Jak cernit nejjednoduseji (navod)

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
kavecko
Příspěvky: 59
Registrován: 24 led 2012 15:23

Re: Jak černit nejjednodušeji (návod)

Příspěvek od kavecko » 17 zář 2016 21:07

Je to kus "plocháče" dejme tomu, povrch rozměrově jako padesátikoruna. Nebude lepší dát víc lázně a vařit? Než obměňovat ?


sharkcom
Příspěvky: 40
Registrován: 28 srp 2014 13:01

Re: Jak černit nejjednodušeji (návod)

Příspěvek od sharkcom » 18 zář 2016 16:19

Teplem to urychlíš. Já to dělám tak, že pokud mám pocit, že už to nic nedělá, doleju trochu sava a dosypu adekvátně louh. Chtělo by to nějakého chemika, aby osvetlil, co že se to deje za reakci. Ale mám pocit, že savo je tam pouze jako okysličovadlo a při koncentraci účinné látky asi 5 % se rychle ,,unaví. Takže to chce víc roztoku, ale přemýšlím, že zkusím sehnat chlornan ve větší koncentraci...
kavecko
Příspěvky: 59
Registrován: 24 led 2012 15:23

Re: Jak černit nejjednodušeji (návod)

Příspěvek od kavecko » 18 zář 2016 16:26

Tak se povedlo. Jsem spokojený s úspěchem. Vařil jsem cca 50minut na dvakrát - tzn. dvě lázně. A při vaření je proces daleko, daleko rychlejší.. :)
strelec3751
Příspěvky: 610
Registrován: 30 bře 2012 18:55
Bydliště: východní okolí Prahy

Re: Jak černit nejjednodušeji (návod)

Příspěvek od strelec3751 » 18 zář 2016 17:57

Nejsem chemik, ale na základě zbytků školních znalostí se domnívám, že při černění probíhá oxidace železa v zásaditém prostředí. Vznikají kysličníky železa, které jsou tmavě hnědé až černé. Tmavá barva se zdůrazní naolejováním, kdy olej zaplní póry ve vrstvičce kysličníku.

Hydroxid zajistí zásadité prostředí, chlornan v Savu zjistí okysličení. Z toho by vyplývalo, že postupné slábnutí roztoku je způsobeno nedostatkem chlornanu, který se při reakci spotřebovává (rozkládá).
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Jak černit nejjednodušeji (návod)

Příspěvek od Jim » 18 zář 2016 23:34

Asi by to chtělo výklad někoho, kdo chemii opravdu ovládá. Ta oxidace v zásaditém prostředí se mě moc nezdá. Tedy je to jen můj názor.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
sharkcom
Příspěvky: 40
Registrován: 28 srp 2014 13:01

Re: Jak černit nejjednodušeji (návod)

Příspěvek od sharkcom » 19 zář 2016 09:00

Ale jo, oxidace to je. Vzniká vrstva Fe2O3.
Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

Re: Jak černit nejjednodušeji (návod)

Příspěvek od Zajic » 11 lis 2016 19:26

Ma nekdo zkusenost s cernenim fosvatovaneho materialu ? Jedna se mi o to, nacernit fasvatovanou zbran. S cernenim samotnym mam uz vic zkusenosti, ale fosvatovany material jsem jeste nedelal, tak me zajima zda to pujde nebo ne ?
Diky za odpovedi a postrehy :wink:
Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

Re: Jak černit nejjednodušeji (návod)

Příspěvek od Zajic » 14 lis 2016 13:10

:roll: tak jsem myslel ze se neco dovim, ale ocividne nikdo nema s timhle zkusenost. No tak to vypada, ze to budu muset otestovat sam. Takze pripadne vysledek tady napisu pro ostatni :wink:
Uživatelský avatar
smates
Příspěvky: 288
Registrován: 18 bře 2007 12:46
Bydliště: Ústí n.Labem

Re: Jak černit nejjednodušeji (návod)

Příspěvek od smates » 14 lis 2016 19:11

No myslim ze to nepujde protoze uz to je chemicky osetreno.Bude se to muset nejdriv mechanicky odstranit.
Něco málo mám :-)
Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

Re: Jak černit nejjednodušeji (návod)

Příspěvek od Zajic » 17 lis 2016 21:35

Tak mam tady nejake postrehy. Zbran jsem dukladne odmastil a bla bla bla co je treba pred cernenim :D K cerneni jsem pouzil osvedcenou recepturu hydroxid + savo. Po zahrivani na sporaku jsem po chvilce zacal sledovat, ze se kapalina zabarvuje do zelena :shock: Nechal jsem to lehounce varit dobrych 40min. Kapalina byla uplne brutalne zelena, ze jsem mel strach to vytahnout a podivat se na to jak to dopadlo. Po vytazeni to bylo ruzne flekate :roll: od sede, zelene, hnede a skoro cerne barvy. No v prvni moment me napadlo, ze jsem to asi totalne pojebal a budu mit nechteny maskac.
Ale po odmoceni v mydlove vode a vydrhnuti kartacem to zacalo cernat. po naolejovani uz to dostalo jednotnejsi barvu, a to takovou sedocernou s nadechem hnede. No proste je to tmave o proto tomu, ze predtim to bylo svetle sedozelene :wink:
Na par mistech to ale udelalo par flicku, asi to chtelo jeste dosypat hydroxid a dolit savo, aby to bylo koncentrovanejsi, ale kdo vi. Dal to cernit uz nebudu. Jak bude cas, tak to poskladam a nafotim. Tak ci tak, neni to uplne 100%, kdyz se cerni normalni ocel. Proste ten fosfat udelal asi svoje. Ale jde to. Mozna kdybych pouzil Brunigal, tak by byl vysledek uplne cerny odstin, ale kdo vi
Uživatelský avatar
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: Jak černit nejjednodušeji (návod)

