Optika pro CZ 453 American

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 09 led 2007 07:46

Příteli 3022, trochu mě zvedáš ze židle. Nechci, aby následující řádky vyzněly jako samochvála, jen chci zamezit pochybovačným řečem, kde jsem k čemu přišel.
Mám za sebou pár let střílení LM 60 i 3x40, to první na úrovni výsledků 570 - 580 bodů, to druhé na úrovni 520 - 540 bodů (já vím, nicmoc), kromě toho jsem pár let pracoval jako trenér sportovní střelby (s kvalifikací II.st.), takže se domnívám, že jakési elementární znalosti o střelbě obecně i o míření dioptrem mám. Vím, že mnoho lidí je daleko kvalifikovanějších, možná mezi ně patříš i Ty. V jedné věci se ale mýlíš. Sportovní střelci na vyšší úrovni prakticky výhradně používají kruhovou mušku, která nemá co zakrývat. Kromě toho permanentně míří na černý střed, který má průměr 124 mm a to i po zmenšení terčů (černý "střed" tedy končí mezi 3 a 4). Jednoznačně se tedy jedná o centrování kruhů, přičemž se nikde nic nepřikrývá. Pokud někdo střílí (a znám pár střelců, kteří tak dosahují vysokých nástřelů) hranolovou muškou, usazuje ji pod černý střed, kde si nechává mezi muškou a terčem různě velké "světýlko", takže se opět nic nekryje. Jedná se opět o terč se 124 mm středem. V obou případech se dá velmi úspěšně dělat soustřel na hranici rozptylu zbraně. Ale v okamžiku, kdy zrušíš ten velký záměrný kotouč a na místo jeho středu přilepíš černou zálepku velikosti cca pětikoruny (což je rozptyl, který se standardně s dioptrem dosahuje), je střelec s dioptrem v p**eli, protože ho v dioptru ani neuvidí.
Jiná situace nastává při střelbě s optikou, kde se na záměrný bod umísťuje střed záměrné osnovy, tudíž při nevhodném poměru terč/osnova může dojít až jeho zakrytí. Terče disciplíny MC jsou natolik velké, aby je osnova nedokázala přikrýt, ale v jiných "odstřelovačských" disciplínách je třeba střílet s chirurgickou přesností. Znovu Ti zdůrazňuji, že se občas střílí (ve finale) na figurku nekrytě ležícího střelce s výškou 12 mm (na 50 m). Na posledních závodech prvních 5 závodníků ji trefilo 4 až 5xz 5 možných zásahů. Při zvětšení 4x Ti takový terč osnova jednoznačně přikryje. Aby tomu tak nebylo, musela by být osnova tak tenká, že by po několika ranách způsobila značnou únavu očí. Proto se přistupuje k většímu zvětšení (resp.přiblížení).
Specifickou záležitostí je střelba na běžící cíl a lovecká kulová střelba. Zde nejsem zak úplně doma, takže jen stručně. Protože se jedná o střelbu na pohybující se cíl a často v poloze vstoje, je třeba pokud možno eliminovat optický vjem třesu způsobený nestabilní polohou a vedením zbraně sousledně s cílem, přičemž terč je relativně velký, takže jej osnovou nelze zakrýt. Mohu tedy mířit na střed nebo jinou část terče relativně přesně (uměrně k vlastním schopnostem).
Samostatnou problematikou je benchrest, kde používá běžně zvětšení až do 24x. To už je ale asi opravdu nad rámec téhle diskuse.
Z uvedeného tedy udělejme závěr, že na větší záměrný bod je možno střílet bez zvětšení, resp. s minimálním zvětšením a je možno dosáhnout velmi dobrého soustřelu, při střelbě na malý záměrný bod je k úspěchu třeba zvětšení větší. Jinak lze cíl zasáhnout víceméně nahodile.

Věřím, že tenhle polopatický výklad osvětlí problematiku míření a mířidel většině adeptů přesné střelby. Těm, kteří se nedověděli nic nového se omlouvám za tuhle pseudopřednášku.


