Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Příspěvek od FTC » 15 zář 2014 11:57

Ahoj, moc jsem se tady toho nedočetl, abych byl schopen jít a vybrat si ARku.

Potřebuju pušku se 16" heavy barrelem, pístovku, pokud možno s dlouhým duralovým předpažbím, kvůli pevným miřidlům (dlouhé záměrné) a teleskopickou pažbou. Použití kombinované: IPSC, mířenka i střelba na delší vzdálenost do 500m. Kosa od Gunexpertu už moje požadavky delší dobu nesplňuje.
Rozhodně jí nehodlám šetřit, tak potřebuju, aby si zachovala co nejdéle dobrý rozptyl. Přebíjet tuto ráži nebudu a nechci. Předpokládám, že budu používat i levnější střelivo na IPSC a kvalitnější na přesnou střelbu. Cenová relace i s tuningem bych si představoval do 70k(brzda, spoušť timney atd...)

Zatím se mi nejvíce líbila V-AR, kdy jsem měl v ruce heavy 14palec a dost mě překvapilo, že tahle má kanelovanou hlaveň :shock: . Celkové zpracování se mi moc líbilo, ale když jsem psal Vosátkovi, aby mi vyčíslil, kolik bude stát puška dle mých požadavků, tak se neozval...

Potom jsem pokukoval i po PARce, ale ta mě tolik neoslovila, jako V-AR.

Zkušenější prosím poraďte, stále jsem na vážkách. Kamarád mi říkal, abych si nebral nic českýho, ale už jen kvůli dostupnosti a ceně náhradních dílů bych právě volil spíše české výrobky. Jinak o ARkách od Schmeissera a H&K a sigu jsem se nedočetl tolik technických údajů.


Beran
Příspěvky: 156
Registrován: 28 srp 2012 22:16

Re: Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Příspěvek od Beran » 15 zář 2014 12:11

Rozhodně jdi do české, už kuli těm dílům a dostupnosti.
Mám VA-R 12,5" a naprostá spokjenost. Je s nerezovou příčně kanelovanou hlavní a opravdu luxus.
Jediné co mě trochu mrzí je že nemá doražeč.
Kamarád má PAR-MK3 a také naprostá spokojenost. Ta už právě doražeč má.
Oboje je dobrá volba.

Vosátka mě psal dnes ráno, když sem mu včera posílal prosbu o nacenění jedné sestavy, takže by se ti měl také ozvat předpokládám.
Uživatelský avatar
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Příspěvek od FTC » 15 zář 2014 12:21

Dorážeč? Asi jsem blbej, ale netušim, co to je. Teda, jestli je to ten ťuflík vpravo na pouzdru závěru, tak jsem to ještě nikdy nikoho neviděl používat.

Vosátkovi jsem posílal zprávu více jak před měsícem a stále nic...
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Re: Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Příspěvek od duffioso » 15 zář 2014 12:57

Jojo,to je ten tuflik :-) Z nejakyho duvodu ho tam v originalu dali,ale pravdou je,dorazit zaver bude potreba asi jen pri hodne silnem zabordeleni
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
Uživatelský avatar
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Příspěvek od FTC » 15 zář 2014 13:18

Nečistot se nebojim, zbraně čistim důkladně po každým používání. Najednou více jak 200 ran stejně nevybouchám. Díky za info chlapi.
open
Příspěvky: 195
Registrován: 13 pro 2008 10:17

Re: Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Příspěvek od open » 15 zář 2014 18:26

Stejnou věc řeším už asi tři týdny /a asi rok sem váhal/. Do užšího výběru se dostala:
http://www.dpmsinc.com/3G1-223556_ep_120-1.html
http://www.dpmsinc.com/3G2-223556_ep_205-1.html
http://www.dpmsinc.com/TAC2_ep_89-1.html
-všechny jsou v republice okamžitě k odběru
-jelikož už by mi z toho asi jeblo :D tak sem dnes objednal tu první variantu
-takže tak nějak
Uživatelský avatar
Pyrda
Příspěvky: 190
Registrován: 20 led 2013 15:57

Re: Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Příspěvek od Pyrda » 15 zář 2014 19:15

Pokud vím,tak doražeč se používá pouze ve fulauto kluci z Gundraku to dobře vysvětlují na svém videu o AR 15 a Vosátka je podle mě velikej borec,měl jsem možnost se s ním několikrát setkat a naprosto bez problému,ochotnej,příjemnej a pohodovej člověk.
Ideální by bylo mu zavolat,něco jsem chtěl a email byla slepá ulička.
Osobně Varku nemám,ale bratranec jo a je max.spokojenej !!!!
Střílel jsem z ni a je to pohodička.
Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 312
Registrován: 06 črc 2011 17:34
Bydliště: Brno

Re: Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Příspěvek od AREYOU » 15 zář 2014 20:57

Ten doražeč se v semi auto používá při nabití zbraně a následné kontrole náboje v nábojové komoře. Pak se při zpětném uzamčení použije doražeč ke 100% jistotě, že je vše okay.
Mě osobně ta absence doražeče u VARky vadí :? .
Uživatelský avatar
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Příspěvek od FTC » 15 zář 2014 22:00

2Open: Ta DPMS nevypadá zle, ale opět jsem se nedočetl, jestli je to pístovka, nebo trubičkovka...

