Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Zajic » 01 úno 2016 22:13

Kazdy mame ruzne nazory, ale za tim co jsem napsal si stojim. Proste podobnych lidi jsem potkal uz hodne, a vesmes jsem se nepletl.

Nic mene, co se tyka Makarova, tak je to zajimava pistolka. Ale nekomu muze vadit drahsi naboj a v porovnani s 9mm Luger i slabsi, potom ta hloupe vyresena pojistk, hodne spatne citelne miridla, tlacitko vytahovani zasobniku je na hodne spatnem miste, nelze ovladat jednou rukou. Dale mala kapacita a takhle by se dalo pokracovat urcite jeste chvilku. Nic mene, ma sve kouzlo a je hodne plocha, takze na noseni urcite neni spatna. Ale ja osobne jsem zjistil, ze me nesedi a nelitoval jsem prodeje. Dokonce ma tu slabost, ze kdyz neni pojistka uplne precvaknuta, tak jde spustis kladivo ale zbran nevystreli :!: Coz na obranou strelbu neni moc vhodne, kdyz zbran ma tak spatne resenou pojistku. Ale nekomu to vadit nemusi.


Vetpaw
Příspěvky: 7
Registrován: 03 led 2016 20:48

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Vetpaw » 02 úno 2016 08:36

Zajic píše:Tohle me vzdy pobavi. Takovych tazataleu tady bylo XXX a pokazde jsou tady vice mene stejne otazky a stejne odpovedi. Proc si kazdy mysli, ze jemu tady na stejne otazky poradi nekdo jinak :?

Nic mene, ja jsem zastancem toho, ze kdyz uz nosit zbran, tak se nejdrive naucit strilet a vubec mit nejake navyky a vse co kolem toho je. Proto kdyz aspolutni novacek tady hned resi jake 2 zbrane si poridit, a pise tady celkem slusne hovadiny o tom celkove, tak je to uplne smesne.
Ja za sebe doporucuju, poridit zbran ktera mi dobre sedne do ruky a bude se mi z ni strilet dobre. S tou zbrani trenovat, trenovat, trenovat a az se dostavi vysledky a pochytim casem i nejake to vnitrni moudro, potom bych rekl ze je vhodne zacit zbran i nosit.
Tak jsem rad, ze jsem pobavil hovadinama, protoze jsou to hovadiny prevazne vyctene z diskuznich for, jako je treba toto. A proto jsem i polozil svuj dotaz. Tento dotaz jsem polozil i z toho duvodu, ze na trh prichazi nove zbrane a nazor na stare zbrane se muze vyvijet. Tudiz rok stara rada uz nemusi byt platna, navic na forech mohou odpovidat totalni amateri, nebo take zainteresovani prodejci ci vyrobci zbrani, kteri lobuji pro sve produkty, takze je potreba informace stale overovat. To jen aby bylo jasne, proc se lide ptaji znova a znova, protoze cas plyne jako voda a vse je zavisle na case.

Jedine dva me nazory jsou, ze se citim bezpecne a ze jsem chtel zbran na strileni a mensi zbran pro pripadne noseni do budoucna, od cehoz jsem vsak ustoupil a napsal jsem to zde. Takze diky za radu o noseni.

