Strelba v zime vonku

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

ranovak
Příspěvky: 902
Registrován: 15 lis 2013 19:23

Re: Strelba v zime vonku

Příspěvek od ranovak » 23 led 2016 13:34

Já střílím tak do teplot cca -2 až -3°C. Jak mne začnou zábst prsty, tak to není zábava a kašlu na to, dokud se neoteplí.

Ale dnes jsem dělal test, na který jsem dlouho čekal na nízké teploty...

HW97k s V-machem co má za sebou cca 12.000 ran (takže bych řekl dostatečně zaběhnutá). V garáží při cca +18°C má výkon 237 m/s +-4m/s (měřeno 20 ran). Pak jsem ji dal na hodinu na terasu, kde je -8°C. A pak začal střílet. První rány byly přes 243 m/s a jedna dokonce až 248 m/s. Celkem bylo rychle vystřeleno 20 ran přes chrono. Poslední rány byly všechny okolo 238 - 239 m/s. Celkový výsledek byl 243 m/s +-6 m/s.

Takže závěr který jsem si pro sebe udělal:
V chladu pružinám stoupá výkon (a naopak v létě, jako třeba letos, při +35°C klesá klidně o 10m/s, max. odchylka v létě byla o 15 m/s dolu) a zhoršuje se konzistence (v létě se konzistence nezhoršovala). Pokud ale v chladu střílím intenzivně rychle za sebou, pružina a píst se začne zahřívat a výkon se vrací do normálu. Pak stačí třeba na 15 minut přestat střílet a pružina opěch vychladne. Extrém je závody HFT, kde za cca 3 hodiny člověk vystřelí 30-40 ran s dlouhými prodlevami mezi výstřely, kde se flinta nezahřeje.

Navíc u pružin může hrát ještě vliv použité mazivo (olej vs. vazelína, já tam mám grafitovou vazelínu co je přibalena k V-machu, ale když si vzpomenu co všechno v různých flintách už jsem viděl za mazivo a to od HW je proslulé tím, že v zimě výrazně ztuhne...)

Takže to by mohlo vysvětlovatproč to v zime tak mění nástřel.

Přesnost jsem nezjišťoval. Máme na zahradě 20cm sněhu a lehat si do toho bílého hnusu nehodlám a do haly, kam jezdím střílet se v tomto množství sněhu nedá zajet. Ale protože z léta vím, že mi to výškově nástřel změní, tak předpokládám že teď v zimě to nebude jiné. :wink:


JosefRune
Příspěvky: 207
Registrován: 10 lis 2015 20:49
Bydliště: Šumperk

Re: Strelba v zime vonku

Příspěvek od JosefRune » 23 led 2016 18:41

ranovak píše:Já střílím tak do teplot cca -2 až -3°C. Jak mne začnou zábst prsty, tak to není zábava a kašlu na to, dokud se neoteplí.

Ale dnes jsem dělal test, na který jsem dlouho čekal na nízké teploty...

HW97k s V-machem co má za sebou cca 12.000 ran (takže bych řekl dostatečně zaběhnutá). V garáží při cca +18°C má výkon 237 m/s +-4m/s (měřeno 20 ran). Pak jsem ji dal na hodinu na terasu, kde je -8°C. A pak začal střílet. První rány byly přes 243 m/s a jedna dokonce až 248 m/s. Celkem bylo rychle vystřeleno 20 ran přes chrono. Poslední rány byly všechny okolo 238 - 239 m/s. Celkový výsledek byl 243 m/s +-6 m/s.

Takže závěr který jsem si pro sebe udělal:
V chladu pružinám stoupá výkon (a naopak v létě, jako třeba letos, při +35°C klesá klidně o 10m/s, max. odchylka v létě byla o 15 m/s dolu) a zhoršuje se konzistence (v létě se konzistence nezhoršovala). Pokud ale v chladu střílím intenzivně rychle za sebou, pružina a píst se začne zahřívat a výkon se vrací do normálu. Pak stačí třeba na 15 minut přestat střílet a pružina opěch vychladne. Extrém je závody HFT, kde za cca 3 hodiny člověk vystřelí 30-40 ran s dlouhými prodlevami mezi výstřely, kde se flinta nezahřeje.

