Vyhrozovani palnou zbrani

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

FIRECRACKER
Příspěvky: 128
Registrován: 23 čer 2009 15:18
Bydliště: Praha

Vyhrožování palnou zbraní

Příspěvek od FIRECRACKER » 27 kvě 2013 17:13

Ahoj,

chtěl bych tu popsat hypotetickou situaci a zajímalo by mě zda by někdo věděl jak na to bude nahlížet zákon.

Budu doma, na procházce v parku, večer na ulici a zjistím, že tam někdo krade(vybírá auto, leze z rozbitého okna a nebo se mě prochází po bytě) vytáhnu zbraň(pistoli) a donutím ho pod pohružkou zastřelení ať si lehne na zem. Držím ho v šachu pistolí a volám policii.

Zajímalo by mě jestli je to v pořádku nebo ne.
Díky


JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrožování palnou zbraní

Příspěvek od JirkaS » 27 kvě 2013 17:17

Podívej se do Trestního řádu, par. 76.
FIRECRACKER
Příspěvky: 128
Registrován: 23 čer 2009 15:18
Bydliště: Praha

Re: Vyhrožování palnou zbraní

Příspěvek od FIRECRACKER » 27 kvě 2013 17:20

Díky tam jsem se díval ale podle mě tam nic není o prostředcích

§ 76 Zadržení osoby podezřelé
(1) Osobu podezřelou ze spáchání trestného činu může, je-li dán některý z důvodů vazby (§ 67), policejní orgán v naléhavých případech zadržet, i když dosud proti ní nebylo zahájeno trestní stíhání (§ 160 odst. 1). K zadržení je třeba předchozího souhlasu státního zástupce. Bez takového souhlasu lze zadržení provést, jen jestliže věc nesnese odkladu a souhlasu předem nelze dosáhnout, zejména byla-li osoba přistižena při trestném činu nebo zastižena na útěku.
(2) Osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně poté, smí omezit kdokoli, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, k zamezení útěku nebo k zajištění důkazů. Je však povinen tuto osobu předat ihned policejnímu orgánu; příslušníka ozbrojených sil může též předat nejbližšímu útvaru ozbrojených sil nebo správci posádky. Nelze-li takovou osobu ihned předat, je třeba některému z uvedených orgánů omezení osobní svobody bez odkladu oznámit.
(3) Policejní orgán, který provedl zadržení, zadrženou osobu vyslechne a o výslechu sepíše protokol, v němž označí místo, čas a bližší okolnosti zadržení a uvede osobní údaje zadržené osoby, jakož i podstatné důvody zadržení.
(4) Policejní orgán, který zadržení provedl nebo kterému byla podle odstavce 2 odevzdána osoba přistižená při trestném činu, ji propustí bezodkladně na svobodu v případě, že bude podezření rozptýleno nebo důvody zadržení z jiné příčiny odpadnou. Nepropustí-li zadrženou osobu na svobodu, předá státnímu zástupci protokol o jejím výslechu s vyhotovením usnesení o zahájení trestního stíhání a další důkazní materiál tak, aby státní zástupce popřípadě mohl podat návrh na vzetí do vazby. Návrh musí policejní orgán podat bez odkladu, aby osoba zadržená podle tohoto zákona mohla být odevzdána soudu nejpozději do 48 hodin od tohoto zadržení; jinak musí být propuštěna na svobodu.
(5) Ustanovení § 33 odst. 1, § 91, 92, 93 a 95 je třeba přiměřeně dbát i tehdy, jestliže je zadržená osoba vyslýchána v době, kdy ještě proti ní nebylo zahájeno trestní stíhání (§ 160).
(6) Zadržená osoba má právo zvolit si obhájce, hovořit s ním bez přítomnosti třetí osoby a radit se s ním již v průběhu zadržení; má též právo požadovat, aby obhájce byl přítomen při jejím výslechu podle odstavce 3, ledaže je obhájce ve lhůtě uvedené v odstavci 4 nedosažitelný. O těchto
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Vyhrožování palnou zbraní

Příspěvek od Queeg 512 » 27 kvě 2013 20:16

Řekl bych že podmínky posuzování podobných situací i použití hrozby zbraní v KN se asi dost změnily v roce 2009, kdy byl zaveden TČ Nebezpečné vyhrožování:
Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník píše:§ 353 Nebezpečné vyhrožování
(1) Kdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) jako člen organizované skupiny,
b) vůči dítěti nebo těhotné ženě,
c) se zbraní,
d) na svědkovi, znalci nebo tlumočníkovi v souvislosti s výkonem jejich povinnosti, nebo
e) na zdravotnickém pracovníkovi při výkonu zdravotnického zaměstnání nebo povolání směřujícího k záchraně života nebo ochraně zdraví nebo na jiném, který plnil svoji obdobnou povinnost při ochraně života, zdraví nebo majetku vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona.
Docela by mě i zajímalo, zda soudruzi autoři této normy během své dobře placené práce zvažovali i dopad na případy legitimní obrany se zbraní :roll: Vychází mi to že v horším případě na to vůbec nemysleli a v ještě horším na to mysleli velmi důsledně :(

