zkoušet to nechci

A ohledně kalibrace normálních střel - jsem zastánce postupu že kalibrovat se má až ve finále i s plastem. Není ho zase tolik aby se říznul.
Uživatelský avatar
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od FTC » 09 pro 2017 10:15

No tady je právě problém s tim tenkovrstvym plastovaním. Ať je povrchovka sebekvalitnější, ale tenká tak se lauf stejně zasere, když je máš nakrmený na cca PF 135 rychlým prachem a váha střely 115-130gr (9luger). Samozřejmě pro mířenkáře je to zbytečný, když náboje nabíjí zhruba na PF 115 a i míň.
Někde tady byl odkaz na patent od S&B, kde se povrchovkou zabývali. Opět byl problém se sílou vrstvy. Těch 0,14mm je už dost silná vrstva na to, aby se při PF 160 nestrhly, neletěly naplocho a nezasíraly hlaveň. Zkusim toho vybouchat 1000ks bez čištění, změřim rychlost a budu zase chytřejší. Mám 5 palcový polygon, tak výsledky budou lehce odlišný oproti drážkovaný hlavni.

Co se týče kalibrace až po poplastování, tak ti rozumím. Taky dost záleží na kvalitě kokil a teplotě taveniny... Ty si měl automat a kvalitní kokily, to já musim ručně. Občas se stává při ručním lití, že nějaké střely jsou oválné, proto kalibruju výhradně předem, běžně při lití si drobných detailů ve tvaru nevšimneš.
Uživatelský avatar
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od FTC » 10 pro 2017 12:52

Takže daná laborace: (Střela RN FP 129gr, 0,14mm plášť Epoxi + MoS2, dia.:9,03mm, prach Vectan Ba9-4,7gr., zápalka S&B SP., délka náboje 27mm-prach je jemně stlačený)
Vystřeleno 7 ran ze 130mm hlavně (Tactical sports) - nová hlaveň
teplota -6°C
průměrná rychlost 1120ft/sec. (341m/s) v 7-mi metrech od ústí
power faktor: 144,48

Vystřelený nábojnice(S&B) krásně čistý, zápalka nebyla vůbec nafouklá. Zdá se, že by snesla i menší navážky (cca 4,4-4,5gr Ba9) na IPSC minor faktor. Otázkou je, jestli při nižších navážkách bude tak dobře spalovat prach. Chtěl jsem nafotit hilzny, ale mám bohužel pravěký mobil...
kexo
Příspěvky: 14
Registrován: 26 srp 2017 00:00

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od kexo » 20 pro 2017 16:56

Dobrý deň. Chcel by som dodať, že po upečení striel ich znova kalibrujem na 9,02, lebo môj Arrow mal s nekalibrovanými sem tam problém, čo mohlo byť aj dané nerovnomernou hrúbkou nanesenej farby. Kalibrácia poplastovaným strelám vôbec neublíži. Ináč spotreba práškovej farby je minimálna pri 200 mikronoch.
Uživatelský avatar
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od FTC » 20 pro 2017 19:27

KEXO:
Upřímně si myslim, že kalibr 9,02 je málo pro olověnou střelu(to se spíše používá pro střely s kovovým pláštěm), se slabou vrstvou barvy se ještě jednodušeji strhne ve vývrtu, zvlášť když máš třeba lehce opotřebovanou hlaveň.

Jak je to s práškovou barvou, co se týče tvrdosti a přilnavosti?

Opravdu je úctyhodný, když někdo prozradí vlastní postup povrchování olova, ale prosímtě taky napiš laborace, jakými nabíjíš střelivo. To je v podstatě ta nejdůležitější informace.

Když povrchovka nedokáže ustabilizovat střelu ve vývrtu při power faktoru minimálně 130 a tvrdosti olova 13HBN a více, tak je k ničemu. (Když se budeme bavit o 9 luger) ta je rychlá a má docela vysoký komorový tlak.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od Jim » 20 pro 2017 23:26

Taky bych se na to chtěl dát, tak chytám rozumy. Budu kupovat kokilu a nevím, jestli klasický ogivál, nebo komolý kužel. Poradí někdo?
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Ježura
Příspěvky: 1
Registrován: 19 pro 2009 22:00

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od Ježura » 12 úno 2018 18:19

Abych trochu oživil téma:
Potřeboval bych radu kde se dá koupit vhodná prášková barva za rozumnou cenu, případně jestli nemáte někdo zkušenost s touto práškovou barvou? http://www.formybrno.cz/praskova-barva- ... a-ral-3000
kexo
Příspěvky: 14
Registrován: 26 srp 2017 00:00

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od kexo » 12 úno 2018 22:23

Zdravím. Nebol som tu dlhšie.
Moja laborácia: strela 356-125-2R po kalibrovaní a poplastovaní váži 128gn, zápalky Fiochi, CCI a S&B, 3,5gn D032, 28,8 mm teplota vonku -3 stupne. Strieľané z Arow 97, CZ Rami a Glock 17.
Mal som obavu z opakovania v Rami, ale bolo to bez problémov. Glock detto. Arow problém s posledným nábojom nedotiahol záver do konca, neostal otvorený. Vystrieľané cca 300 nábojov. Všetko lietalo pekne, žiadna plocha, popre zhadzovalo spoľahlivo. Hlavne v pohode bez olova.D032 žiadne nespálené zbytky.
Na skúšku som laboroval s 3,7gn D032 Arow už fungoval bez chyby.
Kamarát má hradlá dal som mu na otestovanie obidve laborácie dám vedieť. Na 1 kg olova z oloviek pridávam cca 150 g literiny.
K odolnosti poplastovaných striel ako aj inšpirácií týkajúcich sa poplastovania je na nete veľa.
stačí do vyhľadávača zadať powder coating bullets :)
Uživatelský avatar
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od FTC » 13 úno 2018 17:46

2 Kexo: Musím říci, že jsem rád, že se někdo taky podělí o svoje zkušenosti s povrchací olova.
Zkoušel jsi laborovat střely silnějšími navážkami? 3,7 gr D032 mi pripadá velmi málo. Zkus změřit ty rychlosti, dost mě to zajímá. Prosím, zkus test a dostat se na cca 1100ft/sec. a pak dej vědět, jak jsou stabilní a jak se otírají v hlavni.
Neber to prosím, jako kritiku, jen mě zajímá srovnání zatížitelnosti oproti povrchovce z epoxidu.
Odpovědět