3022

Příspěvek od 3022 » 09 led 2007 07:51

harpplayer píše:... Sportovní střelci na vyšší úrovni prakticky výhradně používají kruhovou mušku, která nemá co zakrývat. Kromě toho permanentně míří na černý střed, který má průměr 124 mm a to i po zmenšení terčů (černý "střed" tedy končí mezi 3 a 4). Jednoznačně se tedy jedná o centrování kruhů, přičemž se nikde nic nepřikrývá. Pokud někdo střílí (a znám pár střelců, kteří tak dosahují vysokých nástřelů) hranolovou muškou, usazuje ji pod černý střed, kde si nechává mezi muškou a terčem různě velké "světýlko", takže se opět nic nekryje. Jedná se opět o terč se 124 mm středem. V obou případech se dá velmi úspěšně dělat soustřel na hranici rozptylu zbraně. Ale v okamžiku, kdy zrušíš ten velký záměrný kotouč a na místo jeho středu přilepíš černou zálepku velikosti cca pětikoruny (což je rozptyl, který se standardně s dioptrem dosahuje), je střelec s dioptrem v p**eli, protože ho v dioptru ani neuvidí.
Jiná situace nastává při střelbě s optikou, kde se na záměrný bod umísťuje střed záměrné osnovy, tudíž při nevhodném poměru terč/osnova může dojít až jeho zakrytí. Terče disciplíny MC jsou natolik velké, aby je osnova nedokázala přikrýt, ale v jiných "odstřelovačských" disciplínách je třeba střílet s chirurgickou přesností. Znovu Ti zdůrazňuji, že se občas střílí (ve finale) na figurku nekrytě ležícího střelce s výškou 12 mm (na 50 m). Na posledních závodech prvních 5 závodníků ji trefilo 4 až 5xz 5 možných zásahů. Při zvětšení 4x Ti takový terč osnova jednoznačně přikryje. Aby tomu tak nebylo, musela by být osnova tak tenká, že by po několika ranách způsobila značnou únavu očí. Proto se přistupuje k většímu zvětšení (resp.přiblížení). ...

O.K. dekuji za upresneni/opravu. Za kvalifikovanejsiho nez jste vy se opravdu nepovazuji (spis daleko naopak).
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 09 led 2007 09:37

Diky Harpovi za prednasku. Snad uz vsichni pochopili, kde je zakopany 3022 - a tedy .. ze s malorazkou lze strilet na hranici jeji presnosti pres jakakoli miridla, ovsem vysledek je vzdy zavisly na kombinaci miridla/terc .. a pokud chce clovek "optiku na malorazku pro myslivost a sport", tak nelze jinak nez doporucit variabl!
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 09 led 2007 09:51

