Koupe predovky? ano ci ne?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 03 pro 2006 15:56

Takže, drážky jsou tzv. hluboké. Vypadá to na střelbu kuličkou s flastrem. Zkus ještě zjistit jaké má hlaveň stoupání. Namotej na vytěrák kus hadříku tak aby dost těsnil, zasuň vytěrák dolů k dnovému šroubu. Označ si na vytěráku místo proti mušce a vytahuj vytěrák nahoru. Uvidíš o kolik se značka potočí a o kolik vytěrák vystoupá. Bude to pravděpodobně hlaveň která má stoupání buď 1200 mm/otáčku nebo 1670 mm/otáčku. Délka samotné hlavně přitom nehraje žádnou roli. Stoupání drážek bude mít vliv na velikost prachové dávky a taky do jisté míry na přesnost.

Kokila je dobrá, mohl bys použít i kokilu .440" se silnějším flastrem. Napiš jestli jsou flastry po výstřelu celistvé nebo roztrhané, propálené atd. Jakou tloušťku flastru používáš a z jakého materiálu? Používáš flastry vyseknuté lochajznou, nebo řežeš flastry na ústí hlavně po naťuknutí kuličky do hlavně? Pokud flastry předem vyseknuté a namazané, musíš je dobře na ústí vycentrovat. Při zatlačování nebo naťuknutí kuličky s flastrem do ústí hlavně NESMÍ na flastru vzniknout fald (přehyb). Fald by odtlačil kouli o trochu víc k jedné straně a přesnost je pryč. Že koule musí být obalená přes polovinu obvodu je doufám jasné.

Říkáš, že kule nemají chybu, ale to soudíš jenom podle vzhledu. Jenže to je jenom základní požadavek. Někdy sevřeš rukojeti menší silou, trochu kokilu nedovřeš a hned máš kouli o větší váze než jiné. Jindy je koule na povrchu dobrá, ale uvnitř je malá vzduchová bublinka a koule je o hodně lehčí. A když je ta bublinka mimo střed nebo osu, letí koule do háje. Tohle si musíš vyřešit. Taky hodně záleží jak přesně vycentruješ nálitek na kouli při nabíjení.

To, že je vrtání dole u dnového šroubu o chlup větší je dobrá věc protože ti nabíjení při zašpiněné hlavni půjde líp. Přesto bych ti radil po každé druhé, třetí ráně hlaveň vytřít. Tím nemyslím vyčistit, jen tolik aby nabíjení šlo snadno. Kombinace koule/flastr musí být dost těsná, proto asi budeš potřebovat těžký mosazný nabiják. Rozhodně to nezkoušej tím dřevěným který jsi měl ke stavebnici. Dá se použít i ocel nebo nerez. Nerezový je velmi dobrý. Samozřejmě na něm musí být chránítko ústí, zrovna tak na vytěráku. Kouli na prach zasuň, trochu přitlač, ale nebouchej do ní!!

Nakonec budeš muset jít na střelnici hledat a najít správnou prachovou dávku. Začni třeba dávkou 1,5 gramu prachu a dej 5 pečlivě provedených a odpálených ran. Pak vyměň terč a zvyš dávku na 2 gramy. Vystřel dalších 5 ran. A tak budeš postupovat až asi do 3,5 gramu. Potom uvidíš která dávka je nejpřesnější. Od této dávky můžeš postupovat jemnějším dávkováním prachu nahoru i dolů až jedna dávka bude nejlepší. Zase na každou dávku 5 ran.

Jo teď vidím, že už jsi zjistil jaké je stoupání. Většinou je to 1 : 48" tedy 1220 mm/ot. Tohle stoupání se považuje opravdu za univerzální. Ale protože máš tzv. hluboké drážky budou z této hlavně nejlíp lítat kuličky s flastrem. Možná..... ale to ti nezaručuju bys mohl zkusit střely REAL od firmy LEE ve váze 200 grainů. Kokilu prodává v Praze pan Soukup www.andelreloading.01.cz
A nejlepší by bylo nechat si od někoho odlít asi 50 kusů a nejdřív to vyzkoušet asi s dávkou 3,5 gramu. Kdyby to vyšlo, nemusel by ses trápit s kuličkama.
Naposledy upravil(a) Fandaks dne 15 pro 2006 21:43, celkem upraveno 1 x.


Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 03 pro 2006 18:08

Tak k těm flastrům- sekám je lochajznou průměru 25 mm, mastím vepřovým sádlem. Materiál je bavlněná sýpkovina tl. 0,2. Zkoušel jsem silnější a ta tam nejde. Samozřejmě flastr s kulí centruju, odstřižený nálitek se snažím umístit do sředu, aby neovlivňoval těžiště. To odstřižení je ale docela pěkný, ta kokila je fakt dobrá. Vylučuju nedovření kokily,oba díly lícují perfektně, nemůžu vyloučit bublinu uvnitř. Flastry jsou po výstřelu vcelku. Abych pravdu řekl, sebral jsem jich jen pár, kvůli kontrole. Do menší kokily se mi nechce, protože ta první přišla na víc jak jednadvacet stovek.
Nabiják mám z nerezu s nataženou silnostěnnou plastovou trubičkou, na prach to dotláčím rukou, kvůli kónusu dole to jde docela dobře.
Ještě k té pistolce, znovu jsem četl všechny příspěvky a došlo mi, že na ní je stoupání napsáno. Co v ní udělají kule?( 1-16").
Jinak děkuji za rady, jsou opravdu cenné, vytiskl jsem si to na tiskárně a začnu laborovat s těma prachovejma dávkama. Bohužel to letos asi už nevyjde. Jestli bude trochu počasí, tak ještě vyrazím.
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 03 pro 2006 22:47

Jime, ty flastry nejsou OK. Já sice střílím ráži.50", ale mám tady originální flastry pro ráži .45 jak z NSR tak i z USA (kdysi se u nás nechaly sehnat za hříšný peníze) i kuličku .445 jako vzorek. Spíš bych ti doporučoval mít flastry o průměru 28 mm, aby byla jistota že koule bude obalená. S malým flastrem se ti může stát že se někde flastr při nabíjení trochu sveze ke straně a koule nebude těsněná. A taky se bude otírat o stěny laufu! Pak by nastaly problémy s odstraněním olova, ale nepřesnost by byla maximální. Lochajznou sekej flastry proti olověné desce, ne na dřevu. Maštění flastrů je OK.

Tloušťka flastrů 0,2 mm je bohužel naprosto nedostatečná. Když máš hloubku drážek 0,25 mm musíš mít flastr minimálně taky 0,25, ale spíš 0,35 až 0,4mm. To ti nekecám, to je veledůležitý fakt!! Je mi jsné, že se ti do nové kokily nechce, ale jinak ti to střílet nebude. Doporučuju ti v tomto případě hliníkovou kombinovanou kokilu od firmy LEE (komplet s rukojetěma) kterou ti pošle p. Soukup od Anděla. Je to kokila pro kuličkou .440" společně s jednou dutinou pro střelu .45 REAL o váze 200 grainů. Co vím, tak stojí něco málo přes 1000 Kč.
Zrovna tuto sobotu jsem stejný problém jaký máš ty, řešil tady u nás. Jeden kluk viděl jak já střílím z předovky a on střílel z předovky RANGER .45. Když viděl moje terče požádal mě o pomoc. V sobotu jsme poprvé zkoušeli jednu orientační prachovou dávku a všechny rány měl do 80 mm/50m. Taky si musel koupit tuhle kokilu a může dokonce používat i střelu REAL. Zavolej si k Andělovi a oni ti řeknou aktuální cenu. V každém případě použiješ kokilu pro kouli .440" a budeš moct dát silnější flastr. Je dcela možné, že i střela REAL v tvé pušce i v pistoli Patriot bude dobrá. Nabiják máš asi OK. Střely REAL jdou po zamačknutí snadno dolů na prach i slabým vytěrákem. Pistole má rychlé stoupání jedna otáčka na 16" (406 mm) to bude velmi dobré. Jestli se nic v katalogu LEE nic nezměnilo, tak ta kokilka má číslo:90405. Původní kokilu od Pedersoliho můžeš prodat nebo si ji nech propozdější časy až si koupíš nějakou kvalitní hlaveň. Taky je možné, že až se to naučíš zase to s ní zkusíš.

