Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Calvera
Příspěvky: 5
Registrován: 11 bře 2017 20:00
Bydliště: Praha

Re: Předovky

Příspěvek od Calvera » 21 bře 2017 10:34

Ahoj.
Jeden prodejce předovek tvrdí, že je lépe střílet s flastrem a jiný zase že bez flastru ( natvrdo ). Kde je pravda? Co na to říkají zkušení?


Uživatelský avatar
fr.sagitarius
Příspěvky: 115
Registrován: 24 bře 2011 12:52
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od fr.sagitarius » 21 bře 2017 16:20

Kdyby ses učil, jak tvrdíš, už dávno bys věděl, že se dává buď podkaliberní kule s flastrem, nebo se láduje kule natvrdo s ucpávkou. Když píšeš, že se blíží první střílení, tohle všechno už máš dávno znát, jsou to základy.
Rozdíl mezi klukem a chlapem je jen v ceně hraček:
AirmaksArms Katran L-HP .22,
KralArms Puncher Breaker .22,
Hatsan Factor Sniper .22
googie
Příspěvky: 32
Registrován: 14 úno 2017 19:20

Re: Předovky

Příspěvek od googie » 21 bře 2017 19:10

fr.sagitarius píše:Kdyby ses učil, jak tvrdíš, už dávno bys věděl, že se dává buď podkaliberní kule s flastrem, nebo se láduje kule natvrdo s ucpávkou. Když píšeš, že se blíží první střílení, tohle všechno už máš dávno znát, jsou to základy.
Vidíš, stačilo napísať jednoduchú vetu "se dává buď podkaliberní kule s flastrem, nebo se láduje kule natvrdo s ucpávkou."
a nemuselo tu byť pár jedovatých reakcií. Každopádne aj za ne ďakujem, radšej budem za idiota na anonymnom fóre a budem sa ďalej učiť, ako byť vykázaný prvý deň zo strelnice ako nebezpečný element s tým, že si každý zapamätá môj ksicht.
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 21 bře 2017 19:39

googie, ja som sa tiez pytal az som liezol na nervy :-D Ale predtym nez som si vobec obstaral predovku precital KOMPLET co sa na slovenskom aj ceskom webe o predovkach da najst. A kedze sa mi znova citat nechcelo, liezol som na nervy vsetkym ostatnym otazkami, niekedy az infantilnymi :-) Ale prepac, zda sa mi, ze si si toho neprecital velmi vela. :-)
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 21 bře 2017 23:31

Přesně tak jsem konal i já, když jsem s předovkou začínal. Na googlu jsou taky informace k vyhledání rad, jak s předovkama. Je to obyčejná lenost něco číst, je toho napsáno dost a nechce se to prostě prolízat, tak se volí jednodušší cesta.
Měl jsem kdysi v práci podřízenýho, kterej se taky rád chodil ptát. Když jsem mu řekl, máš to v normě, měl bys to dávno znát, tak následovala odpověď, já vím, ale nechce se mi to hledat, ty to znáš, tak mě to řekni bude to rychlejší. Byl to prostě lenoch a ignorant.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
Calvera
Příspěvky: 5
Registrován: 11 bře 2017 20:00
Bydliště: Praha

Re: Předovky

Příspěvek od Calvera » 22 bře 2017 10:00

Jime, piš k věci. Tvoje pohnutý mládí nikoho nezajímá.
Ono to není vždy o lenosti. Když se například člověk chce dozvědět nějakou konkrétní informaci a musí kvůli tomu přečíst dnes již 338 stránek tohoto fóra ( což zabere mnoho hodin a ne každý má tolik času ) tak se raději zeptá. A pokud už náhodou někdy v minulosti tato otázka byla odpovězena, tak se na jeho hlavu snese snůška nadávek o tom jak je línej.
Proto si myslím. že vzhledem k objemnosti tohoto tématu už dávno mělo být rozděleno na několik podtémat. Například:
Předovka a paragrafy.
Předovka a mazání.
Předovka a střely a nabíjení.
Předovka a technika střelby.
Předovka a střelnice, soutěže.

a v neposlední řadě nejobsáhlejší téma: Předovka a blbé otázky a ještě blbější odpovědi.

