strenka na nuz- nater lnenym olejem a selakem

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
mn.bl
Příspěvky: 30
Registrován: 22 říj 2011 11:49

střenka na nůž- nátěr lněným olejem a šelakem

Příspěvek od mn.bl » 14 led 2014 22:53

Ahoj, mám stavebnici mikov predádor hammer. Střenku jsem udělal ze švestky. Mám koupený lněný olej a mám šupinky šelaku. Chtěl bych aby střenka byla krásně lesklá a aby zůstala vidět kresba dřeva. Mám nejdříve natřít šelakem nebo lněným olejem? A kolikrát každou vrstvu? Jak dlouho čekat mezi každými vrstami? Po každé vrstvě leštit? V kolika % líhu rozdělat šelak? Nebo stačí jen lněný olej?Už se v tom opravdu dost ztrácím. Byl by jste prosím někdo ochotný a napsali mi návod a polopatický pomocí těchto dvou věcí? Moc děkuji. Pak sem vložím fotografii jak se mi to povedlo. Díky M. Ps: Vím, že to jde dělat ještě jinými prostředky, ale já mám tyhle dva, tak bych to chtěl tímhle :-)


Uživatelský avatar
upbraider
Příspěvky: 16
Registrován: 30 kvě 2010 02:25

Re: střenka na nůž- nátěr lněným olejem a šelakem

Příspěvek od upbraider » 17 led 2014 12:52

Ahoj, určitě nejdříve lněný olej...

1) Můžeš ho nalít do nádoby a celé střenky do něj ponořit klidně na jeden den, potom vyjmout otřít hadrem a nechat usušit někde v průvanu. Lněný olej ti červenou švestku ztmaví do hněda a vytáhne kresbu.

2) Nebo můžeš olej v nádobě ohřát (ideálně postavit sklenici s olejem do hrnce s ohřátou vodou kamnech) a rozpustit v něm karnaubský vosk (KV se dá běžně koupit v lepších papírnictví a výtvarných potřebách, pro tvoje potřeby ti stačí množství za 30-50 Kč na několik nožů). Dřevo zase ponořit a po vyjmutí a oschnutí vyleštit hadrovým kotoučem na vrtačce. Narozdíl od včelího vosku se karnauba leskne jak psí kulky.

Pokud se ti nechce vosk rozehřívat, je možné ho ve finále po olejové proceduře v šupinkách nanést na dřevo (v šupinkách se už na váhu prodává) a rozehřát ho horkým vzduchem fénem na vlasy. Potom zase finálně doleštit na hadráku.


Šelak je takovej...no hnusnej no. je to tak na reprezentativní účely, když chceš aby se lesknul, ale je to prostě lak, takže při úchopu se ztrácí dojem z příjemného držení dřeva. při používání se navíc odrbe. nemám ho moc rád a jeho přínos vidím jen v tenké vrstvě na koženou skládanou rukojeť ala Kabar. ve větších vrstvách šelak praská (aspoň ten můj..)
Odpovědět