"Podstrelovani" perkusniho revolveru

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

tomasb
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2016 16:30

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od tomasb » 07 říj 2017 13:27

Abych řekl pravdu, taky mě to napadlo a teď jsem tady (https://www.thehighroad.org/index.php?t ... ver.65820/ ) našel článek, kde to podle mě v bodu 12. potvrzují. Jenom jsem se tomu nějak zdráhal uvěřit...


ropak
Příspěvky: 58
Registrován: 31 led 2016 19:48
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od ropak » 07 říj 2017 18:47

také jsem vlastnil Pietta Remington 44 a při prvním strileni to slo taky dost dolu nevahal jsem a musku jsem snizil asi o 3 mm a bylo to v pohode zkus si zamířit s přesahující muskou abys vedel o kolik ji ubrat tyhle perkusaky nejsou z vyroby nastreleny to si musí udelat majitel sam
ramires
Příspěvky: 366
Registrován: 19 kvě 2007 22:03

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od ramires » 08 říj 2017 11:18

Zdravim, do 44ky Remington sypeš 12-15gr ?! to je 0,8-1,0g ! ,to je strašně málo i na sférickou střelu(kuličku), Střílel jsem závodně dlouhé léta a každý tam sypal min 20gr(1,3g) až 25gr(1,6), já nabíjel 1,3g a ogivální střelu 11,45mm 13g nebo kuličku 11,45mm 0,9g bez ucpávky přímo na prach a zamáznout vazelínou, z 1,0g by nepadali gongy :wink:.Byl jsem svědkem jedné nehody,kdy se roztrhla hlaveň(podélně praskla) a střelec to ani nepoznal až když nemohl zamířit :D , nabíjel dlouhé roky asi 2g(30gr) byl to Remington 44 mosazný rám Pieta.
In vino veritas...
ramires
Příspěvky: 366
Registrován: 19 kvě 2007 22:03

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od ramires » 08 říj 2017 11:37

A sakra píšeš že je to 36ka su vůl, ale kolega do 36ky Colt z ocelovým rámem sypal prach do komor skoro povrch aby mu šla zalisovat kulička bez ucpávky a ok, jinak mu nepadali gongy :wink:
In vino veritas...
tomasb
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2016 16:30

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od tomasb » 09 říj 2017 08:40

Díky všem za rady a názory.
Vyplývá mi z toho, že bych si měl stanovit nějakou navážku (asi i bez ohledu na to, co doporučuje výrobce) a s tou to potom zastřílet za pomocí upilování mouchy.
@ramires: Myslíš, že když jsi do .44 sypal 20gr, tak že by do .36 bylo 17gr odpovídajících, nebo bych měl ještě přitvrdit? Píšeš, že jsi střílel závodně. Jaký máš názor na vliv hloubky zalisování kule do komory na přesnost? Někdo píše, že by měla být těsně pod okrajem válce, ale taky jsem četl názory, že to žádný vliv nemá. Dokonce někdo někde psal, že studoval starou fotografii kteréhosi legendárního střelce z Divokého západu, kde bylo vidět, že má v každé komoře kuli zalisovanou jinak hluboko. Pravda ale je, že oni se dřív potřebovali na 20m trefit do chlapa a neřešili, jestli to udělá dírku do devítky, nebo do desítky. Ale i tak je těžké si představit, že by to neměli vyzkoušené a ověřené, když na tom závisel jejich život...

Už minimálně podruhé tady padla zmínka, že někdo střílí bez ucpávky a kuli lisuje přímo na prach. Podle toho, co jsem vyčetl, ucpávka zajišťuje, aby plyny vzniklé hořením, neutíkaly kolem kule (v případě, že nesedí v komoře dost přesně) a asi by mohl být vedlejší efekt, že mezi jednotlivými ranami pročistí hlaveň od spalin, což mi připadá jako dobrý důvod ucpávku používat. Má to nějaké nevýhody, kromě toho, že musím vyrábět, nebo kupovat ucpávky?
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 09 říj 2017 10:53

