Vyber kolimatoru

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: Výběr kolimátoru

Příspěvek od zaxxon » 07 pro 2013 16:10

Rád bych se zeptal, jak se přesně má mířit přes kolimátor a správně ho nastřelit. Když se přes kolimátor podívám z různých úhlů, tak se v ten záměrný obrazec (tečka) v tom zobrazovacím poli pohybuje do různých pozic (podle úhlu pohledu) . Musí se tedy mířit tak, aby ta tečka byla vždy ve středu toho pole a tak to i nastřelit, tedy se vlastně dívat jakoby v ose? Zdá se mi, že když bych mířil a díval se přes kolimátor třeba jen z trochu jiného úhlu, tak už bych střílel jinam. Díky za radu (nemám s tím zkušenosti a pořídil jsem si novou pistoli právě s kolimátorem)


open
Příspěvky: 195
Registrován: 13 pro 2008 10:17

Re: Výběr kolimátoru

Příspěvek od open » 07 pro 2013 16:59

Eotech to např. takto:
http://www.eotech-inc.com/features
mojedx
Příspěvky: 253
Registrován: 18 srp 2013 01:18

Re: Výběr kolimátoru

Příspěvek od mojedx » 07 pro 2013 21:37

Tak to jsi dostal nějaký dětský kolimátor, to si na něj můžeš rovnou namalovat tečku fixkou a ještě ušetříš na baterkách.

Kolimátor prostě kolimátoruje :D

Když ho položíš na stůl a budeš se přes něj koukat a hýbat hlavou, tak ta tečka musí ukazovat pořád na stejné místo v cíli (no trochu se to hejbe, ale ne nijak moc že by na tom záleželo). Cíl samo nebudeš mít hned u něj, ale aspoň těch 5-10m.

Kolimátory mají pevně korigovanou paralaxu většinou na 40-50m, výjimečně 25m (Walther Nanopoint). Ale to neznamená, že na 5m se s tím nedá nic trefit, jenom prostě to není do terče, ale na plinkačku, kde nezáleží na každém milimetru vedle desítky. S paralaxou se dá hnout, je daná vzdáleností emitujícího čipu od odrazného skla, ale celé je to tak vyvážený komplex, že když pohneš s jedním parametrem, rozhasíš jiné, ale ve tvém případě to bude i tak jedno. Takže pokud se vydáš cestou pilování, můžeš tu demoverzi kolimátoru už jenom zlepšit, stejně bys ho jinak vyhodil.

Musíš mít kolimátor a né hračku. Překvapil mě hodně tubusový Nikko Stirling 1x40mm (stojí něco málo přes tisícovku), ale i u něj vidím, stejně jako u všech ostatních kolimátorů, šikmou čárku místo tečky (je to okem, ne kolimátorem). V puškohledu ale kupodivu mildoty vidím jako puntíky, ne jako čárky. Walthery neber, ten nanopoint je ale tak trochu výjimka.

Holografické kolimátory (pozor - ty s přepínacím obrazcem mají taky hologram, ale jinde a přesto bývají označované taky za holografické, přitom ale nejsou) jsou poněkud jiná cenová kategorie.
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: Výběr kolimátoru

Příspěvek od zaxxon » 07 pro 2013 22:05

mojedx píše:Tak to jsi dostal nějaký dětský kolimátor, to si na něj můžeš rovnou namalovat tečku fixkou a ještě ušetříš na baterkách.

Kolimátor prostě kolimátoruje :D

Když ho položíš na stůl a budeš se přes něj koukat a hýbat hlavou, tak ta tečka musí ukazovat pořád na stejné místo v cíli (no trochu se to hejbe, ale ne nijak moc že by na tom záleželo). Cíl samo nebudeš mít hned u něj, ale aspoň těch 5-10m.

Kolimátory mají pevně korigovanou paralaxu většinou na 40-50m, výjimečně 25m (Walther Nanopoint). Ale to neznamená, že na 5m se s tím nedá nic trefit, jenom prostě to není do terče, ale na plinkačku, kde nezáleží na každém milimetru vedle desítky. S paralaxou se dá hnout, je daná vzdáleností emitujícího čipu od odrazného skla, ale celé je to tak vyvážený komplex, že když pohneš s jedním parametrem, rozhasíš jiné, ale ve tvém případě to bude i tak jedno. Takže pokud se vydáš cestou pilování, můžeš tu demoverzi kolimátoru už jenom zlepšit, stejně bys ho jinak vyhodil.

