LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od Jim » 24 lis 2017 12:36

No, ono je zakázané ledacos, třeba taky chodit na červenou na přechodu. Mě jen nejde do hlavy, jaký je rozdíl v tom, jestli někdo v sebeobraně zabije útočníka legálním, či nelegálním způsobem, resp. střelivem. Důležité je, že si zachrání život ne?


Času dosti mám, trpělivost musím míti.
sapér vodička
Příspěvky: 53
Registrován: 04 říj 2015 20:36

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od sapér vodička » 24 lis 2017 13:54

Při použití celopláště by teoreticky např. nemuselo dojít k usmrcení, případně k tak závažnému poranění útočníka. Dokážu si představit, že toto by soud mohl řešit.
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od skagerak » 24 lis 2017 13:56

do značné míry souhlas s Jimem, život je asi tak nějak to nejcennější ...

jinak si dovolím než pojem "sebeobrana" použít pojem "nutná obrana" (NO).

z hlediska posuzování zda jednání bylo či nebylo nutnou obranou by mělo být vcelku jedno, jestli jste se bránili legálně drženou pistolí a v ní dovoleným či nedovoleným střelivem, stejně tak by mělo být jedno, že ta pistole byla na černo atd...

ale další věc je, že to na vás může pak vrhnout ne zcela pozitivní pohled ...
a ta slova .."střelivo se zvýšeným ranivým účinkem" ... která se pak budou nacházet ve spise, některé orgány přiměje k tomu aby vás apriorně zařadili mezi krvelačné bestie, které nemají ve slušné společnosti co dělat .... (prostě lidský faktor, nevíš kdo to bude řešit ...)

tak nechť si každý uváží, co je pro něj důležitější .....
Rejsek
Příspěvky: 80
Registrován: 31 led 2017 15:13

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od Rejsek » 24 lis 2017 18:27

Nečetl jsem celé vlákno, ale pravda je to co napsal Skagerak.Ne ,,mělo", ale ,,je" to jedno. Jelikož je v zákoně uvedeno ,,Čin jinak trestný...". To v praxi znamená, že máš teoreticky (přehnaně řečeno) právo rozmašírovat pachatele třeba RPGčkem, pokud nebude nic jiného po ruce a povaha útoku to bude vyžadovat.
Problém je ale právě ta spekulativní druhá část, a to je ta otázka přiměřenosti. A tam, z důvodu toho, že právníci jsou dneska schopni uplést bič i ze sebeřidšího ho..a, bych já osobně ládování zakázaného střeliva silně zvažoval. S ohledem na to, že to láduješ do magu ne v nouzi, ale dopředu a úmyslně, a to už samo o sobě trochu nabourává institut KN.

Četl jsem taky dříve, na jednom nejmenovaném webu, starší článek o mýtech zastavujícího účinku. Mimo to, že zmiňoval dlouhodobou při o této problematice, vyvolával ve mě také použitými příklady spekulace. A to zdali, vzhledem ke spoustě proměnných, které můžou při dané sebeobraně pomocí stř. zbraně nastat, má vůbec smysl takové střelivo používat. Jelikož to na mě nepůsobilo nějak samospasitelně. Byla tam zmíněna i expanzní střela 9 mm Luger Silvertip, což se podle parametrů dá srovnat s výše zmíněným magtechem, a zasažený pachatel byl přesto schopný dál zabíjet (a to nebyl ani sjetý).

Co se mě týče - hlavně s přihlédnutím k naší vyměklé justiční břečce si z toho dedukuju tohle - nestojí to za to. K možnému snížení ohrožení kolemjdoucích díky expanzní střele u nás bohužel asi nikdo nepřihlíží a v důsledku mi to může jen přitížit. Raději se budu modlit za vyhnutí se takové situaci a když už, tak za přesnou mušku :)
》》》》》FORTES FORTUNA ADIUVAT《《《《《
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od skagerak » 24 lis 2017 18:44

Rejsek píše:Ne ,,mělo", ale ,,je" to jedno.
Poměrně odvážně kategorické tvrzení :mrgreen:
Rejsek
Příspěvky: 80
Registrován: 31 led 2017 15:13

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od Rejsek » 24 lis 2017 18:51

To není kategorické tvrzení, ale doslovný výklad zákona :) Důležité je právě hlavně to, co jsem napsal pak. Přiznávám, v podstatě jsem vlastně jen opět, ale více politicky sdělil to, co jsi napsal na konci svého předešlého příspěvku :lol:
》》》》》FORTES FORTUNA ADIUVAT《《《《《
FullSoft
Příspěvky: 9
Registrován: 11 úno 2017 18:07

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od FullSoft » 24 lis 2017 22:40

Docela by mě zajímalo, jak je to tedy s poloplášťovým střelivem - při nošení mám vždy "naládovanou" kombinaci S&B 6,5g SP a Fiocchi Black Mamba... Pokud to mohu legálně koupit, proč bych to tedy nemohl i legálně nosit a samozřejmě v případě potřeby i použít...

