Puska-malorazka/vzduchovka

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od Shindel » 12 bře 2013 21:19

Chiko, FWB mod. 601 apod. jsou teoreticky po technické stránce mrtvoly, jenomže ty mrtvoly v dobrých rukách stále střílí výsledky o jakých se mnohým nezdá (např. mě 590+), ty zbraně překonávají mnoho střelců. Ber nebo ne, ale ta čísla co tě dostanou na MS dáš do 20-ti, nebo třeba nikdy. Jenomže na rozdíl od jiných sportů, cca do 70-ti let se to může zlepšovat (srovnávám s plavci kde mám také vazby). Troufám si Ti napsat jako někdo, kdo měl tu čest mnohokrát se v LM 60 utkat s panem Liborem Kůrkou, a vždy jsem dostal výprask, ať jsem měl v ruce co jsem chtěl. L. Kůrka měl během několika posledních závodů, co jsem s ním směl střílet miřidla vyosená na levé oko zafixovaná jakousi záhadnou lepicí páskou, a tak trochu jsem byl stejně bez šance. Tak si kup třeba FWB 800 a pak pochopíš, o co jde :-) Je to krásný sport...


Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od Chiko » 13 bře 2013 10:10

Shindel píše:Chiko, FWB mod. 601 apod. jsou teoreticky po technické stránce mrtvoly, jenomže ty mrtvoly v dobrých rukách stále střílí výsledky o jakých se mnohým nezdá (např. mě 590+), ty zbraně překonávají mnoho střelců. Ber nebo ne, ale ta čísla co tě dostanou na MS dáš do 20-ti, nebo třeba nikdy. Jenomže na rozdíl od jiných sportů, cca do 70-ti let se to může zlepšovat (srovnávám s plavci kde mám také vazby). Troufám si Ti napsat jako někdo, kdo měl tu čest mnohokrát se v LM 60 utkat s panem Liborem Kůrkou, a vždy jsem dostal výprask, ať jsem měl v ruce co jsem chtěl. L. Kůrka měl během několika posledních závodů, co jsem s ním směl střílet miřidla vyosená na levé oko zafixovaná jakousi záhadnou lepicí páskou, a tak trochu jsem byl stejně bez šance. Tak si kup třeba FWB 800 a pak pochopíš, o co jde :-) Je to krásný sport...
Tak s Liborem Kůrkou jsem se znal od poloviny 80tých let.Já dorostenec on v nejlepších ležačkářských letech.Vždycky jsem k němu vzhlížel jako na Velkého barda střeleckého sportu a poctivého a čestného člověka.Ze začátku mi připadal trochu jako morous, ale zjistil jsem že má veliké a vtřícné srdíčko.Na závodech jsme spolu mnohokrát debatovali a když se mi nedařilo,tak uměl poradit a měl pro mě i (občas)laskavého slova.V leže se mi ho nikdy nepodařilo přestřílet, i když jsem k tomu měl několikrát blízko.Párkrát jsem ho přestřílel ve vzduchovce(vysypával si diabolky do kapsy od kabátu).Po dlouholeté odmlce jsem opět začal střílet a už jsem Libora bohužel nezažil a ty vyosený miřidla znám jenom z vyprávění a fotek.
Co se týká vzduchovky,tak tu už dávno nestřílím i když ji sleduju a byla to moje nejoblíbenější disciplína.Technicky bych nenazýval FWB řady 601,2 mrtvoly,protože to jsou vzduchovky vyrobené naprosto precizně a přesně,které vydrží strašně moc výstřelů.Spíš bych je nazval mrtvolami co se týká techniky střelby.Že je střelba krásný sport mi nemusíš vysvětlovat,to vím a nemusím si proto kupovat FWB 800 nebo A8002,když si je můžu půjčit na občasné zastřílení.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od harpplayer » 13 bře 2013 18:25

