"Takticka Malorazka" - Trebic

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: "Taktická Malorážka" - Třebíč

Příspěvek od Grinch » 01 bře 2014 10:42

Pod JR se musím podepsat.

V dané cenové relaci (a to až do ceny 50tis) nemá konkurenci - za to, kolik zaplatíte dostanete asi nej FFP optiku, která je momentálně skladem

K osnově - měl jsem ji již na S III 10-50x60 a mám ji zase - akorát na výše zmiňovaném Deonu March FX 5-40x56 :-D

Přesně jak píše JR - ideální na malé zvětšení, kdy střílíte na kříž, při velkém přiblížení zase centrujete na tečku, která Vám dává jistotu zásahu bez zakrytí cíle.

K porovnání Sightron vs Deon March se dostanu, jak budu mít více času, ale už teď mohu říci, že Deon je naprosto někde jinde. Ale to oproti všemu. Sightron mu velmi výrazně šlape na paty, což při rozdílu ceny hraje velkou roli.

Obrovský balík peněz za lepší obraz u Deonu nemusí vyhovovat všem a upřímně, v Sightronu FFP dostanete i tak daleko více než u konkurence.

Pokud jde o značení - na loňské IWA to byla moje připomínka u výrobce, konkrétně přímo designéru Sightronu, který tam byl. Celkem jsme to řešili dlouho a sami o tom věděli - proto již tam měli prorotyp své řady S-Tac, která již má bílé značení komínků a která je má natištěné. Tiskem chtějí snížit náklady a hlavně chtějí nabídnout zákazníkovi full servis, kdy si přes web navolí jaké značení chce - jaké rozestupy číslic atd.

Debatovali jsme dost i nad tím, proč implicitně blbě značí komínky (viz recenze 0-24 dílků) a proč neznačí počet MOA/MRAD rozumně, jako každý jiný výrobce. Například Deon to má geniálně (FX má nejjemnější klik 0,05MRAD a přitom je značení přehledné). Takže by to určitě šlo... uvidíme.

Tolik k tomu :-D


Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Re: "Taktická Malorážka" - Třebíč

Příspěvek od JR » 01 bře 2014 11:47

Tak na to porovnání se těšim, ale asi to spíš musí člověk vidět, popisovat se to budě těžko.
Já se na ten tvůj kousek byl podívat u Anděla, než sis pro něj přijel, je krásnej a trochu ti ho závidim. Nemám mu co vytknout. Bohužel sem tam byl až večír, tak sem se skrz něj moc nekoukal.
Taky o něm přemejšlim, ale asi na něj nenašetřim. Uvidíme, jestli mi bude stačit slabší konkurent v podobě Sightronu.

Mimochodem obě skla si zasloužej svoje téma ve vlákně o Optice

JR
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: "Taktická Malorážka" - Třebíč

Příspěvek od Grinch » 01 bře 2014 15:04

Tak nutkno podotknout, že Anděl změnil majitele a že v Praze bude zanedlouho přesunut a změněn na jeden z nejlepších obchodů se zbraněmi, který je možno navštívit :-)

Jo, vím, že mi ho spousta lidí ošmatlalo, taky mi dalo jej vyčistit :-D Já neměl čas jej dát ani na flintu, to mne vše čeká, tak uvidíme, až bude ta správná chvilka, sezona se blíží a přípravy už pomalu vrcholí...

Jak budu mít více, tak myslím, že hodím zvlášťě...
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: "Taktická Malorážka" - Třebíč

Příspěvek od Grinch » 22 bře 2014 22:15

Obrázek

Ahoj kamarádi!

Rok se s rokem sešel a máme tu začátek nové sezóny!

Již další sobotu 29.3.2014 nás čeká první letošní Ligový závod, takže doufám, že se ukážete v hojném počtu :)

Klasicky platí příjezdy na 8hod a začátek v 9hod ráno.

Jinak pro Vás mám novinku, tedy spíše PŘEKVAPENÍ v podobě 3. LOSOVATELNÉ POLOŽKY :)

Těšte se, protože to bude dobrá sranda, miniálně pro mne :) A začneme jí již na prvním závodě, aby řeč nestála a rychle jsme se zahřáli :)

Takže TADYjsou propozice.

