Kdo maze, ten jede

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
DrU2
Příspěvky: 391
Registrován: 04 úno 2009 21:02
Bydliště: Západ

Re: Kdo maže, ten jede

Příspěvek od DrU2 » 23 zář 2017 19:55

Nidko nechce Napier? ... na lauf ci diabolky..., :?:


Timi75
Příspěvky: 12
Registrován: 05 lis 2016 21:27

Re: Kdo maže, ten jede

Příspěvek od Timi75 » 14 říj 2017 20:45

Ahojte. Do pruzinovky vazelinu ci olej ,len na samotnú pruzinu, alebo na vnutro piesta. Pred tesnenie, do valca sa nesmie dostat ziaden tuk. Velice sa mi osvedcil Molybdénsulfid prások. Optimálne maze stenu vzdusnej komory bez náznaku dieselovania- spicková konzistencia striel.
DrU2
Příspěvky: 391
Registrován: 04 úno 2009 21:02
Bydliště: Západ

Re: Kdo maže, ten jede

Příspěvek od DrU2 » 17 dub 2019 09:26

Prosim, kde a jakou kupujete silikonovou vazelinu na krouzky a mazani?
Staci treba tahle :/?
Dekuji
Uživatelský avatar
shadowmage
Příspěvky: 104
Registrován: 16 črc 2018 09:35
Bydliště: Praha

Re: Kdo maže, ten jede

Příspěvek od shadowmage » 17 dub 2019 11:40

Jelikož jí používám i u CO2 pistolí dal jsem přednost téhle, funguje do -70 stupňů celsia (pokud dojde k tvorbě vloček tak ty mají za normálních podmínek teplotu -78, tak uvažovat o nízkých teplotách není od věci) a kvalita je výborná, jen je trochu dražší, mají 3 velikosti balení:

http://www.ekolube.cz/p/ekolube-silikon ... 0-g--15565
Optimista ten svou hlavu mučí, ve svém volnu anglicky se učí, pesimista, ten má obzor dosti úzký, ve volnu se tedy učí rusky, realista nechce jenom v demonstracích kvílet, pořídí si zbraň a jde se učit střílet...
Uživatelský avatar
therion
Příspěvky: 355
Registrován: 19 dub 2013 06:55

Re: Kdo maže, ten jede

Příspěvek od therion » 18 dub 2019 09:09

Do pruzinovek se silikonem opatrne. Pri vystrelu vznika teplota vyssi jak 200°C a tam uz se silikon rozklada na kysele produkty , ktere pusobi korozivne.
DrU2
Příspěvky: 391
Registrován: 04 úno 2009 21:02
Bydliště: Západ

Re: Kdo maže, ten jede

Příspěvek od DrU2 » 18 dub 2019 09:52

Ja to chci na vetrovku :).
Apropo, mohla by se teda pruzinovka mazat medenkou nebo grafitovou?
Uživatelský avatar
shadowmage
Příspěvky: 104
Registrován: 16 črc 2018 09:35
Bydliště: Praha

Re: Kdo maže, ten jede

Příspěvek od shadowmage » 18 dub 2019 10:37

Tu silikonovou používám jen na větrovku a CO2 pistole, na pružinovky tam mají grafitovou, kupoval jsem tam oboje při jedné poště. Jinak v prostoru před těsněním, kde jsou ty vysoké teploty, tam by správně neměla být vaselina vůbec žádná, jen lehce máznout vedení pístu a hodně pružinu. Na pružinu není dobrá silikonová hlavně proto, že pod tlakem dost teče, takže za chvilku by tam nebyla vaselina vůbec žádná
Optimista ten svou hlavu mučí, ve svém volnu anglicky se učí, pesimista, ten má obzor dosti úzký, ve volnu se tedy učí rusky, realista nechce jenom v demonstracích kvílet, pořídí si zbraň a jde se učit střílet...
Uživatelský avatar
Strix71
Příspěvky: 417
Registrován: 16 led 2016 15:39
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo maže, ten jede

Příspěvek od Strix71 » 19 dub 2019 16:06

Silikon se nesmí používat pro mazání vzduchovky.
Mám plno fotek opotřebení válce po použití silikonu.
Většina si myslí, že nejdůležitější je namazat těsnění pístu. Ale není to tak. Nejdůležitější je namazat napínací páku a píst, jelikož napínací páka se tře o vnější stranu válce a píst o vnitřní stranu válce. Při použití silikonového maziva se tyto díly rychle opotřebí.
Silikonové mazivo vymývá ostatní maziva a dojde k opotřebení i přes namazání těsnění pístu motorovým olejem.