Čím dál, tím víc u mě zatím vítězí V-AR!

Jinak všeobecně u ARek mě děsně sere, že když potřebuju nabít, tak natažená páka závěru mi délkově vychází na frňák :evil:
Beran
Příspěvky: 156
Registrován: 28 srp 2012 22:16

Re: Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Příspěvek od Beran » 15 zář 2014 23:50

Proto se používá lícnice, aby páka jezdila pod ní.
To že tam doražeč není mě vadí jen z pohledu drilu, jinak pro mne nemá využití, protože IPSC nedělám. V případě bordelu rozhodně nikdy nedorážej - nejde li dovnitř, o to hůř pude ven...
Pro mne byla VA-R dobrá volba a pan Vosátka je naprosto pohodový a vstřícný člověk.
Ozvi se mu a připomeň se, na stránkách má na sebe kontakt.
V ceně zbraně máš kompletní ošacení v MD nebo FD a dokonce laděnou spoušť - tedy alespoň já ji tam měl.
Jedinné mínus jsou ty mířidla, protože jsou to jen nouzovky bez možnosti korekce... ale na tom zbraň nestojí a daj se pořídit jiná.
open
Příspěvky: 195
Registrován: 13 pro 2008 10:17

Re: Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Příspěvek od open » 16 zář 2014 06:59

FTC - sou to plynovky
-v současné době se pro ipsce ve světě i u nás plynovky jeví jako jednoznačně nejvhodnější
-řekl bych, že aktuálně u nás sou nejlepší italské ADC, ale sou i jiné dobré flinty
P.S.
-to ADC vypadá dobře, ale dostal sem nabídku 96700 Kč s DPH
http://openja.rajce.idnes.cz/ADC
COOK
Příspěvky: 386
Registrován: 27 čer 2010 20:16
Bydliště: j.Mor.

Re: Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Příspěvek od COOK » 16 zář 2014 16:43

Jsem zaslech zvěsti, že píst múže mít/má neblahý vliv na přesnost. Konkrétněji zřejmě lehký rozkmitání zbraně do stany. :?:
Béďa
Příspěvky: 2
Registrován: 16 zář 2014 17:13

Re: Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Příspěvek od Béďa » 16 zář 2014 17:36

Sám jsem tento pro lém řešil a nakonec šel do VAR. Co do přsnosti netuším jaký má píst vliv oproti klasice, troufám si říct, že u VAR vzhledem ke kvalitní ťežké hlavni bude minimální a více uďelá volba správné munice. Je ale pravda, že píst více kope, s použitím kvalitního kompenzátoru ale ten rozdíl pozná asi jen někdo na špičkové závodní úrovni. Co do spracování a přístupu výrobce to ale byla pro mě jasná volba a nemohu si stěžovat.
U zpracování je několik tříd nad obdobnými zbraněmi ve stejné cenové kategorii co jsou z dovozu. Je třeba si uvědomit, že zbraně za 1000 1200 USD co zde prodávají v rozmezí mezi 37000 (sig 400) až po 60000 (colt u proarms), jsou v USA pókládány za nižší střední třídu a masovou záležitost! Tomu odpovídá i jejich kvalita...
K chybějícímu doražečo můžu řici jen to, že pro civila to je jen zbytečnost, pokud závěr nedojede do krajní polohy tak stejně je rychlejší volit přetáhnutí závěru a násilným doražení si pouze zadělám na ještě větší problém. Co tušim tak u některých složek námořnictva neměly m-4 doražeče.
Osobně pokud chci kvalitni custom zbraň pro radost a nemám ambice na nejvyšší závody tak bych klidně volil píst. v opačném případě je ale volba plynovky jasná volba, co tuším tak na světové úrovni IPSC je drtivá převaha planovek oproti pístu. Zde bych dal důvěru itřebas Luvu nebo Heře, ale i Hera ač o pár tisíc dražší než VARka mi přišla hůř zpracovaná...
Uživatelský avatar
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Příspěvek od FTC » 16 zář 2014 21:49

Chlapi, díky za vaše poznatky, rozhodně u mě zatím převažuje volba V-AR.

Střelec na vrcholové úrovni rozhodně nejsem, ale rád bych se celkově ještě výrazně zlepšil ve střelbě. Tvrzení, že pístovka může mít vliv na přesnost se mi nezdá, připustit se dá jen fakt, že bude více nestabilní při dynamický střelbě oproti plynovce. Podle mě jen velmi zanedbatelně, oproti mojí padesátosmě je to jen prd z malorážky. Právě proto, že plynovka veškerý sračky a spaliny pouští do střev, tak má malý vliv na funkčnost spouštáku a je pro mě jednoznačně vyhrávající pístovka.

Co se týká dorážeče, tak to mi starosti nedělá, čuně, ani voják na misi nejsem.
Poli
Příspěvky: 274
Registrován: 27 črc 2008 22:10

Re: Kterou vybrat? PAR, VAR, nebo jakou AR-15???

Příspěvek od Poli » 16 zář 2014 21:56

Je třeba si také uvědomit, že píst je těžší na předek, proto možná také neprorazil v IPSC, kde je třeba co nejvíc dynamika a obratnost.
Odpovědět