Navíc u pružin může hrát ještě vliv použité mazivo (olej vs. vazelína, já tam mám grafitovou vazelínu co je přibalena k V-machu, ale když si vzpomenu co všechno v různých flintách už jsem viděl za mazivo a to od HW je proslulé tím, že v zimě výrazně ztuhne...)

Takže to by mohlo vysvětlovatproč to v zime tak mění nástřel.

Přesnost jsem nezjišťoval. Máme na zahradě 20cm sněhu a lehat si do toho bílého hnusu nehodlám a do haly, kam jezdím střílet se v tomto množství sněhu nedá zajet. Ale protože z léta vím, že mi to výškově nástřel změní, tak předpokládám že teď v zimě to nebude jiné. :wink:
Za tohle díky (chrono nemám) a vysvětlovalo by to, co jsem řešil. Chvíli to lítá stejně, po chvíli za se taky pěkný soustřel, ale třeba o půl dotu dolů. To bude tím chladnutím či zahřáním vnitřku při intenzivněší střelbě. Navíc u mě to může být umocněno slabší orig. pružinou, která může být citlivější.

Já buď střídavě otevírám okno a střílím z vnitřku (ve tmě si na zahradě rožnu LEDkovej reflektor a terč jde hezky vidět) anebo když mám víc času a nefučí, tak to sednu na terasu. Na lavku dám podprdelníky a střílím. Rukavice akorát pravou mám kvůli braní diabolek a střelbě ustřihlý ukazovák a palec. A je fakt, že po chvíli už je mám stejně tak zmrzlý, že necítím odpor spouště a mačkal bych náhodně, tak to nemá pak už smysl. Ono asi stejně na ukazováku rukavici při střelbě mít nelze, leda hodně vytrénováno.
Smazaný uživatel 6696

Re: Strelba v zime vonku

Příspěvek od Smazaný uživatel 6696 » 23 led 2016 19:08

JosefRune. Jestli chceš tak chrony ti půjčím a můžeš to v klidu taky odzkoušet.
Uživatelský avatar
Blue_L
Příspěvky: 2742
Registrován: 18 pro 2009 12:16
Bydliště: West Slovakia

Re: Strelba v zime vonku

Příspěvek od Blue_L » 23 led 2016 19:24

https://www.youtube.com/watch?v=44Up5vkgwVE aj toto je strelba v zime. Krasna priroda a ruska zima :D
Weihrauch HW100S .177 + Discovery VT-Z 4-16x50 FFP
KalibrGun Cricket WST .22 + Hawke Sidewinder 30 Tactical 6.5-20x42
Taipan Veteran std .22 + Element Helix 6-24x50 SFP
Powered by YONG HENG compressor
JosefRune
Příspěvky: 207
Registrován: 10 lis 2015 20:49
Bydliště: Šumperk

Re: Strelba v zime vonku

Příspěvek od JosefRune » 24 led 2016 10:31

žabák píše:JosefRune. Jestli chceš tak chrony ti půjčím a můžeš to v klidu taky odzkoušet.
Díky, ale u mě to má několik fází a tou poslední (bohužel nastane brzo) je ta, že už jsem zmrzlej a každá lítá jinam kvůli mě.

Jen je mi divný, že to mám nastřelený na 10 m. Druhou nulu mám na 22 m, což shodou okolností vychází z toho okna. A tam když to vytáhnu a je to prvních několik ran zahřátý, tak to lítá na malém online terči do pravého okraje kolečka. Tj. výškově to jakž takž odpovídá, ale táhne to doprava něco kolem 12 mm, tedy 8 kliků pro 1/4 MOA. To výpočtem dělá 0,5 cm posuv na 10 m. Už aby bylo teplo a dalo se to trochu déle štelovat. Takhle na to mám jen chvíli než zmrzne zbraň či já.
Odpovědět