3022 píše:Heled "konec tecka", kaslu ti na pretahovani kdo je lepsi, ale ta vase "prokazana fundovanost" zjevne asi nebude na moc velke urovni, kdyz se domivate, ze pri strelbe na 50m z pusky-malorazky je treba puskohledu s vetsim zvetsenim k dosahovani velmi dobrych vysledku.
Tady to vůbec není o přetahování. Já jsem do soutěže posílal i nástřely které neměly a nemají šanci na nějaké lepší umístění a budu to dělat dál. Jde mi prostě o srovnání a o to, že vidím možnosti jak se dá střílet. Ano nereálnost můžeš namítnout, ale je to o nějaké poctivosti. Proč bych posílal nástřely které si propíchám propiskou a budu ze sebe dělat borce? Já osobně tuto potřebu nemám. Mě tady jde o styl jakým se tu prezentuješ - téměř za každou cenu v opozici a proti lidem kteří nějakým způsobem znalosti prokazují (samozřejmě to může být imaginární, ale už jsme zase u toho. Jinak já jsem nenapsal že znelosti a zkušenosti mám já - zastal jsem se kolegů).
Tak napiš co si představuješ pod pojmem sportovní střelba, napiš co čím a jak střílíš a pak se můžeme bavit dál. Jinak způsob jakým se tu vyjadřuješ považuju za dost tristní, ale je to čistě tvoje věc. Já osobně být čitatelem, tak si odnesu víc z příspěvků kolegů než z tvých a proto to, co tu předvádíš je spíš prázdný plácání. Sem se člověk snaží hodit nějaký zkušenost s optikou, se zbraněmi, střílením. Občas to podpoří nějakým nástřelem - jestli otika drží střed zásahu při změně zvětšení, box test apod, jsou tu thready o tuningu o řešení problémů. Já se snažím, aby debata byla konstruktivní a k něčemu vedla, tohle co se tu děje mi spíš připadá, že někdo najednou začne prohlašovat že země je placka :lol: Žijeme v moderní době. dřív se střílelo přes miřidla, nebo slabé puškohledy a střelci se trefovali - není známa pravděpodobnost, jestli co rána to zásah, ale výsledky měly. Proč se ale dneska trápit, když máš k dispozici moderní pomůcky? Já výhody fixního zvětšení uznávám ale z vlastní zkušenosti vím, že když se na 100m podívám na 30mm terčík, tak trefit střed při zvětšení 4x se nechá dost špatně. Taky už je to o ceně - můžeš si koupit slušnej variabl za cenu okolo 5000 a za super fixní 4x32 dáš přes 10 000. Já za sebe říkám (a myslím že mi dá za pravdu většina střelců zde) že na vzdálenosti 30m a více preferuji zvětšení větší. A to klidně 8 a víc. Prostě se mi s tím střílí líp, líp se s tím trefuju.
3022

Příspěvek od 3022 » 09 led 2007 18:31

Sidewindere,
se vsim az na posledni vetu plne souhlasim. Ten konec ale nechapu. Proc? Ja bych rekl, ze to proste zavisi predevsim na tom, co si kdo pod tim "sportem" predstavuje. Pokud disciplynu kde neni "miniaturni" terc, pak i to co rekl Harpplayer myslim jen dokazuje, ze tady si lze velmi dobre vystacit i s tim 4-nasobnym fixnim zvetsenim.


Silencere,
podivej, ja sem prevazne pistolar (myslim ze ne spatny ale nejspis ani ne vynikajici), takze s puskou opravdu moc dobry nejsem (rad bych myslel ze pouze zatim). Cily me nastrely by te nejspis jiste nenadchly. Jenze, jde o to, ze ty nastrely ani nijak nevypovidaji o tom, o cem se tu bavime. Ja jsem pri sve "pistolovani" pravidelne trenoval doslova par kroku vedle chlapcu co jedou ten sport na pusky a co strilely jen s tim dioptrem. No a kdyz clovek temer kazdy trening mohl videt co tito chlapci dokazi s temi dioptry - at uz na 50m s malorazkou od Walthera, nebo na 10m ve stoje s vzduchovkou od Feinkwerbau, nebo jen i "hloupou" TAU-200 a podobnymi... zkratka pak je i omezenemu tupci na pusky jako jsem ja zcela jasne, ze ty vase nazory na rekneme CZ200 s puskohledy s velkym zvetsenim misty dost smrdi.

Konkretne tobe - ktery jsi myslim autorem tech velmi peknych stranek o CZ200 (a snad i tech o ZKM 456?) bych rad podekoval, protoze jsem tam nacerpal spoustu opravdu uzitecnych informaci na kterych je videt ze je jejich autor ma opravdu z praxe a ze popisuje jen to, co se mu v te praxi osvedcilo a co diky nemu ostatni nebudou muset pomalu a nakladne objevovat sami. Ale opravdu, se vsemi temi svymi zkusenostmi, vy jste mnohdy prave jaksi "zatemneni". To ze vy jdete po urcite ceste ktera jak se ukazalo vede k cili, jeste neznamena ze tu nejsou jine cesty ktere jinymi prostredky vest k tomutez cily nebo k jinym, nemene hodnotnym cilum.

