Gewehr 88

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
jvk
Příspěvky: 6
Registrován: 06 úno 2017 14:12

Re: Gewehr 88

Příspěvek od jvk » 08 úno 2017 15:47

Domnívám se, podle řezů zbraně, viz literatura, že je zašroubovaná do závěru jen hlavěň a plášť je jen naražen.
A protože už někteří z fora psali, že se dívali na značky na hlavni, předpokládám, že tedy jde plášť sundat bez pošlození.
Jen nechci použít větší násilí než zjistím, jak se to má sundávat.
Je fakt, že na mém plášti nejsou žádné značky, pouze na závěru (a to i zespodu).
Omlouvám se odborníkům za nesprávnou terminologii :D
Faktem je, že u hlavně je plášť vůči hlavni volně (je vidět mezera),
a vystředění ( záměr-muška) dělá první šroub, který drží plášt pevně v pažbě. Dále to už jsou jen 2x objímky.
Resumé, plášť by měl jít sundat tahem, ale zatím nevím jakou silou. Může být také "přirezlý".
Děkuji za rady. JVK


skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Gewehr 88

Příspěvek od skagerak » 08 úno 2017 15:50

no já bych řekl, že otáčením(závit), nikoli tahem ........ a ano u ústí to je (nebo má být volně ..... )

Obrázek
http://s53.photobucket.com/user/OTH_200 ... 4.jpg.html
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Gewehr 88

Příspěvek od skagerak » 08 úno 2017 16:30

Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 08 úno 2017 23:09

jvk: plášť je vzadu našroubovaný, vepředu volný. Správný postup by měl být asi takto:
- ověř, že puška není nabitá a vytáhni závěr ven
- vyndej železo z pažby
- poznač si stávající vzájemnou pozici pláště a pouzdra závěru, třeba značkou nebo rýhou zespodu přes obě části, někdy je to již vyznačeno
- do mezery mezi pláštěm a hlavní stříkni WD40 a dej si kafe
- do díry mezi bočnicemi pouzdra závěru (jakoby shora do nábojové schránky, ale bez té schránky) strč velký šroubovák nebo delší kus plochého železa
- na malou tyčku se závitem, která trčí z pláště dolů a fixuje plášť v pažbě, dej delší pevnou trubičku, anebo to chytni našikmo hasákem v hadře, aby vznikla páka
- zapáčením mezi oběma pomůckama otáčej plášť, je tam běžný závit
- plášť rozhodně nechytej hasákem za obvod nebo ho neupínej do svěráku, zdeformoval bys ho.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Jim » 08 úno 2017 23:59

Jo, plášť hlavně je našroubovanej na pouzdro závěru, konec laufu je volně suvnej. Jak píše Wdog, bacha na ten plášť, je ze slabýho materiálu. Takže opatrně. Velice opatrně, i v místě, kde je závit není jeho tloušťka nijak velká.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
SamuelColt1
Příspěvky: 69
Registrován: 29 led 2013 20:49

Re: Gewehr 88

Příspěvek od SamuelColt1 » 09 úno 2017 01:33

Wdog výše ve svém postupu (správném) píše .... je tam běžný závit. Závit ano, běžný rozhodně ne! Dva šrouby co drží železo v pažbě (jeden delší pouzdro závěru, druhý kratší chladicí plášť hlavně) nejsou ani pro tehdejší dobu (1888 - 1894) v obvyklém Whitwortu (zde nejbližší W 1/4), neb mají jiné stoupání. A proto je nutné se k této pušce chovat s citem a sílu použít velice uvážlivě. Plášť u normálně užívané, tj. také občas mazané zbraně lze po počátečním odporu odšroubovat rukou. Ne-li, je něco špatně. Ryska, o které píše Wdog (a která indikuje správné postavení miřidel k pouzdru závěru) na normálni Gew. 88 již je z továrny! Ne-li (a to podporuje i chybění označení -má být číslo zbraně a technické značky přejímky, které byly vždy!), jedná se o brutálně přebroušenou součást zbraně. Majitelé zachovalejších jedinců potvrdí, že značky, spíše několik, byly doslova na každém šroubu.
jvk
Příspěvky: 6
Registrován: 06 úno 2017 14:12

Re: Gewehr 88

Příspěvek od jvk » 09 úno 2017 13:55

Takže pánové:
to skagerak - díky za foto i link. To je názorné.
Wdog - díky za postup, přesně jsem ho dodržel
Jim - díky za doplnění
Samuelycolt1 - díky za poznámku.
Všem.
Podle Vašich návodů jsem oddělil kryt hlavně od vlastní hlavně. Kryt není přebrušován, má shodné číslo se závěrem + nějaké další značky. Na povrchu krytu hlavně jsou drobné náznaky rezatění. K demontáži nemusela být káva, šlo to z počátku sice trochu tíž, ale poté jen rukou. Ryska, na slícování, je od výrobce vyražená a dobře znatelná. Co mě však překvapilo, hlaveň je "natřená" nějakou jakoby zelenou vaselínou a je bez jediné známky rzi. Takže na tu jsem zatím nešahal. Jinak zbraně konzervuji olejem Break Free CLP, nebo našim Konkornem 101. Nyní to bude na rez Brunox epoxy a na mazání Brunox Gum Care Spray. Uvidím jak se osvědčí.
Zdraví JVK
SamuelColt1
Příspěvky: 69
Registrován: 29 led 2013 20:49

