Vzduchovky Hatsan

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od kesi » 11 zář 2017 16:34

"Mně je to jasný - obraz přemalovat, chlapa přeložit..." :mrgreen: no je to z podstaty nesmysl, možná měl jen víc štěstí. Při mag 6x máš přece velmi velkou hloubku ostrosti pro každé zdravé oko +- kvalita optiky, ale mít zaostřený obraz je prostě stále výhoda. :lol: Co se týče mechanického ukazatele paralaxy, tak to je na pováženou, ale nikdy jsem takový puškohled nevlastnil, takže nemám s čím porovnat.


AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Albert 22 » 12 zář 2017 08:39

Kachna píše:Nejde o zaostření, ale o nástřel. Mám to úplně rozhozený.
Mám stejný problém se vzduchovkou GAMO Shadow DX cal.5,5mm s puškohledem Nikko Stirling 4-12x50AO Mountmaster.
Puškohled nedrží nástřel. Vzduchovku jsem "zastřílel" na 15m, ale každá rána jinam! … Chvílemi se to drží v kroužku o průměru 5cm, což je na výkon 16J mizerné! A najednou to uletí o 5-6 cm nahoru, chvíli drží pohromadě, a pak zase někam dolů, ale i doprava a doleva!

Že by rozsypaná mechanika puškohledu po 50 až 100 ranách? … Trochu brzy?

Optiku jsem sundal a zkusil to s mechanickými mířidly na klasických 10m. Výsledek – velký rozptyl (chyba v mém oku)! Také to poskakuje nahoru a dolů … Ale zde je důvod jasný – to hledí je takový napůl plastový „pazmek“ a konstrukčně nedořešený zmetek – má vůli 1 mm ve svislém směru, musím přidržovat to rukou.

Chyba v rukách? … Ne, v obou případech jsem střílel s pevnou oporou na montážním stolku! Už fakt nevím v čem to je...

Mohla by to být závada – vůle v aretaci bloku sklopné hlavně (zase ten mizerný plast!), zkrátka velká vůle - výrobní vada všech Gamovek, jak o tom píše pan Strix.
Uživatelský avatar
Blažena
Příspěvky: 382
Registrován: 05 kvě 2017 15:42
Bydliště: Hodonín

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Blažena » 12 zář 2017 09:40

ALI já měl podobný problém a stačilo jen vyměnit vějířové podložky za plochou+pérovku a pořádně to utáhnout vějířovka funguje kov na kov a ne kov na blato :mrgreen: Věř mi,hned se střílí líp když to drží všechno pevně pohromadě :) Proč motáš hlaveň a plast dohromady?Plast nebo dřevo,to je jenom na to aby jsi to měl za co držet. Nebo gamo už dělá i plastové klouby hlavně?To snad néééé :lol:
HW 97k black line cal. 4,5 + Athlon talos 6-24x50 ATMR1 SFP IR-MIL
SPA CP1-M Artemis cal. 4,5 + kolimátor
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Albert 22 » 12 zář 2017 10:50

Plastová pažba by snad nevadila, pérovky u Gamovek pod šroubem v kloubu nejsou, ale právě ten kloub či kostka je z plastu a v něm je i plastová záskočka se značnou vůlí. Tohle už bylo probíráno ve vláknu o Gamovkách.

Žel na zlamovačkách optika nemá asi velký smysl! Dnes bych asi volil jiný systém nabíjení.

Také na rozptyl budou mít dost velký vliv zpětné rázy způsobené záměrným přidušením výkonu ve zmenšeném přepouštěcím okanálku – zase problém Gamovek!
Uživatelský avatar
Blažena
Příspěvky: 382
Registrován: 05 kvě 2017 15:42
Bydliště: Hodonín

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Blažena » 12 zář 2017 15:29

Tak to mě poser :twisted: !!!! Já prvně myslel,že tvé nezdary můžou být nedostatečným přitažením těla zbraně k pažbě.Jedna z důležitých prvků pušky z umělé hmoty :mrgreen: ??? Že už ti ko..ti neudělali z plastu rovnou hlaveň a píst :mrgreen: To jsi nevěděl dřív než jsi tu ''flintu'' koupil? :cry: .Jedině už odstranit plastovou kostku a vyměnit za ocelovou.Ocelová kostka se na hlaveň bude lisovat a nejspíš za tepla ,do toho plastu to nacpali na lepidlo nebo kterého šlaka :lol: ???Něco si vymysli a vrať to pokud je ta možnost :mrgreen:
HW 97k black line cal. 4,5 + Athlon talos 6-24x50 ATMR1 SFP IR-MIL
SPA CP1-M Artemis cal. 4,5 + kolimátor
Uživatelský avatar
Blažena
Příspěvky: 382
Registrován: 05 kvě 2017 15:42
Bydliště: Hodonín

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Blažena » 12 zář 2017 15:39

Přepouštěcí kanál je to poslední,ten se dá zvětšit pro klidnější výstřel ale co ti to pomůže když ti vangluje hlaveň všemi směry!
HW 97k black line cal. 4,5 + Athlon talos 6-24x50 ATMR1 SFP IR-MIL
SPA CP1-M Artemis cal. 4,5 + kolimátor
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Albert 22 » 12 zář 2017 17:25

