CZ 858 TACTICAL

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
RomanDX
Příspěvky: 16
Registrován: 13 pro 2010 13:08

CZ 858 TACTICAL

Příspěvek od RomanDX » 13 pro 2010 13:17

Dobrý den, nevíte někdo, zda si mohu zakoupit CZ 858 TACTICAL na zbrojní průkaz skupiny "C"? (Mám pouze "C" a "E")
Děkuji, Roman


Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: CZ 858 TACTICAL

Příspěvek od Artifex » 13 pro 2010 17:39

Nevím jestli na C ale na E to určitě jde, mám B a E a mám ho psaný na E včetně nošení.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
serafin
Příspěvky: 53
Registrován: 03 bře 2010 12:16
Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: CZ 858 TACTICAL

Příspěvek od serafin » 13 pro 2010 17:45

Nevím jak na C, ale na E to musí jít, viz. oficiální vyjádření ministerstva vnitra:

Nabývání vlastnictví dlouhé střelné zbraně kategorie B držitelem zbrojního průkazu skupiny E
Zákon č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů, rozdělil oproti předchozí právní úpravě nově zbraně do čtyř kategorií a stanovil pro jednotlivé kategorie odlišné obecné podmínky pro jejich nabývání do vlastnictví, držení a nošení. Zjednodušeně lze říci, že nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraně

kategorie A mohou držitelé zbrojního průkazu nebo zbrojní licence, pokud jim byla udělena výjimka (§ 8, § 9 a § 10),
kategorie B mohou držitelé zbrojního průkazu nebo zbrojní licence, pokud jim bylo vydáno povolení (§ 8 a § 12),
kategorie C mohou držitelé zbrojního průkazu nebo zbrojní licence (§ 14),
kategorie D mohou fyzické osoby starší 18 let způsobilé k právním úkonům nebo právnické osoby (§ 15).
Výjimku z uvedených obecných podmínek tvoří např. držitelé zbrojního průkazu skupiny D, kteří nemohou nabývat zbraň kategorie A až C do vlastnictví, ale mohou pouze držet nebo nosit zbraň, na kterou má jejich zaměstnavatel vydán průkaz zbraně.

Při posuzování práva k nabývání vlastnictví a držení, popřípadě nošení zbraně kategorie B držitelem zbrojního průkazu skupiny E k ochraně života, zdraví nebo majetku je třeba především vycházet z těch ustanovení zákona o zbraních, která vymezují kategorie zbraní, nabývání vlastnictví, držení a nošení zbraní a oprávnění držitelů zbrojních průkazů.

Oprávnění k nabývání vlastnictví, držení a nošení zbraní držitelů zbrojních průkazů je upraveno rozdílně pro jednotlivé skupiny zbrojního průkazu v ustanovení § 28 zákona o zbraních.

Podle ustanovení § 28 odst. 4 písm. a) je držitel zbrojního průkazu skupiny E oprávněn nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C. Vydávání povolení k nabývání vlastnictví a držení nebo nošení zbraní kategorie B upravuje ustanovení § 12 zákona o zbraních, které v odstavci 5 stanoví, že příslušný útvar policie vydá povolení vlastnit nebo držet zbraň kategorie B, pokud k tomu má žadatel řádný důvod. Podle písmene f) tohoto ustanovení se za řádný důvod považuje ochrana života, zdraví nebo majetku. Ustanovení § 12 odst. 6 zákona o zbraních pak upravuje i vydávání povolení k nošení zbraně kategorie B. Vzhledem k tomu, že výše uvedená ustanovení zákona o zbraních hovoří o zbraních kategorie B bez omezení, vyplývá tedy z této právní úpravy zcela jasně, že držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraně kategorie B na základě vydaného povolení v rozsahu zbraní této kategorie uvedených v § 5 zákona o zbraních bez dalšího omezení na krátkou nebo dlouhou zbraň.

Při vydávání povolení podle § 12 zákona o zbraních nelze např. spekulovat s tím, že dlouhou zbraň není možné nosit skrytě nebo není vhodná k ochraně života, zdraví nebo majetku. Uvedená spekulace nemůže být důvodem pro nevydání povolení k nabytí vlastnictví a držení, popřípadě nošení zbraně kategorie B držiteli zbrojního průkazu skupiny E z důvodu ochrany života, zdraví nebo majetku. Právní úprava jednoznačně umožňuje držiteli uvedeného zbrojního průkazu nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit i dlouhé zbraně kategorie B a spekulace o tom, že se dlouhá zbraň nehodí k ochraně života, zdraví nebo majetku je nepodložená, neboť si její využití k ochraně života, zdraví nebo majetku lze velice dobře představit např. na osamocených rozlehlých usedlostech.