Vracím se ke svým zkušenostem se střelbou z perkusního revolveru, byť v ráži .44.
- žádný revolver nemá komory o naprosto stejném průměru. Takže čím více je střela zapuštěná v komoře, tím více se na jejím průměru projeví rozdíly v průměrech jednotlivývh komor. Já jsem měl válec u revolveru HEGE MATCH INTERNATIONAL ( světová špička ) přebroušené na planetové brusce s přesností 1 tisíciny milimetru
- pokud je střela zatlačená do komory zároveň s čelem válce, je její dráha, než se začne zařezávat do přechodového kuželu, velmi krátká a tím i ještě nízká rychlost. Takže se zařezává plynule.
- pokud je střela zatlačená do komory hluboko, zařezává se do přechodového kužele vyšší rychlostí a dochází k natemování olova na pole přechodového kužele. Čím hrubší povrch, tím je to horší. Já jsem si nechal přechodový kužel vyleštit a když jsem přebroušený válec a vyleštěný přechodový kužel ukazoval výrobci, panu Hebsackerovi při osobní návštěvě u něj v německém Überlingenu ( tehdejší sídlo firmy HEGE - HEGE znamená HEbsacker GEwehr ), tak jako puškař byl nadšen. Ale kdyby to dělal na dalších zbraních taky, tak by je pro jejich cenu neprodal. Mě stálo přebroušení komor 500 Kč/komora, navíc se musel zachovat timing.

Podotýkám, že se bavíme o terčové sportovní střelbě na nejvyšší úrovni.
Ve Vašem případě bych se nebál dát střelu po čelo válce a zbytek prostoru v komoře naplnit prachem. Střelu zamáznout tukem. Nechci se dotknout ráže .36, ale já bych od této ráže neočekával žádné zázraky v terčové sportovní střelbě. Čím menší ráže, tím více se násobí všechny, byť nepatrné nepřesnosti a rozdíly. Tedy ve vyrobených střelách, dávce prachu, průměrech komor a pod. Velký vliv na přesnost má také povrch komor po jejich vyvrtání a to, zda komory mají sraženou hranu.
Přeji hodně štěstí při praktických zkouškách.
ramires
Příspěvky: 366
Registrován: 19 kvě 2007 22:03

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od ramires » 09 říj 2017 11:38

Hloubka zalisování střel není důležitá a nemá zásadní vliv na přesnost, důležité je aby mezi prachovou náplní a střelou nebyl volný prostor, proto se musí nabíjení vyladit tak aby se nabíjecí páka pod hlavní při zalisování zastavila o střelu a ne na svém dorazu (sklopení naprázdno). Ucpávky se používají proto aby nedošlo k prošlehnuti do vedlejších komor a jejich odpálení a taky aby se zabránilo kontaktu a znehodnocení prachu mazivem po zamazání komor válce. Já je časem vynechal úplně a nebyl problém, ale doporučuji je používat z důvodu bezpečnosti. Cal.36 bych nabíjel takto: prach-1,2g(18.5gr,nábojnice tokarev), ucpávky +-5mm 10mm průměr, zamáznout vazelínou. Ucpávky si vyrobíš sám, kup průbojník průměr 10mm sežeň filc tl.4-6mm a za 20min jich máš 200ks :wink:
In vino veritas...
tomasb
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2016 16:30

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od tomasb » 09 říj 2017 12:28

@Pavelsakal1955: Díky za vysvětlení, myslím, že se bude hodit i dalším střelcům z perkusu. Nicméně já nemám takové ambice, aby se mi takové ladění vyplatilo. Osobně si myslím, že rozdíl v přesnosti u mé zbraně s mými zkušenostmi střelby z perkusního revolveru vzhledem k hloubce zalisování kule do komory ani nepostřehnu.
Co se týká ráže, tak je mi známo, že se střelci z perkusů raději uchylují k větším rážím. Já jsem ale hobby-střelec a revolver v ráži .36 jsem koupil v podstatě proto, že jsem dostal dobrou cenu a nečekám od toho zázraky.