Co se tyce padnuti do ruky, tak to je sice pravda a kdykoli kupuji neco jineho, tak se tim ridim, ale ted to neni muj pripad. Zkousel jsem nekolik zbrani, nektere se drzeli hur nebo kopali, nektere ne. Me je to jedno, proste jsem se tomu prizpusobil - budu strilet tak pul hodiny mesicne. Ja jsem sve priority a preference popsal v dotazu, ted jen doplnim, ze bych chtel vybrat zbran do jednoho mesice, protoze na ni ted mam penize a dalsi zbytek roku mam jiz jine plany a nechci se hnipat cely rok ve vybirani te "nejlepsi" zbrane, tim spise, ze je to pro me spise okrajova zalezitost.
...Spíš nemám úplně dobrý pocit z té myšlenky "kdyby nahodou nekdy bylo potreba ji vzit s sebou ven". To je podle mne cesta k maléru...
Neni treba byt z toho spatny, je jsem zrovna ten, co vsem svym ozbrojenym kolegum neustale vyklada, ze zijeme v dnesni dobe v bezpecne zemi a zbran slouzi predevsim pro zabavu - tedy strileni do nezivych tercu. "kdyby nahodou nekdy bylo potreba ji vzit s sebou ven" znamena vzit si ji treba na mista, napr. do lesa kde jsem potkal dva vlcaky a rotvajlera, ktery si me sel ocuchat bez pana a bez kosiku, proste si udelali vylet z vybehu. Tenkrat jsem zbran nemel, strach jsem nemel a nic se nestalo, ale mel jsem tam manzelku a kdyby se neco stalo, tak bych toho beze zbrane moc neudelal, mozna ani se zbrani. A nebo zrovna nedavno mi cizi pes napadl psa, stalo me to 30 tisic za operace a muzu byt rad, ze je pes v poradku. Je mozne, ze me to bude stat ZP, ale priste psa utociciho na meho psa odstrelim (v zavislosti na jeho velikosti/nebezpecnosti) a je mi naprosto jedno, zda jeho pan rika, ze je hodny a nekouse. Nebo se muze za 8 let zcela zmenit bezpecnostni situace.....takze to znamena "kdyby nahodou nekdy bylo potreba ji vzit s sebou ven".

Kazdopadne diky za doporuceni, uz jsem si vse ujasnil. Ten Makarov vyzkousim, mel jsem trosku obavy ze starsich zbrani kvuli spolehlivosti, ale na druhou stranu, stare technicke normy byly take kvalitnejsi jak ten sunt, co nam ted predepisuje EU. Tak bych se mel asi zbavit predsudku, ze co je stare je rezave.
Uživatelský avatar
guttata
Příspěvky: 24
Registrován: 04 bře 2011 14:59
Bydliště: Praha 10

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od guttata » 02 úno 2016 10:59

Vetpaw my jsme si nerozuměli. Cesta do maléru je, vzít zbraň ven a popř. se dostat do situace kdy ji budeš potřebovat, a přitom nemít natrénováno. A to jsi v tomto příspěvku potvrdil. "Budu střílet tak půl hodiny měsíčně"... Nech si to prosím ještě projít hlavou. Mám v živé paměti, jak jsem měl natrénováno na střelnici a stejně pak řešení situace na LOSu bylo něco úplně jiného. A což teprve reálná obranná situace.
Ale Makarov do starého železa nepatří. Zajíc má v podstatě pravdu, ale je krásné, jak je hodnocení zbraně individuální. Střelivo kupuji v ceně do 4,-, trochu slabší náboj v předpokladané obranné situaci vidím spíše jako výhodu. S pojistkou nemám žádný problém, nosím v komoře, kladivo na ozubu a pojistku nepoužívám. Souhlasím s vypouštěním zásobníku a miřidly, řeším to intenzivním tréninkem. Kapacita a plochost čili nositelnost spolu souvisí. Nosím na straně slabé ruky druhý zásobník.
Martin
Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat. Benjamin Franklin
Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Zajic » 02 úno 2016 16:21

guttata: Presne tohle jsem myslel, ono je to uz patrne, ze tazatel je trosku nekde jinde. Jinak s tim Makem zkus udelat to, ze kdyz ji odjistis, tak zkus malinko pohnout packou jako bys chtel ji zajistit, ale jen trosku. Ona pujde normalne odmackout spoust, ale zapalnik bude uz blokovany, nebo presneji rozepnuty pres tu prenaseci cast. Jinak jsem mel osobne Makarova 2x a i kdyz se mi to libili, tak ovladani a jista omezenost me donutila ho poslat dal :P


