specificke drzeni pruzinove vzduchovky - pravda nebo kec?

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

fext
Příspěvky: 40
Registrován: 06 kvě 2013 20:41

specifické držení pružinové vzduchovky - pravda nebo kec?

Příspěvek od fext » 01 čer 2013 00:04

Dočetl jsem se na Internetu, že aby pružinovka přesně střílela, musí se držet v tzv. "artillery"úchopu, čili volně, a nebránit jí v pohybu. Jinak pohyb pístu působí nepřesnosti. Z téhož důvodu prý nelze nastřílet dobře ze sandbagu. V nějaké recenzi na Gamo CFX dokonce někdo s podivem uváděl, že CFX s tím prý problém nemá (divný, proč ne, když ostatní jo?).
Co je na tom pravdy?
Je možné držet pružinovou vzduchovku s optikou, například HW 97k, případně Slavii 634, stejně (pevně) jako kulovnici, a střílet přesně? Tím pevně myslím přilíceno, pevně opřeno do ramene. Případně položeno na pytli a rovněž zapřeno do ramene.


Feinwerkbau 300S
OneTouchy
Příspěvky: 757
Registrován: 03 srp 2010 21:42

Re: specifické držení pružinové vzduchovky - pravda nebo kec

Příspěvek od OneTouchy » 01 čer 2013 00:16

tu je niečo o tom...
fext
Příspěvky: 40
Registrován: 06 kvě 2013 20:41

Re: specifické držení pružinové vzduchovky - pravda nebo kec

Příspěvek od fext » 01 čer 2013 00:25

Dík. Tohle tedy platí pro všechny pružinovky, včetně HW 97k? Abych si byl jistej, než tuhle kategorii odepíšu. :)
Feinwerkbau 300S
OneTouchy
Příspěvky: 757
Registrován: 03 srp 2010 21:42

Re: specifické držení pružinové vzduchovky - pravda nebo kec

Příspěvek od OneTouchy » 01 čer 2013 00:33

nechaj tak, nech sa na to vyjadria odborníci...ja medzi nimi nie som a hento som skúšal iba na pár výstrelov, no u mňa bez výsledkov...nech držím vzduchovku akokoľvek, pokiaľ nemám oporu aj vpredu, tak som mizerný strelec :D
S634
Příspěvky: 292
Registrován: 30 pro 2012 03:16

Re: specifické držení pružinové vzduchovky - pravda nebo kec

Příspěvek od S634 » 01 čer 2013 02:46

Jo to je přesně ten důvod, proč ženský při své životně první ráně ze vzduchovky hned trefí desítku.

Mě taky nejde střílet s oporou, jedině vstoje a bez opory, než se začnu trefovat, tak to někdy trvá hodně dlouho, pak se trefuju, pak mě zas něco rozptýlí a netrefuju se a tak dokola. Docela dobré je se něčím rozstřílet, dělám to s AF10, pár zásobníků na skoro svislou lešenárskou trubku na 20m, pak to trefování nastoupí dřív. Pak to vypadá nějak takhle, jak je krásně vidět rozrušení a nesoustředěnost (dodám jen že tam nejsou housenky, to se papír tak blbě trhá).

Obrázek
Slavia 634 4,5 r.v. 2012 + NikkoSt. MM 4x32 AO IR MD / BulletProject 6-24x50SFE
2 rozsévačky broků Gamo AF-10 + lovecké broky z kovohutí za 150/kg
Uživatelský avatar
zdendaxxl
Příspěvky: 1343
Registrován: 19 zář 2012 13:12
Bydliště: Altstadt
Kontaktovat uživatele:

Re: specifické držení pružinové vzduchovky - pravda nebo kec

Příspěvek od zdendaxxl » 01 čer 2013 09:31

OneTouchy píše:nechaj tak, nech sa na to vyjadria odborníci.. :D
"ODBORNÍK"se právě vyjádřil :roll:.......................
To S634:Myslím že by jsi měl zvážit vlastní stránky,pro nás "HLUPÁKY"je tvého"génia" škoda. :lol:
Walther LG 300 XT Carbontec Custom/ Burris Timberline 4.5-14x32
Steyr LG110FT Custom Hunting/Sightron SIH TAC 4-12X40 AO HHR
http://zdendaxxl.rajce.idnes.cz/ .Změnil jsem nick na "Zdendaxx"
Uživatelský avatar
Lori75
Příspěvky: 244
Registrován: 30 říj 2012 12:51
Bydliště: SK-BA