Tady uvidíš jak vypadá střela REAL a je tam posaná její činnost a vlastnosti:

http://www.leeprecision.com/cgi/catalog ... ckpow.html
a jak koukám tak číslo kokily souhlasí tak jak jsem to napsal.
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 04 pro 2006 10:22

Tak já jsem začal něco čout, když jsem měřil hloubku drážek. To je opravdu velmi cenná rada. Už jsem mluvil s panem Andělem, mimochodem ta webová adresa od tebe nefunguje. Volal jsem mu podle čísla ze střelecké revue. Pošle aktuální katalog a ceník. Lochajznu taky koupím větší. Doufám, že se výsledky objeví. Ještě k těm flastrům. Na strákách od Peggyho je psáno něco o džínovině tloušťky 0,2. Tak jsem ji zkoušel měřit a džínovina má minimálně 2x tolik. Tak to je rozpor. Ale ještě k těm drážkám. Nejsem si jist, jestli nedojde k problému a to následujícímu. V polích má můj vývrt 11,3, kule ,440 má 11,15 to je na jednu stranu 7,5 setin. Copak ten flastr 0,4 zmáčknu na tak slabou tloušťku? Nedojde k tomu, k čemu docházelo, když jsem dával tlustší flastr do svojíflinty a to k tomu, že tam kuli nenatlačím? Pomůžu si tím? Ale to je jen taková úvaha. Teď mě vlastně dochází, že když původní kule co liju jsou v polích bez flastru bez vůle a nacpu tam flastr 0,2, tak to samý musí jít u menší kule s tlustším flastrem. Je to jasný, jdu do toho. Počkám si na katalog a ceník a objednám to.
Děkuju moc za rady, taky mě to mohlo napadnout s tím měřením. Než jsem si kupoval flintu, tak jsem bohužel o tom nic nevěděl. Ještě jednou díky a měj se pěkně.
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 04 pro 2006 13:21

Ta adresa na Anděla je asi stará , mám ještě jednu, ale nevěděl jsem která funguje.

Ještě jednou k těm drážkám. Trochu jsem si to ještě v hlavě probral a myslím, že bys měl dostat do laufu tu tvoji kuličku .445 od Pedersoliho i s flastrem 0,35 mm až 0,4 mm. Jenom asi nevíš jak to udělat. Já mám například kuličku .498, ráže je .50 a dávám flastr 0,42 mm. To je vyloženě terčová kombinace. Ta tkanina se zmáčkne. Když bych volil kombinaci pro lov, tak použiju kuličku .490 a flastr 0,42 mm. To jde dobře a snadno nabíjet, ale přesnost už není ideální ikdyž je stále výborná.

Zkus to udělat takhle. Sežeň si bavlněnou látku na modráky. Ta má 0,45 mm, ale je hodně poddajná a měkká. Taky můžeš použít košilovou maskáčovinu ta má 0,35 mm, ale pozor, nesmí obsahovat žádné silonové nebo jiné um.hmotné nitě! Látky na flastry kupuju v obchodech s metráží nebo v Řempu. Tloušťku měřím mikrometrem, s posuvkou to jde taky ale hůř.
Vystřihni si pokusný flastr o průměru třeba i 35 mm a namoč ho do oleje kterým ošetřuješ vnitřek hlavně a nech ho namočený 2 dny. olej se musí dostat do každého vlákna látky. Dál musíš mít tzv. "červa". To je vlastně kalený vrut do dřeva o průměru necelé 4 mm upravený na délku a zalitý cínem do vodícího válečku a celé se to našroubuje na konec vytěráku. Pomocí "červa" se vytahuje koule z hlavně když zapomeneš nasypat do hlavně prach, což se stane jednou za čas každému.