Musíš mít kolimátor a né hračku. Překvapil mě hodně tubusový Nikko Stirling 1x40mm (stojí něco málo přes tisícovku), ale i u něj vidím, stejně jako u všech ostatních kolimátorů, šikmou čárku místo tečky (je to okem, ne kolimátorem). V puškohledu ale kupodivu mildoty vidím jako puntíky, ne jako čárky. Walthery neber, ten nanopoint je ale tak trochu výjimka.

Holografické kolimátory (pozor - ty s přepínacím obrazcem mají taky hologram, ale jinde a přesto bývají označované taky za holografické, přitom ale nejsou) jsou poněkud jiná cenová kategorie.

Počkej neměla by to snad být hračka:-), je nový a stál asi 2200, zn. Fomei, tak snad by se s ním trefit dalo ne? Zkoušel jsem to jak píšeš, dal jsem ho na stůl a díval se přes něj na cíl vzdálený 3 metry a když jsem uhýbal hlavou do stran, tak ta tečka na cíli ujížděla do stran v rozsahu asi 4cm, to je teda běžný, nebo je to hodně?
mojedx
Příspěvky: 253
Registrován: 18 srp 2013 01:18

Re: Výběr kolimátoru

Příspěvek od mojedx » 08 pro 2013 00:58

To, kolik jsi za něj dal, vůbec neříká o tom, jaký je. Většina kolimátorů má společných několik konstrukcí, všichni to kopírujou a lepí tam svoje značky. Podívej se do návodu, jestli tam píšou o vzdálenosti, na kterou je paralaxa korigovaná (a případně i s jakou chybou)

4cm na každou stranu na 3m, tedy 8cm se mi zdá docela dost, pokud by to bylo celkem 4cm, tak bych to považoval za možné, ale závisí na tom, jak se chová ve větších vzdálenostech jeslti se chyba nezvětšuje. Některé kolimátory se prodávají bez korigované paralaxy. Musel bych jít ven zmrzat abych se podíval jak na tom na 3m jsou ty moje, teď se mi z tepla ale nechce, zítra když si vzpomenu.
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: Výběr kolimátoru

Příspěvek od zaxxon » 08 pro 2013 12:57

Ok, dej vědět. Ten rozptyl je tak cca 4cm celkem na ty zhruba tři metry vzdálenosti, né na každou stranu. Zkoušel jsem to ještě teď asi na 15 metrů a tam se ta tečka pohybuje v rozsahu tak cca 10 cm. Ale ono to je podle mě způsobené zakřivením té čočky kolimátoru, protože když uhýbám hlavou do strany, ta se i ta záměrná tečka začne mírně deformovat, lehce protahovat od středu směrem ke straně, kam uhýbám a tím se mírně jakoby natahuje. Je mi jasné, že kolimátor není asi na extra přesnou mířenku a nejde ho srovnávat s puškohledem s Mildot osnovou, co mám třeba na pušce, kde se dá i pomalu na 50 metrů honit centimetr. Jde mi jen o to, jak ho správně nastřelit a používat. Dík
mojedx
Příspěvky: 253
Registrován: 18 srp 2013 01:18

Re: Výběr kolimátoru

Příspěvek od mojedx » 09 pro 2013 01:15

Zapomněl jsem na tebe a to jsem přemístil skoro půlku krabky.

Ale jeslti na 15m se ti hne o 10cm, tak to je strašně moc, to už má skoro stát na místě.

Nekoukej se až do kraje, kraje jsou problémové skoro všude. Stejně až do kraje nemíříš.
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: Výběr kolimátoru

Příspěvek od zaxxon » 09 pro 2013 19:30

Tak to fakt nechápu, byl jsem u kamaráda to porovnat s jeho kolimátorem, má dva, jeden je taková čínská trubička na vzduchovku v ceně možná 250 kč a druhý nějaký starší ruský uzavřený kolimátor dost velkého průměru v původní ceně kolem 2-3 tis a oba dva drží záměrný bod podstatně lépe na stejném místě. Nejlépe vůbec ta plastová trubička za dvě stovky, ten se nehne ani o dva milimetry..
U toho mého fomeie se ten bod oproti nim pohybuje v celkem dost velkém rozpětí, ale je vidět, že to je konstrukční záležitost, že to je dané zakřivením té čočky, která je taková vypouklá v porovnání s těmi sklíčky na jeho kolimátorech, ta jsou jakoby hodně plochá.
Mám ho tři dny, ještě jsem s ním ani jednou nevystřelil a už přemýšlím, jestli ho raději nevyměnit za jiný typ..
mojedx
Příspěvky: 253
Registrován: 18 srp 2013 01:18

Re: Výběr kolimátoru

Příspěvek od mojedx » 09 pro 2013 23:14

Nepřemýšlej a vrať ho, u kolimátoru totiž záleží i na oku, které se přes něj dívá. To sklo musí být vždycky zakřivené, jinak by nefungoval. Nejlepší co jsem zatím měl, je tubusový Nikko stirling 1x40mm a přitom stojí něco přes tisícovku ve zděném krámě. Ale je veliký, na pistoli jako pěst na oko. Na pušce to jde.

