Bezpecnost delaborovaneho naboje se zapalkou

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
retiacek
Příspěvky: 1
Registrován: 08 čer 2013 10:54

Bezpecnost delaborovaneho naboje se zapalkou

Příspěvek od retiacek » 08 čer 2013 11:04

Ahoj strelci,

Potreboval bych poradit s delaboraci naboju. Mam pomerne rozsahlou sbirku naboju do dlouhych i kratkych zbrani.

Vetsinou se jedna o ostre strelivo.

Stal jsem se ale otcem a ted resim bezpecne ulozeni techno naboju, ale na druhou stranu rychle dostupne ulozeni. Naboje jsem delaboroval tudiz zadny z nich neobsahuje strelny prach.

Ale jako sberatel nemam zadne zkusenosti s tim jak by se zachoval delaborovany naboj s pevne nasazenou kulkou a funkcni zapalkou. Zapalka jako takova zrejme nema dostatek sily na nejakou strelbu, ale jisty si moc nejsem a proto bych se rad zeptal na Vas nazor.

Myslite si, ze je bezpecne prechovavat naboje bez strelneho prachu, ale s funkcni zapalkou? Pripominam, ze se jedna hlavne o to, ze se k tomu mohou dostat deti (i kdyz samozrejme vetsi problem nez se zapalkou by byl s nabojem strcenym v nose)

Nechce se mi pokazde rvat celou sbirku do trezoru, nejlepsi kousky chci mit vystavene.


p.s. pro zamezeni zbytecneho flamu

Jsem drzitelem ZP, naboje delaboruji jedine kladivkem na bezpecnem miste a rozhodne nehodlam ohrozovat zdravi sve rodiny na ukor nejake sbirky. Na druhou stranu nechci byt zbytecne paranoidni...


inliner
Příspěvky: 123
Registrován: 26 lis 2012 19:14

Re: Bezpecnost delaborovaneho naboje se zapalkou

Příspěvek od inliner » 18 čer 2013 08:29

samotna zapalka kolikrat staci na posunuti strely do hlavne, samozrejme samotny naboj se chova jinak, ale jestli chces mit klid, tak tam strikni olej nebo ji bouchni sam ci jinak znehodnot
bibros
Příspěvky: 398
Registrován: 31 led 2009 13:42

Re: Bezpecnost delaborovaneho naboje se zapalkou

Příspěvek od bibros » 18 čer 2013 13:06

Pro klid duše: Zatíženou nábojnici bez střely postav na el. vařič a zapni proudy. Zatížit tak, aby mohly uniknout plyny z iniciované zápalky. Existuje několik vojenských ráží které v rámci šetření při výcviku, používaly speciální adaptér na speciální střely, pro zápalkovou střelbu (8x50R Mannlicher, 7,92 Mauser, 6,5 Carcano......)
bufallo
Příspěvky: 344
Registrován: 14 srp 2007 14:21
Bydliště: BB

Re: Bezpecnost delaborovaneho naboje se zapalkou

Příspěvek od bufallo » 20 čer 2013 06:23

na zapalovu strelbu sa ale pouzivali specialne zapalky so zvysenou vymetnou naplnou...
Hormic
Příspěvky: 24
Registrován: 05 čer 2012 06:39

Re: Bezpecnost delaborovaneho naboje se zapalkou

Příspěvek od Hormic » 20 čer 2013 08:08

Já mám odzkoušené dát nábojnice do plechovky nahoře slisovat a hodit do ohně zápalky se vyprskaj a nábojnice zůstanou nepoškozené ( většinou se zápalky z nábojnice vyrazí.
bibros
Příspěvky: 398
Registrován: 31 led 2009 13:42

Re: Bezpecnost delaborovaneho naboje se zapalkou

Příspěvek od bibros » 20 čer 2013 10:52

bufallo: Samozřejmě máš pravdu, běžná zápalka by asi naprotlačila střelu v plné ráži (i když lehkou) vývrtem.
Vlevo na fotce je zápalka pro zápalkovou střelbu, uprostřed je "náboj" M20, což je běžná zápalka se sférickou střelou r. 4mm a vpravo je pro porovnání náboj 4mm Flobert
Moje metoda iniciace zápalek při delaboraci zaručí, že zápalky zůstanou v nábojnici a po nasazení střely náboj vypadá jako funkční. Otázka je jaké kdo má nároky na konečný vzhled.
4 mm.jpg
4 mm.jpg (36.21 KiB) Zobrazeno 1305 x
Odpovědět