Po 2 dnech flastr vysuš ve vrstvě starých novin, pak vem kouli, flastr a naťukni kouli malou dřevěnou paličkou do hlavně. zatlač kouli níž pomocí krátkého "startéru" (zasouvač koulí). To kouli s flastrem dostane asi 2 cm pod úroveň ústí. Pokračuj delší stranou startéru a zasuň kouli asi 9 cm hluboko. Teprve teď použij nabiják a tlač kouli dolů. Uvidíš jak snadno nebo těžko jde koule dolů. Abys kouli vytáhnul musíš použít červa našroubovaného na vytěrák místo běžné koncovky. Vytěrákem narazíš do koule, 2x až 3x pootočíš a zašroubuješ červa do olova koule. Moc to nervi silově, mohl bys červa ulomit a pak by ti nezbylo nic než podsypat prach pod piston a kouli vystřelit. Tahem nahoru kouli pomalu vytáhni. Dobře si kouli prohlédni. Na kouli musí být jasně zřetelné otisky tkaniny flastru. Pokud tam nejsou, je kombinace- flastr/koule- slabá, nebo je olovo moc tvrdé. Požívej jen čisté olovo! Takhle můžeš vyzkoušet i jiné tloušťky textilních materiálů.
pokud budeš používat koule z nové kokily .440", mohl bys na flastry dát dokonce i tu džínovinu, ale jen o síle 0.52 mm. Dělají se různé tloušťky a tahle je nejslabší, jen pozor na umělinu v některých tkaninách. Poznáš to podle složení napsaného na lístku a taky podle toho že se látka dá v prstech roztáhnout-pruží.

Ještě si dej bacha na tzv. zpožděný výstřel, kdy vystřelíš a rána nevjde hned ale až po několika vteřinách. Zrovna včera jsem četl na jednom US fóru, že zpožďák byl až 10 vteřin!! Tak stále mířit do bezpečného místa a vyčkat! Zvlášť nebezpečné je to u pistole!! Stačí málo a je pr...r hotový.
Tenhle problém vzniká když se např. prach nedostane pod piston. Protoje dobré po nasypání prachu ještě poklepat jemně na zámkovou desku plochou dlaně, nebo malou gumovou paličkou aby se prach sesypal pod piston.
Ještě bys taky mohl mít tzv. "vidličky" na vytahování svlečeného flastru. Také se to šroubuje na konec vytěráku.

Uf..uf nejsem zvylý dělat písařku. Jestli nebudeš vědět jak některé jmenované příslušenství vypadá, pošli mi soukrom. zpravu a dej do ní svůj e-mail. já to zkusím vyfotit a fotky ti pošlu.
S pistolí si jistě už poradíš sám, zase záleží na hloubce drážek. Prachovou dávku začni na 1,3 gramu.


Tak ať se ti daří!
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 04 pro 2006 13:42

Poslal jsem Ti SZ.
fidlerp

Příspěvek od fidlerp » 04 pro 2006 20:38

Pani, mam otazku.

Rad by som rozsiril rady cierno prachovych strelcov. Nasiel som na BVS perkusnu pusku Ardesa Buckhunter aleb Lightning bolt action. Obe su cal .50 so stupanim 1:28. Cize asi len na ogivaly ak sa nemylim. Ak hej rad sa poucim ci sa da pouzit aj gula.
Otazka spociva v tom, ze sa nejedna o nijaku repliku historickej zbrane a preto nie som si isty ci ju mozem mat bez ZP ako je na stranke uvedene.

Dakujem,
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 04 pro 2006 21:13

V ČR si můžeš koupit předovku bez ZP, ale jen od 18 roků, teda aspoň si myslím že od 18 ti.

Máš pravdu je to stoupání pro válcové střely jako je MINIE, REAL, MAXI-BALL a podobné střely. Taky na "saboty" - pistplové a revolverové plášťované střelyv plastovém košíčku. Snad se dají střílet i koule, ale s hodně malou prachovou dávkou. Já zkoušel kuličku s flastrem v ráži .50 Hlaveň měla stoupání 1 : 32" a musel jsem dávat jen 2 gramy prachu zrnění FFg (Španělský). Jinak to nestřílelo dobře.

Jak to máte se zákony u vás , to nevím.
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Příspěvek od Igrlik » 06 pro 2006 14:17

fidlerp píše:Pani, mam otazku.

Rad by som rozsiril rady cierno prachovych strelcov. Nasiel som na BVS perkusnu pusku Ardesa Buckhunter aleb Lightning bolt action. Obe su cal .50 so stupanim 1:28. Cize asi len na ogivaly ak sa nemylim. Ak hej rad sa poucim ci sa da pouzit aj gula.
Otazka spociva v tom, ze sa nejedna o nijaku repliku historickej zbrane a preto nie som si isty ci ju mozem mat bez ZP ako je na stranke uvedene.