Pokukuju po čínském Leupoldu 1x14, to je něco jako kolimátor a puškohled dohromady - funguje i bez baterek.
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: Výběr kolimátoru

Příspěvek od zaxxon » 10 pro 2013 21:46

jj, volal jsem tam dnes a bude to prý asi vadně vybroušená čočka, tak jsem ho hned poslal a obratem ho prý vymění za vyzkoušený kus, aby byl ho do vánoc doma:-)
palong74
Příspěvky: 1315
Registrován: 08 zář 2009 22:08
Bydliště: Doma

Re: Výběr kolimátoru

Příspěvek od palong74 » 11 pro 2013 08:50

po dlouhym hledani jsem nenasel koliminator s velikosti tecky min jak 3MOA.tudiz se ptam zda o nejakym koliminatoru mini dot nevite myslim tim na nasich strankach nechce se me pripadna reklamace resit v cizine.cena max do 5000kc.prisim ne za 12000 a vys
Prosport .22-Delta Titanium 4-16x42...u ceho jsem zacinal u toho koncim
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: Výběr kolimátoru

Příspěvek od zaxxon » 13 pro 2013 23:34

mojedx píše:Nepřemýšlej a vrať ho, u kolimátoru totiž záleží i na oku, které se přes něj dívá. To sklo musí být vždycky zakřivené, jinak by nefungoval. Nejlepší co jsem zatím měl, je tubusový Nikko stirling 1x40mm a přitom stojí něco přes tisícovku ve zděném krámě. Ale je veliký, na pistoli jako pěst na oko. Na pušce to jde.

Pokukuju po čínském Leupoldu 1x14, to je něco jako kolimátor a puškohled dohromady - funguje i bez baterek.
Tak jsem zjistil, že ty otevřené kolimátory se chovají asi prostě jinak, ten pohyb záměrného bodu je u nich zřejmě standardní. Ve Fomei mi řekli, že se tak chovají všechny, co zkoušeli. Pak jsem se díval na nový Docter asi za 8tis a dělá to skoro úplně stejně, minimální rozdíl...
mojedx
Příspěvky: 253
Registrován: 18 srp 2013 01:18

Re: Výběr kolimátoru

Příspěvek od mojedx » 14 pro 2013 14:47

Je otázka, jesti to byl skutečně Docter, nebo "Docter" ACM (authentic china made). Fomei je podle mě jenom ta nejlevnější čína, kterou v číně koupíš za 20$ i s poštovným sem.

U těch otevřených je problém s přesným uchycením skla a s obroušením skla - není v ose, má ofset. Tubusové přece jenom mají nějaké to šroubení navíc, kterým se dá přesněji "naladit" a eliminovat výrobní nepřesnosti.
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: Výběr kolimátoru

Příspěvek od zaxxon » 14 pro 2013 19:09

jj byl to orig. nový německý Docter, prohlížel jsem si ho přímo na prodejně, jinak bych to nepsal. Prostě to tak asi bude, protože i nejlacinější šitky, který jsou ale v tubusovém provedení to vůbec nedělaj, drží ten bod na fleku, díval jsem se už na několik typů.. Jinak ten prodavač mi k tomu Docteru říkal, že s ním střílel a i když ten bod při pohledu z různých úhlů po tom skle trochu cestuje, tak to ale střílí tam kde je bod, že to prý sám nechápe, ale prostě to funguje. Toho Fomeje stejně vyměním asi za Valianta a uvidím jak to bude střílet, případně kdyby to nebylo to pravý, tak tam hodím nějaký tubusový typ. Protože pro mě nemá cenu vyhazovat 8 tisíc za Doctera, jehož jedinou výhodou je precizní konstrukce a odlonost proti rázům, když to mám na malorážku s těžkou hlavní, kde jsou otřesy menší než na vzduchovce.
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: Výběr kolimátoru

Příspěvek od zaxxon » 17 pro 2013 16:06

Tak mám Valianta Aero Sight a funguje naprosto perfektně. Asi bude kvalitou trochu jinde než Fomei, i když je dokonce levnější. Ve Fomei mi bylo sděleno, že se takto chovají všechny jejich kolimátory, s tím, že při použití na dlouhé zbrani to nečiní problém, což je trochu zvláštní, ale vzhledem k tomu co jsem viděl u zmiňovaného Doctera se tomu už ani nedivím..
Odpovědět