Kontrolni otazka - nedovolene ozbrojovani

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Kontrolní otázka - nedovolené ozbrojování

Příspěvek od zaxxon » 11 črc 2013 20:09

Dopouští se přečinu nedovoleného ozbrojování dle § 279/1 tr. zák. člověk který má u sebe venku podomácku vyrobenou jednoranou krátkou střelnou zbraň s hladkým vývrtem, jenž se nabíjí zezadu nábojkami r. 9mm, přičemž vnitřní průměr hlavně této zbraně je o několik milimetrů větší než průměr komory? Dodávám že dotyčný není držitelem zbrojního průkazu žádné skupiny.
Díky za názory:-)


Uživatelský avatar
smates
Příspěvky: 288
Registrován: 18 bře 2007 12:46
Bydliště: Ústí n.Labem

Re: Kontrolní otázka - nedovolené ozbrojování

Příspěvek od smates » 11 črc 2013 21:49

Samozrejme ze ano.
Něco málo mám :-)
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: Kontrolní otázka - nedovolené ozbrojování

Příspěvek od zaxxon » 12 črc 2013 20:03

smates píše:Samozrejme ze ano.
No a odůvodnění? Z jaké ho důvodu se dopouští tohoto přečinu?
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrolní otázka - nedovolené ozbrojování

Příspěvek od Artifex » 12 črc 2013 21:15

Je ti pět nebo si děláš srandu? Už jen držení zbraně podomácku vyrobené nebo upravené bez zbrojní licence, ať je kterékoli kategorie.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
Taxxi
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2013 16:34

Re: Kontrolní otázka - nedovolené ozbrojování

Příspěvek od Taxxi » 12 črc 2013 21:18

Jestli se nepletu, už jenom proto, že zbraň nevyrobila oprávněná osoba (puškař s listinou) a neprošla zkušebnou. :)

I kdyby to zkušebnou prošlo, tak by to skoro určitě nebyla kat. D , aby to mohla mít osoba bez ZP, ale buď B, nebo dokonce A.

Jestli je to jinak, klidně mě někdo opravte.

EDIT:\ Trošku mě Artifex předběhnul, no :lol:
„ Že jsem se stal konstruktérem zbraní, za to dávejte vinu nacistům. Já jsem vždycky chtěl navrhovat zemědělské stroje. "
-M. Kalašnikov
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: Kontrolní otázka - nedovolené ozbrojování

Příspěvek od zaxxon » 12 črc 2013 22:07

No řekl bych že samotné držení podomácku vyrobené zbraně, která neprošla zkušebnou a současně jí lze považovat za ekvivalent zbraně kategorie "D" nenaplňuje skutkovou podstatu přečinu nedovoleného ozbrojování, ale spíše by se mohlo jednat o přestupek na úseku zbraní a střeliva. Zákon o zbraních nezná žádný pojem "podomácku vyrobená zbraň" a z tohoto důvodu nelze takovou zbraň apriori považovat za zakázanou.
Skutková podstata tohoto přečinu spočívá v tom, že někdo mimo jiné "bez povolení přechovává střelnou zbraň", ovšem logicky pouze střelnou zbraň, k jejímuž držení je třeba příslušné oprávnění. Např. k držení zbraně kategorie "D" není třeba být držitelem zbrojního průkazu, ale pouze dosáhnout požadovaný věk. Jde tedy o to zjistit nejdříve o jakou zbraň vůbec jde a podle mě se taková zbraň konstrukčně nejvíce blíží jednorané perkusní zbrani, která tedy místo klasické zápalky využívá nábojky, samozřejmě že je neschváleného provedení. Ale samotné držení takové zbraně,jak jsem psal výše vykazuje spíše znaky přestupku. Problém je v tom, že zákon neřadí automaticky podomácku vyrobené zbraně pod kategorii "A", kam by zřejmě měli být správně zákonodárcem zařazeny. Proto není vůbec jednoznačné, zda se držením takové zbraně člověk nedovoleného ozbrojování dopouští.
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Kontrolní otázka - nedovolené ozbrojování

Příspěvek od Queeg 512 » 12 črc 2013 22:53

Koukal jsem na ten paragraf a vůbec netuším, co tím má zákonodárce na mysli. V odstavci (1) se tam mluví o střelné zbrani, v odstavci (2) o znehodnocené zbrani. Ve výkladových ustanoveních je pak definována pouze zbraň slovy "Zbraní se tu rozumí, pokud z jednotlivého ustanovení trestního zákona nevyplývá něco jiného, cokoli, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším." (§ 118 )

Zejména ta zmínka o povolení ke střelné zbrani mě tam celkem děsí, na to, že jsem ve smyslu zákona považován za ozbrojeného kvůli svým botám, tkaničkám, kalhotám, opasku, gumě od spoďárů, klíčům a propisce, jsem si už zvyknul, teď ale koukám na to, že kvůli tomu, že mám palec a gumičku vlasů (dohromady mechanická střelná zbraň, v případě, že gumička unese 15kg dokonce řazená do kategorie D), mě reálně hrozí vězení :twisted:
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrolní otázka - nedovolené ozbrojování

Příspěvek od Artifex » 12 črc 2013 22:55

Jasně, zákon nezná žádný pojem "podomácku vyrobená zbraň". Zná ale pojem (ne)dovolené výrobní provedení a to je jedno a totéž.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Kontrolní otázka - nedovolené ozbrojování

