Jednoducha vyroba noze z pilniku

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

CzeScout
Příspěvky: 38
Registrován: 07 dub 2012 10:30
Bydliště: Chválenice

Jednoduchá výroba nože z pilníku

Příspěvek od CzeScout » 20 bře 2013 18:20

Hned na začátek vyklopim pravdu... Jsem úplný začátečník. :(
Na jedné americké stránce jsem narazil na fotografie nožů vyrobených z pilníků. Fascinuje mě možnost vyrobit si vlastní nůž vpodstatě od píky. Ale bohužel nedisponuji finančními prostředky k nákupu pece.

Jak nejlépe vyrobit co možná nejkvalitněji nůž ze starého pilníku v domácích podmínkách bez tavicí pece? Postačí obyčejná kamna? Jak vyřezat tvar bez poškození struktury? Velice bych ocenil, kdyby se nějaký nožíř obtěžoval mi postup výroby objasnit.

EDIT: V mých představách by měl mít asi 7.5cm rovnou čepel a ocelovou rukojeť omotanou provázkem. Neočekávám, že hned napoprvé vykouzlím umělecké dílo.


Some people think they can outsmart me.Maybe,maybe.I've yet to meet one that can outsmart bullet.
Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 128
Registrován: 24 zář 2010 13:11
Bydliště: Zlín

Re: Jednoduchá výroba nože z pilníku

Příspěvek od ladaj » 21 bře 2013 14:33

Když budeš pomalu brousit a dobře chladit, tak se bez tepelného zpracování zcela obejdeš. Akorát do zakaleného pilníku nelze běžnými postupy vrtat - takže třeba nalepíš střenky. Dle známého laciné čínské pilníky nejsou pro toto zpracování vhodné, že nejsou prokalené do hloubky... Ajax je prý OK. Na KNIFE je o pilníkách celý thread.
Uživatelský avatar
CzeScout
Příspěvky: 38
Registrován: 07 dub 2012 10:30
Bydliště: Chválenice

Re: Jednoduchá výroba nože z pilníku

Příspěvek od CzeScout » 21 bře 2013 18:14

Lze je obrušovat manuálně nebo se bez kotoučové brusky neobejdu? Nemám zrovna v lásce tyhle mašinky, ale zase nechci strávit dlouhé večery ručním broušením.
Some people think they can outsmart me.Maybe,maybe.I've yet to meet one that can outsmart bullet.
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

Re: Jednoduchá výroba nože z pilníku

Příspěvek od Bonanza » 21 bře 2013 19:27

Pokud myslíš manuálním broušením práci s pilníkem, tak dříve, než to doděláš, tak přijdeš o rozum i ruce. Když nemáš pásovou brusku, tak na kotoučové.
Uživatelský avatar
CzeScout
Příspěvky: 38
Registrován: 07 dub 2012 10:30
Bydliště: Chválenice

Re: Jednoduchá výroba nože z pilníku

Příspěvek od CzeScout » 21 bře 2013 21:37

K dispozici mám kotoučovku, ale mám panickou hrůzu z toho, že mi ujede haxna. No nic, nedá se svítit. Jinak, má cenu žíhat nebo to mám vzít rovnou? Co jsem si všim, většina lidí z youtube žíhá a pak kalí.

Jinak sorry za mé amatérské dotazy, ale z knife.cz jsem z toho nožířského slangu moc nepochopil :)
Some people think they can outsmart me.Maybe,maybe.I've yet to meet one that can outsmart bullet.
Uživatelský avatar
Das semi-Auto
Příspěvky: 51
Registrován: 07 zář 2012 11:57

Re: Jednoduchá výroba nože z pilníku

Příspěvek od Das semi-Auto » 21 bře 2013 22:03

Někde na netu jsem četl, že jednoduchý postup, jak vyrobit nůž, je s použitím rychlořezné oceli. Ta by totiž měla být "samokalitelná", takže není potřeba zakalovat. Zdroj tohoto materiálu by mohl být třeba pilový kotouč, označení by mělo být, pokud se nepletu HSS (asi High Speed Steel). Ale sám jsem to nikdy nezkoušel, takže to ber s rezervou, nebo počkej, co k tomu řeknou zkušenější :wink:
atropos
Příspěvky: 78
Registrován: 05 bře 2012 18:12
Bydliště: Praha 9