Martin
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
josse
Příspěvky: 310
Registrován: 28 úno 2009 17:02
Bydliště: Ostrava

Re: "Taktická Malorážka" - Třebíč

Příspěvek od josse » 28 dub 2014 08:16

Zdravím,
řeším teď problém u studené rány že lítá moc daleko. (3cm na druhou hodinu)
Jak moc kdo přemiřujete na studenou ránu?
je to z ZKM 456, v podstatě jedno jaké střelivo, to má vliv minimální...

Josse
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: "Taktická Malorážka" - Třebíč

Příspěvek od mari » 28 dub 2014 08:36

jestli lita pri stejne teplote stale na stejne misto, tak to neres a premiruj.
josse
Příspěvky: 310
Registrován: 28 úno 2009 17:02
Bydliště: Ostrava

Re: "Taktická Malorážka" - Třebíč

Příspěvek od josse » 28 dub 2014 09:11

Jen je mi divné že je to tolik když potom už to je tak že se rány dotýkají (12-15mm) proto se prám kolik odletuje studená rána ostatním.
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: "Taktická Malorážka" - Třebíč

Příspěvek od Grinch » 28 dub 2014 10:18

Moje A1907R chodila celorocne max +- 3mm. Jinak na flek :-)
Je to subjektivni ale co u nas vidam tak i 2-3cm je celkem standardni norma. Jak se psalo vyse - pokud chodi stale stejne, tak neresit jak daleko, ale strilet a pocitat s tim

Martin
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
josse
Příspěvky: 310
Registrován: 28 úno 2009 17:02
Bydliště: Ostrava

Re: "Taktická Malorážka" - Třebíč

Příspěvek od josse » 28 dub 2014 14:16

Ví se k tomu něco více? Kdekoli jsem pátral tak informací moc nebylo.
A nezdá se mi že by to bylo jen teplotou. Prostě nevěřím že jeden výstřel zahřeje hlaveň tak že se pohne soustřel o 30mm a dalších 60 ran je to bez jakého koli pohybu. Nebude to mít spíš něco společného s povtchem hlavně, chemickými reakcemi mazadel a složi ... Prostě se mi nezdá že teplota jedné rány ovlivní tolik.
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: "Taktická Malorážka" - Třebíč

Příspěvek od Grinch » 28 dub 2014 14:31

Pokud je ten posun stabilni tak pro mne nema vyznam resit proc... stejne dane vlivy nikdy neovlivnis...

Pokud na tom mas zajem tak muzes tu studii pro ostatni udelat jako domaci ukal... rad se priucim
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: "Taktická Malorážka" - Třebíč

Příspěvek od harpplayer » 29 dub 2014 07:42

Samozřejmě, že na věc má vliv více faktorů. Nedělám si nárok na jejich kompletní výčet. Samozřejmě teplota hlavně je jeden z nich. Dalším je zatvrdlost spalin v hlavni z předešlé střelby. Někteří malorážkáři čistí lauf jak o život při každé pauze delší jak 5 min. Jistá teorie tvrdí, že po 5 minutách spaliny tvrdnou a projeví se na přesnosti nejméně 1 následující rány, kdy střela musí pronikat tím sajrajtem. Suché čištění ale neodstraní nánosy olova v drážkách a v náběhovém kuželu. Proto je nutno vypozorovat, po kolika ranách (řádově stovky až tisíce) se začne zvětšovat rozptyl a najít vhodný interval pro mokré čištění. Po mokrém čištění je třeba vývrt namazat - někdo volí mezimolekulární mazivo, jiný mazivo s teflonem - každé se rovněž chová jinak. Po té je zbraň nutno zaběhnout - množství zabíhacích ran je, stejně jako usazování olova, u každé zbraně značně individuální a je třeba to vypozorovat. Proto si hodně střelců z malorážky dělá záznamy o počtu vystřelených ran a rozptylu mezi čištěními. Čistit je třeba i závěr, zejména kánál pro průchod úderníku. Špinavý závěr zpomaluje akci odpálení a zvětšuje tak rozptyl. Výrazný vliv na rozptyl má taky nastavení momentu pro utažení zbraně v pažbě a jeho samovolná změna vlivem pracujícího dřeva - to odstraní správně udělaný pillar bedding. To vše se ale netýká 1 odhozené rány, ale celkově se měnícího rozptylu.
Dalším zajímavým aspektem ovlivňujícím přesnost konkrétní rány stav "koruny" na ústí hlavně - tam se po několika výstřelech vytvoří jakási rovnoměrná "závěj" ze spalin, která má vliv na přechodovou balistiku (alespoň to tvrdíval Láďa Ninger, bohužel již nežijící guru tohoto oboru). V případě, že se koruna někde poškodí, přináší to nepřesnost několika dalších ran. Pak je nutno buď těch několik ran obětovat (těžko říci konkrétní počet) pro zacelení poškození , nebo korunu úplně setřít a nechat ji vytvořit znovu.
Samozřejmostí je ve všech případech nepoškozená komora, kužel, vývrt a ústí hlavně.
Uživatelský avatar
Laponec
Příspěvky: 254
Registrován: 16 pro 2013 20:26