_______________________
Odesláno z "founa"
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od skagerak » 24 lis 2017 22:57

viz výše....

a ještě k tomuto tématu podotknu, že některé střelivo je zakázáno pouze pro krátké zbraně, pro dlouhé je ok .... tzn obchodníka nemusí - pokud máš pz na dlouhou příslušné ráže, nebo třebazp skup. B, zajímat, jestli to opravdu míníš použít do té dlouhé...

slovy zákona doslovně :
pro krátké kulové zbraně se střelou šokovou nebo střelou určenou ke zvýšení ranivého účink
FullSoft
Příspěvky: 9
Registrován: 11 úno 2017 18:07

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od FullSoft » 24 lis 2017 23:25

Mám pouze skupinu E a při nákupu střeliva musím tedy vždy předložit i průkaz zbraně - takže prodejce vždy ví, že mám pistoli a ještě se mi nestalo, že by mi někde odmítli uvedené náboje prodat... Jedná se o asi 5 - 6 obchodů, kde jsem polopláště nakupoval.

_______________________
Odesláno z "founa"
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od skagerak » 25 lis 2017 00:00

o polopláště ani moc nejde....
Rejsek
Příspěvky: 80
Registrován: 31 led 2017 15:13

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od Rejsek » 25 lis 2017 00:49

Pročítal jsem různé fóra a vůbec niko nikde nedal nějakou rezolutní odpověď.

zákon o zbraních hovoří následovně:
§ 4
zbraně kat. A
........
b) střelivo
1. se střelou průbojnou, výbušnou nebo zápalnou,
2. pro krátké kulové zbraně se střelou šokovou nebo střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku a
3. které neodpovídá dovolenému výrobnímu provedení,

Problém je, že zákon jasně a čistě nedefinuje ,,střelu určenou ke zvýšení ranivého účinku". Ale definuje v přiloze 2-druhy střeliva, střelu šokovou: ,,jednotná střela, se špičkou ve tvaru komolého kužele, který je na vrcholu opatřen otevřenou válcovou dutinou, do které zasahuje část olověného jádra tvaru komolého kužele, plášť je na okrajích podélně naříznut"

Taky jsem se dočetl, a bylo tam i pár zveřejněných reakcí samotných odpovědných institucí, že jediným kdo má možnost relevantního potvrzení zda se jedná/nejdná o ,,střelivo se zvýšeným ranivým účinkem", je Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva. No a v souvislosti s tím jsem se dočetl, že střelivo se zvýšeným ranivým účinkem je veškeré střelivo, které ve zkušebně způsobí nepřiměřeně velkou dutinu ve srovnání se standardním střelivem, při testu na balistickém gelu.

Je fakt, že pokud je to takto nejistě definované a tyhle náboje se navíc dají normálně koupit, může si s tím šikovný právník, v případě obhajoby klienta, který to použil, elegantně vytřít prdel. Ale dát za to ruku do ohně?......
Vyberte si kluci :)
》》》》》FORTES FORTUNA ADIUVAT《《《《《
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od skagerak » 25 lis 2017 00:59

Je treba rozlisit dve situace:
1) z nejakeho duvodu u tebe najdou v kveru strelivo ktere tam nema podle nich byt ... a bude se to spravne nebo trestne resit....

