optika na sa. vz.58

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
kopy.m
Příspěvky: 1
Registrován: 12 říj 2011 17:02

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od kopy.m » 18 srp 2013 14:26

Prosím poradte uplnému laikovi.. chci na svůj 858 pořídit nejaký držák na optiku.. Nejlepší by byl nejspíš kryt závěru od gunexpertu.. ale pro me fakt finančně uplně mimo!! cenově přijatelnější jsou držáky z boční strany.. ale vůbec netuším jak funguje jejich následná montáž. Spoustu těchto držáků je dealextreme.com ale nevím zda nejaký pasuje na 858 a jak je to s montáží.. děkuji za odpověd.. a neukamenujte mě tu!! :)


dejvgsr
Příspěvky: 7
Registrován: 05 črc 2016 11:54
Bydliště: Štětí

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od dejvgsr » 04 srp 2016 19:37

Ahoj,
dlouho jsem pročítal tyto stránky a hledal nějaké vhodné řešené optiky na SA 58. Přiznám se, že jsem si původně zakoupil Aimpoint PRO, který jako asi jeden z mála kolimátorů obstojí. Funguje skvěle. Jsem ale již 70-tý ročník, orlí zrak jsem nikdy neměl, jsem v podstatě krátkozraký a absolvoval jsem laserové zákroky. Takže brýle nenosím. A právě proto jsem hledal optické zařízení, které mi zlepší obraz místa zásahu, a snad i obstojí na SA 58, a ke všemu se tam bude i dizajnově hodit. Dlouho jsem pročítal různé články a fóra, začal jsem hledat optiku ve východním bloku až jsem narazil a i díky těmto stránkám na výrobce z Ruska VOMZ a jeho Pilad P 3,5x20 C, což je v podstatě znovu zrozená civilní verze puškohledu z Mosina. Snad se nemýlím, případně mě opravte. Jedná se o velmi jednoduché zařízení, výrobce ho uvádí jako vhodné pro všechny ráže bez výjimky na krátkou a střední vzdálenost. V Rusku se dá sehnat v přepočtu za 1700,- Kč, ale bohužel jsem nenašel obchod s distribucí do zahraničí. Opět pomohla E-Bay a dnes mi z Ruska došel včetně poštovného za 2780,- Kč můj vlastní Pilad p 3,5x20 C. Stačil jsem ho usadit na zbraň pomocí ocelové montáže Leupold PRW 1“. Na zbrani vypadá velmi dobře, lépe jak kolimátor, pohled přes něj přesně plní mé základní požadavky, zkoušel jsem ještě, zda nábojnice při vyhození netlučou do optiky. Vše vypadá OK, ale až ostrá střelba to prověří. Snad příští týden se dostanu k nástřelu. Přikládám pár fotografií, no spíše se chci pochlubit, protože mám fakt velkou radost
IMG_2290.JPG
IMG_2293.JPG
Přílohy
IMG_2292.JPG
dejvgsr
Příspěvky: 7
Registrován: 05 črc 2016 11:54
Bydliště: Štětí

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od dejvgsr » 04 srp 2016 19:43

Tak jsem to nevydržel a jel ještě dnes nastřelit. U prvních deseti ran jsem zjistil, že nábojnice tlučou do optiky. Optika posunuta vzda o cca 1,5 cm. Vše pak OK. Nástřel dokončen a výsledek na moje volšový ruce a na možnosti zbraně a k použitému střelivu STV - Čína 7,62x39 uspokojivý. :wink:
Přílohy
IMG_2296.JPG
Nástřel na 50 m, střelnice bohužel delší není.
IMG_2294.JPG
pavv
Příspěvky: 51
Registrován: 14 čer 2016 16:02
Bydliště: Ivanovice na Hané

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od pavv » 04 srp 2016 20:31

optika vypadá dobře, jakou má osnovu?
terč je po nastavení optiky? nebo jsi během střílení zaměřovač seřizoval a jsou to vsechny dnes vystřelené projektily?
dejvgsr
Příspěvky: 7
Registrován: 05 črc 2016 11:54
Bydliště: Štětí

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od dejvgsr » 04 srp 2016 21:25

Zásahy po nastřelení, vzhledem k chybě vlastní zbraně šlo nastřelit velmi rychle, :lol: Osnova klasiccké téčko naháňkové, nejdříve jsem se toho bál, ale je výborně s tím vidět terč. Jsem nadšený.
pavv
Příspěvky: 51
Registrován: 14 čer 2016 16:02
Bydliště: Ivanovice na Hané

