LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od skagerak » 26 lis 2017 09:30

zpráva nějaký ten rok stará, ale imho k věci ...
https://zpravy.idnes.cz/kriminalistu-pr ... 9_krimi_hv


FullSoft
Příspěvky: 9
Registrován: 11 úno 2017 18:07

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od FullSoft » 26 lis 2017 11:54

Takže díky tomuto už bez ohledu na to, co tu kdo odpověděl na můj dotaz na předešlé stránce, vím, že jsou polopláště SP od S&B, které "láduji" na nošení, zcela legální - a protože Black Mamba od Fiocchi je prakticky totožný náboj a v uvedeném seznamu není, tak to neřeším a nosit ho budu i nadále.

_______________________
Odesláno z "founa"
Beran
Příspěvky: 156
Registrován: 28 srp 2012 22:16

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od Beran » 26 lis 2017 12:37

Konkrétně BM je v seznamu uvedená jako schválené střelivo, nicméně nikdo se tu nezmínil o podstatné věci...
Pakliže budu nosit střelivo buď přímo zařazené do skA. nebo splňující dané specifikace skA. tak jsem ve velkém průšvihu pakliže budu kontrolován PČR a toto střelivo u mne najdou naládováno...
V tom případě jde totiž o vědomé porušení zákona a má to pro tohoto budoucího - bývalého majitele ZP fatální následky vzhledem k jeho ZP.
Řeší se tu použití, jenže v tomto případě může takto vybavený majitel rychle přijít o možnost nosit a vlastnit - natož použít...
Tak na to raději myslete ;-)
Já dlouhou dobu nosil BM, nicméně sem přeládoval na Lapua cepp extra - ty totiž na rozdíl od BM většinou zůstávají v těle a neohrožují okolí + předávací energie je o něco větší než u náboje .45 AUTO (záměrně píši předávací a né zastavovací).
Dělaly se na ní úřední oficiální testy a LCE dokáže předat veškerou svou energii na rozdíl od .45 AUTO FMJ - která většinou pokračuje v dráze a opouští tělo. BM předává také hodně energie, nicméně tělo spolehlivě opouští - což je nežádoucí.
Takže prosím nebrat v potaz jen účinost, ale také to aby jsem i nadále zůstal vlastníkem oprávnění v případě kontroly...
Dají se tu totiž legálně koupit úžasné náboje, které by byly opravdu účiné - nicméně nechci riskovat svůj průkaz v případě že bych je nosil...
open
Příspěvky: 195
Registrován: 13 pro 2008 10:17

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od open » 26 lis 2017 16:46

Asi bych s tou municí až tak nelaboroval.
Vždy nejdůležitější je umístění bodu zásahu.
Pokud se 1-3 x dobře strefíš ,,povoleným" střelivem tak ti garantuju, že útočník
ve svém počínání určitě pokračovat nebude. :wink:
Beran
Příspěvky: 156
Registrován: 28 srp 2012 22:16

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od Beran » 26 lis 2017 18:33

v tom je právě ten problém, protože na hlavu se střílet nedá - jednak je to poměrně malý cíl a hlavně se u soudu pak žalobce přikloní spíše k popravě nežly k NO (vzhledem k úmyslně zvolenému zásahu).
Takzvaně "bezproblémová" (nebrat doslova) je oblast břišní a pánevní z pochopitelných důvodů...
Avšak tam FMJ rozhodně nevyřadí útočníka okamžitě.
Ale to už se pouštíme na pole teorie 8)

PS: Koukám že BM se nějak ze seznamu ztratilo...
Záměr nebo náhoda?
glock69
Příspěvky: 386
Registrován: 07 dub 2006 22:05
Bydliště: UH

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od glock69 » 26 lis 2017 19:35

Kde se dají koupit Lapua cepp extra? Všichni prodejci, kde jsem se ptal, mi tvrdí, že už je nikdo nedováží.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od qwer » 26 lis 2017 19:41

open píše: Pokud se 1-3 x dobře strefíš ,,povoleným" střelivem tak ti garantuju, že útočník
ve svém počínání určitě pokračovat nebude. :wink:
Mám pocit, že třetí zásah útočníka by jsi u soudu těžko obhajoval. Jo rozumím zastavujícímu účinku vs. adrenalin atd., z toho lze ale dospět k mnohokrát opakovanému závěru, že je vhodnější volba těžké střely s velkým průřezem např. 45ACP, 40SW.
Rejsek
Příspěvky: 80
Registrován: 31 led 2017 15:13

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od Rejsek » 26 lis 2017 21:52

U nás nakonec možná raději vysypat celý zásobník a svést to na afekt. 2-3 přesně mířené rány z tebe v očích naší justice udělají chladného a zkušeného zabijáka :lol:

K tomu počtu výstřelů. Záleží myslím hlavně na povaze útoku. Licitovat o vhodném počtu výstřelů mi přijde trochu bezpředmětné. Vystřelíš prostě tolikrát, kolikrát bude potřeba - to si musíš v konkrétní situaci rychle srovnat v palici. Na to není žádné pravidlo. A ty v první chvíli ani třeba nezaregistruješ, že jsi útočníka trefil, pokud to bude 120kg hora sraček v černé bundě a půjde setrvačností dál. Nebo jiný příklad (bohužel dost reálný): borec v kamionu drtí lidi na náměstí - to si piš že bych mu do kabiny vysypal celej zásobník => je to adekvátní a nikdo by mě za ten počet střel 100% nesoudil.

