OBRANA PROTI PSUM + pravni otazka?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
googie
Příspěvky: 32
Registrován: 14 úno 2017 19:20

Re: OBRANA PROTI PSŮM + právní otázka?

Příspěvek od googie » 19 úno 2017 18:39

Ahoj,

flobertka ako obrana proti psovi. Je to použiteľné? Pomerne často jazdím na bicykli po samotách a takmer vždy po mne štartuje nejaký pes. Ešte ma žiaden nepokúsal, ale za nohavicu ma už chcel jeden stiahnúť. Spray je podľa mojich skúseností nepoužiteľný resp. málo účinný. Plynovka podobne, účinná len na pár metrov, čo je už na hranici priameho útoku psa. Tak som rozmýšlal, či by bola flobertka na tom lepšie, napriek malej energii ale väčšiemu dostrelu. Má niekto skúsenosti? Videl som pekný malý 5 ranový revolver od Ekoly, dá sa ovládať jednou rukou, predsa len plynovku treba naťiahnúť dvoma rukami, ak nechcem nosiť náboj v komore.


Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: OBRANA PROTI PSŮM + právní otázka?

Příspěvek od Znipper » 19 úno 2017 19:43

Pametas si zmotany rucnik a stipanu slehu po nohe za detskych cias ?? Tak asi takto ucinkuje flobertka. Do plynovky si kup naboj s PORIADNOU davkou nonivamidu a budes mat pokoj, aj ked na max 4 metre a nie proti vetru :-) Flobertka ma legalne polovicu sily nez vzduchovka. Branil by si sa nasratemu psovi vzduchovkou ?? :-D
Robert69
Příspěvky: 176
Registrován: 22 bře 2008 18:56

Re: OBRANA PROTI PSŮM + právní otázka?

Příspěvek od Robert69 » 19 úno 2017 20:24

googie píše:Ahoj,

flobertka ako obrana proti psovi. Je to použiteľné? Pomerne často jazdím na bicykli po samotách a takmer vždy po mne štartuje nejaký pes. Ešte ma žiaden nepokúsal, ale za nohavicu ma už chcel jeden stiahnúť. Spray je podľa mojich skúseností nepoužiteľný resp. málo účinný. Plynovka podobne, účinná len na pár metrov, čo je už na hranici priameho útoku psa. Tak som rozmýšlal, či by bola flobertka na tom lepšie, napriek malej energii ale väčšiemu dostrelu. Má niekto skúsenosti? Videl som pekný malý 5 ranový revolver od Ekoly, dá sa ovládať jednou rukou, predsa len plynovku treba naťiahnúť dvoma rukami, ak nechcem nosiť náboj v komore.
Flobertkou toho psa akorát rozčílíš a taky by sis měl uvědomit že ty pozemky kolem tech samot většinou patří k chalupě takže si na soukromém pozemku a pokud tam začneš střílet s flobertkou nebo plynovkou tak se nediv že na tebe někdo vyběhne s brokovnicí většinou jsou majitelé myslivci!
Žádné zbraně nevlastním akorát šavli po dědovi.
googie
Příspěvky: 32
Registrován: 14 úno 2017 19:20

Re: OBRANA PROTI PSŮM + právní otázka?

Příspěvek od googie » 20 úno 2017 14:55

Znipper píše:Pametas si zmotany rucnik a stipanu slehu po nohe za detskych cias ?? Tak asi takto ucinkuje flobertka. Do plynovky si kup naboj s PORIADNOU davkou nonivamidu a budes mat pokoj, aj ked na max 4 metre a nie proti vetru :-) Flobertka ma legalne polovicu sily nez vzduchovka. Branil by si sa nasratemu psovi vzduchovkou ?? :-D
Aj som si to myslel. OK, tak spat k plynovke. Len kupim nieco male.
googie
Příspěvky: 32
Registrován: 14 úno 2017 19:20

Re: OBRANA PROTI PSŮM + právní otázka?