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od pavv » 04 srp 2016 21:50

téčko je pro tuto zbraň naprosto vyhovující. na 50m vzdálenosti většiny střelnic je to až až. na to úplně stačí trijicon reflex....
kdo ví, jak budem střílet v 70ti...
proč tam máš jen jeden kroužek?
dejvgsr
Příspěvky: 7
Registrován: 05 črc 2016 11:54
Bydliště: Štětí

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od dejvgsr » 05 srp 2016 07:53

Optika má 200 gramů, je poměrně lehká. Montáž je provedená více vzad, mimo okénko pro nábojnice. Po včerejším 1,5 cm posunutí optiky vzad by se tam teď vešly oba kroužky, ale jeden kroužek je v tomto případě zcela dostatečný. Při nastřelování v podstatě jsem nemusel měnit stranovou korekci, vše je tedy perfektně v ose, pouze vertikální korekce. Nástřel zatím drží, rozhodně nebudu dávat tisíce ran do roka, už to vlastně není vůbec levné střílení. :oops: :( Jinak ty ocelové kroužky Leupold jsou velmi pěkně provedené.
pavv
Příspěvky: 51
Registrován: 14 čer 2016 16:02
Bydliště: Ivanovice na Hané

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od pavv » 05 srp 2016 13:47

dle mého názoru to je na osmapade optimální řešení. více než 4x je zbytečnost. i na mosina.
jen bych přidal ten druhý kroužek,bude to pevnější.
Voss69
Příspěvky: 67
Registrován: 11 zář 2011 14:08

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od Voss69 » 31 bře 2017 11:52

Pokud je to tady tahle optika(mám originál jakousi východní vojenskou) tak si myslím,že není nic vhodnějšího na 58,taky se mi jedna válí už dlouhou dobu doma a je ve funkčně špičkovém stavu.

Jsi s ní pořád spokojený?Co ta montáž,hodila by se i na CSA vysokou?Drží do dost betelně i na tom jednom kroužku?

Obrázek Obrázek Obrázek
dejvgsr
Příspěvky: 7
Registrován: 05 črc 2016 11:54
Bydliště: Štětí

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od dejvgsr » 04 dub 2017 20:03

Omlouvám se za pozdní reakci. Prozatím jsem spokojený, ale jsem sváteční střelec. Je to přesně ta optika co ukazuješ. Montáž zcela v pohodě, pevná, nástřel také drží. Já mám tu nízkou boční montáž CSA, na vysokou to instalovat půjde v pohodě, otázka jak se srovnáš oko pažba, já osobně uvažuji o vysouvací pažbě, sklopka je přeci jenom tak trochu nouzovka. Ale dá se se vším a pokud si zvykneš, myslím že je to v pohodě.
Voss69
Příspěvky: 67
Registrován: 11 zář 2011 14:08

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od Voss69 » 05 dub 2017 23:57

Zdar.Chtěl bych se ještě zeptat na tu montáž od CSA.Ten jejich kámen je použitelný jen pro tu zakloněnou montáž od nich nebo na něj pasuje i nezakloněná z kalacha apod?Obávám se,že s tou zakloněnou to bude už moc blízko a tenhle kukr potřebuje spíše dále od oka,aby šel vidět plný obraz bez duchů.Optimálně by to podle mě vycházelo přední hranou okuláru přímo s hranou otevřeného nosiče,aby to bylo tak akorát od oka a zároveň do toho nemlátily nábojnice.Možná by na to mohla stačit rovná,nezakloněná montáž a lá AK apod.Líbí se mi ale ten CSA kámen,protože má přesně určené místo,tudíž snadnou montáž na kosu bez nějakých zběsilých vyměřování apod.
Potom ještě dotaz,když jsi ten kámen svrtával,drží to na těch 2 šroubkách dostatečně,rám tam má dost tenkou stěnu a mám obavy,aby se tam šroubky snadno neprotočily,přece jen tam toho závitu moc nebude a na nějaký protikus k posílení netuším,jestli je tam dostatek místa.Díky za odp.
dejvgsr
Příspěvky: 7
Registrován: 05 črc 2016 11:54
Bydliště: Štětí

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od dejvgsr » 06 dub 2017 18:32

