Vzduchovky Hatsan

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Albert 22 » 13 zář 2017 19:00

Ovšem při nastavení paralaxy na 50 yardů už musí být obraz cile vzdáleného 20 m (tj. 22 yardu) dost rozmazaný! ... Anebo tomu tak není?

Jak je starý ten puškohled? ... Už byl rozebraný?
Kdysi dávno jsem jako kluk měl foťák - ruskou dvouokou zrcadlovku, dostal se to toho prach, tak jsem to chtěl vyčistit. No a jak to dopadlo, raději nebudu popisovat...


Uživatelský avatar
Jetson
Příspěvky: 449
Registrován: 28 kvě 2009 17:44
Bydliště: Buštěhrad
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Jetson » 13 zář 2017 19:21

Korekce na minimu by měla být problém. Při rozsahu +-2 dioptrie co cca mívaj puškohledy, bys na minimu byl na -2 nebo +2 dioptriích.:)
Air Arms S410 Classic Beech .177 & Nikko Stirling Diamond 10-50x60 MilDot
Walther LG400 Blacktec .177 & Vortex Viper PST Gen II 2-10x32 FFP EBR-4
Weihrauch HW97K .177 & Leapers AccuShot 4-16X56 SF I Extended MilDot
Uživatelský avatar
Blažena
Příspěvky: 382
Registrován: 05 kvě 2017 15:42
Bydliště: Hodonín

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Blažena » 13 zář 2017 21:27

Je to tak jak píše Jetson, O je na půl cesty závitu,já ho mám skoro celý zatočený uvnitř,Takže skoro -2 di.Stupnice paralaxe nesedí,sice by měla ale co?Jde s tím zaostřit?Jde :) .Jsou puškáče co nemají stupnici vůbec a fungují :D
HW 97k black line cal. 4,5 + Athlon talos 6-24x50 ATMR1 SFP IR-MIL
SPA CP1-M Artemis cal. 4,5 + kolimátor
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Albert 22 » 13 zář 2017 22:29

Odborníci nic neříkají, ... Tak na to se zítra musím sám kouknout, jestli když se u puškohledu Nikko Stirling 4-12x50AO Mountmaster nastaví tak velká dioptrická korekce +/- 2 dioptrie, zda se rozostří i obraz cíle a tedy podobně posouvá do +/- i stupnice paralaxy... :?:
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od kesi » 14 zář 2017 11:26

Albert 22 píše: Otáčením kroužku okuláru se vykompenzuje dioptrická chyba oka střelce pro zaostření záměrného kříže. Ale je otázkou pro odborníky přes optiku, zda se tím neposouvá stupnice pro zaostření cíle?
Nejsem odborník, optiku jsem nestudoval, ale pokusím se odpovědět. První věc, kterou by měl každý udělat před použitím puškohledu je: správně seřídit dioptrickou korekci okuláru.
Jestli se nesprávně nastavenou dioptrickou korekcí okuláru mění i poloha zaostření paralaxe? Jistě že, nesprávným seřízením korekce se posouvá i korekce ostření pomocí mechanické regulace paralaxy, proto to uvádím. Musí se ale provést i u puškohledů, které mají pevně odstraněnou paralaxu na jednu vzdálenost - chybí mechanická regulace.
A jak se to provádí? Velmi jednoduše. :)
Nulová značka je ve středu nastavení, často bývá vyznačena. Měla by se nacházet v blízkosti správné polohy pro "zdravé" oko, ale může se to mírně lišit u různých značek a podléhá to do jisté míry i výrobním tolerancím. Korekci musí provést každý střelec, bez ohledu na svůj zdravotní stav oka!
Nastavíme zvětšení na maximum (odpadá u pevného zvětšení), paralaxu vytočíme na nekonečno (pokud ji máme) a při zamíření puškohledem na světlé pozadí (nejlépe modré nebe, světlá stěna budovy apod.) kroutíme s korekcí okuláru na jednu či druhou stranu od středu tak dlouho, dokud nenajdeme nejostřejší obraz záměrné osnovy. Pokud to přeženeme pro naše oko na jednu či druhou stranu, budete vidět osnovu více rozmazanou (nebo tenčí a rozmazanou), pro někoho to ale platit nemusí a bude mít korekci vytočenou na maximum. Po takovém seřízení překontrolujte ostrost osnovy na bližší i vzdálené cíle, osnova musí být stále stejně ostrá.
Potom při střelbě korekcí mech. paralaxy doostříte obraz cíle do stejné optické roviny, jako obraz osnovy a tím eliminujete chybu paralaxy (neplatí pro HFT).
To je vše, odborník by to možná sepsal lépe, ale snad to takhle bude stačit. :wink:
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Blažena
Příspěvky: 382
Registrován: 05 kvě 2017 15:42
Bydliště: Hodonín