JUDr. Pavel Novák
Odbor bezpečnostní politiky MV

Mimochodem mám pocit, že už se to tady někde řešilo.
"Ozbrojená společnost je zdvořilá společnost." - Robert Heinlein - spisovatel
ČZ Slavia 634, 4,5 mm, r.v. 2009; CZ 75, r.v. 1994; Glock 19, r.v. 2006
RomanDX
Příspěvky: 16
Registrován: 13 pro 2010 13:08

Re: CZ 858 TACTICAL

Příspěvek od RomanDX » 13 pro 2010 18:27

Všem moc děkuji za Vaše odpovědi :)
Roman
gunlover
Příspěvky: 60
Registrován: 10 zář 2009 12:51

Re: CZ 858 TACTICAL

Příspěvek od gunlover » 25 bře 2013 12:25

Dnes se mi při kontrole na PČR stala zvláštní věc. Pracovnice za přepážkou se divila, proč je v průkazu zbraně u CZ 858 TACTICAL napsáno SAMONABÍJECÍ KULOVNICE, podle ní tam správně má být napsáno samonabíjecí puška. Nakonec to omluvila tím, že její předchůdkyně to před lety zapsala chybně, v jejich záznamech to opravila na samonabíjecí pušku s tím, že nový průkaz zbraně mi kvůli tomu vystavovat nemusí. Měl jsem za to, že kulovnice je tam napsáno proto, že puška je obecný pojem a puška může být i brokovnice nebo vzduchovka.
Nejporuchovější část zbraně je ten mezikus mezi pažbou a zemí
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: CZ 858 TACTICAL

Příspěvek od BlackAdder » 25 bře 2013 13:38

s tím jsem se taky setkal- jedna nákupka "samonabíjecí puška" a to samé se objevilo na PZ, další nákupka "samonabíjecí kulovnice" a na PZ mi pak stejně napsali "samonabíjecí puška"
Uživatelský avatar
Taxxi
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2013 16:34

Re: CZ 858 TACTICAL

Příspěvek od Taxxi » 25 led 2014 18:24

Měl bych stejnou otázku jako zakladatel, ale jenom na ZP skupiny C :P

Chápu správně, že (polopaticky řečeno) § 28 zákona 119/2002 Sb. opravňuje držitele ZP C (nikoliv ZP skupiny A,B ani E) mít (=držet+nabývat do vlastnictví) sportovní zbraň kat. B ? V praxi by to pak znamenalo, že jde na čisté C třeba výše zmíněný Tactical nebo třeba i pistole a další zbraně kat. B? Co by pak napsal držitel Céčka do nákupního povolení na samonabíjecí pušku (/samonabíjecí pistoli)? :D Sportovní účely? :D
¨
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn

a) podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,

b) přebíjet pouze pro vlastní potřebu náboje podle technologických postupů, které udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů, nebo

c) nabývat do vlastnictví, držet, popřípadě nosit střelivo nebo jednotlivé části nábojů do zbraní kategorie B nebo C; střelivo a jednotlivé části nábojů nesmí nosit viditelně.
Dneska jsem se totiž bavil s kolegou-myslivcem a nějak se mu začaly líbit i tyhle "nemyslivecké vojenské zbraně" :) A nechci slyšet, že jako držitelé ZP máme zákon znát do posledního slova včetně výkladu :lol:
„ Že jsem se stal konstruktérem zbraní, za to dávejte vinu nacistům. Já jsem vždycky chtěl navrhovat zemědělské stroje. "
-M. Kalašnikov
Kublajchán
Příspěvky: 149
Registrován: 26 pro 2010 20:27

Re: CZ 858 TACTICAL

Příspěvek od Kublajchán » 25 led 2014 19:02

Taxxi: tak na C si kupuješ jen lovecké zbraně (kat. B a C), takže s pistolí máš smůlu. CZ858čku mít pochopitelně můžeš. Můžeš mít cokoli, co je dlouhá palná zbraň, kdy energie střely z ní vypálené má na 100m 1500 a víc J (u srn 1000 a víc J).
Každý za sebe zodpovídejme bez ohledu na víru a nejbližší pomoc hledejte vždy nejdříve na konci své paže.
Odpovědět