Vrátil bych se asi k debatě legál/ilegál. Tohle už je spíš téma pro nějaké právní oddělení a těch situací může nastat milión :)
Ty zmíněné ráže jsou samozřejmě lepší, ale kupuj si kvůli tomu druhej kvér za tisíce.

Ty Lapua cepp extra co tu psal kolega vypadají solidně, ty vidím poprvé. A podle diskuze někde tu na fóru i v pohodě legální. Na google jsem jich v eshopech skladem pár našel. Ale všecko Čechy, to mám z ruky :(
》》》》》FORTES FORTUNA ADIUVAT《《《《《
Beran
Příspěvky: 156
Registrován: 28 srp 2012 22:16

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od Beran » 26 lis 2017 22:14

Problém těžké střely je v tom že dlouho drží energii a tím pádem dojde k průniku.
Lehká střela oproti tomu rychle ztrácí energii a tak je šance že ji předá všechnu a nezbyde dostatek energie k průletu (proto se dělají tyhle včelky v cca 100gr).
Proti .45 AUTO, .40S&W a td mluví i to že raději budu mít ve zbrani 18 ran než 8 na stejnou velikost zbraně.
Dokonce už i USA to pochopila a vrací se houfně k 9mm Luger.
Počet vypálených ran je mýtus. Obrana je adekvátní dokud útok trvá - neboli pokud nejde k zemi tak třeba dva zásobníky.
Add ty LCE mají v Plzni.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od qwer » 26 lis 2017 22:58

Doufám nechceš tvrdit, že snáz cílem projde 45ACP než 9Luger, řekl bych, že zde je to přesně naopak.
Beran
Příspěvky: 156
Registrován: 28 srp 2012 22:16

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od Beran » 26 lis 2017 23:20

Obecně ne.
Myslel jsem primárně váhu vztahem ke stejné ráži... :D
Každopádně v tom hraje roli i tvar střely... takže pokud srovnáme kupříkladu 9mm LCE vs .45 Auto FMJ tak ta pětačtyřicítka projde mnohem snáze oproti devítce LCE. V tomto případě tedy ano.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od qwer » 27 lis 2017 18:26

Myslím, že si v hlavních věcech rozumíme, jsem jen trochu nedůvěřivý k info o deformaci střel 9mm Luger a to i LCE.
Beran
Příspěvky: 156
Registrován: 28 srp 2012 22:16

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od Beran » 27 lis 2017 22:26

9mm Luger nemá dostatek rychlosti na to aby se deformoval pokud nemá odhalenou, nebo skrytou válcovou dutinu.
On byl už velice schopný na předání energie náboj Lapua cepp super 9mm Luger, jenže se přestal do ČR dovážet...
LCE je o krok dál kuli naznačení náseku na okraji.
Po zasažení měkkého cíle se ovšem nezvětšuje a nedeformuje.
Třeba u BM se dlouho dumalo jak je možné že dokáže předat tolik energie a při tom proletět... přišlo se na to při testech.
Ona totiž při průniku doslova "vrtí" zadkem a tím dochází k předání větší energie než kdyby to nedělala.
Ze své hlavy to nemám.
Podělil se o to s náma jeden moudrý pán za KB z Prahy... dělaly na nich testy a ukázal nám záznamy z vysokorychlostní kamery jak se to chová v bal. želatyně + výsledkové tabulky počáteční a zbytkové energie.
glock69
Příspěvky: 386
Registrován: 07 dub 2006 22:05
Bydliště: UH

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od glock69 » 28 lis 2017 16:00

Tak přemýšlím, nebyl jeden z těch nábojů (LC extra nebo super) kategorizován jako "A"?
Beran
Příspěvky: 156
Registrován: 28 srp 2012 22:16

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od Beran » 28 lis 2017 21:13

NN právě naopak.
LCS byl zařazen jako povolený k nošení, stejně jako BM.
LCE nebyl uveden - tím pádem ani zakázán.
Přijde mě divné že už v tabulce není ani jeden z nich...
To není standartní postup, protože pokud by se změnilo rozhodnutí, byl by zařazen do jiné kategorie...
Odpovědět