Pises ze mas zajem o konstruktivitu. No a se jen v ramci konstruktivity chtel - a myslim zcela opravnene - podotknout, ze slusny 4x32 ktery clovek muze poridit novy za 2000 i s montazi muze pro urcite lidi poslouzit stejne tak jak ten vice nez 2x tak drahy variabl a ma proti nemu i urcite "absolutni" vyhody. Tot vse.
Kubo 630
Příspěvky: 400
Registrován: 09 bře 2006 21:57
Bydliště: Slovensko-Bardejov

a

Příspěvek od Kubo 630 » 09 led 2007 19:23

Ja sa v malorazkach nevyznam, na vzduchovke mam fix (6x42) ale tu spojitost puska optika by som prirovnal k sustave motor- prevodovka. Jasne ze sa to da odjazdit na jednej rychlosti, no nikdy nevyuzijes potencial motora. Dnes sa u aut montuju prevodovky aj s 7 rychlostami a v tom je ich vyriabilita. Takze aj ja by som na puske volil puskohlad s urcitim rozsahom zvecsenia lebo to otvara nove dimenzie.

Asi taky je moj uhol pohladu :D
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 09 led 2007 19:27

:lol: Pochval kolegu Sidewindera, ty stránky jsou jeho. Já na ně pouze odkázal, nemám s nimi nic společného, krom toho, že se mi líbí a načerpal jsem z nich dost informací.
Píšeš že jsi převážně pistolář. Fakt je mi jedno jak nastřílíš - myslel jsem že když už se tu bavíme tak všichni o tom co provozujeme a ne o zprostředkovaných zkušenostech. Ano sportovní machři jsou s dioptrem schopný nastřelit neuvěřitelný věci a tam už je to o umění, ale beru to tak, že oni se tomu věnují třeba několik hodin denně. Já střílím pro zábavu a prostě se mi s puškohledem s větším zvětšením střílí líp. Bylo by třeba fajn online soutěž upravit tak, aby všichni použili fixní zvětšení (zase je to o poctivosti) pak by výsledky byly zase o něco více porovnatelné. Ke zbraním - všechny co jsi jmenoval jsou pokud se nemýlím sportovní speciály. Třeba když mluvím o střelbě vzduchovkou/větrovkou tak dost lidí tu má CZ200S, spousta Slavie, Hatsany atd. ale o tom to taky není. Probíhala tu anketa, nemůžu jí již najít - Otázka zněla jakým zvětšením střílíte na 30m Online soutěž a v převážné většině tam byly odpovědi minimálně 6 a větší. Já se svou Deltou zkoušel různá zvětšení a při 4x jsem taky trefoval střed, ale ne tak dobře a hlavně jsem neměl jistotu, že zaměřuji přímo na střed (a to je MilDot celkem tenký) proto jsem používal zvětšení 8-10 kde 10ku rozeznám a pokud se mi netřesou ruce jse jí schopen zaměřit a trefit - bavíme se o těčce 3mm v průměru. Třeba na lov by to bylo naprosto šumák a proto třeba myslivci převážně ani nemají na optikách korekci paralaxe. S cenami optiky taky vemi opatrně. Fixní 4x32 za 2000,- bude spíš slušnej low-end vezmeme li v úvahu že špička od Meopty stojí při stejných parametrech přes 10 000,- Já střílím pro zábavu a zde nevidím důvod proč bych se omezoval. Když mohu střílet s větším zvětšením, tak ho budu používat - přináší mi to větší radost i lepší výsledky. Jinak jsem si taky prošel vývojem od obhajování S631 jako přesné zbraně, optiku jsem měl 3-7x20 od CUB za 800,- ale prostě to nebylo ono, člověk pak byl frustrovanej že i když má stabilní pozici, neklepe se mu ruka, má vše seřízený, ta prostě ne a ne dostat se přes určitou hranici. U každýho zařízení časem narazíš na jeho mez a budeš jí chtít překonat. Proto jsem pak volil jinak a pořídil jsem to co jsem pořídil a teď s tím střílí m a jsem spokojen 8)
troj
Příspěvky: 533
Registrován: 24 lis 2005 11:17