Pánové, s těma mrtvolama opatrně. Já jsem si jen tak z nostalgie koupil téměř nestřílenou endéeráckou pákovku Haenel MLG 551, se kterou jsem kdysi střílel a měl jsem na ni doma udělanou levou pažbu. Zatím jsem se neodhodlal jít střílet závody (stoják se musí hodně trénovat a vzduchovka zvlášť), ale byl jsem ji zkusit z leže s oporou na rozptyl. Jako střelivo jsem použil staré HN Match Finále 4,50. Světe, div se, 10 ran prolítlo jednou dírou roztaženou tak na 6 mm. Čuměl jsem na to jak Bulhar do mlátičky. Škoda, že jsem to nevyfotil. Pro Vaška: Až jednou bude trocha času a bude vhodná konstelace, docela rád bych ji zkusil u Vás ve stolici. Bylo by zajímavý zjistit, co tahle stařenka dokáže. :shock: :lol:
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od qwer » 13 bře 2013 19:20

Souhlas! Zbraně nejsou spotřební elektronika a ne vše nejnovější je nejlepší. :D
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od Chiko » 13 bře 2013 21:26

harpplayer píše:Pánové, s těma mrtvolama opatrně. Já jsem si jen tak z nostalgie koupil téměř nestřílenou endéeráckou pákovku Haenel MLG 551, se kterou jsem kdysi střílel a měl jsem na ni doma udělanou levou pažbu. Zatím jsem se neodhodlal jít střílet závody (stoják se musí hodně trénovat a vzduchovka zvlášť), ale byl jsem ji zkusit z leže s oporou na rozptyl. Jako střelivo jsem použil staré HN Match Finále 4,50. Světe, div se, 10 ran prolítlo jednou dírou roztaženou tak na 6 mm. Čuměl jsem na to jak Bulhar do mlátičky. Škoda, že jsem to nevyfotil. Pro Vaška: Až jednou bude trocha času a bude vhodná konstelace, docela rád bych ji zkusil u Vás ve stolici. Bylo by zajímavý zjistit, co tahle stařenka dokáže. :shock: :lol:
Tak to Ti gratuluji.Nemáš náhodou foto?Vůbec nevím jak ta Tvoje pákovka vypadá.Znám jenom H550 a ta bude asi dost podobná a co si pomatuju tak byla s levopravou pažbou.Tomu soustřelu věřím,ale radši ji zkus nabít, 10min.počkat a pokračovat v nástřelu.Teda jestli to je větrovka jako H550....
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od harpplayer » 14 bře 2013 07:55

Najdi si v odstavci "Vzduchovky, plynovky..." vlákno Haenel Suhl MLG 550. Máš tam nejen diskusi, ale i fotky těchto vzduchovek (PCP), ale i jejich pokračovatelek, o kterých jsem do doby, než jsem to začal hledat na netu neměl ani potuchy. Bohužel moc lidí tyhle zbraně nemá a tak k tomu nemá moc co říct. Proto ta diskuse zapadá poněkud hlouběji (asi na 4. stránce).
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od Chiko » 14 bře 2013 09:26

harpplayer:no musím říct,že puška je to pěkná.Ještě bych na ní dal nějaký pěkný dioptr.Dioptry od haenel jsou dost špatný(můj názor) a možná i nový tunel.No pak už jenom sušit střílet a cvičit stabilitu(před týdnem jsem s ní taky pěkně zacvičil po 10kusech,ale zároveň i restartoval mozek)na prkýnkách a výsledky se určitě dostaví.A jestli budeš chtít začít střílet standart,tak se Ti to hodí.Ležáka umíš,na stojáka budeš mít základ(není stoják jako stoják a u malorážky to chce něco trochu jinýho) a pak už "jenom"klečáka.Je to krásná disciplína a trochu jiné střílení než LM60.Vašek H.Ti to určitě doporučí...
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od Vaskent » 14 bře 2013 11:33

no, standart jistě doporučim, ale to je disciplína hlavně o treninku a zdraví (oproti ležáku...), diky tomu se mu taky nevěnuje tolika lidí jako ležáku...Moje oblíbená polha je právě klečák :D asi jsem krapet masochista :D
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od harpplayer » 15 bře 2013 10:45