Re: Jednoduchá výroba nože z pilníku

Příspěvek od atropos » 22 bře 2013 09:02

Ahoj.
Pokud chápu dobře, chceš udělat nožík z pilníku, ale nechceš to vzít na brusku které se bojíš.
Dobře, a jak to tedy jako chceš udělat?? Tv. pilníku je někde kolem 64 - 66HRC, ( pro představu, ocel na noži mívá v průměru tv. 58 HRC )
Ručně broušením uděláš leda tak velké h...... možná tomu sundáš zuby, ale neuděláš výbrus.
Nové pilníky v drtivé většině jsou cementovaný, na nože tedy k prdu.
Chce to starý pilník, starý myšleno po dědovy např.
Další věc je, že opracovávat pilník tak jak je je opět blbost. Zkusil jsem to sám a ani Cubitron se moc nechytal ( speciální brusivo na broušení ocelí )
Je potřeba pilník vyžíhat na měko. Třeba v grilu a nechat to v popelu vystydnout do rána.
Pak se s tím dá něco dělat, pak to můžeš zkusit třeba i tím pilníkem.
Po výbrusu nechat zakalit a popustit jinak je to na nic.
Použít kalený pilník a dělat to na něm je kravina, i kdyby se ti to nakrásně povedlo, tak bude natolik křehký, že při prvním lehkém ohnutí ti praskne.

Mat
"není kachnička, jako kachnička"
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

Re: Jednoduchá výroba nože z pilníku

Příspěvek od Bonanza » 22 bře 2013 13:00

Chlapci, existuje přece server http://www.knife.cz, kde je vše o nožích, tedy i z pilníků a na tomto vlákně je popis a široká diskuse i návody, jak dělat nože z pilníků, i fotky. Nač tedy zde polemizoval o výrobě, když tam je to vymyšlené a popsané. Najdi si a hledej na knife a budeš vědět.
Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 128
Registrován: 24 zář 2010 13:11
Bydliště: Zlín

Re: Jednoduchá výroba nože z pilníku

Příspěvek od ladaj » 22 bře 2013 14:10

http://www.knife.cz/default.aspx?tabid= ... sts&t=4670

Nechce se mi to po roce znovu číst, ale mám za to, že více přispěvatelů tam dělalo nůž přímo z pilníku bez tepelné úpravy. Sám jsem před časem jeden takový pokus vyrobil, pravda, u brusky jsem s tím trávil dost času. Tím samozřejmě netvrdím, že je to dobrý nůž... ale jde to. Pádem na zem nepraskne, to jsem zkoušel už předem házet s tím pilníkem.
palong74
Příspěvky: 1315
Registrován: 08 zář 2009 22:08
Bydliště: Doma

Re: Jednoduchá výroba nože z pilníku

Příspěvek od palong74 » 22 bře 2013 14:25

z pilniku uz jsem delal.v praci mame pilnik made svycar nevim co je to za vyrobce ma tam logo pistoli.pouzivaji to unas brusici na pasovky. da se i z kraje pilniku udelat dia vrtakem.dal uz je tvrdsi.jak pisou predemnou musis chladit jak ti zmodra je konec.nadela to mikroprasklinky ktere ti pak rupnou.brousil jsem to flexou brusnym papirem a bez problemu mam za hodinu udelanej vybrus.kalit nemas co pokud je pilnik kvalitni jen ho soupnu na dvakrat do trouby na 250stupnu na pul hodiny.tot vse.
Prosport .22-Delta Titanium 4-16x42...u ceho jsem zacinal u toho koncim
Uživatelský avatar
CzeScout
Příspěvky: 38
Registrován: 07 dub 2012 10:30
Bydliště: Chválenice

