Vyroba luciku

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Wema
Příspěvky: 205
Registrován: 13 pro 2012 22:38
Bydliště: Prostějov

Výroba lučíku

Příspěvek od Wema » 07 bře 2014 21:46

Kluci, nnašel jsem vlákno zaměřené na lučíky, tak si dovolím položit základní kámen. Na svoji zbraň vymýšlím novou pažbu - tedy i nové kování. Přemýšlím nad lučíkem ... napadla ě jednoduchá věc - vypálit lučík na laseru do silného plechu cca 8mm a nechat nabrynýrovat. Inspiroval jsem se jednoduchostí Spielberga Brno, ale nakonec si říkám, neudělat něco originálního ?

Viděl někdo z vás lučík, který ho opravdu zaujal a stojí za to jej vytvořit ? Díky.
Vojta


Slavia CZ 630 Cal.177 rv."03 + zakázková montáž KZK + Delta Optical Entry 4x32AO

Vojenská vzduchovka Vz.47 Cal.176 - n.p. Strakonice 64953
Vojenská vzduchovka Vz.47 Cal.176 - Zbrojovka Brno 10120
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Výroba lučíku

Příspěvek od Jim » 08 bře 2014 00:23

No, abych se vyjádřil, nepovažuji za jednoduché vypálení čehokoliv laserem, protože tu možnost nemám. Ty zřejmě jo. Potom si to nechat nabrynýrovat. Lučík ti bude dělat laser a brynýr si necháš udělat. V podstatě se na tom moc podílet nebudeš. To by mě tedy netěšilo ani náhodou. Ale proti gustu žádný dišputát.
Kromě toho jsi neuvedl, na co ten lučík bude, jestli na moderní zbraň, nebo něco histotickýho. To je dosti podstatná informace.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 205
Registrován: 13 pro 2012 22:38
Bydliště: Prostějov

Re: Výroba lučíku

Příspěvek od Wema » 08 bře 2014 00:41

For Jim: Tak pokud by Tě potěšilo pilovat se s tím doma ve svěráku a mít horší výslek, namísto vypálení laserem za 50,- tak to já tedy ne. Pokud jde o černění - buď to můžu nechat načernit firmou za 23,-/kg, nebo si můžu za 400,- koupit černění za studena, který se s tepelným nedá zrovna srovnat. Takže zde je to bohužel daný. Jsem zastáncem udělat si všechno sám, což se o mě tady na fóru dočteš (veškeré opravy, pažby, kufr na zbraň - miluju originály) .... ale tady se fakt vyplatí namalovat si to v autocadu a zajít do fabriky, která dělá se železem (v každém větším městě je jich několik desítek) a nechat to laserem vypálit. Nevidím na tom nic špatného.

Bude se jednat o flobertku z roku 1925, která bude osazena v ořechové pažbě stylu ZKM 451 ... tedy "pozdní renesance" ... taková předělávka. Proto mě zajímal názor ostatních .... ale díky za názor .... ať se daří.

Vojta
Slavia CZ 630 Cal.177 rv."03 + zakázková montáž KZK + Delta Optical Entry 4x32AO

Vojenská vzduchovka Vz.47 Cal.176 - n.p. Strakonice 64953
Vojenská vzduchovka Vz.47 Cal.176 - Zbrojovka Brno 10120
triska1
Příspěvky: 26
Registrován: 03 led 2010 11:51

Re: Výroba lučíku

Příspěvek od triska1 » 08 bře 2014 10:16

Ale jo, taky to tak dělám.
Pokud to je nakreslené v Autocadu , laser to vyřízne za minutu.
Kreslení zabere tak hodinu, bez obrázku Tě pošlou všichni do háje.
Nezapomeň na přídavky, když se Laser vrací konturou nazpět,tak je povrch hrubý
Ale podíl pilování / resp ,bruska/ je dost velký.
Aby to sedlo do výřezů a pak to vypadalo esteticky rozumně, to zabere sobotu.

Takže to považuji skutečně za výrobu rukama.
kosta
Příspěvky: 16
Registrován: 25 úno 2012 11:50

Re: Výroba lučíku

Příspěvek od kosta » 08 bře 2014 11:06

Asi budu trošku mimo téma, ale když slyším ty ceny pálení laserem (lučík za 50,-), nedá mně to se nezeptat - ono je to fakt tak levné? Resp. má někdo přehled, kolik obecně stojí pálení laserem v kusové výrobě (v případě, že dodám výkresovou dokumentaci)?

A abych nebyl úplně mimo, z hlediska jednoduchosti a samovýroby se mně líbí lučík z ohnutého pásku plechu, ale pokud máš přístup k laseru, tak proč si nenechat vyřezat vlastní tvar, že. :)
triska1
Příspěvky: 26
Registrován: 03 led 2010 11:51

Re: Výroba lučíku

Příspěvek od triska1 » 08 bře 2014 11:56

Konkrétně tl. 8 mm Fe - 1000 mm řezu se pohybuje 35-45 Kč + DPH, materiálu je tam tak za 10 -20 Kč
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Výroba lučíku

Příspěvek od blecha.z » 08 bře 2014 16:16

Hlavně si nech fakt nějaký prostor na doladění. Ten řez je vlnovka. Naopak tam, kde budou dírky, si nech namalovat otvor o něco menší, projedeš to pak vrtákem. Laser neudělá pěknou dírku. Bude na tom ještě dost ruční práce, ale už to bude radost z dokončení. Dala by se udělat i věc pro historický kousek, ale bylo by tam už pilování hodně.
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 205
Registrován: 13 pro 2012 22:38
Bydliště: Prostějov