@ramires: Díky za tipy, zkusím tedy navážku 1,2g a potom případně upiluju mouchu, aby to lítalo tam kam potřebuju. Ale možná, že to s takovou navážkou nebude ani potřeba. :)

Ještě bych se chtěl zeptat na možnost stranové korekce. Můj revolver má místo hledí pouze drážku v mosazném rámu bez možnosti nastavení. Je jediná možnost korekce upilování drážky na správné straně, nebo je na to nějaký fígl? Možná je ta otázka hloupá, ale jak se říká líná huba, holý neštěstí...
ramires
Příspěvky: 366
Registrován: 19 kvě 2007 22:03

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od ramires » 09 říj 2017 13:07

Nastřel výšku a na stranovou korekci se vykašli, pokud to bude nějakých 10cm na 25m nauč se "přenášet" záměrnou, do rámu bych nezasahoval to je škoda, nemáš mušku v rybině?
In vino veritas...
tomasb
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2016 16:30

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od tomasb » 09 říj 2017 14:25

Mušku mám bohužel napevno. Možná je našroubovaná, ale spíš nalisovaná.
Zatím ještě nevím, jestli bude stranová korekce potřeba. Když by nebyla velká, tak bych to hledí možná olíznul pilníkem, ale přenášení asi není problém.
Díky.
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od skagerak » 09 říj 2017 14:29

aby pak výrobce prachu nenakoupil jiné suroviny, a bude to chodit třeba zas jinak a pod...

každopádně dvakrát měř jednou řež....
tomasb
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2016 16:30

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od tomasb » 09 říj 2017 14:53

skagerak píše:aby pak výrobce prachu nenakoupil jiné suroviny, a bude to chodit třeba zas jinak a pod...

každopádně dvakrát měř jednou řež....
Já vím, já vím... To je riziko a asi se s tím nedá nic dělat. Každopádně nejdřív zvednu navážku na 1,2g a uvidím, kam to bude lítat. Možná tu mušku ani nebude třeba pilovat. A když jo, tak budu muset risknout, že ten prach bude mít pořád plus mínus stejnou kvalitu. Když se změní kvalita prachu, tak budu případně muset zase zalaborovat s množstvím navážky...
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od skagerak » 10 říj 2017 12:13

Ještě možná taky při hledání vhodné laborace nekoukat jen na míru podstřelování, ale třeba taky na rozptyl u té které laborace, a podle toho pak upravit mouchu...

jinak musím podotknout, že nejsem revolverář, a už vůbec ne perkusní, takže podle toho brát moje připomínky...

ještě dotaz/úvaha :
1)U Pe Re se střílí sférickou střelou (kulí), nebo ogiválem atp? Mohlo by to mít vliv na podstřelování atd ?

2) Muška se snáze zkracuje než prodlužuje, ,možná proto to udělal výrobce pro jistotu zbytečně dlouhé (třeba i s rezervou na kompenzaci dalších výrobních nepřesností), a počítalo se s tím, že uživatel mušku sníží...
fred
Příspěvky: 96
Registrován: 19 led 2011 16:01

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od fred » 10 říj 2017 16:18

Podíval jsem se do literatury, co uváděli jednotliví výrobci či prodejci ve svých návodech :
Pietta :
Colt .36 : 10-15 grains
Remington .36 : 15-22 grains
Remington .44 : 20-30 grains
vše zrnitost FFFG - výrobce prachu neuvádí

Pedersoli :
Remington Pattern .44 : 18-35 grains
Roger Spencer .44 : 18-35 grains
Prach uvádí pro revolvery Sviss č.2, vectan pnf 2 ,

Pedersoli katalog staršího data :
Roger Spencer Feinkerbau .44 : 19-22 grains
Paterson .36 : 9-16 grains
Roger Spencer Pedersoli .44 : 16-22 grains
prach zrnitost FFFG, výrobce prachu neuvádí

Frankonia Jagd :
Remingon .44: 18 grains
Remingon Sports .44 : 24 grains¨
typ prachu neuvádí

Nikdo neuváděl typ ani váhu střely.
Snad to trochu pomůže
tomasb
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2016 16:30

Re: "Podstřelování" perkusního revolveru

Příspěvek od tomasb » 11 říj 2017 10:35

Díky za přehled. Můj revolver je Pietta Remington .36 a manuál, který jsem našel tvrdí, že by měla být navážka 9-12gr prachu zrnitosti FFFG, viz screenshot. Zvláštní, docela rozdíl ...
navazka.jpg
Odpovědět