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Blažena » 14 zář 2017 12:29

Kesi,korekce di na O, paralaxa nekonečno,zvětšení max, kříž ostrý :) .Zaměření ostrého cíle s ostrým křížem 50m. Paralaxa 100yds,di skoro -2. :cry:Jsem tam kde kde jsem byl :cry: , ale za pokus to stálo, děkuji :D
HW 97k black line cal. 4,5 + Athlon talos 6-24x50 ATMR1 SFP IR-MIL
SPA CP1-M Artemis cal. 4,5 + kolimátor
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od kesi » 14 zář 2017 13:09

Moc té odpověďi nerozumím. Prostě to jednou nastav (jak jsem popisoval) a už na to nechytej. Pak už chytáš jen na paralaxu, zvětšení apod...
Edit: pokud se ti osnova bude zdát po správném seřízení na rozdílné vzdálenosti různě ostrá, tak máš problém s puškohledem.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Blažena
Příspěvky: 382
Registrován: 05 kvě 2017 15:42
Bydliště: Hodonín

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Blažena » 14 zář 2017 16:55

Kesi, přesně jak jsi psal. Oproti obloze na nekonečno, di na O,max. zvětšení a kříž ostrý jak břitva,ale jak doostřím cíl tak kříž mazlá a musím ho doostřit dioptriema.a i když doostřím kříž o celé 2di.tak mám pořád ostrý obraz.Nechápu to :cry: Snad nějaká vyšší moc.Jsem z toho ( jelen,srnec daněk) :lol: .
HW 97k black line cal. 4,5 + Athlon talos 6-24x50 ATMR1 SFP IR-MIL
SPA CP1-M Artemis cal. 4,5 + kolimátor
Uživatelský avatar
Blažena
Příspěvky: 382
Registrován: 05 kvě 2017 15:42
Bydliště: Hodonín

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Blažena » 14 zář 2017 17:42

A taky slepý pitomec.Kříž je ostrý oproti obloze ale ne na O, ale tak na -1,5 tudíž je to v pořádku :) .Omlouvám se :cry: .
HW 97k black line cal. 4,5 + Athlon talos 6-24x50 ATMR1 SFP IR-MIL
SPA CP1-M Artemis cal. 4,5 + kolimátor
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Albert 22 » 14 zář 2017 18:32

Blažena píše:Kesi, přesně jak jsi psal. Oproti obloze na nekonečno, di na O,max. zvětšení a kříž ostrý jak břitva,ale jak doostřím cíl tak kříž mazlá a musím ho doostřit dioptriema.a i když doostřím kříž o celé 2di.tak mám pořád ostrý obraz.Nechápu to :cry: Snad nějaká vyšší moc.Jsem z toho ( jelen,srnec daněk) :lol: .
Zásadní chyba! Kříž osnovy se zaostří jednou a víc se s tím už nehýbe. Tak jak to popisuje Kesi, proti jakémukoliv světlému pozadí, bílé stěně či obloze! A alespoň umne je fuk jestli je na objektivu nastaveno nekonečno či minimum, prostě si to zaostřím, abych jej viděl co nejostřeji...

Další zaostřování - tentokrát na cíl se provádí už jen otáčením kroužku objektivu! ... Při zaostření cíle se tím současně vykoriguje chyba paralaxy. Jak jednoduché!