Re: Výroba lučíku

Příspěvek od Wema » 08 bře 2014 19:12

Nevím jak lasery u Tebe, ale já si nechal do materiálů pálit i docela titěrné nápisy a vždycky narposto bez vady. Pouze v místě, kde laser začíná nový objekt je drobounká stopa po zážehu .... vždy ale super .... dolaďování téměř žádné ..... Spielberg brno bude asi jasná volba ..... má pěknej styl lučíku
Slavia CZ 630 Cal.177 rv."03 + zakázková montáž KZK + Delta Optical Entry 4x32AO

Vojenská vzduchovka Vz.47 Cal.176 - n.p. Strakonice 64953
Vojenská vzduchovka Vz.47 Cal.176 - Zbrojovka Brno 10120
bibros
Příspěvky: 398
Registrován: 31 led 2009 13:42

Re: Výroba lučíku

Příspěvek od bibros » 10 bře 2014 20:19

Hm, původní otázka zněla co kdo viděl, jaký tvar........ V další debatě to bylo o tom jak. Upozorňuju diskutéry, že jsem si všiml, že je jiná doba než za mého mládí, ale strávit sobotu převáděním svého nápadu do Autocadu, někam to nosit, platit za to a pak ještě dokončovací operace, mi připadá no řekněme poněkud na hlavu. Takovou triviální věc jako je lučík na flobertce Spielberk mám na svěráku se slušným pilníkem max. za 3 hodiny, ale spíš dřív. V příloze je lučík š. 12mm na revolver Gasser 1898. Je to všechno ručně a ve fofru, odfrézováno je jen pro vytvarování výstupku pro aretaci zámkové desky, dýl jak půl šicty jsem to určitě nedělal. Tenhle lučík je pružný a v podstatě drží celeý mechanismus pohromadě. No a pak jsem vyfotil perkusní pistoli (ráže 36) kterou vyrobil učedník koncem drukého a začátkem třetího ročníku, prakticky ve svěráku a na vrtačce.
Nu což ještě byste mohli vyzkoušet řezání vodním paprskem, dělá to lepší povrch.
Přílohy
L2.jpg
L1.jpg
Pi.jpg
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Výroba lučíku

Příspěvek od Jim » 11 bře 2014 00:49

Když jsem se vyjádřil v podobném tónu, byl jsem vyplísněn.
Ten lučík na Rast Gasser je moc pěkný dílo.
Učeň se určitě neztratí, pistolka je velmi hezky zmáklá. Skoro se nechce věřit, že to vše vytvořil jen pilníkem a vrtačkou.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
Adrian
Příspěvky: 111
Registrován: 16 říj 2006 10:37
Bydliště: Rožňava (SK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba lučíku

Příspěvek od Adrian » 11 bře 2014 14:28

Riesim podobny problem.
Medzi lucikmi na dlhe zbrane sa mi tvarovo celkom paci lucik na flobertkach od Spielberg Brno. :)
Přílohy
lucik.jpg
Anschutz 64 MPR + "BIG Nikko" 10-50x60 + BKL + Harris 1A2
w w w . s p o r t o v a s t r e l b a . s k
www.ssk-gemerskapoloma.sk
bibros
Příspěvky: 398
Registrován: 31 led 2009 13:42

Re: Výroba lučíku

Příspěvek od bibros » 11 bře 2014 14:55

Jim: Máme na věc stejný názor, který nemusí všichni sdílet. Výroba té pistolky byla o něco složitější než jen pilování. Řezání závitů, stružení pro kolíky, kalení a popuštění pružiny, hlaveň se vrtala na soustruhu, povrchovka, černění........Chtěl jsem tím říct, že podíl strojního obrábění byl minimální a laser to nevidělo. Ani nevím kolik hodin na tom nechal, neptal jsem se, dostal jsem ji k Vánocům. Měl jsem takovou radost, že jsem zašel na zkušebnu a zaplatil za kusové ověření, takže má i "berana". Kdybych těch lučíků měl dělat deset, nebo sto padesát, tak je laser o něčem jiném, ale jeden?
armex
Příspěvky: 74
Registrován: 26 říj 2010 18:29
Bydliště: Praha 9

Re: Výroba lučíku

Příspěvek od armex » 11 bře 2014 18:29

Nestačím se divit-vyřezat lučík z 8mm oceli? Jak tenký si myslíš že se dá udělat?A ty vlnovky?Pošli číslo účtu-já ti tu 50tikorunu pošlu(nebo kolik jsi to psal)-a ukaž se...Ano voda je řešení,ale zase,potřebuješ 3D aby jsi odboural podřez...
Nebo ještě jednodušeji-pošli dxf soubor z rozměry a já to zkusím říznout,ale dopředu znám výsledek...:-)
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba lučíku

Příspěvek od Apevia » 13 bře 2014 00:21

Potřeboval jsem nedávno taky lučík na starou flobertku, vyřešil jsem to ale úplně jednoduchým lučíkem. Také je řezaný laserem a drážka pro spoušť je frézovaná. Akorát jsem ho nechal vyříznout rovně a pak až jsem ho ohýbal.
http://img5.rajce.idnes.cz/d0509/7/7975 ... MG7546.jpg
Cogito ergo armatus sum.
Odpovědět