Vetpaw: Chce to nejdrive poradne trenovat, a trenovat. Ne jen strileni ale i ovladani zbrane jakoz takove, to znamena susit doma a se zbrani se snazit szit ne jen fyzicky, ale hlavne psychycky :!: Jako uprimne za 30min mesicne, nebudes skoro vubec nic umet ani za rok. A to se bavim o strileni na stojici terc v pohodicce. Natoz zbran pouzit ve stresu, pripadne za zhorsenych podminek atp. Ale kdyz myslis ze ti to staci, tak to je potom tezko. To je jako by nekdo rikal, ze bude chodit do bojoveho umeni na 30minut za mesic a bude tady premyslet o tom, jak zastavi nejakeho utocnika :wink: Takze na takove reakce ja se uz tvarim proste usmevne :mrgreen:
SansLogique
Příspěvky: 70
Registrován: 04 srp 2013 19:56

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od SansLogique » 02 úno 2016 18:05

Já tedy nevím, ale co jsem tak četl o sebeobranných situacích, kdy byla použitá pistole, tak se to odehrávalo tak, že by toho postřelenýho trefil i jednorukej a slepej, páč to bylo doslova na dotek, nebo se po něm dotyčnej dokonce válel. A to i ve slavný Emérice.
Pokud někdo někdo má blbuvzdornou pistoli (což teda určitě není nějakej prístroj, kde se musí maliinko pohnout páčkou a nepatrně tohleto a támdlecto), tak jediný, co musí umět, je nešahat na spoušť, dokud jí nechce zmáčknout. A cvičit tahání pistole z pouzdra může doma.
Jakýkoliv teorie o psychice, stresu atd. jsou moc prima, ale úplně k ničemu, když se člověk dostane do reálný situace ohrožení života.
Nebavím se o policajtech nebo jiných lidech, pro který je to součást povolání.
Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Zajic » 02 úno 2016 18:34

To je taky mozne ze se to odehraje na velice kratkou vzdalenost, ale jestli teda spolehas na to, ze kdyz k necemu dojde, tak ti staci jen vytahnuti zbrane a parkrat stisknout spoust smerem k utocnikovi, tak je to ponekud slaboduche. Kdyby ta tvoje domenka byla pravdiva, tak by ti v tom pripade stacil nuz, paralizer a utocnika ukoncil na tuto vzdalenost.

Ono spise kdyz se neco semele, tak je to v takovem fofru, ze clovek zapomene uplne na vsechno, to jestli ma nadrilovane dovednosti a ovladani zbrane a zustane myslenkove chladnym, tak tohle mu zachranuje zivot a dava velikou vyhodu pred utocnikem obecne.
Ono bylo hodne konfliktu, kdy po sobe strileli na 5metru a nikdo se netrefil :wink: Asi oba spolehali na to, ze boj bude na vetsi blizku, jak uvadis ty :)

Jinak tady nejde preci jen o obranu proti cloveku, ale klidne zabehlemu psovi, ktery muze napadnout klidne nekoho jineho, a pokud ty jako majitel zbrane nebudes schopen zareagovat a hlavne se trefit, tak to bude asi daleko vetsi pruser. A jsem stale zastancem toho, ze pokud nemas natrenovane doma, na stelnici a psychycky nejsi zraly na to, abys to pouzil nebo si predstavil mozne okolnosti. Tak opravdu je lepsi, kdyz zbran clovek necha doma a nemusi se potom presvedcit o tom, ze to co si o tomhle myslel, bylo hodne vedle.

Ja to vidim na sobe, i kdyz strilim uz delsi dobu a zajimam se o pouziti zbrane na ulici a trenuju podle toho. Tak stale se mam co ucit a vidim porad hodne veci, ktere lze zlepsovat a nebo ktere jsem drive vubec nevnimal. Ale mam nazor takovy, ze stat se muze uplne cokoli, a vetsinou se stane to, co clovek nejmin ocekava :!:
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 51
Registrován: 09 led 2015 20:03