Každopádně asi nezbude, než aby jsi to vyzkoušel, je to tak výrazná novinka, že každý, kdo to zkusí, musí počítat s rolí objevitele vstupujícího do zcela neznámé oblasti. Ve které nakonec může objevit i to, že zabránil pouze přestupku, ale přitom se sám dopustil TČ, a proto se teď musí svléknout a předklonit....
FIRECRACKER
Příspěvky: 128
Registrován: 23 čer 2009 15:18
Bydliště: Praha

Re: Vyhrožování palnou zbraní

Příspěvek od FIRECRACKER » 27 kvě 2013 20:56

to je přesně ten důvod kvůli kterému se ptám, nechci zloděje, zastřelit nebo mu jinak ublížit na zdraví, ale přesto ho chci zadržet do příjezdu policie, ale bojím se toho, že se zjistí, že chtěl ukrást autoradio za pá stovek co že je přestupek, ale já ná něj mířil pistolí a vyhrožoval mu smrtí což je trestný čin :-)
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Vyhrožování palnou zbraní

Příspěvek od Queeg 512 » 27 kvě 2013 21:16

Možná by nebylo od věci zeptat se autorů příslušného paragrafu, jak zamýšleli že se to bude vztahovat i na KN. Ale doporučuju opatrně volit formulace... co když se v dotazu zmíníš, že jsi držitel ZP, a oni to pochopí ve výhružném smyslu... nikdy nevíš :mrgreen:

Každopádně pokud je člověk dost rozumný a opatrný na to, aby u sebe tahal krochnu, mělo by mu být i jasné, že běžný člověk častěji než krochnu potřebuje právníka a měl by ho tudíž určitě tahat taky, neboť držitelé ZP kvůli požadavkům na bezúhonnost a spolehlivost právníka potřebují ještě častěji než běžní lidé :cry: Já sice na vlastního na luxusním vodítku zatím nemám, vážně ale uvažuju ale o příslušném pojištění. A vůbec se nedivím survivalistům, že se tak těší na to TEOTWAWKI... nic jiného tento patologický stav nemá šanci napravit...
Kublajchán
Příspěvky: 149
Registrován: 26 pro 2010 20:27

Re: Vyhrožování palnou zbraní

Příspěvek od Kublajchán » 27 kvě 2013 23:06

A co když bych jednal v dobré víře - myslel jsem nebo měl jsem podezření, že se jedná o TČ a později bylo prokázáno, že to byl pouze přestupek, ale já jsem v té době nemohl vědět, že to přestupek je. Např. vidím vybíhat zloděje z mého domu/bytu a nevím, zda má ve svém batohu mé věci v hodnotě do 5000 nebo nad 5000, popř. zda vůbec stihl něco ukrást. Snad tam bude někde zmínka, nebo to bude nějak ošetřeno, viz. nákup čorky, u které nevím, že byla někomu ukradena.
Každý za sebe zodpovídejme bez ohledu na víru a nejbližší pomoc hledejte vždy nejdříve na konci své paže.
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Vyhrožování palnou zbraní

Příspěvek od Queeg 512 » 27 kvě 2013 23:57

Podobná problematika se nedávno řešila v http://forum.gunshop.cz/ochrana-majetku ... 32-90.html
Každopádně pokud chceš tou krochnou střílet po dopryč běžícímu člověku "útočícímu" na majetek který možná ma cenu nad 5 a možná pod 5 a možná ho ani nemá, tak to budeš potřebovat prezidentskou milost. - a) nedávno se to řešilo v praxi a b) je to v podstatě i pochopitelné.

Na téma jestli jde tou krochnou v takové situaci mávat nebo střílet do vzduchu jsme se tam úplně neshodli. Já tam ještě navrhoval řvát v takových situacích "Policie - Jménem zákona!" pro ještě větší zamezení možnosti násilného střetu, nicméně někdo oponoval, že za to by mě taky zavřeli.

Ale to je jedno, ono v praxi stejně záleží na tom ,jak se na to podívá soud. Což v tuzemských podmínkách znamená, že je to o náhodě a možná i právnících a možná i o něčem úplně jiném.

Každopádně to, co dřív bylo jen přestupek je dnes TČ Nebezpečné vyhrožování, takže určitě nebude problém natrefit na orgána s názorem, že viditelným nošením / hrozbou namířenou střelnou zbraní / varovným výstřelem = nebezpečným vyhrožováním se zbraní se v KN můžeš bránit jen ještě závažnějšímu TČ.
Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Vyhrožování palnou zbraní

Příspěvek od Alci » 28 kvě 2013 10:34

ano, spadalo by to pod nebezpečné vyhrožování, ale přesně proto máme možnost zadržení osoby a v horším případě i paragraf o KN. V popsaném případě by ses neměl čeho bát kromě času stráveném na policii.