Páni moderátoři, myslíte, že by téma Předovky nešlo takto ještě dodatečně upravit? Ušetřilo by to mnoha lidem mnoho času.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 22 bře 2017 11:53

Calvera: Jim začal s předovkou před deseti léty, což podle Tvé registrace v letošním roce znamená hooodně dávno, nebo-li nepoměrně hodně zkušeností v této oblasti. A když jsme u podstaty věci - Tvůj dotaz měl směřovat přímo na moderátory a ne sem na vlákno "Předovky". Poznámka - ne každého napadne použít funkci "hledat". Ale i tak nemusí být úspěšný. Osobně mám filosofii, ať se každý zeptá třeba stokrát, a třeba nevhodně, než aby si ustřelil ruku.
Ale jinak je to dobrý nápad. Moderátor by musel balík dat poslat někomu ochotnému, který by je trpělivě rozděloval podle oblastí a do jednoho vlákna "odpadní koš" by se vložily výkřiky do tmy. Které by moderátor vymazal.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 22 bře 2017 11:56

Calvera:
No, to moje jak píšeš pohnutý mládí, byl jen příměr. Nicméně je odpovídající. Na netu je spousta možností získat potřebný informace, nápady máš dobrý, co kdyby sis založil web podle svých představ a poskytl tak servis těm, co neradi hledají a čtou. On ten postup, co někteří volí (nákup předovky, získávání informací) je přesně opačný, než by měl být. Takto se dosti často stává, že předovka se po opakovaném neúspěchu na střelnici octne v koutě navždy. Ale máš pravdu v tom, že hledat na tomto webu je na dost dlouho.
Možná by se ti líbily některý odkazy, co uvádím. Najít je, mi trvalo pár minut.Takže je to skutečně o tom, nebýt líný a hledat.Tady lze najít vše, na co předešlé dotazy směřují.
http://www.radio-foto.eu/predovky/zacatky.php
http://sk.westerners.cz/predovky/uvod.htm
http://www.strelectvi.cz/forum/black-powder-f52.html
http://zbranekvalitne.cz/forum/viewforu ... b6e6046ac6
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Předovky

Příspěvek od Igrlik » 22 bře 2017 12:53

... okrem toho trebárs len na tomto fóre existuje množstvo ďalších relevantných tém, uvediem iba námatkou:
Derringer od fy Great Gun
bezpečná doba použitelnosti prachu
Perkusní revolver
Střelba z Derringeru
předovky Ardesa
Perkusní Revolver 1860 US Army, originál!!!
Koupě předovky? ano či ne?
Ardesa Vest p.Derringr.31 1381
obrana perkusnou puskou
Černý prach
Jaký puškohled na in-line předovku?
cal. 72
upchávka
expirace černého prachu
:lol:
googie
Příspěvky: 32
Registrován: 14 úno 2017 19:20

Re: Předovky

Příspěvek od googie » 22 bře 2017 14:31

Jim píše:Přesně tak jsem konal i já, když jsem s předovkou začínal. Na googlu jsou taky informace k vyhledání rad, jak s předovkama. Je to obyčejná lenost něco číst, je toho napsáno dost a nechce se to prostě prolízat, tak se volí jednodušší cesta.
Měl jsem kdysi v práci podřízenýho, kterej se taky rád chodil ptát. Když jsem mu řekl, máš to v normě, měl bys to dávno znát, tak následovala odpověď, já vím, ale nechce se mi to hledat, ty to znáš, tak mě to řekni bude to rychlejší. Byl to prostě lenoch a ignorant.
Mal som kedysi babičku, ktorá bola vľúdna... Prosím nenavážaj sa do mňa, dosť som toho pohľadal sám ešte pred registráciou aj v tých odkazoch čo si dával. ak sa ti zdá, že moje prvé dve technické otázky na tomto fóre sú lenivosť, tak sa viac neopýtam nič. A vlákno sa môže uzamknúť, veď všetko už bolo napísane a zodpovedané...
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 22 bře 2017 15:01

Omluva.
Omlouvám se p. Calverovi za to, že jsem ho považoval za předovkářského začátečníka vzhledem k datu jeho registrace. Nadzvedla mě jeho poznámka o Jimově osobním životě, což sem nepatří.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 22 bře 2017 19:25

Googie, poslal jsem ti SZ.
Doporučoval bych ti, abys nezačínal s kuličkami s flastrem, protože to je podle mých zkušeností to nejobtížnější, co se na předovkářským střílení vyskytuje. Oproti ogiválu je tam jedna velice záludná veličina navíc a to je právě flastr. Tak pokud neuspěješ, klidně se ptej. Pokud budu vědět, budu už jen vlídný. :wink:
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
googie
Příspěvky: 32
Registrován: 14 úno 2017 19:20