Re: specifické držení pružinové vzduchovky - pravda nebo kec

Příspěvek od Lori75 » 01 čer 2013 11:12

zdendaxxl píše:Ježiši Martine,Mates444,Lori75 nechte ho,to stejně nemá cenu .........
:D
No, ale k téme...
Za odborníka na strelbu sa považovať môžem asi najmenej, ale odborníci mlčia.
"Pravda nebo kec?" - Podla mojich skúseností funguje. Dlho som hladal správný spôsob strelby aby po jednotlivých zmenách som mohol zbraň otestovať, a vyvodiť relevantný záver. Pružinovky vo zveráku...nemusí odrážať reálný obraz.
V podstate Artillery-hold je len nasimulovanie strelby zo sand-bagu za daných okolností, bez ovplyvnenia zbrane, lebo cez festovný úchop do lavej ruky(pre praváka) sa prenášajú vybrácie, čo nástrel rozhodí.
Laborovať sa dá tuhosťou daného materiálu s čím sa vypodloží predpažbie(napr.ak je položená nahorizontálnu lešeňársku trubku, bude poskakovať, ale kus molitánu, kabát alebo sand-bag nádherene absorbuje rázný pohyb, ako aj rukavice s návodom :wink: )
Na dlani najmäkkšia časť je vankúšik pod palcom. Takže keď ju máme stále rovnako napnutú alebo uvolnenú malo by to fungovať. A honem na testy...
Uživatelský avatar
HANYKING
Příspěvky: 301
Registrován: 05 led 2010 22:19
Bydliště: Sudety
Kontaktovat uživatele:

Re: specifické držení pružinové vzduchovky - pravda nebo kec

Příspěvek od HANYKING » 01 čer 2013 13:13

Tak to video mě vysvětlilo proč střílím dobře 5střel a pak mi to při změně úchopu uhne o 10cm na 30m. A pak zase dobře. Jde o úchop levou rukou. Měl jsem za to, že je potřeba drřet vzdůšu co nejpevněji. Takže pravý opak. Jde se testovat.
Barnett Delta Storm - Excalibur Vari Zone - jednodílná montáž
Gamo CFX 4.5mm 16j - Optisan Viper 10X44 CSB
Uživatelský avatar
Trojan
Příspěvky: 439
Registrován: 14 bře 2011 13:52
Kontaktovat uživatele:

Re: specifické držení pružinové vzduchovky - pravda nebo kec

Příspěvek od Trojan » 01 čer 2013 14:40

zdendaxxl: Hodnotný příspěvek
fext
Příspěvky: 40
Registrován: 06 kvě 2013 20:41

Re: specifické držení pružinové vzduchovky - pravda nebo kec

Příspěvek od fext » 01 čer 2013 17:31

Pánové dík za reakce, a samozřejmě nechci nikomu bránit aby sem psal, co chce, ale uvítal bych, kdyby sem napsali lidi svoji osobní zkušenost se střílením a tím volným úchopem - zda je u pružinovky nezbytný pro nejlepší soustřel, nebo ne. Ideálně s ohledem na pušky jako je Slavia 634 nebo HW 97k.
Feinwerkbau 300S
Uživatelský avatar
zdendaxxl
Příspěvky: 1343
Registrován: 19 zář 2012 13:12
Bydliště: Altstadt
Kontaktovat uživatele:

Re: specifické držení pružinové vzduchovky - pravda nebo kec

Příspěvek od zdendaxxl » 01 čer 2013 18:27

fext píše:Pánové dík za reakce, a samozřejmě nechci nikomu bránit aby sem psal, co chce, ale uvítal bych, kdyby sem napsali lidi svoji osobní zkušenost se střílením a tím volným úchopem - zda je u pružinovky nezbytný pro nejlepší soustřel, nebo ne. Ideálně s ohledem na pušky jako je Slavia 634 nebo HW 97k.
Střelba s pružiny má svoje specifika,jak už jsem ti psal v sz."Volný úchop"co to je :?: nemám rád tyhle(terminus technikus),mám pocit že to vždycky někdo vymyslí aby se v tom mohlo pár lidí donekonečna štourat.Není nad praktickou zkušenost,takže než se v tom"donekonečna vrtat" bude lepší když se přijedeš podívat,chytnout si to a vyzkoušet třeba do Lipové tam pár pružin určitě bude http://forum.gunshop.cz/sraz-vzduchovka ... 20264.html Pokud tě odrazuje vzdálenost,někdo z toho tvého směru snad také pojede a třeba bude mít místo,tak se můžete domluvit.Uvidíš sám,uděláš si názor a všechno pak bude o dost jednodušší :wink:
Walther LG 300 XT Carbontec Custom/ Burris Timberline 4.5-14x32
Steyr LG110FT Custom Hunting/Sightron SIH TAC 4-12X40 AO HHR
http://zdendaxxl.rajce.idnes.cz/ .Změnil jsem nick na "Zdendaxx"
Uživatelský avatar
Lori75
Příspěvky: 244
Registrován: 30 říj 2012 12:51
Bydliště: SK-BA