Re: "Taktická Malorážka" - Třebíč

Příspěvek od Laponec » 29 dub 2014 08:32

Ahoj odborníku :shock: . Tuším, že máš Anschutz 1907 v Alupažbě. Zajímají mne tvoje zkušenosti s utahovacím momentem / hodnoty Nm / obou upínacích šroubů a jestli mezi tělem pažby a pouzdrem systému máš nějakou vložku / hliníková folie, PP folie, kůže a pod. /.
Nejlepší je si utahovací momenty na svoji flintě sám odzkoušet to je jasné ale zajímaly by mne zkušenosti s alupažbou u dalších souputniků.
Anschutz 1907/pažba1918 + NSD 10-50x60 Nato
Suhl 150/061 / custom BR pažba + Sightron SII 36x44 BR
Walther LG300 Dominátor + Sightron SIII 10x42
Nečlen a tedy nesponzor fi. CAFTA.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: "Taktická Malorážka" - Třebíč

Příspěvek od harpplayer » 29 dub 2014 13:03

Pomalu s tím "odborníkem" _ já si to do nicku nedal... :) Jak víš, že mám 1907/2213? Jasně, je to tak. Abys mohl dát 1907 do Alu pažby 2213/2313, musíš použít adapter, jelikož tyhle pažby jsou konstruovány na plochý spodek pouzdra závěru, zatímco 1907 nebo 1913 má pouzdro válcové. Ten adapter se musí chovat jako součást systému, proto ho mám dotažený "co dá momenťák", tzn. cca 12Nm (pro jistotu doporučuju pevnostní šrouby). Ještě když jsem střílel MaO, trochu jsem laboroval s utahovacími momenty systému v pažbě a nakonec se mi jako pocitově nejlepší jevilo dotažení předku i zadku na 4,5Nm. Mezi dosedací plochou adapteru a pažbou mám originální planžetu s vulkanizovanou vrstvou jakési pryže cca 0,2 mm (vypadá spíš jako neopren), "gumová" vrstva je směrem k dosedací ploše adapteru. Je pravda, že jsem zbraň nezkoušel ve stolici, pouze na dvojnožce a zadním bagu, stolice by možná prokázala jiné hodnoty. Ale od doby, co jsem se vrátil k LM 60 stále cítím víc problémů v mezikusu mezi podlahou a flintou, než v utahovacích momentech. Mimochodem, zkušební stolice bez kontrolovaného zákluzu nebo bez silenbloků nemá žádné vypovídací schopnosti - spíš zhoršuje výsledky a hlavně dost škodí zbraní, jelikož jde všechno do šoubů a natvrdo. S problémem momentů dost často bojují střelci BR a tam by se daly získat exaktní informace, jen neví, zda tam někdo používá Alu pažbu.
Uživatelský avatar
Laponec
Příspěvky: 254
Registrován: 16 pro 2013 20:26

Re: "Taktická Malorážka" - Třebíč

Příspěvek od Laponec » 29 dub 2014 15:55

Ahoj Harpe :).
Diky za odpoved. Mam 1907 v pazbe 1918 takže adaptéru netreba. Utahovací moment 5Nm nebylo ouplne ideální, tak jsme zkusili 3.5Nm a odesly stranove ulety.
S.
Anschutz 1907/pažba1918 + NSD 10-50x60 Nato
Suhl 150/061 / custom BR pažba + Sightron SII 36x44 BR
Walther LG300 Dominátor + Sightron SIII 10x42
Nečlen a tedy nesponzor fi. CAFTA.
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: "Taktická Malorážka" - Třebíč

Příspěvek od Grinch » 29 dub 2014 22:25

Obrázek

Víkend plný drillu, zábavy a akce pod taktovkou instruktoru FAST/NTBS, který se nám podařilo zařídit pro střelce z okruhu Taktické malorážky.

Více ZDE

Martin
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Odpovědět