Příspěvek od Queeg 512 » 12 črc 2013 23:12

A existuje to nedovolené výrobní provedení i u kategorie D? A pokud ano, týká se i mechanických střelných zbraní? O tom že na výrobu nebo prodej vzduchovek je potřeba lejstro vím, u mechanické střelné zbraně vyrobené doma pro osobní potřebu mi ale povinnost mít od určité napínací síly koncesi přijde hodně ujetá.
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: Kontrolní otázka - nedovolené ozbrojování

Příspěvek od zaxxon » 12 črc 2013 23:42

Pozor držením zbraně nedovoleného výrobní provedení se automaticky nedopouštíš nedovoleného ozbrojování. Nepleť si pojmy "nedovolené výrobní provedení" s pojem zakázaná zbraň např. kategorie "A". Viz příspěvek výše např. mechanická střelná zbraň apod.
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: Kontrolní otázka - nedovolené ozbrojování

Příspěvek od zaxxon » 12 črc 2013 23:52

Queeg 512 píše:Koukal jsem na ten paragraf a vůbec netuším, co tím má zákonodárce na mysli. V odstavci (1) se tam mluví o střelné zbrani, v odstavci (2) o znehodnocené zbrani. Ve výkladových ustanoveních je pak definována pouze zbraň slovy "Zbraní se tu rozumí, pokud z jednotlivého ustanovení trestního zákona nevyplývá něco jiného, cokoli, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším." (§ 118 )

Zejména ta zmínka o povolení ke střelné zbrani mě tam celkem děsí, na to, že jsem ve smyslu zákona považován za ozbrojeného kvůli svým botám, tkaničkám, kalhotám, opasku, gumě od spoďárů, klíčům a propisce, jsem si už zvyknul, teď ale koukám na to, že kvůli tomu, že mám palec a gumičku vlasů (dohromady mechanická střelná zbraň, v případě, že gumička unese 15kg dokonce řazená do kategorie D), mě reálně hrozí vězení :twisted:
Zbraň (obecně) ve smyslu tr. zákoníku je něco jiného, než střelná zbraň, jíž se týká přečin nedovoleného ozbrojování § 279 tr. zákoníku. Zbraň je širší pojem jenž se váže zejména k paragrafům jenž se týkají tr. činů proti životu a zdraví, zvláště pak k jejich kvalifikovaným skutkovým podstatám. To s tím nazamněňuj, takovou zbraní je vše co může činit útok vůči tělu důraznějším jak si psal, ale pojem střelná zbraň v § 279 tr. zákoníku je už užší pojem, jenž se týká pouze střelných zbraní ve smyslu zákona o zbraních střelivu.
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Kontrolní otázka - nedovolené ozbrojování

Příspěvek od Queeg 512 » 13 črc 2013 00:13

Hodně mě tam mate střelná tam, kde mělo být spíš "zbraň podléhající registraci" jako je to v zákoně o městapu. V TZ zakázat držet všechny střelné zbraně vč. Déček bez povolení a v zákoně o zbraních na Déčka udělit povolení všem svépravným nad 18 je v praxi totéž ale zamotané tak, že se v tom většina lidí nemá šanci vyznat. To bude asi daň za to, že úřední osobě na otázku "máte u sebe zbraň" můžeme legálně odpovídat řadou mnohem složitějších otázek :roll:
TomSmith
Příspěvky: 65
Registrován: 08 lis 2012 19:29

Re: Kontrolní otázka - nedovolené ozbrojování

Příspěvek od TomSmith » 13 črc 2013 21:54

Trestní zákoník § 279
Nedovolené ozbrojování
(1) Kdo bez povolení vyrobí, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává střelnou zbraň nebo její hlavní části nebo díly nebo ve větším množství střelivo nebo zakázaný doplněk zbraně, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

(2) Stejně bude potrestán,
kdo uvede do střelbyschopného stavu znehodnocenou zbraň nebo na ní provede konstrukční změny směřující k jejímu uvedení do střelbyschopného stavu nebo na zbrani provede konstrukční změny směřující ke zvýšení její účinnosti, nebo kdo padělá, pozmění, zahlazuje nebo odstraňuje jedinečné označení střelné zbraně, které umožňuje její identifikaci.
zaxxon
Příspěvky: 205
Registrován: 04 led 2011 17:39

Re: Kontrolní otázka - nedovolené ozbrojování

Příspěvek od zaxxon » 13 črc 2013 23:24

TomSmith píše:Trestní zákoník § 279
Nedovolené ozbrojování
(1) Kdo bez povolení vyrobí, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává střelnou zbraň nebo její hlavní části nebo díly nebo ve větším množství střelivo nebo zakázaný doplněk zbraně, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

(2) Stejně bude potrestán,
kdo uvede do střelbyschopného stavu znehodnocenou zbraň nebo na ní provede konstrukční změny směřující k jejímu uvedení do střelbyschopného stavu nebo na zbrani provede konstrukční změny směřující ke zvýšení její účinnosti, nebo kdo padělá, pozmění, zahlazuje nebo odstraňuje jedinečné označení střelné zbraně, které umožňuje její identifikaci.
dík :-) ale to sem snad dávat nemusíš, zákonné znění § 279 tr. zákona si snad každý dokáže najít sám, pokud ho nezná..
Odpovědět