Příspěvek od troj » 09 led 2007 19:29

uz notnou chvili tady sleduju tuhle debatu a neudrzim se abych se do ni vlozil a pokusil se uvest vse na spravnou miru, zaroven vitam "noveho" clena fora 3022, jehoz prichod znacne rozviril mistni vody..
bylo tady tuknutu do zalezitosti ohledne 200S a moje zkusenost prave s ni ale je velice lehce srovnatelna s malorazkou "amerikanem"
uvedu priklad z praxe protoze teorie sem tu ja i ostatni napsal azaz a nejak to porad nevede k jednoznacnemu cili-takze-
jestli jste cetli boxtest meho puskohledu v jinem threadu tak se vam to urcite vybavi...zvetseni puskohledu se voli samozrejme podle pouziti- a jelikoz tu byla zminena SPORTOVNI strelba-strelba na terc+lov=>diopter skrtam, pro sportovni ucel bych zvolil 100%variabl od 4(kvuli soutezim) do cca 16ky- proc?zastavam nazor ze pokud se mi jedna o velmi presnou strelbu snazim se eliminovat vsechny vlivy ji ovlivnujici-idealni situace je BR-odstranim veskery okolni vlivy-zbyde rozptyl pusky..ale to je furt teorie-pojdme konecne k praxi
pri onom testovani jsem strilel na 30m s puskou 200t se zvysenym vykonem-se zvetsenim 16 se mi podarilo dosahnou opsane kruznice 12mm(10ran), potom jsem stahl na zvetseni 4x a vystrilel dalsich 10ran s rozptylem 16mm-stred nesel poradne zamerit-kdyz to odectu dostanu 4mm ktere byly dany spatnym(nedostacujicim) zvetsenim..pro sportovni ucely tudiz nepouzitelne-4mm rozptylu udelaji rozdil na OS terci 195bodu(muj osobni rekord) VS cca 185-180 bodu, coz dobreho strelce s dobrou puskou degraduje kvuli malemu zvetseni dalekodaleko dozadu..myslim ze to je velice jasne receno a doufam ze to bude i vstrebano..
osobne bych volil 4-16x co nejvetsi cocka(zorne pole)-kvuli svetelnosti a lovu..totvse,Troj
3022

Příspěvek od 3022 » 09 led 2007 20:09

Silencer:
No, ja pochvalim oba, myslim ze tim nic nezkazim :-). Ale jak rikam, sou podle me veci ve kterych jste machri a jsou podle me naopak take veci ve kterych - nejspis ze zcela stejneho duvodu - takovy machri naopak asi uz vubec nejste.

Podivej, faktem je, za ja tet ani vzduchovku-pusku nemam, prave tet prodavam jednu velmi slusnou malorazku (protoze na 50m strelnici se tet moc nedostavam) a pak neco koupim (nejspis QB78) s cimz chci daleko vic blbnout proste protoze to pro me bude dostupnejsi. Ale to my myslim nebrani mit nejake ty elementarni znalosti. Navic, z levnych zlamovacek jsem se take neco nastrilel a i ty tercovnice mi tu a tam pujcili abych si to ozkousel. Cily nejake to minimum ohledne pusek myslim mam.

Jinak pokud mluvis o tech zavodnich specialech, pak TAU-200 je podle me o dost niz nez ty vase "nezavodni, nespecialni" :-))) CZ200 a rozdil mezi temi "cistokrevnymi" tercovimi PCP flintami a CZ200 podle me take rozhodne nebudou az tak velke (oni se take popravde v nicem az tak moc technicky nelisi - rek bych, ze nejvic je to o pazbe apod udelatkach). Na zahranicnich strankach ostatne CZ200 hodne lidi povazuje vubec jednu z nejpresnejsich flint a moc duvodu si vymyslet asi nemaji.