Ahoj.
SA 58 je výrobkem CSA. Již ve výrobě jsem tam ten kámen nechal osadit. Prohlížel jsem si to, a je vrtáno minimálně do síly 4 mm, alespoň to tak při pohledu na vnitřní část pouzdra závěru zbraně vypadá. Vypadá to dost bytelně. Na druhou stranu, právě pouzdro závěru je nově vyráběné, rovnou je provedené tak, aby šlo zbraň pouze užívat jako samonabíjecí, tvarově je to trochu odlišné od klasické CZ SA 58. Prostě pouzdro závěru je konstruované pouze jako samonabíjecí mechanismus. Rovnou jsem tedy při objednávce bral i tu jejich nízkou boční montáž. Žádnou jinou boční montáž jsem nezkoušel, takže moc neporadím. Mé poslední umístění optiky je provedeno tak, aby nedocházelo ke kontaktu nábojnice s vlastní optikou po výstřelu. V případě posunutí vpřed by chtělo použít blatníčku. Jinak systém upnutí montáže na kámen 100 % spolehlivé, drží nástřel. Velmi rychlá montáž a demontáž, kámen v podstatě nijak nepřekáží a nehyzdí původní siluetu zbraně. Považuji toto řešení montáže na tento typ zbraně jako nejvhodnější nejen z funkčního hlediska. Minimálně kazí autentičnost původní zbraně.
Voss69
Příspěvky: 67
Registrován: 11 zář 2011 14:08

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od Voss69 » 11 dub 2017 09:09

Dík za info :!:

Nicméně,byl jsem se na tu montáž(CSA sporter nízká) mrknout v obchodě,měli tam i vystavenou kosu,tak jsem to zkusil přiložit.Montáž jako taková vypadala poměrně slušně,vymyšleně a asi bude fungovat,ale co mě zarazilo,byl ten ocelový kámen-základna.Ten tam prostě nešel přiložit,ta prohlubeň v rámu je moc úzká a v rozích má rádiusy+vrstva barvy,kámen moc široký s ostrými hranami.Aby to dosedlo až na rovnou plochu prohlubně,muselo by se z něj ubrat cca 1mm,možná více po stranách a srazit trochu ty hranky.To mě dost odradilo,myslel jsem,že to mají promyšlené komplet a ne.Kámen je tak jen jakýsi polotovar,který se musí ještě strojně doupravit,což jsou opět výdaje navíc.
Narazili jste někdo na tento problém?Tady na tomto videu to řeší amíci,ale toto řešení podle mě úplně deklasuje tu pevnost celého osazení,která tam asi byla původně fa. CSA zamýšlena

Vůbec netuším,jak je to s nově vyrobenými kusy,možná,že mají prohlubeň v rámu o ten 1mm širší,lépe opracovanou a není problém,ale na klasického tacticala ta základna bez úprav nepasuje :?

https://www.youtube.com/watch?v=GF-YOmQbiiM
Rejsek
Příspěvky: 80
Registrován: 31 led 2017 15:13

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od Rejsek » 16 čer 2017 16:21

Má tu někdo zkušenost s puškohledy Konus na těchto větších rážích (chci to dát na SKS)? Myslím obecně, nějaké dlouhodobější, co se týče odolnosti, přesnosti, zpracování atd. Taky jsem našel na EN fórech nějaké kecy o tom, že je to prej Čína. Ale ofiko stránky uvádějí Itálii, tak nevím.
Děkuji :)
》》》》》FORTES FORTUNA ADIUVAT《《《《《
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od kesi » 16 čer 2017 19:27

K té výrobě, dá se zeptat přímo výrobce. V roce 2008 zněla odpověď, že puškohledy jsou většinou postaveny v Číně a možná některé lepší z nich na Filipínách. Víc nezjistil, nebo to nechtěli zveřejnit. Konus sídlí přes 35 let v severní Itálii (USA Corp.) montáž Čína bo ty Filipíny a tam používají zřejmě Schott sklo. Většinou to opticky hodnotí na menší zvětšení 10x na úrovni amerického SWFA SS, nebo levných Burrisů, Leupoldů... to bych viděl, že by mohlo platit pro produkty vyrobené na těch Filipínách, co je vyrobeno v Číně, bude opticky klasická čína - a je velká šance, že se bude lišit viditelně opticky kus od kusu. To platí v menší míře i pro Filipíny a ještě menší u puškohledů vyrobených v Japonsku, bo států emerických.... Záruka u nás zřejmě dva roky, jestli jde u výrobce prodloužit, jsem nezjišťoval.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Odpovědět