Volne ulozene dlouhe zbrane a vykradeni

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

Re: Volně uložené dlouhé zbraně a vykradení

Příspěvek od Bonanza » 03 úno 2013 19:30

To je furt dohadů jestli jo nebo nemít trezor. Litera zákona mluví jasně: do 2 ks třeba skříň-šuplík, do 10 ks certifikovaný trezor, do 20 ks 2ks trezorů (nebo 1ks na 20) a nad 2O trezorovou místnost se zabezpečením dle prováděcího předpisu MVČR. Autem taky jezdíš dle předpisů a respektuješ dopravní značky a diskutovat o nich můžeš akorát v hospodě. Jinak je to věc každého soudruha, jak se postaví ke svému (drahému) majetku a přpadným mastným pokutám.


Uživatelský avatar
Das semi-Auto
Příspěvky: 51
Registrován: 07 zář 2012 11:57

Re: Volně uložené dlouhé zbraně a vykradení

Příspěvek od Das semi-Auto » 04 úno 2013 00:49

Bohužel mi nepřipadá, že by zákon hovořil až tak jasně. Alespoň mě tedy není zcela jasné, zda když mám deset flint v trezoru, zda si smím, nebo nesmím dát třeba do nočního stolku ještě pistoli (podotýkám, že je to jen úvaha)...
Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Volně uložené dlouhé zbraně a vykradení

Příspěvek od Alci » 05 úno 2013 10:53

navíc zákon hovoří (dost jasně), že pro více než 10 přechovávaných zbraní je nutný trezor B.T. I. Ty 2 kusy obyčejných skříní tam nikde není. A kdyby bylo možný to ojebat takovým způsobem, tak úplně stejné pravidlo je možné použít i pro 20+ zbraní a rozmístit je po více menších skříní.
Uživatelský avatar
Das semi-Auto
Příspěvky: 51
Registrován: 07 zář 2012 11:57

Re: Volně uložené dlouhé zbraně a vykradení

Příspěvek od Das semi-Auto » 05 úno 2013 13:00

Alci, dovolil bych si s Tebou 2x nesouhlasit.
1) zákon nehovoří dost jasně, viz znovu patřičný odstavec na konci tohoto mého příspěvku. Podle mě to prostě umožňuje nejméně :) dva výklady.
2) jak píšeš, že by se zákon dal obejít rozmístěním 20 zbraní do 10 obyč. skříněk, tak to by podle mě nešlo. Pořád bys totiž měl mimo zákonem (vyhláškou) stanovené zabezpečení držené více než 2 zbraně.


(2) Držené zbraně kategorie A, B nebo C uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně") v počtu do 10 kusů nebo střelivo v počtu do 10 000 nábojů se zabezpečují uložením do uzamykatelné ocelové schránky nebo uzamykatelné ocelové skříně nebo zvláštního uzamčeného zařízení, pokud tato schránka, skříň nebo toto zařízení splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem. Ustanovení tohoto odstavce se nevztahuje na přechovávané zbraně kategorie B nebo C v počtu do 2 kusů nebo střelivo v počtu do 500 nábojů, které je však držitel těchto zbraní a střeliva povinen vhodně zabezpečit proti zneužití, ztrátě a odcizení.


- já si to vykládám tak, že v jedné cert. skříni může být najednou jen 10 zbraní, pokud nechci dvě a více skříní, tak si zařídím lepší trezor nebo i trezor. místnost. Navíc můžu mít ve skříni s obyč. zámkem brokovnici a v nočním stolku revolver :) A ukaž mi, kde to zákon zakazuje...

Edit : vidím, že v bodě 2 jsme vlastně zajedno, takže s Tebou nesouhlasím jen 1x :lol:
Naposledy upravil(a) Das semi-Auto dne 05 úno 2013 13:26, celkem upraveno 1 x.
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Re: Volně uložené dlouhé zbraně a vykradení

Příspěvek od PatrikV » 05 úno 2013 13:25

"je povinen vhodně zabezpečit proti zneužití, ztrátě a odcizení."

Pokud nebudeš doma a dojde ke zneužití zbraní, tak si je asi zabezpečené dobře neměl. Dveře opatřené bezpečnostním zámkem neznamenají dobře zabezpečené, když máš bez ochrany např. okna, sklep či půdu, pokud se tama lze dostat do bytu.
Například pokud máš víc než 20 zbraní, tak žádná další nesmí být uložená jinde (ani trezoru) než spolu s ostatními v trezorové místnosti. (myšleno v rámci jednoho bytu či provozovny) Něco jiného je, když máš zbraň stále pod dohledem, to si ji klidně polož kam chceš.
Dej si je kam chceš ale odpovídáš za ně.
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Re: Volně uložené dlouhé zbraně a vykradení

Příspěvek od PatrikV » 05 úno 2013 13:27

Jinak pro tebe platí:

(3) Více než 10 přechovávaných zbraní nebo více než 10 000 nábojů se zabezpečuje v
a) uzamykatelném skříňovém trezoru, pokud splňuje technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem, nebo
b) uzamčené místnosti nebo samostatném objektu, pokud splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem.
Uživatelský avatar
Das semi-Auto
Příspěvky: 51
Registrován: 07 zář 2012 11:57

Re: Volně uložené dlouhé zbraně a vykradení

Příspěvek od Das semi-Auto » 05 úno 2013 13:33

PatrikV : to 3. souvětí od konce (zdejší pravidla se taky dají vyložit tak, že nesmím citovat z Tvého posledního příspěvku :D) je docela odvážné. Máš pro tohle tvrzení nějakou oporu v zákoně nebo nějaké prováděcí vyhlášce?