Příspěvek od googie » 20 úno 2017 15:01

Robert69 píše:
googie píše:Ahoj,

flobertka ako obrana proti psovi. Je to použiteľné? Pomerne často jazdím na bicykli po samotách a takmer vždy po mne štartuje nejaký pes. Ešte ma žiaden nepokúsal, ale za nohavicu ma už chcel jeden stiahnúť. Spray je podľa mojich skúseností nepoužiteľný resp. málo účinný. Plynovka podobne, účinná len na pár metrov, čo je už na hranici priameho útoku psa. Tak som rozmýšlal, či by bola flobertka na tom lepšie, napriek malej energii ale väčšiemu dostrelu. Má niekto skúsenosti? Videl som pekný malý 5 ranový revolver od Ekoly, dá sa ovládať jednou rukou, predsa len plynovku treba naťiahnúť dvoma rukami, ak nechcem nosiť náboj v komore.
Flobertkou toho psa akorát rozčílíš a taky by sis měl uvědomit že ty pozemky kolem tech samot většinou patří k chalupě takže si na soukromém pozemku a pokud tam začneš střílet s flobertkou nebo plynovkou tak se nediv že na tebe někdo vyběhne s brokovnicí většinou jsou majitelé myslivci!
Zásadne nevstupujem na pozemky označené ako súkromné, práve naopak, pohybujem sa na lokálných cestách a na mňa bežne vybehnú psy z neoplotených pozemkov. Minulý rok tak 10 krát. žiaden ma nepokúsal, ale nie je nič príjemné valiť z kopca a z boku pes a oproti auto. Známy také šťastie nemal a mesiac maródka.

Plynovku mám veľkú kópiu Berrety 92, je to neskladné na nosenie na bicykel, preto som hľadal niečo malé, ale ako pozerám Ekol robí aj malé plynové revolvery.
FullSoft
Příspěvky: 9
Registrován: 11 úno 2017 18:07

Re: OBRANA PROTI PSŮM + právní otázka?

Příspěvek od FullSoft » 20 úno 2017 16:43

Osobně mohu doporučit EKOL AGENT, ráže 9mm, rozměry jsou 126x100x35mm a hmotnost 470g v nabitém stavu (5 + 1 náboj) - bez problémů jde nosit v kapse ;-)

_______________________
Odesláno z "founa"
googie
Příspěvky: 32
Registrován: 14 úno 2017 19:20

Re: OBRANA PROTI PSŮM + právní otázka?

Příspěvek od googie » 20 úno 2017 18:28

Rozhodujem sa medzi Ekol Agent (ma kovové telo a je trochu ťažší) a Ekol Botan (telo z polyméru) a jedna strela naviac.

Našiel som dnes doma dnes 10 ks nábojov s obsahom nonivamidu, ale kupované pred 3 rokmi. Je to ešte použitelné? Myslím účinná látka. Obyčajný spray mi expiroval za 1 rok, mohol som si to do tváre nastriekať.
googie
Příspěvky: 32
Registrován: 14 úno 2017 19:20

Re: OBRANA PROTI PSŮM + právní otázka?

Příspěvek od googie » 29 bře 2017 11:06

Objednaný Ekol Botan, je to skoro to isté ako Agent + 1 rana navyše.

teraz pozerám, zase niečo k téme:

http://hradec.idnes.cz/belgicky-ovcak-p ... zpravy_pos
koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: OBRANA PROTI PSŮM + právní otázka?

Příspěvek od koi41 » 06 říj 2017 09:09

Zajímavé vlákno. Hodně lidí má zkušenosti s útokem psa na člověka. Jsem starší člověk a nesnáším jakékoliv zabíjení zvířat. Chápu, jsme na vrcholu potravního řetězce a jsme všežravci. Já se vracel s manželkou od syna v pozdních hodinách večer. Jdeme po chodníku a najednou vidím vedle ze zahrady dva stíny, rovnou k nám. Dva bojový pejskové, přímý útok bez jakéhokoliv varování. Stačil jsem se postavit před manželku, více nešlo udělat. Majitel na ně zařval, kupodivu útok skončil. Já jsem se na majitele obořil celý rozklepaný a útok se okamžitě opakoval. Vynechám to nechutné. Výsledek ? Skončilo to výslechem na policii a následně na přestupkové komisi. Vlastník psů dostal napomenutí, tedy myslím. Já jsem mu řekl, že má stěstí, že jsem u sebe neměl pistoli, jinak jsem mu pejsky zastřelil. Chtěl mne žalovat, že mu vyhrožuji za použití zbraně. Při výslechu mi policajt řekl, že jsem měl oprávněný důvod zbraň použít. Mám hodně zbraní, pro zábavu i sběratelství. Ale hnusí se mi, že bych musel i v případě ohrožení zbraň použít. Šetřením se zjistilo, že ten kreten, ano kreten, to není člověk má psy celý den zavřené někde v nějaké místnosti v baráku a večer po návratu z práce je venčí na neoplocené zahradě. Co z toho plyne? Pes za to nemůže, jak je vychovaný a jeho chování se řídí loveckým pudem a převýchovou člověka v bojové plemeno. Zmrdi jsme my, lidé. No jo, ale co s tím ? Máme dva roky Československého vlčáka. Je to na půl vlk. Milujem ho a ana miluje nás (Je to čubka) Co plodím tento příspěvek, Šaronetka mi leží na dece v posteli a chrápe. Každý den procházky v přírodě i po městě kde je plno lidí, výcvik, celý den v naší přítomnost. Jsme prostě její smečka. Nevěřím, že takto vychovaný pes, i když napůl vlk by napadl člověka, pokud by mu k tomu nebyl dán pádný důvod. Jak jsem výše napsal. Ne pes, majitel a jeho lehkomyslné chování, to je celý problém který se táhne tímto vláknem.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: OBRANA PROTI PSŮM + právní otázka?