Příspěvek od FTC » 21 dub 2017 19:40

Ahoj, chtěl bych se zeptat na černění Alfa Limited custom. Podle všeho by to měl být nerez matroš, leštěný. Běžná černidla nijak nereagují. Kdybych měl zkusit savo+NaOH, tak nechci pistoli náhodným pokusem zkurvit.
TomSmith
Příspěvky: 65
Registrován: 08 lis 2012 19:29

Re: Jak černit nejjednodušeji (návod)

Příspěvek od TomSmith » 22 dub 2017 12:14

S tím savem a nerezem opatrně, ať nedosáhneš mezikrystalové koroze.
Příklad z webu:
Koroze nerezové oceli – praktický příklad
Některé trubky či nádoby mohou být tepelně zaizolované. Izolace často obsahuje chloridy a pokud je výrobek ve vlhkém prostředí, chloridy se mohou z izolace uvolnit, naleptat pasivní vrstvu a zahájit korozní proces (bodový i štěrbinový).

Jinak znají ti co jim zplesnivěl nerezový hrnec a řešili to savem ... které tam nechali dostatečně dlouho :lol:
mazzy666
Příspěvky: 31
Registrován: 14 čer 2011 15:15

Re: Jak černit nejjednodušeji (návod)

Příspěvek od mazzy666 » 13 úno 2018 16:24

Dobry den vsem, chtel bych se zeptat, jestli nekdo zkousel cernit kysele letovany svazek tou slouceninou HCL, HNO3 a Fe? Je to tady nekde zkraje vlakna vc. fotek. Popripade co si namichat, abych mohl provest kysele cerneni za studena a povarenim ve vode. (Rust bluing) Dekuji za info.
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 205
Registrován: 13 pro 2012 22:38
Bydliště: Prostějov

Re: Jak černit nejjednodušeji (návod)

Příspěvek od Wema » 23 úno 2018 22:18

Ahoj borci. rád bych po letech vyzdvihnul kyselé černění - Rust Bluening .... byl by tu někdo ochotný k tomu něco říct ? Jde mi především o možnost sehnání chemikálií, nesehnal jsem kotouč s drátem 0,1mm .... pak váhám nad konstrukcí boxu pro rezivění ...... byl by někdo ochotný sdělit teploty v boxu, vlhkost v boxuy teplotu vyvařování (bylo mi řečeno že prostě stačí když voda vře) .... a také časy vaření a časy rezivění boxu ? Otázek je mnohop a rád bych si vyměnil zkušenosti. Díky, Wema
Slavia CZ 630 Cal.177 rv."03 + zakázková montáž KZK + Delta Optical Entry 4x32AO

Vojenská vzduchovka Vz.47 Cal.176 - n.p. Strakonice 64953
Vojenská vzduchovka Vz.47 Cal.176 - Zbrojovka Brno 10120
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Jak černit nejjednodušeji (návod)

Příspěvek od Jim » 24 úno 2018 23:52

Bohužel k sehnání chemikálií ti nic neřeknu, o nějakým boxu na rezivění a teplotě v něm nevím taky nic. Není třeba. Já potírám vatovou tyčinkou(ušišťourkou) navlhčenou v roztoku součástku, nebo hlaveň. Potírá se jen vlhkým tampónem, nesmí to téct. V podstatě to hned zasychá. Tak to potřu cca 3x za sebou, tedy opravdu když na jedný straně končím, tak můžu jít hned na začátek. Možno mezi tím dělat pauzy, podle libosti. Nechám to uschnout, stačí půl dne. Pak to vařím ve vodě. Je vidět, jak to černá. Vařím od oka pár minut, nechám uschnout, až to přestane pálit, tak to kartáčuji ocelovým kartáčkem na semiš(za komančů stával 3 kačky). Práší to, ale hned se to leskne. Pak postup opakuji, tedy matlání vlhkým tampónkem.... a tak pořád, podle potřeby.Pokud stačí namodralý brynýr, obvykle stačí 3x, pokud chceš sytější až černou, je třeba víckrát. Je to jednoduchý jak facka, pokud tedy máš roztok z patřičných chemikálií. Žádným boxem a teplotami si hlavu lámat nemusíš, dělával jsem to v paneláku, kde je vzduch doslova přeschlej a v baráku, ve sklepě, je to úplně jedno. Ale pokud si pamatuji, je součástí roztoku chlorid rtuťnatý a to je jed. Takže asi normálně v kšeftě nejspíš nebude. Spotřeba roztoku je zcela nepatrná, stačí malá lékovka a vystačí spoustu roků.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Odpovědět