Navic, muzu ti rict, ze ti chlapci o kterych jsem mluvil opravdu rozhodne nestrilely nekolik hodin denne - pokud vim, mely trening max. 3x (spis jen 2x - mimo zavody) tydne a to tak vzdy "jen" dve hodiny (ono cumet do flinty pres dve hodiny je mezi nami taky spis docela kontraproduktivni, nez produktivni) - coz neni malo, ale v porovnani s nekterymi hobby aktivitami ktere jsem ja zcela nenarocne provozoval to take neni vubec nic moc. Takze to prosim neprezentuj jako vec nejakych nejvetsich machru na urovni polobohu, kteri si snad s tim dioptrem vystaci ale bezni smrtelnici jsou nekde zcela jinde.

Jinak ja myslim, ze u malorazky, kde clovek nemusi resit veci jako odolnost zpetnymu razu je 4x32 za nejaky 2 tisice naprosto v pohode (samozrejme se jiste najdou vyjmky). Ja kazdopadne mam na svy malorazce slusne otestovanej levnej 4x40 Tasco Pronghorn kterej me novej sam (bez montaze) vysel tet nevim, na 1400 nebo 1600 a jsem s nim maximalne spokojenej. Obraz je ostrej a vsechno. Proti pozorovacimu triedru 7x50 kterej mam (Bresser za 1600, taky se myslim budete osivat, ale kvalita podle me daleko prevysuje cenu - a ze mnohonasobne drazsi kousky jsem mohl mit moznost delsi dobu "mackat v ruce a o hubu"), mi pripada ze ta 4x40 ma proste jen mensi zvetseni - ostrost a svetelnost bych videl na stejne urovni, velikost zorneho pole vzhledem k tomu zvetseni az zbytecne velka. O kvalite zamerneho krize mluvit nemuzu, protoze mam Tecko ktery jsem tenkrat pro hobby flintu chtel kvuli jeho moznostem za nizsi viditelnosti - proste na "experimentalni blbnuti" (pricemz jsem nechtel puskohled "na baterky"). Cily o tom, ze by byl problem sehnat na malorazku slusnej puskohled 4x32 kterej by spouste lidem plne vyhovoval me nepresvedcis. Jiste Meopta 4x32 za tusim 8 tacu bude asi o dost lepsi, ale opravdu a vazne pochybuju ze bych ja nemene opravnene tak jako ty ten 4x32 za 2 tisice nemohl zpochybnovat ty vase variably 3-12x50 za 6 tisic, nic proti nim. Mensi fixni zvetseni zkratka pro vyrobce dost veci znednodusuje, neni tam tolik veci co podelat, takze za ty 2 litry, pro malorazku, v pohode.

Jinak mam mimochodem take pritele ktery ma levnou lehkou ruskou "loveckou" malorazku koupenou za 2500 Kc, na ni ma levnej puskohled 4x20 s jemnou osnovou (uz vidim jak se krenite :-) ), je to takovej strelec samouk a kdyz jsme spolu chodily strilet jen tak pro srandu kralikum na odlehcovaka s temi malorazkami s optikou na 50m, misty tam spolehlive trhal na kusy "nahodne kolemjdouci" kteri meli na malorazkach ruzne ty vase hvezdarske dalekohledy co deformuji prostor i cas a ja se svou tezkou tercovnici a 4x40 jsem proti nemu byl taktez v haji. Takze, promin, moc praktickych zkusenosti ohledne flint z vlastniho oka a ruky sice nemam, ale kdo chce hanit puskohled 4x32 na malorazce, ten u me moc neuspeje. Podle me to jsou skvele puskohledy, zhruba tak s tim omezenim, ktere tu nastinil harpyplayer pro dioptry - terc proste nesmi byt moc malinky, tech 120mm - hodnotim podle sebe - myslim zcela v pohode.

Jinak kazdy take proste nechce utracet za neco tisice jen proto, ze ho to bavi. To ze te to bavi pak rikej svym deckam :-). Ne vazne, ackoliv je strelba skvela, mnozi z nas do ni z ruznych duvodu nechteji investovat vic, nez je nezbytne a ono to opravdu mnohdy nejak vic prinosne ani neni.