2) pouzil si kver v ramci NO, a v teto souvisdlosti se zjisti zes v nem mel strelivo ktere jsi podle nich v nem mit nemel ...
open
Příspěvky: 195
Registrován: 13 pro 2008 10:17

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od open » 25 lis 2017 11:26

Myslím si, že ,,rozhodující" je zda podmínky KN nebo NO skutečně nastaly.
Pokud je rozhodnuto, že ano vše ostatní by mělo padat pouze na útočníka.
Ten musí počítat se skutečností, že obránce se bude bránit všemi ,,dostupnými prostředky",
že u sebe může mít třeba omylem i nepovolené střelivo, vidle a co já vím ještě. A že mu může
způsobit taková zranění, že je nerozchodí.
A zkoumat přiměřenost mi připadá dost zcestné. Ze stínu se na mne vyřítí někdo se sekerou
a to si mám jako ještě přebít abych ho moc nezranil? Nebo se poohlédnot po menších vidlích?
Takže pokud skutečně nastaly podmínky KN, NO vše ostatní musí jít na vrub útočníka jelikož
jeho jednání zapřičinilo užití i nepovoleného střeliva.
Rejsek
Příspěvky: 80
Registrován: 31 led 2017 15:13

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od Rejsek » 25 lis 2017 20:20

Ano ano, to je ideální stav :) Problém je ten, že naše groteskní justice vůbec připouští v tak vážné situaci, jako je sebeobrana střelnou zbraní, pochybnosti typu ,,by mělo" :)

Koukal jsem na stránky ČÚZZS. Je to uplně dole, hollowpointy 9mm Luger od bellotu. Jako zakázané (kat A). http://www.cuzzs.cz/cs/rejstrik-rozhodn ... egorizace/ Pak zkus schválně zadat JHP sellier & bellot k nákupu do seznamu, nebo google, co ti to najde.
Takže fakt, že si tu kolegové třeba koupili JHP od Magtechu poukazuje asi na to, že tento náboj ČÚZZS dosud netestoval a tudíž ho lze koupit na sk. B. K posuzování ranivého účinku by došlo asi až právě tehdy, když by to člověk použil. Nebo to udělají časem sami od sebe. A nebo si může člověk zaplatit 4 litry a nechat si účinek kategorizovat na vlastní triko, aby měl jistotu.

Jde asi nejspíš o to, že skutková podstata se možná, jak říkáš, opravdu bude řešit jako první, ale kvůli našim debilním zákonům, které se nedokážou jednoznačně postavit na stranu oběti, bez ohledu na použité prostředky, se toho někdo může chytit (rodina útočníka atd.). Neexistují žádné modelové situace, ani nemáme precedentní právo. Buď si jistý, že pokud útočníka nezabiješ, řekne a udělá všechno proto, aby nemusel do krimu. Ano, té ženské v tom obchodu se zbraněmi se zastala justice rychle, ale asi hlavně proto, že už chcala krev a pachatel byl recividista - chce na tohle někdo čekat?!
Absurdní příklad: Pachatel může být zoufalý chlap, který zazmatkoval, protože ho někdo vydíral a třeba ti ani ublížit nechtěl. Byl to jen rozklepaný sráč s nožem a blábláblá. Naše dobroserská doba je bohužel schopna takovýchto individuí litovat.
Brát s rezervou. Je samozřejmě blbost uvažovat o tom coby-kdyby. Na použití stř. zbraně při reálné obraně tě adekvátně nepřipraví nic (snad jen předchozí zkušenost :twisted: ) A u soudu půjde spíš o to, co jsi udělal, než o to, co sis myslel.

Jak už tu kluci psali, tohle rozhodnutí je na každém. Můžem tu spekulovat donekonečna. Nejsem expert na balistiku a zbraně jsou mým koníčkem teprve krátce. Ale můj názor je ten, že JHP je ti k hovnu uplně stejně jako FMJ, pokud nemáš dobře natrénovanou pudovou střelbu, nejsi psychicky odolný a nedokážeš pohotově vystřelit, adekvátně k situaci. Příklady použití, co jsem četl, z toho taky nějak vehementně nedělaly instantní ,,upgrade" požadovaného výsledku + je tam ten nepříjemný faktor pochybnosti o legálnosti. Já bych do toho nešel, ale je to jen můj názor.
》》》》》FORTES FORTUNA ADIUVAT《《《《《
Uživatelský avatar
Skg
Příspěvky: 61
Registrován: 01 zář 2010 22:22
Bydliště: Rokycansko pod Brdy
Kontaktovat uživatele:

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od Skg » 26 lis 2017 08:33

Vcelku zajímavé je, že pro případ nutné obrany a krajní nouze jsou střely s řízenou deformací pokládány za nehumánní (jako by chování útočníka humánní bylo) a tedy zakázané. Policie je ale použít smí, přičemž fakt, že takto používá nehumánní prostředek, a to i čistě pro svou obranu, nevadí.
Remington 1911 R1, Sa 58 Sporter
Odpovědět