Jaujaujau, klečák, tam bolí trénink i závod, a teď ponovu ještě hned první položka.....
Co se dioptru týká, o "speciálních vlastnostech" enedéeráckých dioptrů vím, proto jsem pušku osadil dioptrem TAU, který mi p.Kachlíř upravil na levostranné ovládání. problém ale je, že má základnu o cca 10 mm vyšší proti originálnímu dioptru. Zvyšovací podložkou standardní výroby pod tunel to nejde řešit, jelikož soudruzi na haenelkách mají atypický rozměr přední rybiny. Kromě toho tunel, resp. jeho stojina, je u téhle pušky vyřešena značně nestandardně. Příležitostně přidám fotku. Asi to budu muset vyřešit tunelem ze 150 Standard (malorážka), případně nějakým tunelem z Anschütz a pod stojinu nechat vyrobit zvyšovací redukci. Výhodou je, že je možnost vzpřímeného držení hlavy, což přispívá ke stabilitě postoje.
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od Chiko » 15 bře 2013 15:15

harpplayer:Nebo to můžeš vyřešit pěkně vysoustruženou duralovou trubkou.(třeba podobně jako závaží na FWB600)Vnitřní průměr máš daný rozměrem hlavně,na díře přidáš 0,03mm a vnější průměr se dá dopočítat.Z vrchu necháš vyfrézovat 2drážky úhlovou frézou 55nebo58stupňů(rybinu).Celý to zajistíš ze spodu dvouma čevíkama M4.A můžeš to nechat naeloxovat.Myslím že to bude levnější než první řešení.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od harpplayer » 15 bře 2013 18:51

Hmmm, tak takhle to fungovat nebude. Tenhle nápad jsem samozřejmě měl taky. MLG 551 má na konci hlavně závaží vyrobené přesně, jak popisuješ. Jenže to závaží tam je svrchu zakolíkováno a kolík je tam naražen bez možnosti vytáhnutí (zase jedna ze specialit soudruhů z NDR). Jediná možnost je odvrtání, jenže při průměru kolíku 2 mm to je trochu risk. Navíc ten kolík možná bude dost tvrdej. Nerad bych tu krásnou flintu zmrvil.
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od Chiko » 21 bře 2013 10:38

parabellum píše:Ešte čo sa týka hmotnosti pušky, resp. skôr jej vyváženia, čo je podľa vás lepšie? Keď je puška mierne ťažšia na predok (hlaveň), alebo keď ju podperná ruka drží presne v ťažisku?
Já jsem jí musel dovážit pomocí Pb.odlitku(asi 600g.)dozadu na hák.Při stojáku držím pušku hned za lučíkem a připadala mi strašně těžká na čumák.Ale nevím jak to má být správně v leže.
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od Chiko » 21 bře 2013 10:53

Grinch píše:Prosím, neválí se doma někomu komplet nepoužívaný dioptr s tunelem na Anschutz?

Jsem zmasírován biathlonem a rád bych zkusil zas něco jiného :) Tak bych chtěl překopat moji A1907R aspoň občas na dioptr a zkusit klasiku.

Díky, budu rád i za doporučení kam se podívat!

Martin
Tak nevím jestli nebudeš muset sehnat k A1907R ještě jednoranový adaptér,nebo možná tam nechat zásobník a nabíjet po jedný ráně(nevím jak dobře to jde u A1907,viděl jsem jí akorát z rychlíku)Kabát,jezdec,rukavici,řemen a do toho!Kolegové na foru jistě doporučí...
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od Chiko » 02 říj 2015 18:46

Ahoj.Vlastním stařičkou(cca.50-60 tis.ran) FwB 601 a potřebuju z ní demontovat hlaven.(chci na ní udělat povrchovku).Vlastním dokonce původní technické listy s nástřelkou a malým výkresem z něhož není ale patrné,zda je hlaven nalisovaná nebo našroubovaná.Zhruba v polovině hlavně je třmínek s pětkou šroubem.Prosím někoho o radu jak mám postupovat.Potřebuju vědět hlavně to, s jakým přesahem je hlaven nalisována(jestli tam není jemný závit apod)Jsem strojař,ale nechám si poradit od zkušenějšího,protože nemám tolik sebevědomí abych něco z.....l.(není to kafemlejnek)
Odpovědět