Dakujem,
Jednovýstrelové predovky jedno- a dvojhlavňové s perkusným a historicky starším systémom zápalu (kresadlo, koliesko, tlejak-lunta) sú na Slovensku zbrane kategórie "D" teda voľne predajné od 18 rokov včítane streliva do nich (teda aj čierny prach!).
fidlerp

Příspěvek od fidlerp » 06 pro 2006 15:12

Igrlik píše:
fidlerp píše:Pani, mam otazku.

Rad by som rozsiril rady cierno prachovych strelcov. Nasiel som na BVS perkusnu pusku Ardesa Buckhunter aleb Lightning bolt action. Obe su cal .50 so stupanim 1:28. Cize asi len na ogivaly ak sa nemylim. Ak hej rad sa poucim ci sa da pouzit aj gula.
Otazka spociva v tom, ze sa nejedna o nijaku repliku historickej zbrane a preto nie som si isty ci ju mozem mat bez ZP ako je na stranke uvedene.

Dakujem,
Jednovýstrelové predovky jedno- a dvojhlavňové s perkusným a historicky starším systémom zápalu (kresadlo, koliesko, tlejak-lunta) sú na Slovensku zbrane kategórie "D" teda voľne predajné od 18 rokov včítane streliva do nich (teda aj čierny prach!).
Dik za odpovede,

V amerike som videl saboty v celkom slusnej cenovej relacii. Prach Pyrodex, ktory som u nas nikde nenasiel.
Cierny prach som kupoval znamemu, ktory ma revolvery. Predali mi ho na obciansky (cislo si odpisali).

Radsej by som gule, ale kdeyto sa mi tato predovka paci ze sa da nasadit puskohlad, mikrometricke mieridla, lahke vycistenie hlavne a hlavne moderny vzhlad. Nemam nic ani proti historickym. Akurat to stupanie 1:28, nuz co.
Odlieva si niekto ogivale?

Mozem to dostat na dobierku, co v takom pripade s policiou. Nie je ohlasovacia povinnost?

Dakujem,
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 06 pro 2006 15:49

fidlerp: Stoupání 1:28 není špatný, střely Minie v různém provedení a REAL z této pušky budou určitě střílet dobře.

http://www.leeprecision.com/cgi/catalog ... ckpow.html

Pro kleště si napiš do Prahy -Přebíjecí centrum Anděl a pošlou ti je na dobírku, teda jestli k vám posílají. Nebo si udělěj do Prahy výlet a kup to všechno najednou. :)
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
fidlerp

Příspěvek od fidlerp » 06 pro 2006 19:20

Fandaks píše:fidlerp: Stoupání 1:28 není špatný, střely Minie v různém provedení a REAL z této pušky budou určitě střílet dobře.

http://www.leeprecision.com/cgi/catalog ... ckpow.html

Pro kleště si napiš do Prahy -Přebíjecí centrum Anděl a pošlou ti je na dobírku, teda jestli k vám posílají. Nebo si udělěj do Prahy výlet a kup to všechno najednou. :)
Dakujem,

Jeden z mala co sa podeli o skusenosti.

Peter
Voris
Příspěvky: 302
Registrován: 05 črc 2006 10:10
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Voris » 03 led 2007 22:00

Je možné z jednoranné předovky střílet papírové náboje (prach, krupice, kule, to celé zabalené do cigaretového papírku) podobně jako u perkusního revolveru?
Zipíno
Příspěvky: 103
Registrován: 26 bře 2006 21:53
Bydliště: Velim

Příspěvek od Zipíno » 04 led 2007 00:22

O tohle bych se pokoušel jedině s inlajnem, u pistonu, kterej je vysazenej do strany si nejsem jistej silou zápalky. Ono je lepší, když se prach dostane až do komínku těsně pod piston. V americe mají dokonce inlajny, do kterých se nepoužívají klasické perkusní zápalky, ale zápalky používané u nás v nábojích do brokovnic, jmenují se žavelot (nejsen jazykozpytec, tak to píšu foneticky). :o
dvigatěl

Příspěvek od dvigatěl » 11 led 2007 11:08

na papírové náboje se vyprdni. Nestojí to za to. Nejsi voják v poli. Máš stůl, na který si všechno včetně prachovnice odložíš. Čas strávený výrobou nábojů a hlavně jejich vývojem a testováním, nestojí za tu úsporu času při nabíjení. Stejně bys je musel trhat zubama, jinak jsou rány zpožděné nebo selhané
Odpovědět