Když se do výkonné vzduchovky (nad 16J) dostane silikon do válce, tak se bude muset vyměnit těsnění pístu hned po prvním výstřelu.
Nezkoušel jsem sprej, ale silikonové mazivo. I troška stačila na to, aby se těsnění pístu roztrhlo.
válec
Příspěvky: 137
Registrován: 11 kvě 2019 00:32

Re: Kdo maže, ten jede

Příspěvek od válec » 15 kvě 2019 21:23

therion píše:
18 dub 2019 09:09
Do pruzinovek se silikonem opatrne. Pri vystrelu vznika teplota vyssi jak 200°C a tam uz se silikon rozklada na kysele produkty , ktere pusobi korozivne.
Jenže to se děje i s mazivem, který tady nekriticky považujete za dokonalý řešení - molykou. Akorát k tomu nedochází u Slábií ale až u silnějších pružinovek a děje se to pozvolna, bez oblaků kouře, tak si toho nikdo nevšimne . Jenže zakyselit si hlaveň tím co vznikne ze sulfidu, to je úplný prd proti kyselince křemičité... Mohl bych napsat jak se dá na pružinovce dopředu zjistit jestli se v ní bude molyka rozkládat, kdyby to někoho zajímalo
Marysh
Příspěvky: 244
Registrován: 06 lis 2014 20:48

Re: Kdo maže, ten jede

Příspěvek od Marysh » 17 kvě 2019 08:41

válec píše:
15 kvě 2019 21:23
therion píše:
18 dub 2019 09:09
Do pruzinovek se silikonem opatrne. Pri vystrelu vznika teplota vyssi jak 200°C a tam uz se silikon rozklada na kysele produkty , ktere pusobi korozivne.
Jenže to se děje i s mazivem, který tady nekriticky považujete za dokonalý řešení - molykou. Akorát k tomu nedochází u Slábií ale až u silnějších pružinovek a děje se to pozvolna, bez oblaků kouře, tak si toho nikdo nevšimne . Jenže zakyselit si hlaveň tím co vznikne ze sulfidu, to je úplný prd proti kyselince křemičité... Mohl bych napsat jak se dá na pružinovce dopředu zjistit jestli se v ní bude molyka rozkládat, kdyby to někoho zajímalo
...křemičité..??? Nikde jsem v popisu maziv typu Molyka nenašel zmínku o tom, že by obsahovaly křemík ( Si, silicium). Pokud myslíte chemickou sloučeninu MoS2 , tak to je sirník molybdeničitý ( disulfid molybdenu).
válec
Příspěvky: 137
Registrován: 11 kvě 2019 00:32

Re: Kdo maže, ten jede

Příspěvek od válec » 17 kvě 2019 09:41

Předchozí příspěvek snad není nutný celý zkopírovat do citace, ale jinak dík za upozornění že jsem to poslal napsaný jinak než jsem chtěl. Bohužel příspěvky mi nejdou editovat, takže tu větu jak měla být dám sem:
Jenže zakyselit si hlaveň tím co vznikne ze sulfidu, to je úplná katastrofa proti kyselince křemičité...
BTW při vybírání a experimentování s mazivy by si měl čovek taky rozhodnout, jestli radši bude měnit manžetu a pružinu, nebo hlaveň a válec :wink:
Marysh
Příspěvky: 244
Registrován: 06 lis 2014 20:48

Re: Kdo maže, ten jede

Příspěvek od Marysh » 17 kvě 2019 12:28

Jo, tak teď to beru. :) I když sirníky jsou velmi zásadité soli síry a kovu ( vysoké pH ) a porovnání ke kyselinám mně trochu překvapilo. Nic to nemění na tom, že dokážou opravdu napáchat nenávratné škody.
ferdo
Příspěvky: 44
Registrován: 11 čer 2010 14:44

Re: Kdo maže, ten jede

Příspěvek od ferdo » 17 kvě 2019 13:44

Mohl bych napsat jak se dá na pružinovce dopředu zjistit jestli se v ní bude molyka rozkládat, kdyby to někoho zajímalo
[/quote]

Ak budeš ochotný mňa to zaujíma.
Ešte ma zaujalo že mnohí doporučujú na pružinu mazadlá s vysokou tepelnou odolnosťou, prečo ? vysoké teploty sú
predsa pred piestom, alebo aj za ním? únik okolo tesnenia ?
válec
Příspěvky: 137
Registrován: 11 kvě 2019 00:32

Re: Kdo maže, ten jede

Příspěvek od válec » 17 kvě 2019 17:08

Tím prubířským kamenem je aceton. Jelikož má vysokou teplotu vznícení 465°C a snadno se vypařuje. Má poměrně široké rozpětí výbušných koncentrací (2,5 - 9,0 procent objemových) ve vzduchu.
Prostě... když nebouchne, vydrží i molyka. Flintu bude potřeba před testem odmastit, aby aceton nechytal od nějakých zbytků předchozího maziva.
Ohledně maziva na drátu pružiny: IMHO se z něj může dostat do pracovní části válce tím způsobem, že pružina po výstřelu zadrnčí, otiskne se na vnitřní stranu pouzdra pružiny, při dalším nátahu si ho nabere píst na sebe a postupně rozmaže po celým vnitřku a tak se dostane i za manžetu do kompresního prostoru. Manžeta není stírák, aby tomu zabránila.
Mimochodem, při hledání něčeho co maže a vydrží vysoký teploty jsem si udělal poznámku:
Zvlast neobycejne vlastnosti nabizi fluorovany grafit. Ten vydrzi trvale vystaveni teplotam 600°C na vzduchu, kratkodobe i 800°C. Mazacimi vlastnostmi pak zdaleka predci grafit i sulfid molybdeničitý.
To píšu pro případ, kdyby někdo chtěl bádat novým směrem.
Uživatelský avatar
Strix71
Příspěvky: 417
Registrován: 16 led 2016 15:39
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo maže, ten jede

Příspěvek od Strix71 » 18 kvě 2019 21:43

Toto jsou typické následky po použití silikonu
Válec od nové Gamovky:
Přílohy
DSC_0092 (2).jpg
Odpovědět