Edit : tak teď už bych mohl citovat, protože než jsem to dopsal, Ty jsi stihl poslat další příspěvek (není to taky zakázané? ;))

K Tvému druhému příspěvku : opravdu se to nedá chápat dvojím způsobem?
1) tak, jak to vykládáš Ty - nad 10 zbraní musejí VŠECHNY být v trezoru B či příp. trezor. místnosti.
2) v 1 bezp. skříni může být max. 10 zbraní a 10000 střeliva.
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Re: Volně uložené dlouhé zbraně a vykradení

Příspěvek od PatrikV » 05 úno 2013 17:58

OT: necituje se celý předcházející příspěvek. Pokud je třeba, cituje se pouze část příspěvku na kterou konkrétně reaguješ.

Nemám proto žádnou oporu v zákonech - nikde jsem to nehledal. Byl jsem na to upozorněn policii při kontrole mého zabezpečení (měl jsem 2 trezory + místnost), což u tebe bude hrozit pouze v případě, že budeš mít licenci či zbraně kat A.
Harryk
Příspěvky: 399
Registrován: 24 úno 2012 21:21
Bydliště: Třebíč-Třebenice

Re: Volně uložené dlouhé zbraně a vykradení

Příspěvek od Harryk » 06 úno 2013 20:30

To: PatrikV
"je povinen vhodně zabezpečit proti zneužití, ztrátě a odcizení."
Pokud nebudeš doma a dojde ke zneužití zbraní, tak si je asi zabezpečené dobře neměl. Dveře opatřené bezpečnostním zámkem neznamenají dobře zabezpečené, když máš bez ochrany např. okna, sklep či půdu, pokud se tama lze dostat do bytu.


musím zareagovat na tvůj výklad k tomuto ustanovení.
Obráceně to podle tebe znamená, že pokud budu vlastnit byť jen jednu zbraň, tak musím mít bud drahý certifikovaný trezor, který může být i několikanásobně dražší než samotná zbraň a nebo musím mít na baráku bezpečnostní zámek včetně zabezpečení celého domu (všech oken, půdy apod.), což opět vychází neúměrně nákladově vzhledem ke zbrani.
Myslím si,že to zákonodárce myslel jináč. Pokud ti někdo násilně vnikne do domu, už je to trestný čin a tím pádem nemůžeš za to, že ti byť z uzamčené skříňky odcizil i zbraň. Už tam bylo prostě násilné vniknutí.
Je to to samé, jako by jsi měl zbran u sebe, někdo tě přepadl (násilně), zbraň ti vzal a pak by tě snad trestali, že jsi si nechal zbraň odcizit?
Stále mluvím o případu násilného vniknutí.
Mám dům v něm necert,.trezor (jiný nepotřebuji,protože mám jen jednu zbran), co ale potřebuji je zabezpečení komplet celého domu v hodnotě několika desítek tisíc. Tak to asi nebude,že?
Vhodné zabezpečení je, že zavírám okna a zamykám dveře.
Já bych si to přeložil tak: když budeš zbraň nosit, vždy se měj napozoru, ,aby ti ji nikdo neodciczil, nezneužil nebo abys ji neztratil. Doma by se ti neměla volně povalovat, aby si ji náhodou někdo nepůjčil a něco s ní nevyvedl. Prostě bys o ní měl pořád vědět a když není v trezoru nebo ve skříni, tak bys ji měl mít pořád na očích. Hawk
HW 97K cal.177 + Sightron S1
Atak Arms - Zoraki HP-01Ultra cal.5,5 mm + Kolimator
Slavia 618
CZ 75B cal. 9mm Luger + adapter CZ Kadet cal.22 LR
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Re: Volně uložené dlouhé zbraně a vykradení

Příspěvek od PatrikV » 06 úno 2013 21:49

Certifikovaný trezor na 1 zbraň není několikanásobně dražší než zbraň - 2500 po letmém hledání na internetu.
Ty jsi evidentně učinil zákonu zadost. Máš trezor i když necertifikovaný (znalec Ti za 1000 certifikat udělá). Nepotřebuješ zabezpečení bytu za desetitisíce. Bavíme se o volně uložených, snadno dostupných zbraních bez dohledu majitele. Pokud chceš mít 11 (např.) zbraní tak se počítá s tím, že máš na to, je patřičně zabezpečit.
frantisek939
Příspěvky: 18
Registrován: 18 kvě 2008 11:52
Bydliště: Vysocina
Kontaktovat uživatele:

