Rizika varovneho vystrelu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 28 úno 2007 23:41

22J uz je jine. Do lebzy to asi neprojde. Ale i tak.. NIC MOC pocit.


Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 01 bře 2007 04:08

Pánové, nejrozumnější názor ze všech tady vyslovil jspalek. Velice zkráceně řečeno - když máš čas na varovný výstřel, tak ještě nebyly podmínky pro použití zbraně v případě nutné obrany.
Varovný výstřel patří do působnosti Policie ČR, která podle zákona může takto služební zbraň použít - dokonce má varovný výstřel v zákoně uveden jako donucovací (mírnější) prostředek a je-li možnost, má ho použít i před vlastním použitím zbraně.
U občana, který mimo střelnici smí použít zbraň jen v případě nutné obrany nebo krajní nouze, de facto nepřichází v úvahu.
Nutnou obranu (o KN se nebudu zmiňovat) podmiňuje to, že útok bezprostředně hrozí, nebo trvá. Pak je diskutabilní (a já bych to před soudem zdůvodňovat nechtěl), jestli skutečně šlo o bezprostřednost, když byl čas na varovný výstřel.
Souhlasil bych s jspalkem, že by bylo od člověka hezké a ohleduplné, kdyby bezprostředně útočícímu grázlovi nejdřív střelil pod nohy (i s rizikem, že ho odražená střela vezme do kůtka), aby měl možnost si svůj útok rozmyslet, než dostane druhou mezi oči. Ovšem (IMHO) byla by to jen laskavost, k níž bych nerad někoho přemlouval!
Zkoušet jak vysoko kule doletí (docela jistě by se nikomu nepovedla ta kýžená kolmost) bych za těchto okolností považoval za zpozdilost.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 01 bře 2007 07:56

To Andy: Já myslel právě tu 9ku Luger FMJ tj. okolo 22J
To Péťa: Díky za zastání :lol:
Lanky
Příspěvky: 257
Registrován: 04 led 2007 16:32

Příspěvek od Lanky » 01 bře 2007 08:51

Tak tedy nevím. Pokud mám věřit jednomu z předchozích výsledků, že střela o hmotnosti 9 gramů bude mít při dopadu rychlost 70 m/s, tak bych tím tedy do kebule nechtěl dostat ani náhodou. Devítigramový kus olova letící rychlostí přes 250 km/h je podle mne docela slušná šlupka. Stačí když si vzpomenu, když mne při jízdě na kole v cca 40tikilometrové rychlosti trefil do čela čmelák (který má mnohem nižšší hmotnost a navíc není olověný...)
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 01 bře 2007 09:08

Jasně, nebude to nic příjemnýho když ti to zabubnuje na hlavu. Spíš jde o to, že byly vyvráceny bludy, že střela se na zem vrátí stejnou rychlostí jako byla vystřelena, nebo že má prostě hodně vysokou energii - pomalu že tě prostřelí od hlavy až po zadnici. Pravděpodobnost, že tě trefí 9ka vystřelená do vzduchu je hrozně malá a v kombinaci s tou nižší energií je pravděpodobnost úmrtí na následek varovného výstřelu ještě nižší. Podle mě rozhodně nižší než když střelíš pod úhlem do zdi, nebo do země.
Poučení - když varovný výstřel, tak rovnou do pachatele :lol:
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 01 bře 2007 09:22

Fantan:
Vidim to podobne

Silencer:
I tak byl pripad, (ktery uz tu nekdo zminoval) kdy i pri teto zbytkove dopadove rychlosti byl zasazen clovek (dite) a doslo k vaznemu poraneni. Uz nevim zda dokonce ne k zabiti.

Je to o nahode. Kdyz se "dobre trefis" i 22J dokaze tezce ublizit.
Lanky
Příspěvky: 257
Registrován: 04 led 2007 16:32

Příspěvek od Lanky » 01 bře 2007 09:48

IMHO nelze opomenout i následující věc. Pokud střela pocházejícího z varovného výstřelu někomu rozbije střešní okno, skleník, čelní sklo automobilu nebo jenom udělá pěkný důlek do karoserie, myslím že střelec bude mít zaděláno na pr...er. Pokud se teda zachová dle litery zákona a použití zbraně nahlásí na PČR, tak ta už nebude mít s hledáním autora výše zmíněných škod žádnou těžkou práci.... Jen nevím, jak by se to pak posuzovalo?
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 01 bře 2007 12:08

Tak jsem se ze srandy zamyslel, jaká je pravděpodobnost, že při výstřelu do vzduchu někoho trefím do hlavy. :lol: Střílím naprosto náhodně do vzduchu a však předpokládám dopad na Václavák (no už tohle je náhoda, ale nevadí), na kterém se v okamžiku výstřelu prochází 1000 lidí.
Předpokládám, že mám klobouk číslo 60, takže hlava má průměr 19cm, což dělá shora plochu 0,028 m2. Václavák má plochu 35000 m2. Takže pravděpodobnost trefy je 1:1250 :wink:
Kdybych to vztáhl na hustotu osídlení v Česku, což je 129 lidí na km2, tak výstřel kdekoliv v Česku a trefa do hlavy je pravděpodobnost asi 1:275000. :lol:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 01 bře 2007 12:16

Kubajzz: koukám se v práci asi nudíš :twisted:
Andy:
Kdyz se "dobre trefis" i 22J dokaze tezce ublizit
Z Andyo nakonec uděláme fandu do větrovek :twisted:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 01 bře 2007 13:40

22J - to je jak kdybych to olovo vystřelil z praku.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 01 bře 2007 14:11

Presne tak. Rozbije okno, vyrazi oko, rozraci kuzi na hlave + lehky otres mozku. Na spanku mozna i zpusobi frakturu. Nic moc.
LEON

Příspěvek od LEON » 01 bře 2007 16:50

asi se shodnem ze bychom tim stejne dostat nechteli tak me napada jak to asi musi vypadat v Afganistanu Iraku a podobnych zemi kdyz tam vsicni strilej dovzduchu s kalachama
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 01 bře 2007 16:54

Kdyby tam stříleli jenom do vzduchu...
To by bylo ještě v pohodě. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 01 bře 2007 17:01

Proste a jednoduse ... riziko varovneho vystrelu je takove, ze bude pozdeji pouzito u soudu proti vam :roll:
LEON

Příspěvek od LEON » 01 bře 2007 18:02

Andy ma pravdu....Nejlepsi j enosit dve pistole u sebe jednu legalni a druhou ne a tu mu podstrcit a je klid :lol: hlavne to neberte jako navod
Odpovědět