Přidušený přepouštěcí kanálek se dá provrtat a tím se zvýší nejen výkon, ale odstraní dynamická nevyváženost. Možná právě ten rozptyl dělají velké zpětné rázy…

Vzduchovku jsem před střelbou rozebral a odstranil nadbytečné mazivo, jak doporučuje Strix, ale i tak dochází k dieselingu. Zajímavé je, že jen při výstřelu naprázdno, ozve se silná detonace a ve tmě je vidět světelný zášleh… S diabolkou však nikoliv. Nevím zda to dělají i ostatní silné vzduchovky a nebo je to způsobeno tím zaškrceným kanálkem … ?

Ovšem taková blbost, že Španěláci udělají z plastu právě ten ztěžejní díl zlamovací flinty, by mne ani ve snu nenapadla! Ocelová hlaveň je do té plastové kostky zcela jednoduše natvrdo zalitá. Samozřejmě takto zmršené jsou asi všechny zlamovací Gamovky poskládané z jednotných dílců. Takže výměnou bych si asi moc nepomohl. No snad to něco vydrží!

Podobné jsem už zažil u Ruské vzduchové pistole Bajkal IZH 53M - 4,5 mm s výkonem 4J, ale na flintě konstruované na 24J, to je skutečně horor !

Doufám, že alespoň Hatsani by mohli mít tu kostku ocelovou, ač i tam na fotkách vidím všude jen samý plast…
Zkrátka není nad klasické staré vzduchovky SLAVIA z české Zbrojovky !
Uživatelský avatar
Blažena
Příspěvky: 382
Registrován: 05 kvě 2017 15:42
Bydliště: Hodonín

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Blažena » 12 zář 2017 18:29

Já mám na flintě kromě mířidel a pažby kovové všechno. Slávia česká Zbrojovka made in Slovakia taky už není žádná hitparáda :cry: Nevím na jak staré kusy tady chlapi nadávali ,ale nějak jim nejdou montáže do rybin bez náležitých úprav. Mělké drážky,rozměr 10mm místo 11mm,chybí otvor pro jistící čep montáže i případnou brzdu. Na toto třeba Hatsan nezapomněl :D Slávie by mohly být určitě špička mezi pístovkama kdyby nevsázeli jen na tradici a šli s dobu!!!
Je to jak s autama,za komančů taky udělaly auto které jezdilo a tak to mastili 10 let :lol:
HW 97k black line cal. 4,5 + Athlon talos 6-24x50 ATMR1 SFP IR-MIL
SPA CP1-M Artemis cal. 4,5 + kolimátor
Peterko78
Příspěvky: 225
Registrován: 26 kvě 2016 18:50

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Peterko78 » 12 zář 2017 21:23

Možná jsi natrefil na vadný kus :( Já se svojí Gamovkou, musím zaklepat problém nemám. Taky mám plastovou kostku hlavně.Trvalo mi poměrně dlouho než jsem zjistil při jakém úchopu a stylu držení dosahuje nejlepší přesnosti (moje subjektivní vyhodnocení, někdo může nastřílet lépe :) Nakonec mi vyšlo, že nejlepší je vzduchovku držet pevně rukou a svírat prsty pevně předpažbí ve 2/3 délce od lučíku, to je někde kolem těžiště,pevně "obalit" krk pažby a pevně do ramene jako kulovnici.Při volném držení jsem dosahoval soustřelu jako při střelbě z brokovnice :lol: Ještě jeden poznatek, žádná z mých vzduchovek, ať je to Slavia,Gamo nebo Hatsan, tak nestřílí dobře pokud mám při střelbě s oporou položené předpažbí přímo na opoře (např. bag, smotaná deka,opěrka lavky atd...).Pokud mám mezi předpažbím a oporou ruku, tak dosahuji daleko lepších výsledků. Nevím čím to je, ale funguje mi to tak. No, aby toho nebylo málo, tak každá pístová vzduchovka dosahuje nejlepší přesnosti při určitém držením a určitém střelivu, ale to musí člověk zkoušet a experimentovat.
Taky jsem zjistil, že na přesnost určitého střeliva má také vliv držení vzduchovky, např. při střelbě z mojí vzduchovky Gamo Big Cat , diabolky Exact Jumbo RS dosahovaly nejlepšího soustřelu, při pevném dřžením, kdežto Straton Jumbo při volném držení. Vypadá to, že je to s pístovými vzduchovkami mnohem horší a komplikovanější, než si dokážeme představit :cry:
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Albert 22 » 12 zář 2017 22:12

Je mi to jasné, že hodně záleží na správném držení zbraně, zvláště, když tahle Gamovka dost kope. Je to jiné než u těch starých Slávií, co mám taky doma. Při volném držení bych netrefil snad ani stodolu... Proto vzduchovku mám na takovém skládacím montážním stolku. Tím je eliminováno jakékliv chvění rukou, možnost pohybu je jen dopředu či dozadu. Ale i tady záleží jak se opírám o patku pažby při zpětném rázu...