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 06 říj 2017 11:16

Vážený pane,
nejsem sice majitelme psa, máme doma jeno andulku. Ale 100% s Vámi souhlasím. Myslím, že lépe jste to napsat nemohl. Zbraň jsem jednou použil na potkana, který útočil na malé dítě. A použil bych ji i na psa, když by hrozil jeho útok. V takových situacích není čas přemýšlet, kde je vina. To už pak je na jiných.
Zidan 9
Příspěvky: 1
Registrován: 07 kvě 2020 11:31

Re: OBRANA PROTI PSŮM + právní otázka?

Příspěvek od Zidan 9 » 07 kvě 2020 15:10

Dobrý den,
Jestli jsem správně pochopil tak rozdíl mezi pylnovkami Ekol viper 2,5 9mm, a Atak zoraki R1 9mm je minimální rozdíl a jsou téměř z totožné fabriky.
Nebo znáte nějaké zásadní rozdíly ?
Případně který kousek je lepší.
Více negativních reakcí jsem našel na Atak zoraki R1.
Děkuji za info.
Václav Bělunek
Příspěvky: 5
Registrován: 25 pro 2022 19:36

Re: OBRANA PROTI PSŮM + právní otázka?

Příspěvek od Václav Bělunek » 16 úno 2023 20:42

XXL píše:
20 bře 2006 13:48
Zdravím pánové,

přemýšlím o vhodné zbrani jako obranu proti psům. Dost často chodím v lese, zatím jsem tedy žádný větší konflikt se psy neměl, ale co kdyby...

Co byste poradili? Plynovku (náboje Nonivamid 120mg), Telesk. obušek (kalený) nebo nějáký sprej (tekutá střela apod.)?

Zatím se osobně přikláním k té plynovce, protože je přece jen určená na obranu alespoň na nějakou vzdálenost (2-3m). A i kdyby se pes přiblížil na vzdálenost pod metr, tak myslím že by dvě střely mohli spolehlivě zastavit i velkého psa, ne? Popřípadě jěště jedna z bezprostřední blízkosti. :wink:

S obuškem si nejsem jistý, protože mlátit rozzuřeného vlčáka po chrbátě... no nevim :lol: První rána je rozhodující, a když se nevydaří, pes se rozzuří a skočí... Nebo třeba psa přetáhnout přes hlavu, příčemž přibíhající majitel vidí svého čtyřnožce v kaluži krve se zlomeninou zpodiny lebeční...

Sprej je nehlučná obdoba plynovky, přičemž je vypotřebován za několik sekund. Pokud by psů bylo více nebo bych se prvním stříkem :wink: netrefil a psa bych ještě bolestí více rozzuřil, potěš koště. Na to je plynovka myslím lepší, protože mám jistotu 8-mi střel.

Apropó, nevíte někdo něco o právní otázce obrany proti psu? Mohl bych být popotahován za to, že jsem na psa vystřelil a způsobil mu bolest nebo zranil s trvalými následky nebo ho nedejbože zabil?

Děkuju všem za diskuzi.
Abych odpopěděl na celou otázku zkráceně: ber plynovku (používejte pouze kydexové pouzdro!) a náboje PV-S (koncentrovaný novamid); právně to je tak, že obrana proti psovi pohnaném člověkem je brána jako Nutná obrana (§29TZ) (pes je v tomto případě pouze zbraň); u toulavého psa se řiďte krajní nouzí (pes je "věc")
SPAZIK
Příspěvky: 1
Registrován: 08 dub 2023 22:23

Re: OBRANA PROTI PSŮM + právní otázka?

Příspěvek od SPAZIK » 08 dub 2023 23:13

Jedno je jistý, pokousání psem v našich končnách je daleko častější než postřelení střelnou zbraní.
Děje se to dnes a denně, když by někdo postřelil člověka do nohy v parku, tak by to bylo týden v televizi, ale lidí pokousnaných psem budou možná desítky denně a to nikoho netrápí...
V TV je to jen když pes roztrhá malé dítě, což je taky častější než že by někdo dítě postřelil...
Odpovědět