DOMACI VYROBA PLASTOVANYCH STREL

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od FTC » 01 kvě 2013 12:51

Sice této činnosti moc nerozumím, ale musím uznat, že jsi opravdu šikovnej.

Já bych měl taky jednu otázku- když je plášť měkčí, než je u standartních továrních poloplášťů, tak nemůže se při protlačování střely vývrtem laufu uvolňovat Pb jádro z pláště? To by mělo vliv na přesnost a tlaky.

Jsem zvědavej a opravdu ti přeju další úspěchy!


Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od Jim » 01 kvě 2013 13:22

To se nedá než pochválit. Výsledky jsou naprosto skvělé. Taky jsem přemýšlel o této činnosti, protože střely pro 8x57 jsou nechutně drahé, jenže pořád nevím jak začít. Na střelectví se taky jeden hoch výrobou plášťových střel zabýval, jenže tam to byl menší kalibr a dělal to z malorážkových nábojnic. Kdyby byl někde popis postupu a příslušné nákresy a fotky, tak bych do toho šel. Ale vymýšlet to, to by byla asi pro mě dlouhá cesta. I když jako důchodce mám relativně času dost.Přemýšlet o rentabilitě nemá smysl, když člověk něco takovýho dělá, tak to dělá pro radost a dělá to určitě rád.
Kdybys poslal fotky a popis tvýho nádobíčka, byl by to záslužný čin a já bych to uvítal a nejspíš bych nebyl asi sám. Soustruh mám.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 02 kvě 2013 21:18

FTC : když je plášť měkčí, než je u standartních továrních poloplášťů, tak nemůže se při protlačování střely vývrtem laufu uvolňovat Pb jádro z pláště?

-tovární S/B, i jiní výrobci mají plášť z Fe plátovaný tombakem, mědí, mosazí apod., ovšem další výrobci naštěstí Fe na výrobu plášťů střel nepoužívají a uplatňují barevné kovy. Mosazný plášť této střely je oproti Fe měkčí, ovšem není to žádné měkké bláto, po žíhání sice mosaz původně změkne, ale dalšími technologickými operacemi velice vytvrdne v plnohodnotný plášť střely, neboť i mosaz nábojnic je velice kvalitní. Olověné jádro je technologickým postupem pevně kompaktně bez dutin, či mezer, uchyceno v plášti střely, který je pomyslně ve tvaru písmene U s uzavřením na hrotu střely. Materiálově je na plášti střely dost materiálu, který se sice tvářením z původních 9 mm trošku odplavil, ale je jej zde stále dost a nehrozí jeho protržení při zařezávání do drážek při protlačení hlavní a tím nedojde k roztržení střely ani k porušení kompaktnosti. Také se střela v žádném případě nesesmekává a nestrhává z vedení. Tlaky při vymetení střely působí na celistvé dno opatřené i dutinkou a v žádném případ nehrozí uvolnění Pb jádra. navíc je střela s tímto pláštěm šetrná k vývrtu.
Jim:
z malorážkových nábojnic se tváří malé puškové ráže 223, + - ráže kolem z tohoto vycházející. Popisy postupu, nějaké nákresy a fotky, případná videa jsou na USA forech, na YOU TUBe je zde videa také dost, dá se z toho vycházet.

Já mám vymyšlený zcela jiný odlišný systém, záměrně jsem si vytvořil kompaktní základ se stejným technologickým postupem na kterém se materiálově vychází z nábojnice ráže 9mm, 3/4 operací jsou shodné, kdy potom pouze v závěru podle výběru ráže stačí na její změnu měnit vložné matrice podle typu na puškovou, pistolovou a dále podle průměru střely.
Strávil jsem s tím velice mnoho !!!! času, celý vývoj od odkoukávání na internetu, přes samoné vymyslení univerzální nové konstrukce, vyhotovení výkresové dokumentace podle modelů 1:1 , relaizace nástrojů, přípravků, , opravy, pokusy, žíhání, a vše s tím související, byla velice krkolomná a nesnadná cesta.Takže tohle "know-how" sbych si ponechal "ve svém lastnictví".