Re: Volně uložené dlouhé zbraně a vykradení

Příspěvek od frantisek939 » 09 úno 2013 10:27

Alci píše:ukotvení není povinnost. Je to silné doporučení, protože se očekává, že si především chceš chránit obsah. Nejen splnit literu zákona.
Podle vykladu MV se to sice da retezit - treba na 20 kousku nemusim mit trezorovou mistnost, ale staci dva desetikouskove trezory.
a na tohle prosím odkaz. Kromě toho, že mi to zní jako dost nesmysl, tak jsem žil v domnění, že limity jsou na člověka a objekt (tedy byt). A smyslem je, nemít hodně zbraní pohromadě s nedostatečným zabezpečením. A jediný problém byl, jak se to počítá, když žije víc lidí pohromadě (protože sdílenou skříň mít nesmí, pokud nemají sdílené i zbraně). Ale že by si jeden člověk v jednom bytě mohl mít 20 zbraní bez velkého trezoru, to se mi fakt nezdá.
Mel jsem za to, ze to zaznelo loni na seminari KN a NO v kině Aero. Nestihl jsem tu akci a nekdo z ucastniku mi posilal vytah + prave to tvrzeni o moznosti retezeni ulozist. Jen to nemuzu nikde v archivu vyhrabnout. Takze ozdrojovani = jen moje (stale deravejsi) pamet.
Jako u vseho tu plati, ze konecne stanovisko a vyklad zakona poskytne az soud po posouzeni vsech okolnosti (tedy v pripade prusvihu). Pro bezne ulozeni a prevenci popotahovani a jinych ukonu ze strany PCR plati bezna pred_osranost a pro jistotu o pulkrok lepsi zabezpeceni nez "by melo byt",
gunlover
Příspěvky: 60
Registrován: 10 zář 2009 12:51

Re: Volně uložené dlouhé zbraně a vykradení

Příspěvek od gunlover » 25 bře 2013 13:20

V souvislosti se zebezpečením zbraní s ohledem na jejich počet mě zajímá, zda se za jednu zbraň považuje celá zbraň anebo i jen jedna z dodatečně dokoupených hlavních součástí zbraně, na kterou je zvlášt vystaven průkaz zbraně. Například: Mám pistoli a k ní výměnnou druhou hlaveň jiné ráže. Na hlaveň mám vystaven zvlášť PZ. Když si nechám výměnnou hlaveň zapsat ke zbrani do jednoho PZ, mám na zbraň i s hlavní jeden PZ. Pokud si to do jednoho PZ zapsat nenechám, mám na zbraň a výměnnou hlaveň dva PZ. Pokud si k perkusnímu revolveru dokoupím další bubínek neboli válec, vystaví mi na něj další PZ. Takže, když mám revolver a k němu náhradní válec, jde o jednu zbraň nebo o dvě? Chci tím říci, zda nepřekročím počet uložených zbraní v trezoru, když jeden náhradní bubínek nebo závěr a pod. bude přesahovat povolený počet uložených zbraní, zda nemusím ten bubínek (hlaveň, závěr) ukládat zvlášť, když se nevejdou do povoleného počtu?
Nejporuchovější část zbraně je ten mezikus mezi pažbou a zemí
Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Volně uložené dlouhé zbraně a vykradení

Příspěvek od Alci » 25 bře 2013 17:35

§ 3 Rozdělení zbraní a střeliva
(2) Zbraněmi zařazenými do kategorií A až D se rozumí též hlavní části zbraní, kterých jsou nebo mají být jejich součástí.
Podle všeho je pro zabezpečení dobré vodítko, kolik PZ, tolik zbraní.
gunlover
Příspěvky: 60
Registrován: 10 zář 2009 12:51

Re: Volně uložené dlouhé zbraně a vykradení

Příspěvek od gunlover » 25 bře 2013 18:11

Takže jednoznačně levnější varianta je sloučit zbraň a výměnnou hlaveň do jednoho ZP než kupovat další trezor. :-)
Nejporuchovější část zbraně je ten mezikus mezi pažbou a zemí
Uživatelský avatar
Matt007
Příspěvky: 60
Registrován: 26 črc 2012 18:04

Re: Volně uložené dlouhé zbraně a vykradení

Příspěvek od Matt007 » 06 srp 2013 23:09

Dal by mi někdo tip na nějaký slušný trezor s certifikací za rozumný peníz (abych splnil literu zákona) pro dvě krátké a jednu dlouhou?
Zatím mám tedy jen jednu krátkou, ale plánuji časem zakoupit ještě Glock a nějakou SA.58 (samonabíjecí).
Nevyznám se v těch odporových jednotkách atd. tak budu vděčný za každý tip. díky
Glock 17 9mmL
PM 9mmM
Odpovědět