Ale představ si, co bys dělal, kdyby zloděj byl drzej, věděl co víme my a prostě si nelehl, ale buď šel s roztaženýma rukama a s úsměvem k tobě, nebo by si tě nevšímal, nastavil ti záda a klidně pokračoval v krádeži, nebo prostě odešel. A dokud nebudeš mít jasno v těchto případech, tak bych zbraň vůbec sebou nenosil a rozhodně nevytahoval.
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Vyhrožování palnou zbraní

Příspěvek od Queeg 512 » 28 kvě 2013 12:12

No v této souvislosti mě příjde rozumné nemít tendenci využívat tu možnost zadržení osoby, což by mělo řešit i připravenost na případ, že by padouch prostě odešel. Já si pak situaci zjednodušil tak, že jsem si vyřídil povolení jen kvůli obraně života a zdraví, na majetek to nemám, takže takové případy nemusím řešit :wink:

To FIRECRACKER: modelová situace z prvního příspěvku "někdo se prochází po bytě" se nedávno řešila v praxi a vyšlo z toho, že pokud jsi matka bránící dítě a zloděj na tebe nepodá oznámení, tak je to OK a před soud to i přes zjevnou nebezpečnost vyhrožování nejde - http://zpravy.idnes.cz/krimi.aspx?c=A13 ... zpravy_jog
FIRECRACKER
Příspěvky: 128
Registrován: 23 čer 2009 15:18
Bydliště: Praha

Re: Vyhrožování palnou zbraní

Příspěvek od FIRECRACKER » 29 kvě 2013 16:58

Alci píše:ano, spadalo by to pod nebezpečné vyhrožování, ale přesně proto máme možnost zadržení osoby a v horším případě i paragraf o KN. V popsaném případě by ses neměl čeho bát kromě času stráveném na policii.

Ale představ si, co bys dělal, kdyby zloděj byl drzej, věděl co víme my a prostě si nelehl, ale buď šel s roztaženýma rukama a s úsměvem k tobě, nebo by si tě nevšímal, nastavil ti záda a klidně pokračoval v krádeži, nebo prostě odešel. A dokud nebudeš mít jasno v těchto případech, tak bych zbraň vůbec sebou nenosil a rozhodně nevytahoval.
Když by byl drzej a a šel by s roztaženýma rukama ke mě tak bych se cítil ohrožen a rozhodně bych slyšel jak říká, že mě zabije, pokud by si mě nevšímal a dál pokračoval v krádeži tak by to bylo blbý, zavolal bych policajty a třeba se za ním rozběhl, určitě bych po něm ale nestřílel.
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Vyhrožování palnou zbraní

Příspěvek od Queeg 512 » 29 kvě 2013 20:55

Vzpomněl jsem si ještě na jeden případ z praxe: http://zpravy.ihned.cz/c1-16827950

Obávám se nicméně, že doba se změnila a stejná situace se nemůže opakovat, protože již není možné, aby se někdo dostal do pozice ředitele státem většinově vlastněného inkumbenta. Takže tento příběh s (pro někoho určitě) dobrým koncem bych asi bral spíše jako vyjímku potvrzující pravidlo.
lonewolf64
Příspěvky: 98
Registrován: 12 led 2013 13:11

Re: Vyhrožování palnou zbraní

Příspěvek od lonewolf64 » 03 čer 2013 14:40

Vychadzam z legislativy SR, cesku zial nepoznam a nemam cas studovat, predpokladam vsak ze to bude obdobne. Podstatne je ze v ziadnom pripade nemoze ist o "pohruzku zastrelenim" t.j. nepostavim sa pred pachatela s namierenou zbranou a nepoviem mu "stoj lebo ta zastrelim." To je proste pruser. O niecom inom uz je napr. znenie: "Stoj, si zadrzany, som ozbrojeny a volam policiu." resp. v tomto duchu. Stoj lebo ta zastrelim je podla mna TZ 191tka z ktorej bude obrovsky problem sa dostat. Toto su pravne otazky ktore nie je mozne zovseobecnit, zalezi tu na detailoch...
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Re: Vyhrožování palnou zbraní

Příspěvek od duffioso » 08 čer 2013 13:43

Pokud si s nabitou zbrani stoupnu pred pachatele a reknu:stuj,nebo mi polib prdel, a on pak vypovi,ze jsem rekl,stuj,nebo te zastrelim?
At reknu cokoliv,tak beze svedku to bude vzdy tvrzeni proti tvrzeni,takze je to jedno.
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
FIRECRACKER
Příspěvky: 128
Registrován: 23 čer 2009 15:18
Bydliště: Praha

Re: Vyhrožování palnou zbraní

Příspěvek od FIRECRACKER » 23 črc 2013 16:13

Ahoj,

no po přečtení všech těch příspěvků jsem zjistil, že v tom v podstatě nikdo jasno nemá. Tušíte kdo by na takovouhle otázku dokázal odpovědět? PČR? Nebo někdo jiný?
Odpovědět