Poznámka:
Zostření kříže osnovy vůbec nezávisí na změně zvětšení! Není třeba doostřovat Proč? ... protože vzdálenost okuláru od kříže se již více nemění!
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Albert 22 » 14 zář 2017 19:12

Albert 22 píše:Odborníci nic neříkají, ... Tak na to se zítra musím sám kouknout, jestli když se u puškohledu Nikko Stirling 4-12x50AO Mountmaster nastaví tak velká dioptrická korekce +/- 2 dioptrie, zda se rozostří i obraz cíle a tedy podobně posouvá do +/- i stupnice paralaxy... :?:
Obrázek

Tedy odborníci se již vyjádřili, ale i přesto jsem koukl můj puškohled Nikko Stirling 4-12x50AO Mountmaster, abych si ověřil, jak se to bude chovat ! A zjistil jsem, že se změnou nastavení dioptrické korekce +/- 2 dioptrie se současně začne měnit i zaostření cíle, a to mnohem víc, než jsem předpokádal! Proto střelci s dioptrickou vadou zraku maji problémy s tím, že jim vůbec nesouhlasí vyznačené vzdálenosti na kroužku objektivu se skutečnou vzdáleností od cíle, pokud puškohled zaostří.

Příklad 1:
Vytočil jsem kulár do krajní polohy dioptrické korekce na +2 dioptrie. Cíl byl ve vzdálenosti 15 yardu (13,7 m), ale zaostření se projevilo až na značce pro cca 25 yardu. Překvapivé bylo, že na těch 25 yardech byla chyba paralaxy jak prase! Vrátil jsem nastavení na 15 yardu a chyba paralaxy zmizela, ovšem cíl byl rozmazaný...

Příklad 2:
Vytočil jsem kulár do opačné krajní polohy dioptrické korekce na -2 dioptrie. Cíl byl opět ve vzdálenosti 15 yardu (13,7 m), ale zaostřit už to vůbec nešlo! Nastavil jsem tedy objektiv na značku pro 15 yardu, cíl byl sice rozmazaný, ale ani zde se chyba paralaxy nebyla.

Předpokládám, že střelec s dioptrickou vadou zraku bude vidět ostře, to co já mám při záměrném rozladění okuláru rozmazané! Ale možná se mu zase posune paralaxa jinam!?? ... Tohle tedy už nevím, asi si to musí vyzkoušet a posouditi každý sám... :mrgreen:
Uživatelský avatar
Blažena
Příspěvky: 382
Registrován: 05 kvě 2017 15:42
Bydliště: Hodonín

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Blažena » 14 zář 2017 19:46

Ali,že už to není tak jednoduché jak jsi psal výše?Co sklo to originál,oči nevyjímaje :twisted:
HW 97k black line cal. 4,5 + Athlon talos 6-24x50 ATMR1 SFP IR-MIL
SPA CP1-M Artemis cal. 4,5 + kolimátor
Uživatelský avatar
Blažena
Příspěvky: 382
Registrován: 05 kvě 2017 15:42
Bydliště: Hodonín

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Blažena » 14 zář 2017 19:58

Jak říkával můj kolega v práci, když to nejde přesně ani zprava ani zleva, udělej to na půl škody, aneb zlatá střední cesta :P .
HW 97k black line cal. 4,5 + Athlon talos 6-24x50 ATMR1 SFP IR-MIL
SPA CP1-M Artemis cal. 4,5 + kolimátor
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Albert 22 » 14 zář 2017 20:32

Blažena píše:Ali,že už to není tak jednoduché jak jsi psal výše?Co sklo to originál,oči nevyjímaje :twisted:
Asi není každý puškohled stejný. S očima už je to horší... !
Ze začátku jsem v tom taky trochu tápal co jsou miliradiány a co MOA , jak zacházet s osnovou 1/2 MilDot pro zjištění vzdálenosti, v které ohniskové rovině se nachází záměrný kříž a co s tou paralaxou atd.. V údajích prodejců jsou navíc mnohdy chyby a zmatky a v manuálu od výrobce toho také moc není...

Neocenitelné rady k puškohledům však lze najít např. na webu "Takticka-malorazka.cz" ...
http://www.takticka-malorazka.cz/
http://www.takticka-malorazka.cz/teorie ... -paralaxa/
https://www.gtac.cz/clanky/teorie-o-moa-a-mrad/
https://www.gtac.cz/clanky/o-zakladech-balistiky/

Když se tím člověk prokouše, pak už je to o něco jednodušší !
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Alexxxus » 14 zář 2017 23:15

Takže stop OT ... optika má svá vlákna
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Odpovědět