Dík za kladná hodnocení !!!!!!!!!
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od Jim » 02 kvě 2013 23:40

No, jsi opravdu dobrej, ale takto ses jenom pochlubil a nic víc. Osobně od diskusního fóra očekávám víc, sdílení myšlenek, nápadů a taky rady. Jinak to je v podstatě chlubírna, která nikomu nic nedá, snad jen autorovi sdělení, v tomto případě tedy jen tobě a to možná dobrý pocit, že tě druzí obdivují. To je ale velice málo. Alespoň mě by to nestačilo. Ti, kteří se nehodlají o své jak píšeš nou hau dělit s druhými mi připomínají spolužáka, který nikomu nedal nikdy nic opsat a měl radost z toho, že druzí, "lenoši" nesměnili a tak neprodali vlastně jeho píli za dobrou známku. Taky ho nikdo neměl rád a naštěstí byl výjimka. Nevím ovšem o co jde tobě. Kdyby ses tím živil a někdo ti chtěl konkurovat, tak bych to pochopil. Ale ukázat něco co jsi dokázal , skrblit poznatky a mít z toho dobrý pocit? Přečti si svůj první příspěvek, taky se dotazuješ na konkrétní informace, sám ale žádnou nedáš. V podstatě tím toto vlákno končí. Když ti to stačí? No asi jsme každý jiný. Naštěstí jsi výjimka, jinak by to tady nemělo vůbec smysl a nikdo by sem nechodil, jenom takoví jako ty.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 03 kvě 2013 00:13

Jim,
Jo, takovou reakci jsem také čekal, co jiného. Vytýkáš mi, že při prvním příspěvku se dotazuji sám na informace a žádné teď nedám, pokud si to přečteš, tak 30.3. zakládám vlákno, 5.4. píši, že 2 týdny jen hledím na YOUTUBE a mám vyhotovenou dokumentaci a 6.4. vkládám fotky z prvotního zahájení tváření, takže jsem do toho šel od začátku s informacemi a čekal jsem, zdali je zde podobný nadšenec. Nastínil jsem, kde všude jsem informace získával .

Je škoda, že jsi místo psaní kritiky a energie do ní vložené, tento čas raději nevěnoval sebevzdělání tímto směrem, určitě by jsi se tímto posunul blíže ke svému cíli . Když něco chci, tak pro to taky někdy musím něco sám udělat !!! ono je určitě jednodušší někoho kritizovat, něco jednoduše obšlehnout a pokud jak píšeš, že od fora očekáváš víc ... sdílení myšlenek, nápadů, tak jsem tě snad těmito příspěvky navedl a inspiroval, kde hledat základní informace a kudy se ubírat, což bylo smyslem i cílem vyburcovat i ostatní k pokusům o vytvoření nové věci. Tak něco sám zjisti, zapracuj na sobě, vykoušej, nafoť, něco pro to téma udělej, můžeme o tom potom na foru diskutovat, co vylepšit, o tom to je.

Začínal jsem někdy s přebíjením a kupovanými střelami, nestačilo mi a chtěl jsem se posunout dál, začal jsem odlévat domácí Pb střely pro i Pi a revolver, nestačilo mi a chtěl jsem se posunout dál a začal jsem odlévat Pb střely pro pušky, nestačilo mi a tak jsem si zakoupil lis s výtlakem 1 t, sehnal a zaplatil soustružníka a začal s nejednoduchými pokusy o tvorbu domácích plášťovaných střel. Kam jsi se posunul ty, pouze k tvému příspěvku viz výše, já vím, ....je to pohodlnější.
Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 618
Registrován: 13 bře 2013 21:47
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od kentan » 03 kvě 2013 09:32

Vždyť tu základní informace a obrázky jsou. Síla lisu, počet kroků (rozměry jednotlivých postupných matric podle mě až tak důležitý nejsou, musí se to protlačit a neporvat, to je asi základní kritérium...), použité komponenty, podle obrázků se dá odvodit jak to matricemi tlačí (prdelkou napřed trnem uvnitř nábojnice) a jak dělá špičky (to tlačí už s nasazeným olověným jádrem do škrtící matrice zezadu). Jediné, co nepodal na talířku je rozměr a hmotnost olověného jádra a nastavený program na popouštěcí peci (jestli ji má). Přesnou technologii si stejně každý musí vyšolíchat sám pro své potřeby - podle toho co bude dělat a co za vybavení má k dispozici.
http://www.kk8lir.com
Pořádná bouchačka je z oceli, dřeva a maximálně trocha mosazi.
Uživatelský avatar
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od FTC » 03 kvě 2013 11:02

Hides: Já naopak za odpovědi děkuju. Plánuješ taky vyrábět střely s expanzí?
Určitě ve své práci pokračuj a dávej sem aktuality, rozhodně nebudu sám, koho to bude zajímat.