Jinak vylozene teoreticka otazka - jak "zurive" by ses branil "kompromisu" - puskohledu s fixnim zvetsenim 6x42? Pro malorazku... Jen by me to zajimalo, opravdu ano. Co si kdo koupi je samozrejme jen jeho vec. Ja sem sve hledisko uz myslim dostatecne rozpitval.
3022

Příspěvek od 3022 » 09 led 2007 20:13

troj:
hmm... trosku mi to co rikas pripada smesne. Pokud jde o me, tak vetsina sportovnich disciplyn puskohledy vylozene zakazuje, takze to hledisko :pro sport 100% jen variabl: je z urciteho pohledu takove... komicke. Vy proste mate zafixovano par tech disciplyn kde se pouzivaji a kde kraluji ty "hvezdarske dalekohledy" a jen skrz tuhle optiku pohledu se na tu problematiku divate.
LEON

Příspěvek od LEON » 09 led 2007 20:59

Sam mam variabl na vetrovce a nemenil bych za nic jinyho souhlasim s vetsinou. Tedka si budu kupovat malorazku a uz mam pro ni 4-16x56 :D Kdyz chces trefovat jednu desitku za druhou tak to jinak nejde
3022

Příspěvek od 3022 » 09 led 2007 21:07

:D
troj
Příspěvky: 533
Registrován: 24 lis 2005 11:17

Příspěvek od troj » 09 led 2007 21:49

3022 píše:troj:
hmm... trosku mi to co rikas pripada smesne. Pokud jde o me, tak vetsina sportovnich disciplyn puskohledy vylozene zakazuje, takze to hledisko :pro sport 100% jen variabl: je z urciteho pohledu takove... komicke. Vy proste mate zafixovano par tech disciplyn kde se pouzivaji a kde kraluji ty "hvezdarske dalekohledy" a jen skrz tuhle optiku pohledu se na tu problematiku divate.
hmm..to je tim ze naprosta vetsina lidi co tu je strili pro zabavu-vymysli si sami vlastni souteze-jak malorazne tak i vetrove a vzduchove-a kdys si prostudujes jejich obsah tak pochopis co vsichni ti maj za zajem ve strelbe..ja zase nechapu o co ti jde- snad jsi pochopil ze na lovecko/sportovni malorazku je dioptr blbost- a jestli ne tak si nekde pujc pusku s dioptrem a zkus na 70m trefit straku na strome..a kdyz uz bude autor kupovat puskohled tak mu preci nebudu radit fixni 4 kdyz vim ze to je blbost- pokud bude mit ambice strilet souteze (zdejsi souteze a jim obdobne- nevim ze by nekdo mluvil o nejakejch jinejch)tak mu proste 4ka nestaci!..a ceny slusnejch variablu nejsou nijak horentni tak nevidim jedinej duvod proc do nej nejit..
celkem shrnuto-myslim ze naprosto vsichni lety ostrileni malorazkovi i jini puskovi strelci se shodli na tom ze je nejlepsi vyber je variabl 4-12, 4-16 apod jen TY, ktery jak sam rikas do pusek moc nevidis zastavas konzervativni nazor ktery nemas podlozeny vlastnimi zkusenostmi a cesky receno "delas blbce" z lidi daleko zkusenejsich..asi tak
:lol:
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 09 led 2007 22:48

To 3022: Myslim ze bychom to mohli uzavrit, ne? .. nema smysl dal resit vyresene.. tazatel chtel optiku na malorazku na sportovni strelbu - tedy bude strilet sportovne s optikou - tim vypadavaji discipliny, kde se optika napouziva! .. a zbyvaji nam tu discipliny jako jsou:

Mizive cile na 50m (strileno v HK) - oficialni narodni disciplina ČSS. Zde bych se nebal koupit fixni dalekohled 4Xneco, ale to jen v tom pripade, ze ta puska bude POUZE na tuto soutez! To ale tazatel nenapsal, napsal sportovni strelbu obecne ..