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik » 02 úno 2016 18:54

Už jsem to tu někdy myslím psal... Nejrychlejší cestou do pekel je připravovat si své vlastní scénáře krizových situací a omezit své vnímání rizik jen na ně... V reálu se podělá vše co se podělat může a stane se to, co se jiným ještě nestalo... To, že jen minimum lidí z populace má instinkty predátora, který okamžitě přepne do bojového módu, není ani třeba rozvádět... Takže v reálu pak budeme mít člověka zatuhlého od hlavy až k patě, ať má kolem pasu bouchaček kolik chce... A jen nadrillované a naučené automatické pohyby ho mohou z průšvihu vytáhnout...
Takže pokud tu někdo řeší, s čím si zajít jednou za měsíc na půl hoďky na střelnici, je asi zbytečné vymýšlet lepší a ještě lepší varianty a možnosti... Ať si koupí cokoli, moc rozdílů nepozná... Makarov nebo Glock, oboje mu bude dělat chvilku bum-prásk v ruce a pak to půjde do skříně...
Jinak střelba se skutečně neodehrává jen na minimální vzdálenosti, stačí pogooglovat...
SansLogique
Příspěvky: 70
Registrován: 04 srp 2013 19:56

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od SansLogique » 02 úno 2016 19:03

zajic - Ale to vůbec nejsme vepři, ani ve při. Tvůj poslední příspěvek podepisuju bez připomínek.
hawken.45
Příspěvky: 147
Registrován: 17 črc 2010 19:03

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od hawken.45 » 02 úno 2016 21:17

Vetpaw, pokud jsi čerpal z tohoto a podobných fór, tak jsi tyhle odpovědi včetně doporučování Glocku musel čekat :D.
Pánové trošku opomíjejí revolvery. Malý pětiranný dvoupalec je na nošení podobný jako některý z kompaktů a šířkou jen nepatrně větší než Glock. Výhodou je čistá mechanika, nezávislá na střelivu. Pokud např. čistě hypoteticky selže první náboj, stačí znovu promáčknout spoušť. U Glocku se musí znovu natáhnout závěr (pokud vám dá útočník šanci).
Revolver má samozřejmě i nevýhody a každému nemusí sedět. Dá se to prý poznat natažením ruky při zavřených očích a můžeš se dočíst další podobné rady.
Nejlepší myslím je zaplatit střelnici, půjčit si tam, osahat a vyzkoušet několik zbraní. Pak se rozhodnout podle sebe.
Přidám osobní zkušenost. Již několik let zbraň nenosím a činil jsem tak jen při převozech peněz a na lesních tůrách s Huskym. bohužel jsem ji musel dvakrát použít v sebeobraně, či spíše k ochraně života svého psa. Poprvé to byl toulavý kříženec, ale podruhé smečka dvou špinavých, zdivočelých loveckých psů, evidentně honících zvěř a šlo do tuhého. Pokaždé stačil varovný výstřel do země. Poprvé jsem měl u sebe Fég R78 a ve dvojčinném režimu vyšel výstřel až po opakovaném zmáčknutí. Poté už jsem poněkud nepohodlně nosil revolver Alfa steel 3541 (menší jsem tehdy neměl). Zahanbeně musím přiznat, že jsem neměl natrénováno ani tu půlhodinu měsíčně :D . Nicméně párkrát do roka jsem různé laufy větral.
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 51
Registrován: 09 led 2015 20:03

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik » 02 úno 2016 21:43

Varovný výstřel je dle litery zákona použití zbraně a jako takové podléhá nahlášení příslušným orgánům... Pokud by v uvedených případech tady skutečně došlo k dodržení zákona držitelem zbraně, těžko by z toho vyvázl bez flastru... Varovný výstřel se s řešením KN moc neslučuje... Je dobře, že již nenosíte...
Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Zajic » 02 úno 2016 21:56

Jsem rad ze si rozumime, proste je treba trenovat a hlavne i vnimat okoli a vse co se kolem nas deje.

Loupezniku: Zase bych to nedramatizova a nenafukoval, psal ze byl v lese a utocil zabehnuty hafan na jeho hafana, tak nez zastrelit ciziho psa a resit tahanice, tak by hodne lidi volilo bezpecny vystrel do zeme, ktery nikoho neohrozi a utocici psy odezene :wink: Ono pri souboju psu, je to slozite, rychle se pretaceji a pobihaji tak, ze by se mohlo stat ze by strelil toho svojeho. Takze si myslim ze prvni vystrel do zeme je rozumny, pokud je to nekde v lese a jedna se o zabehnuteho psa.

