Minirecenze HS-9

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
DrobasMirek
Příspěvky: 984
Registrován: 01 bře 2010 16:54

Minirecenze HS-9

Příspěvek od DrobasMirek » 14 dub 2016 10:07

Recenze HS Produkt HS-9 9mm Luger

Předesílám, že recenze je psaná uživatelem/střelcem začátečníkem, kdy si po pár tis vystřelených ran z různých zbraní, netroufám o sobě tvrdit, že bych byl byť jen střelec amatér.
Nicméně, k jádru věci. K HS jsem se dostal vyloženě náhodou, když jsem si ji na zmenšeném obrázku v nabídce jednoho prodejce „spletl“ s Glockem a když už jsem se proklikal až k popisu, rozhodl jsem se ho přečíst. Projel jsem snad všechna dostupná videa na youtube s recenzemi, střelbou atd. Jestli se chystáte dělat totéž, musíte hledat pod označením HS-2000 (předchůdce HS-9, resp. původní staré označení), XD-9. Chorvatský výrobce exportuje do USA (resp. vyrábí HS-9 ) pro zbrojovku Springfield armory od označením XD, „lepší“ modely označuje XDM. XD se liší víceméně pouze tvarem, jinak vnitřnosti jsou stejné. Jiný je obsah kufříku, kdy XD a XDM nabízí nějaké fičury navíc, zejména pak pro US trh. Ale to už je jen takový příjemný „Feature fucking“ k nalákání zákazníka. Technické informace si můžete pohodlně najít na netu, spolu se podíváme jen na několik zásadních pro a proti.

Ráže byla předem daná, tedy Luger 9mm – cena/dostupnost/výkon/účinek. V mém výběru byl již zmíněný Glock 17/19, CZ-07/09 a HS-9.

Pro Glocka mluví naprostá spolehlivost a nevybíravost na střelivo, obrovské množství dostupných doplňků, pouzder, adapterů, svítilen atd. Z kamarádovy 19tky jsem měl možnost nastřílet 100+ přebíjenek bez problému, s přesností limitovanou pouze střelcem. Zpětný ráz příjemný. ALE Glock 19 se mi špatně drží, což je i zkušenost mnoha jeho majitelů. Léčba pomocí různých dodělávek – gumových gripů, lepení smirku atd. se mi moc nezamlouvala, ale pořád byl Glock na 1. Místě.

CZ – je prostě CZ. Je „Naše“, srdeční záležitost, ale bohužel recenze a zkušenosti prodejců hovořily spíš proti koupi. Nicméně drží se mi skvěle a střelba překvapivě příjemná. Další výhodou (pro mě) je kohout a manuální pojistka.

Jako poslední na řadu přišla HS-9, kterou jsem si nechával jako záložní plán. Přišel jsem na střelnici, za menší obnos vypůjčil a ejhle! Ono mi to v ruce sedí, jak prdel na hrnci, ono to trefuje, ono to pocitově je uplně někde jinde, než Glock.. Je rozhodnuto. Jdu.. ne nejdu, já skoro utíkám do obchodu, kde ji mají skladem, ladím s prodavačem poslední podrobnosti, ještě si pro porovnání pochovám Glocka, CZ a HS a je rozhodnuto, není dál co řešit. Vytahuju NP a peníze, přikupuju pár krabiček krmiva a s HS v batůžku odcházím s hřejivým pocitem domů.
První střílení mě jen utvrdí ve správnosti volby.

Co se týče nevýhod. Pro někoho zásadní, pro někoho méně.
Náhradní díly? Krom obchodů v USA jsem nikde nic nenašel. Doplňky? 0, slovy NULA. Chcete pouzdro? Můžete si koupit to jedno jediné, na našem trhu dostupné od Izraelské firmy IMI defence. Nebo si nechat upéct kydexové, což je otázka pár stovek navíc, oproti zmíněnému pouzdru, ale uplně jiný level. Světlovodné a jiné mušky by měly pasovat stejně jako na Glocka. Náhradní zásobník na 16 kousků vyjde od 400 – 750, podle prodejce.

K výhodám:
Pistole má oproti Glocku dlaňovou pojistku – pro mě osobně příjemná věc. Při střelbě o ní vůbec nevím a při špatném úchopu je riziko „nehody“ minimální. Někdo namítne, že je to zbytečnost. Možná, to je na úvaze jednotlivce, mě nepřekáží a jsem rád, že jí tam mám. Další věc, která mi přijde udělaná lépe je výstražník, který je na Glocku samozřejmě také, ale na HS je umístěný viditelně na vršku závěru.

Závěrem – minirecenze je psaná z mého subjektivního pohledu, v žádném případě nesrážím Glock ani CZ, do užšího výběru se dostaly právě proto, že je považuju za naprosto TOP zbraně. Volba je na osobních preferencích každého střelce. Osobně po CZ stále toužím a sen vlastnit Glocka si splním dříve nebo později koupí Glock 43, jako EDC.


Uživatelský avatar
JaK
Příspěvky: 165
Registrován: 21 bře 2006 20:39
Bydliště: Vysočina

Re: Minirecenze HS-9

Příspěvek od JaK » 14 dub 2016 17:01

Tisíc lidí, tisíc názorů :D
Měl jsem XDM 4.5 a právě i kvůli některým tebou popisovaným výhodám šlo z domu.

Jmenovitě dlaňová pojistka, která blokuje pohyb závěru, dokud není plně stisknutá - při pokusu o vybíjení jsem často posunul ruku tak, abych mohl lépe nadzvednou záchyt závěru- Díky tomu jsem pojistku nechtěně aktivoval a vybití se nekonalo. Ale je fakt, že při samotné střelbě nikdy nenastal problém ani při střelbě slabou rukou.

Výstražník náboje v komoře považuju přinejmenším za zbytečný. A spoléhat se na něj je potenciálně nebezpečné - může dojít k situaci, že se zanese nečistotami a zůstane v horní poloze i když je komora prázdná. Nebo (ale to je spíš teoretická možnost) se může kus ulomit a výstražník pak bude indikovat vybitou zbraň. Každý si jistě dovede představit důsledky, pokud se majitel v takovém případě bude spoléhat pouze na indikátor. Osobně jsem i v případě XDm vždy kontroloval komoru poctivě po staru, takže pro součástku (vlastně tři součástky) navíc nevidím nejmenší důvod.

Neznámá dostupnost náhradních dílů je pro mě taky velký strašák, protože pokud sebekvalitnější pistoli dostatečně často a dlouho používáš, nějakou pružinku, kolík, táhlo, .... potřebovat prostě budeš. Když už jsem u toho, u pistolí HS (XD, XDm) je kritický dutý kolík procházející svisle závěrem. Ten trpí zejména při sušení, takže doporučuju koupit cvičné náboje s odpruženou zápalkou.

Co se týká mířidel, na XD pasují hledí i mušky určené pro Sig. Glock ani nemůže být kompatibilní, protože nemá mušku usazenou v příčné rybině.
Uživatelský avatar
DrobasMirek
Příspěvky: 984
Registrován: 01 bře 2010 16:54

Re: Minirecenze HS-9

Příspěvek od DrobasMirek » 15 dub 2016 10:54

Diky za opravu s miridly:-)
Guzma
Příspěvky: 18
Registrován: 17 led 2016 18:46

Re: Minirecenze HS-9

Příspěvek od Guzma » 15 dub 2016 11:15

Ještě nezmiňuješ docela podstatnou věc, že HS Product pistole jsou nastřeleny sportovně na šestku oproti pistolím Glock, které jsou nastřeleny na flek.
Odpovědět