Re: Gewehr 88

Příspěvek od SamuelColt1 » 09 úno 2017 18:14

jvk napsal 8.2. - je fakt, že na mém plášti nejsou žádné značky, pouze na závěru (a to i zespodu). a potom napsal další den - Kryt není přebrušován, má shodné číslo se závěrem + nějaké další značky. :?
jvk
Příspěvky: 6
Registrován: 06 úno 2017 14:12

Re: Gewehr 88

Příspěvek od jvk » 10 úno 2017 09:45

Ano, předchozí příspěvek je správný.
Při první zběžné prohlídce jsem označení krytu hlavně nevěnoval pozornost. Je-li nebo neni-li označen. Hlavně jsem zkoumal, jak se demontuje. On také kryt není hlavní součást zbraně. Ale když zazněla poznámka, že je brutálně přebroušen, tak jsem ho prohlédl důkladně. Je označen, očíslován, stejně, jako každý šroub na zbrani. Výrobce byl důkladný :D Děkuji za upozornění.
xB.H
Příspěvky: 177
Registrován: 13 zář 2011 13:23

Re: Gewehr 88

Příspěvek od xB.H » 23 úno 2017 19:56

OttoWinifer píše:Pozor na podvodníčka, tahle 88 rozhodně tormentaci nevlastní!!

http://aukro.cz/mauser-88-danzig-1890-s ... 16976.html
To je masakr ta cena. Ja prvniho gew88 poridil za 10k....ted jsou i za 35:-/ Tenhle hlavne vypada, ze ma prerazenej letopocet. Ta nula je nejaka divna.
omega 13
Příspěvky: 43
Registrován: 30 lis 2006 20:41
Bydliště: Morava

Re: Gewehr 88

Příspěvek od omega 13 » 27 dub 2017 00:10

Když se sem začali gew.88 vozit stály necelých šest tisíc. Pár nadšenců co si to koupilo to mělo převážně jako dekoračku na zed. To, že za to někdo chce v současnosti třicet a více tisíc je zřejmě nějaká psychická porucha prodejce. Ta puška tuhle cenu nemá a mít nebude, zejména ty co jsou na trhu a každá je poskládaná nejmíň z dalších čtyřech flint. Boom je jen díky trubcům co nemají z nějakého důvodu zbroják a nechají si natroubit, že do toho jdou pořád koupit volně náboje a specifikum ráže J a JS nějak moc neřeší..Překupníci co je nakupují v reichu se můžou přetrhnout, protože tady díky hlubcům si z toho udělali zlatý důl. Takže tak.
derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Re: Gewehr 88

Příspěvek od derringer » 27 dub 2017 06:41

Máš samozřejmě pravdu. To je něco, čemu se říká volný trh.

Před asi 10-ti lety jsem taky koupil 5ks Gew.88 u Řeháka za 6.500,-Kč/ks. Za týden byly všechny prodané na Aukru, nejmíň šla za 12.000,-Kč, nejvíc za 21.500,-Kč. Samozřejmě s dokonalým komentářem pro trubce a upozorněním, že zbraň nemá platnou tormentaci.

A ze zisku jsem koupil manželce krbovky s výměníkem.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Jim » 27 dub 2017 15:33

Diskutovat o tom, jakou cenu zbraň má či nemá je zbytečné. Cenu vždycky určuje trh. Cena je tedy taková, jakou je ochoten kupující zaplatit.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
xB.H
Příspěvky: 177
Registrován: 13 zář 2011 13:23

Re: Gewehr 88

Příspěvek od xB.H » 09 kvě 2018 11:58

Nějak nám vlákno umřelo :(
LeRoch
Příspěvky: 2
Registrován: 15 kvě 2018 07:12

Re: Gewehr 88

Příspěvek od LeRoch » 15 kvě 2018 07:42

Mě napadá jeden dotaz - jak je to s celkovou délkou náboje v případě přebíjení? Původní 8x57 J má délku 82.55 mm, 8x57 JS má 80.30 mm. Puška Gewehr 88 s vyraženým S a úpravou pro nabíjení pásky. Pakliže pro přebíjení použiji střelu S&B 8 mm SP, 2941 .318 (která je doporučena kvůli vývrtu .318 G88) a nábojnici S&B 8X57 JS, hraje délka náboje nějakou roli? V manuálu pro přebíjení k prachu Lovex se při použití různých vhodných střel 8x57JS pohybuje délka výsledného náboje od 76.6 do 80 mm. Rád bych se optal, kdo má v přebíjení pro Gewehr 88 praxi, jak mu vychází délka náboje.
Odpovědět