Re: Předovky

Příspěvek od googie » 23 bře 2017 09:06

ono, mal som trochu chaos kde, ako a kedy použiť upchávku alebo flaster, resp. mal som nejasno v pojmoch. Včera mi kamarát poslal pasáž z publikácie pána Karla Morávka - Střelba předovkami, ktorý mi objasnil niektoré veci, dovolím si citovať niektoré pasáže ak to neprekáža pravidlám:

Hlaveň drážkovaná - střela sférická.
Střela se opět nabíjí přes flastr, ale záleží zde více na síle » použité látky. Je třeba, aby síla látky byla 0,3 - 0,5 mm. Látka musí vyplnit prostor mezi střelou a drážkami hlavně, aby nedošlo k úniku prachových plynů kolem střely. Tyto poměry si každý musí odzkoušet a stanovit pro svoji zbraň sám. Zásadou je, že čím je hlubší drážka, tím silnější by měla být látka. Průměr střely by měl být menší než je vývrt hlavně maximálně o 0,5 mm. Máme tedy tyto čtyři veličiny. Hmotnost prachové náplně, kterou můžeme v malém rozsahu měnit, sílu použité látky a průměr střely můžeme měnit také. Jediné, co je dané, je průměr vývrtu a hloubka drážek a tomu je třeba optimálně přizpůsobit vše ostatní tak aby střelba byla co nejpřesnější.

Je ale také možno střílet sférickou střelou bez flastru. Y tom případě musí být průměr střely stejný jako průměr vývrtu v drážkách. Protože střely nemají mazací drážky, je nutné po nasypání prachu dát do hlavně kousek látky či papíru, aby se mazací tuk oddělil od prachu. Potom dáme do ústí hlavně mazací tuk, kterým nemusíme šetřit; do toho položíme střelu a do ústí hlavně ji naťukneme, aby se zařízla do drážek. Když střelu dále tlačíte nabijákem, musíte cítit v ruce jak se nabiják otáčí, to znamená, že střela je v drážkách dobře vedena.

Hlaveň drážkovaná - střela ogivální.
Zde by měla platit zásada, že se střílí bez flastru. Střela musí mít po obvodě mazací drážky, které je nutno naplnit tukem. Průměr střely má být shodný s průměrem vývrtu v drážkách hlavně. Střelu narazíte nabíjecím kladívkem do ústí hlavně a nabijákem dorazíte na dno.

A čo sa týka upcháviek, sám autor píše:

"Zdá se to dosti nepravděpodobné a z vlastní zkušenosti mohu říci, že dlouhá léta jsem považoval ucpávku mezi střelou a prachovou náloží za zbytečnou. Před asi dvěma léty jsem si takto z revolveru vystřelil dvě rány najednou a od té doby plstěné ucpávky používám."
Robert69
Příspěvky: 176
Registrován: 22 bře 2008 18:56

Re: Předovky

Příspěvek od Robert69 » 23 bře 2017 09:10

Plstěné ucpávky do revorveru jsou zbytečné pokud pak kule z venku mázneš vazelínou .
Žádné zbraně nevlastním akorát šavli po dědovi.
Uživatelský avatar
Calvera
Příspěvky: 5
Registrován: 11 bře 2017 20:00
Bydliště: Praha

Re: Předovky

Příspěvek od Calvera » 23 bře 2017 11:18

Zdravím střelce a prosím o radu.

Z důvodu úspory neželezných kovů jsem si pořídil perkusní pistoli ráže .36. Výrobce ( Pedersolli ) předepisuje pro tuto pistoli kule o rozměru .354 + flastr .007. Uvedené kule však v nabídkách obchodů ani ve výrobním programu firmy ARES nejsou. Rozměrově nejblíže jsou nabízeny kule .347. Zde by potom měl být flastr tloušťky .015 což je asi 0,38 mm.
To už je flastr poměrně silný. U .45 používám flastry nejvíce 0,15mm.
Jelikož patrně nejsem jediný kdo má ráži .36, tak prosím o sdělení jakou kombinaci kule + flastr používáte Vy. A pochopitelně s jakými výsledky. Já mám totiž obavy, zda tak tlustý flastr nebude mít již zásadní účinky na přesnost střelby.

Předem děkuji všem těm, kteří mi pomůžou cenou radou.

Calvera
Odpovědět