Kriz u binokularu Meopta D-6

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
thubalek
Příspěvky: 165
Registrován: 30 kvě 2013 08:09
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm
Kontaktovat uživatele:

Kříž u binokuláru Meopta D-6

Příspěvek od thubalek » 16 dub 2014 18:55

Ahoj,

dneska se mi podařilo v armyshopu sehnat uloženku po ČSLA, starou dobrou Meoptu D-6. Dvacetpět let stará klasika s cejchovaným křížem.

Obrázek

Netušíte někdo, jestli někde neexistují nějaké tabulky třeba na určování vzdáleností pomocí toho kříže? Podle mě to musí jít nějak podobně jako třeba u mildotů a vojáci něco takového museli mít.

Díky
Tom


Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam zůstala.
- George Orwell
Uživatelský avatar
FlyBear
Příspěvky: 120
Registrován: 09 led 2014 17:55
Bydliště: Varberg

Re: Kříž u binokuláru Meopta D-6

Příspěvek od FlyBear » 16 dub 2014 19:56

Přečti si tenhle článek, mělo by ti to stačit, je tam vše podstatné:
http://www.102pruzkumnyprapor.cz/dilce.htm
thubalek
Příspěvky: 165
Registrován: 30 kvě 2013 08:09
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm
Kontaktovat uživatele:

Re: Kříž u binokuláru Meopta D-6

Příspěvek od thubalek » 16 dub 2014 23:01

Paráda, díky moc, to je přesně ono.
Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam zůstala.
- George Orwell
Lexa
Příspěvky: 151
Registrován: 21 bře 2014 21:47

Re: Kříž u binokuláru Meopta D-6

Příspěvek od Lexa » 17 dub 2014 04:14

Na to jsem liny, mam meric laserovy, meri snad 3 nebo 4 km (rychlost meri jen na cca 400m :-)
To je zase z jiné ulozenky :-D

mmch ty dilce jsou nejak standardizovane skrze puškohledy? Myslim ze každý pes jina ves, nebo ne? Jako zajimavost pro laika dobry, ale kdo a k cemu to dnes v praxi ppouzije? To je jako rucne pocitat uhel a azimut houfnice s ohledem na vitr a dest. Nezto spocitam tak mi cil utece :)..
Zacatecnik
thubalek
Příspěvky: 165
Registrován: 30 kvě 2013 08:09
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm
Kontaktovat uživatele:

Re: Kříž u binokuláru Meopta D-6

Příspěvek od thubalek » 17 dub 2014 11:55

@lexa jednak je ten výpočet tak extrémně jednoduchý, že se dá udělat většinou z hlavy:

(76m dlouhý Boeing 747) / (10 dílců) * 1000 = 7600 metrů
(25m rozhledna) / (4,5 dílce) * 1000 = 5500 metrů
(2 m dveře) / (20 dílců) * 1000 = 100 metrů

a jednak, ten dalekohled bude fungovat i bez baterek, i na dlouhé vzdálenosti a dokonce i po jaderném nebo EMP výbuchu :wink:

Co se týče standardizace, tak ano: vzdálenosti teček Mildotu (jedna z nejběžnějších osnov v puškohledu) a dělostřelecké dílce v té Meoptě si odpovídají.
Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam zůstala.
- George Orwell
Odpovědět