Ruzne druhy "Malych odstrelovacek" (strileno dle ruznych pravidel v ruznych klubech) - zde je vetsinou povoleno vetsi zvetseni nez 4X (napriklad SSK Horni Branna povoluje 12X) a terce jsou tomu prizpusobeny - puskohled 4X neni konkurenceschopny, strelec terc nevidi. Navic se ta disciplina strili i na 100m. Dale se muze strilet na ruzne vzdalenosti, kde bude clovek potrebovat korekci paralaxe - tu fixni puskohledy vetsinou nemaji.

Benchrest (strileno dle platnych pravidel BR na vice mistech v republice) - zde je zvetseni puskohledu neomezene, korekce paralaxe na 50m je nutnosti a clovek s 4X nema sanci, kdezto nami doporucovany variabl i zde muze dobre slouzit, i kdyz zvetseni 16X je takove minimum..

Mozna jsem na nejakou soutez zapomel, ale vzhledem k tomu, ze tazatel neupresnil, jakou sportovni disciplinu chce strilet, tak to neni podstatne. Dulezite je dobre zacatecnikovi poradit! Jsem toho nazoru, a nejsem sam, ze kdyby koupil fix 4X, tak se pripravi o vetsinu soutezi strilenych malorazkou s optikou a bude po kratkem case stat pred otazkou, poridit variabl nebo zustat u FIX 4X a strilet jen to co jde .. a tomu predejdeme prave tim, ze doporucime:

Kdyz sportovni strelba s malorazkou, tak variabl 4-16x! (v danych pozadavcich)

Uz chape i "pistolar 3022"?
3022

Příspěvek od 3022 » 09 led 2007 23:21

Pistolar tak uplne nechape. "Mistr Troy" ho svou vyrecnosti lehce iritoval. Takze takova neumirnena odpoved:

Sport je i srandamač venkovskych pantatu ve fotbale, nebo ranni behani, takze ani sportovni strelba se nemusi zamerovat na ty vase kategorie. Ktery se mimochodem nekde vubec nestrili. Jestli se na to chcete divat skrz prsty, jini se na ty vase veledisciplyna zas mohou divat skrz prsty ze svych olympijskych disciplin,

Ceny tech vasich slusnych variablu prevysuji ceny mnoha velmi slusnych malorazek. Takze ja zas nevidim duvod "proc do toho jit", zvlast kdyz pro vetsinu myslivcu malorazka prestavuje rekl bych okrajovou zbran, uzitecnou spis primarne pro trening, nez pro vykon prava myslivosti.

Kdo tady zkousi z nekoho delat blbce si predevsim ty Troy - i pistolar muze znat par hezkych myslivcu a ja je taky znam a vetsina z nich ma na kulovnicich stary dobry "fixni" kusy typicky 6x42 apod. nebo neco se zvetsenim do 8-nasobnyho, byt je to treba v cene desitek tisic od Zeisse, ale stejne casto nejakyho "rusaka". A na malorazkach je ta ctyrka velmi casto. Takze s tim tvym generalizovanim ze "vetsina zjistila ze 4-12x je nejlepsi" se taky ty odborniku jdi pekne bodnout. Na pusky sice nejsem zamerenej, ale taky neziju ve vzduchopradnu a nemusim verit kazdymu buliku co mi kazdej radoby "daleko zkusenejsi" "vzduchovkovej odstrelovac" povesi na nos. Nebo jestli myslis, ze bych nemel dat na nazory lidi kteri myslivost provozuji 40 let...

No nic, asi tak. Jen sem nechtel dat posledni "moudry" slovo samolibimu "expertovi" kterej se ze me rozhodne delat uplnyho vola. Svuj nazor jsem tu prezentoval o nic vic mi ostatne neslo. Jestli stale chcete "odborne" prosazovat jen svou vlastni cestu, prosim.
Odpovědět