Ale rekl bych, ze jsem vsichni hooodne odbocili od puvodniho tematu, i kdyz to bylo trosku asi nevyhnutelne a chtelo to osvitit co je drzeni zbrane a noseni na pripadnou ochranu :)
hawken.45
Příspěvky: 147
Registrován: 17 črc 2010 19:03

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od hawken.45 » 02 úno 2016 22:10

Souhlasím. Nenošením se mimo jiné vyhýbám těmto situacím, neboť mě od té doby tíží špatné svědomí,že jsem nenahlásil varovný výstřel v lesním porostu, kterým jsem ohrozil sluchovody dotčených zvířat.
K tomu dodržování zákona jen poznamenám, že když jsem nahlásil pohyb těch dvou psů v honitbě místního spolku bylo mi vyčteno, že jsem je nezastřelil. Bez komentáře...
SansLogique
Příspěvky: 70
Registrován: 04 srp 2013 19:56

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od SansLogique » 02 úno 2016 22:24

Hlavně jako bych tu literu zákona zase tak nežral, zejména když má někdo nick Sarkafarka.Loupeznik. nebo už je to ta verze v nebožčině noční košili?
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 51
Registrován: 09 led 2015 20:03

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik » 02 úno 2016 22:36

Tak ani nejde o to, jestli dramatizuji nebo ne, jako o výklad zákona o zbraních a zákona o KN... Na skutečně útočícího psa asi nějaký varovný výstřel fungovat nebude, útok psa se odehrává ve zlomku vteřiny a to těžko někdo stihne tasit a vybírat si bezpečný prostor, kam vystřelí... To, že pes štěká nebo vrčí není útok a podle toho se i tak musí jednat... Stejně tak informace ožralého grázla o tom, že vás zabije není útokem ohrožujícím váš život či zdraví a taky ho nemůžete smáznout... Jistě, ani já nemám radost z dotěrných psů, volně pobíhajících, ale když bych měl střílet pokaždé, když se nějaký takový objevil, už bych byl nejspíš minimálně bez ZP...;-) Btw. Až se tomu varovnému výstřelu do země připlete do cesty hezký kousek žuly schovaný pod mechem a kapradím, může být o legraci postaráno... Ale máte pravdu, střílení na psy se vzdaluje tématu, tj. co koupit na 6 hodin v roce strávených na střelnici...;-) Já jako loupežník doporučuji bambitku kolegy Rumcajse nabitou tvrdým žaludem... :)
Uživatelský avatar
JaK
Příspěvky: 165
Registrován: 21 bře 2006 20:39
Bydliště: Vysočina

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od JaK » 02 úno 2016 23:02

Existuje čtyřstupňový koncept použití zbraně v sebeobraně (pokusím se přeložit z anglicky psaného zdroje):

- dovedu? mám dostatečně dobré dovednosti, vybavení a nastavení psychiky, abych mohl čelit útoku na svůj život? Tohle je téma, které je nejatraktivnější a různé aspekty se řeší horem spodem na fórech a většině kurzů: výběr zbraně, techniky střelby a ovládání zbraně v různých podmínkách...
- mohu? je případné použití zbraně v souladu s platnou legislativou?
- měl bych? je to, co případným použitím zbraně, cennější, než to, co mohu ztratit? Považuju to za správnou věc? Subjektivní aspekt, který by si každý měl promyslet sám.
- musím? přijdu já, nebo někdo mně blízký k vážnému zranění nebo ohrožení na životě pokud nezasáhnu smrtící silou? V tomto bodě by již předchozí body měly být splněny a i kdyby ne, jakákoliv akce je lepší, než nic.

Pokud ale zbraně někdo bere jen jako takovou okrajovou záležitost, doporučuji pořídit si pistoli podle toho, aby majiteli dělala co největší radost. Na tom koneckonců není nic špatného :wink: .
Odpovědět