Ale zdá se, že přes veškerou snahu ty nástřely stále někam putují, jednou dolů, jindy nahoru. Asi jak se to kalapne...

Poškozenou optikou to zřejmě nebude. Spíše vůle v tom sklopném kloubu a západce... Ta západka je také z plastu a má viditelnou velkou vůli.
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od kesi » 13 zář 2017 13:31

Peterko78 píše:Na mém Nikku s pevným zvětšením 6x40 jsem taky zjistil, že značení na regulaci paralaxy není správné.
Na 20 metrů není obraz úplně zaostřený při nastavení paralaxy na 25 yardů, těch necelých 50 yardů je ideál...
Máš správně nastavenou dioptrickou korekci oka?
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Blažena
Příspěvky: 382
Registrován: 05 kvě 2017 15:42
Bydliště: Hodonín

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Blažena » 13 zář 2017 16:49

Na 20 metrů není obraz úplně zaostřený při nastavení paralaxy na 25 yardů, těch necelých 50 yardů je ideál...[/quote]
Máš správně nastavenou dioptrickou korekci oka?[/quote] Kesi, já mám to stejné jak on.Sice nosím brýle,(NOVÉ)a pro ostrý obraz tam mám nastaveny skoro -2 dioptrie ale když o tom vím tak nemám co řešit. Samozřejmě že bych si přál víc ale co bych chtěl za 2 litry.Mercedes :lol: ???
HW 97k black line cal. 4,5 + Athlon talos 6-24x50 ATMR1 SFP IR-MIL
SPA CP1-M Artemis cal. 4,5 + kolimátor
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Albert 22 » 13 zář 2017 16:52

Peterko78 píše:Na mém Nikku s pevným zvětšením 6x40 jsem taky zjistil, že značení na regulaci paralaxy není správné.
Na 20 metrů není obraz úplně zaostřený při nastavení paralaxy na 25 yardů, těch necelých 50 yardů je ideál.
Nicméně nevím čím to je, ale při nastavení paralaxy právě na těch 25 yardů s mírně rozmazaným obrazem a záměrný křížem cestujícím po terči při změně úhlu pohledu, jsem na tom se soustřelem lépe než při nastavení necelých 50 yardů, kde se mi kříž po terči neposouvá při pohledu ze strany ani shora nebo zdola. :lol: Vůbec nevím jak je to možné :?:
To je hodně divné, pokud není zaostřeno (obraz je rozmazaný), měla by se vždy projevovat chyba paralaxy!
Na mém puškohledu Nikko Stirling 4-12x50AO Mountmaster takový problém nemám. Korekci paralaxy má od 15 yardu (tj.13,7m) do nekonečna. Také pokud jsem to ověřoval v terénu, při zaostření stupnice na kroužku objektivu poměrně přesně souhlasila se skutečnými vzdálenostmi 15 -25 -50 yardu.

Při přesném zaostření na cíl by měla být chyba paralaxy korikována - tzn. záměrný kříž se vůči cíli při vychýlení oka mimo osu puškohledu nesmí nepohybovat!
Při těchto experimentech s optikou je potřebné flintu s puškohledem mechanicky zafixovat, nejlépe posadit na nastřelovací stolici, záleží i na dobrých světelných poměrech ...
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Albert 22 » 13 zář 2017 17:16

Blažena píše:... já mám to stejné jak on.Sice nosím brýle,(NOVÉ)a pro ostrý obraz tam mám nastaveny skoro -2 dioptrie ...
Otáčením kroužku okuláru se vykompenzuje dioptrická chyba oka střelce pro zaostření záměrného kříže. Ale je otázkou pro odborníky přes optiku, zda se tím neposouvá stupnice pro zaostření cíle?
Já sice už nevidím tak dobře, jako za mlada, ale žádnou pozorovatelnou dioptrickou chybu oka nemám. Takže mi to zaostřování u mého "Nikka" souhlasí ...
Peterko78
Příspěvky: 225
Registrován: 26 kvě 2016 18:50

Re: Vzduchovky Hatsan

Příspěvek od Peterko78 » 13 zář 2017 18:28

kesi píše:
Peterko78 píše:
Máš správně nastavenou dioptrickou korekci oka?
Dioptrickou korekci mám na minimu, protože brýle nenosím. Asi jsem to minule špatně napsal, ten obraz je ostrý dost, zdá se mi tak trochu "kalný" při nastavení na +- 25 yardů, když střílím na 20 metrů, ale při nastavení paralaxy na 50 yardů je to v cajku. Zkoušel jsem se dívat do optiky na terč vzdálený 20 metrů a točit paralaxou, vzduchovku jsem měl vyváženou na bagu, takže se nehýbala. Při nastavení 25-ti yardů se kříž hýbal, až od necelých 50 yardů se záměrný kříž ustálil. Bohužel jsem však nenašel vysvětlení, proč nastřílím lépe právě při nastavení těch +- 25 yardů :?
Odpovědět