Hluk pri vystrelu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od Igrlik » 12 lis 2011 10:46

LtDahan píše: ...
Jen je zajímavé že třeba za II světové nepoužívaly žádnou ochranu a taky neohluchly :o
Mnohí nestihli, anžto padli hrdinskou smrťou na bojisku... a ak aj boli už hluchí, tak to tým pádom už nebolo zistiteľné. :evil:
A u tých, čo prežili, to už po návrate domov podľa mňa nikto nikdy nezisťoval... :?


MFENCE
Příspěvky: 73
Registrován: 16 srp 2011 13:01

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od MFENCE » 13 lis 2011 14:04

Ale to by jsi se divil jak se vse mozne cpalo do usi za WW2. Noviny,hadr,vata,atd a muj favorit jsou vystrelene nabojnice :) Ale nerikam ze to tak bylo vzdy. Spise uz byl clovek hluchej a nemelo to uz cenu :lol:
maja
Příspěvky: 10
Registrován: 16 zář 2011 22:37
Bydliště: Praha

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od maja » 13 lis 2011 14:27

Jedno foto z WWII. Všimněte si vojáka vpravo. V uších má nacpaný nějaký hadr.

Obrázek
Petr75
Příspěvky: 14
Registrován: 08 pro 2009 09:00

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od Petr75 » 22 lis 2011 16:05

Jednou jsem si dal asi sto ran z 9mm bez ochrany sluchu. Sice na venkovní polokryté střelnici, ale vpravo od sebe jsem měl zeď. Už nevím proč, jestli jsem to chtěl vyzkoušet, nebo jsem neměl hluchátka, zkrátka jsem tam asi hodinu takhle blbnul.

A až po víc než týdnu mi přestalo pískat v uších. Víckrát takovou blbost neudělám. :roll:
Uživatelský avatar
Erix
Příspěvky: 1141
Registrován: 02 zář 2007 13:13

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od Erix » 08 dub 2016 22:15

Zdar, sice starší, ale někdo to třeba ocení. jednou, ještě na dětském dni ve spolupráci s AČR, jsem si prásknul 2 kusy slepých 7,62X54 R z kulometu vz. 59 v uších vaty jak v naladovaném kanonu a potom prásk a prásk. To bolest to byl tedy záhul, nikdy více celý den jsem to cítil.

P.S.: Když už by šlo do tuhého, tak při akci alespoň otevřete pusu a pak terpve prásk. Tak to dělali a dělají v lomech při odstřelu. :wink:
Erix
Ať žije vzduchovka, vždyť také patří mezi zbraně!!!
Pistole Tex cal. .177, Slávia 620 cal. .177
Uživatelský avatar
Kavy
Příspěvky: 2858
Registrován: 24 bře 2009 19:52

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od Kavy » 09 dub 2016 17:50

Tuhle radu jsem slyšel už v nějakým českým filmu, "při střelbě musíš pořádně otevřít hubu " :-)
Uživatelský avatar
Erix
Příspěvky: 1141
Registrován: 02 zář 2007 13:13

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od Erix » 09 dub 2016 19:11

No je to sranda, ale funguje to. Zvuk se dostává do ucha skrze zvukovod a dále skrze vnitřní dutiny a při nárazu obou vln do sebe se částečně vyruší (cesta obou není stejně dlouhá). :wink:
Erix
Ať žije vzduchovka, vždyť také patří mezi zbraně!!!
Pistole Tex cal. .177, Slávia 620 cal. .177
Hnízdo Čapí
Příspěvky: 1
Registrován: 03 lis 2018 07:19

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od Hnízdo Čapí » 03 lis 2018 07:31

V uších může nastat takzvané “Akustické trauma”, které může způsobit jednorázový hluk s velmi vysokou amplitudou, například výstřel. Jednak se může protrhnout ušní bubínek, což je přecejenom pouze tenká kůžička, na jejíž protrhnutí netřeba nějaké velké síly. Druhak to můžou odnést kůstky v uchu, které jsou velmi jemné a citlivé. Velké “trhnutí” ušního bubínku může kůstky nepěkně poškodit. V neposlední řadě buňky v uchu, které zaznamenávají vibrace přenášející se ušním bubínkem a kůstkami (ano ty buňky, které nám zůstávají obvykle celý život a střílet bez sluchátek je celkem efektivní způsob, jak se jich zbavit...) pokud jsou ať už dlouhodobě či jednorázově zatížené, odumírají a na jejich místě se tkáň zjizví, nové buňky už potom nenarostou. Dle mého názoru střílení bez sluchátek je velmi nebezpečné. Ano, je pravdou, že je zajímavé si to zkusit, jak to zní. Ale být vámi si na zkoušku vybírám aspoň menší ráže do 9mm Luger. Silnější by pro vás mohly mít nepěkné následky...
kiwiseek
Příspěvky: 41
Registrován: 08 říj 2016 15:34

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od kiwiseek » 30 lis 2018 10:24

No...přidám jeden nehezký zážitek z vojny......jednou v létě jsme jeli "přepadnout" tábor dětí vojáků z povolání...kus od Plzně....kolem tábora vedla za řekou linie řopíků...po ranní kanonádě stovek slepejch z kosy , dělbuchů a světlic, se náš velitel podíval za tu řeku , a rozhodl se , že ukážeme dětem , jak hrdinná, československá armáda dobývá opevnění...za řekou byli dva řopíci, kluci se naštěstí schovali do toho výš nad řekou....zbytek kluků jsme přebrodili řeku a jeden vletěl do bunkru a vystřelil....pak se asi minutu nic nedělo , tak jsem se šel podívat za ním, co se děje.....hele , byla to jen jedna rána , ale on vůbec netrefil ven, střední ucho dostalo takovou prdu , že nedokázal udržet rovnováhu , motal se , jak kdyby měl tři promile a vůbec neslyšel , co mu říkáme....totální dezorientace....takže den na táboře skončil v 8:40h a mazali jsme s ním do vojenský nemocnice...tam si pobyl 14 dní, audiošok, ATB a doktor byl major, tak na našeho majora řval, že i ten náš kolega asi musel slyšet....kluk nakonec cajk , ale zážitek na husí kůži to byl...
Odpovědět