Re: specifické držení pružinové vzduchovky - pravda nebo kec

Příspěvek od Lori75 » 01 čer 2013 19:08

Ale fórum je predsa o tom, aby sme sa bavili o danej téme na dialku...
Píšeš, že: "Střelba s pružiny má svoje specifika" skús ich definovať, zaujíma ma názor iných na túto tému. Ja to vidím ako intenzívnu meditáciu, a pružinovka mi najviac pripomína lukostrelbu. Dlhšie strielam z tradicionálnych lukov, a odtial, dá sa povedať automaticky som zobral ten "volný úchop", nakolko sa v nich odohráva velmi podobný fyzikálny jav. S rozdielom že v jednej je železná, a pri druhej sa bavýme o drevenej, či o pružine z rohoviny a šliach.
Tá predstava môže pomôcť, mňe to funguje :)
Přílohy
BowHold.jpg
illustračné foto z netu
Uživatelský avatar
zdendaxxl
Příspěvky: 1343
Registrován: 19 zář 2012 13:12
Bydliště: Altstadt
Kontaktovat uživatele:

Re: specifické držení pružinové vzduchovky - pravda nebo kec

Příspěvek od zdendaxxl » 01 čer 2013 20:15

Jo ale hodiny se bavení o něčem na dálku vyřeší spolehlivě hodina s pružinou a pár diabolek.Těžko něco někomu vysvětlíš,když o tom neví nic,nikdy to v ruce nedržel.Ja nemám chuť ani talent tady sáhodlouze vysvětlovat,techniku střelby s pružiny už proto,že nejsem žádný odborník a ani se za něj nepovažuju.Z pružiny něco odstříleno mám a vím že chvíli trvá než na to člověk přijde(jak se k tomu postavit) ,vzhledem ale k tomu že jsem kvalitní pružinu nikdy nevlastnil tak mohu dost těžko posuzovat,parkrát jsem si na srazu střelil s AAPS,HW97,FWB300 atd.to spíše ze zvědavosti.Osobně si myslím že pružiny snad vyjma těch výše zmiňovaných jsou spíše na ty plechovky,takže fextovo...
fext píše: ale uvítal bych, kdyby sem napsali lidi svoji osobní zkušenost se střílením a tím volným úchopem - zda je u pružinovky nezbytný pro nejlepší soustřel, nebo ne. Ideálně s ohledem na pušky jako je Slavia 634 nebo HW 97k.
....hledání úchopu,nezbytného pro nejlepší soustřel mi přijde....ehm....trochu zbytečné a plechovkám určitě taky :lol: :wink:
Walther LG 300 XT Carbontec Custom/ Burris Timberline 4.5-14x32
Steyr LG110FT Custom Hunting/Sightron SIH TAC 4-12X40 AO HHR
http://zdendaxxl.rajce.idnes.cz/ .Změnil jsem nick na "Zdendaxx"
Uživatelský avatar
Trojan
Příspěvky: 439
Registrován: 14 bře 2011 13:52
Kontaktovat uživatele:

Re: specifické držení pružinové vzduchovky - pravda nebo kec

Příspěvek od Trojan » 01 čer 2013 20:45

Mě by to taky docela zajímalo, jak to tedy je. Pružinu nemám (resp mám na Vysočině) ale plánuju jí.
fext
Příspěvky: 40
Registrován: 06 kvě 2013 20:41

Re: specifické držení pružinové vzduchovky - pravda nebo kec

Příspěvek od fext » 01 čer 2013 20:57

Lori75: zdravím kolegu tradičního lučištníka. Chápu, co chceš říct, akorát ten pán na fotce to už drží moc navolno. Ale to volné držení u luku je o něčem jiným než u pušky, protože tam tě fixuje tah tětivy, a snažíš se co nejvíc vyloučit vliv svalů levý ruky, čili luk tlačí proti kostem.
Tady je odkaz na jednu taky ilustrační fotku, kde je vidět, jak se luk vlastně opírá do "paty" dlaně a prsty jsou volně složený na lučišti.

http://img10.rajce.idnes.cz/d1003/5/518 ... G_3964.jpg

Kulovnici taky nedržím úplně křečovitě, ale rozhodně ji mám zasazenou pevně do ramene.Ten pocit bych posal jako že ji obalím, aby se měla do čeho opřít, ale současně s ní neškubu a "neškrtím" ji. A ten zpětný ráz absorbuju, ne že bych ho blokoval... líp to asi nepopíšu.

ZdendaXXL: na ten sraz uvidím, zda se dostanu, v létě to bývá o víkendech s časem na houby, ale rozhodně souhlasím, že není špatný si to předvést v praxi. Ale než se to povede, můžem si tady volitelně o tom klábosit, a koho to nebaví, tak samozřejmě nemusí, je to dobrovolný. :)
Feinwerkbau 300S
Odpovědět