Jim: V tomhle případě by bylo jednodušší se zeptat na konkrétní věci a pak kritizovat. Taky si myslím, že jestli to s výrobou dotáhl sám takhle daleko, tak se opravdu má s čím chlubit.
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 03 kvě 2013 22:30

kentan : zcela jasně jsi z podaných informací základně vše pochopil
FTC: střely s expanz. dutinkou nejsou technicky vůbec problém, to ale teď neřeším, udělám je, ale později, až dokončím další ráži 8.57


pár fotek z vývoje, někdy to byly opravdu zajímavé prototypy,
něco jsem si taky nadělal, označil na hrotu barevně podle váhy střely a tak jestli bude čas, zase vyzkouším přímo na čáře
Přílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 03 kvě 2013 22:31

další
Přílohy
4.JPG
5.JPG
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 06 kvě 2013 21:43

Tak jsem byl střely vyzkoušet, na 30 m "kosa" repetíruje bez sebemenší závady na samonabíjecí funkci, zpětný ráz pomalejší, kultivovanější, všechny Pb jádra střely váhově konstantní, proto jdou střely na flek, ač je 30 m malá vypovídající hodnota, přeci to o něčem svědčí.
Po celé probdělé noci se jasné zhoršení zraku a vnímání více projevilo na 50 m puškovým střelivem u Mosin babičky ročník 1924, kdy u některých střel jsou rozdíly u nějakých kusů v desetince gramu váhy a to vzhledem k improvizovanému vyhotovení Pb jader. Vada v rozdílnosti váhy Pb jádra bude odstraněna vytvořením konstantního jádra na teprve zhotovujícím se přípravku, soustřel by se měl zlepšit.
Hlavně o ubou kusů čisté, bez zbytků mosazného materiálu, výstřel, vývin rány a chování zbraně při výstřelu stejné jako u orig. střeliva, nábojnice nevykazují zvláštních tlaků. Takže zatím s vývojem spokojenost..... Nikdo jste zatím nic nezkusil??
Přílohy
1.JPG
2.JPG
Naposledy upravil(a) hides dne 06 kvě 2013 22:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 06 kvě 2013 21:44

další
Přílohy
3.JPG
4.JPG
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 21 kvě 2013 18:53

Konečná verze poloplášťové střely ráže pro všechny laufy 311, váha 11.2 gr, na 50 m otevřenými miřidly, SVT 40 se nemá za co stydět. Je možnost si začít hrát s detaily pro řízenou deformaci na bocích střely, apod. Také hotová definitivní tvarová konstrukce verze 311 do Sa 58, váha 9.5 gr.
Již se vyrábí nástroje pro 8 x 57 Mauzer pro všechny laufy 323. Záměrně jsem je nečistil, jsou tak, jak vypadají po poslední končené operaci. Stačí trošku Sitolu a lesk jako psí k......
Přílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
Naposledy upravil(a) hides dne 21 kvě 2013 19:02, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 21 kvě 2013 18:54

Další
Přílohy
4.JPG
5.JPG
6.JPG
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 01 čer 2013 16:59

Tak střela poloplášť ráže 323, tedy 8 x 57 MAUZER, průměrově 8.22 mm, je také hotova. Originál od S/B váží 12.7 g, také jsem šel cestou stejné gramáže a vypiplal 12.7 g, na obrázku také rozdíl mezi střelou 311 MOSIN a střelou 323 MAUZER. Už ať to letí do papíru !!!!
Teď půjdu do ráží menších pistolových - TOKAREV-7.62 x 25 a dále 9 LUGER.
Zkoušeli jste někdo jít také touto cestou?
Přílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: DOMÁCÍ VÝROBA PLÁŠŤOVANÝCH STŘEL

Příspěvek od hides » 01 čer 2013 17:00

další
Přílohy
4.JPG
5.JPG
6.JPG
Odpovědět