Re: Jednoduchá výroba nože z pilníku

Příspěvek od CzeScout » 22 bře 2013 19:47

K dispozici mám starý pilník z kůlny starý minimálně 30 let. Nejspíš ho hodim do ohně, nechám pomalu schladnout. Pak ho narovnám a tvar vykouzlím kotoučovou bruskou. detaily zkusim pilníkem, uvidíme. No a když mi ujede ruka, tak se nic nestane.
Some people think they can outsmart me.Maybe,maybe.I've yet to meet one that can outsmart bullet.
palong74
Příspěvky: 1315
Registrován: 08 zář 2009 22:08
Bydliště: Doma

Re: Jednoduchá výroba nože z pilníku

Příspěvek od palong74 » 22 bře 2013 19:55

no nevim nevim.hodit to do ohne a vyzihat ???,na to ti asi odpovi nejaky vetsi znalec.ja bych se priklanel spis brousit a chladit.prece jednou co je zakaleny uz nejde vyzihat a znovu zakalit.tot muj nazor mozna me nekdo opravi...........................
Prosport .22-Delta Titanium 4-16x42...u ceho jsem zacinal u toho koncim
Uživatelský avatar
Das semi-Auto
Příspěvky: 51
Registrován: 07 zář 2012 11:57

Re: Jednoduchá výroba nože z pilníku

Příspěvek od Das semi-Auto » 22 bře 2013 20:30

Tak to jsem taky zvědavý, jestli se ozve někdo schopný nás, laiky, trochu poučit. Já jsem totiž opačného názoru - není to sice moc dobré pro ocel, ale zakalenou ocel lze imho znovu vyžíhat a případně zakalit znova. Pokud nejsem úplně mimo, tak zakalený nůž se běžně žíhá plamenem při současném chlazení ostří, čímž se dosáhne tvrdého ostří a pružného zbytku čepele (omlouvám se za laickou terminologii).
kerimcom
Příspěvky: 56
Registrován: 16 led 2011 13:33
Bydliště: S bytnou doma

Re: Jednoduchá výroba nože z pilníku

Příspěvek od kerimcom » 23 bře 2013 08:50

Máš pravdu. Ocel se dá kalit, žíhat, popouštět a to podle obsahu uhlíku a dalšich legujících prvků. Obsah uhlíku je pro tepelné zpracování určující. Materiál můžež vyžíhat, potom opracovat a pak zakalit a potom popustit. Je to poměrně jednoduché pokud Ti to nějaký kovář předvede. Je důležité dodržet teploty na ohřev při kalení a popouštění. Teplota se pozná podle barvy materiálu při ohřevu a chladnutí. Třešňově červená(raději tmavější) -800st. max pro kalení. Tmavě modrá pro popouštění 350-400st. potom zachladit.Lze kalit a popouštět jak ve vodě, tak i v oleji tady ale musíš materiálem neustále pohybovat. Je pravda že pokud nevíš co je to za ocel, tak je to vždy o pokusech, buď se povede nebo ne. Každé tepelné zpracování oceli v domácích podmínkách troch zhorší její kvalitu, vypaluje se uhlík a další legující prvky. Pilníky jsou hodně kvalitní ocel, zkus listové pero, třeba z tráboše nebo něco takovýho. Ty se většinou ani nemusí kalit a jeto docela dobrej matroš, já z nich mám mačety a docela dobrý.
Slavia 630 4,5(177)
QB 79 4,5(177) x Bullet Project 4-16X50AOE
palong74
Příspěvky: 1315
Registrován: 08 zář 2009 22:08
Bydliště: Doma

Re: Jednoduchá výroba nože z pilníku

Příspěvek od palong74 » 24 bře 2013 08:19

dovolim si oponovat.kalit na 14260ku je na asi 800 az 840 budiz ,ale popoustet na 350az400 je uz moc.nebo alespon moc na noze.popousteci teplota by mela byt max do 300stupnu.daval jsem kdysi zakalit nuz z pera a popustili me to na 400.neda se to nabrousit na ziletku.nastesti je to spis maceta tak me to zase tak nevadi.staci to hodit do trouby na pul hodiny na 250
Prosport .22-Delta Titanium 4-16x42...u ceho jsem zacinal u toho koncim
Odpovědět