J. Martiini Finland

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Slim Jim

J. Martiini Finland

Příspěvek od Slim Jim » 14 říj 2005 09:47

Čest práci. Rád bych se zeptal, co říkáte na nože od firmy J. Martiini Finland? Já jich mám hotovou sbírku, a všechny jsou podle mě DOKONALÉ. Perfektní povchy i zpracování rukojetí, materiály jak z Marsu... Máte s nimi někdyo nějakou jinou (zvlášť mám na mysli negativní) zkušenost? Uvítám jakýkoli názor.
Předem díky.


Plumbum

Příspěvek od Plumbum » 22 říj 2005 08:53

Jakziv som o takych nozoch nepocul.Hod sem prosim nejaky link,nemam prehlad o nozoch severskej produkcie
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 25 říj 2005 13:19

Zkus jejich firemní stránky www.martiini.fi , tam je toho víc, než si můžeš přát.
P.S. Jestli je neznáš, tak jsi vážně o dot přišel.
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 25 říj 2005 14:05

Tak jsem to sem hodil a teď koukám, že ten odkaz nefunguje. No nic, prostě zašmejdi fulltextem po Internetu (něco jako VYHLEDAT: J.Martiini Finland- to Finland je důležité, je to skutečně součást jejich názvu), v zahraničí (u nás jen něco málo) toho najdeš :shock: , že se ti bude točit hlava 8)
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

J. Martiini Finland

Příspěvek od vito » 12 pro 2005 15:28

Stejná zkušenost, jsou opravdu dokonalé, přiměřeně tvrdé, drží výborně ostří. Ovšem toto tvrzení je nošení dříví do lesa. Finský nůž byl a je pojem.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Re: J. Martiini Finland

Příspěvek od Slim Jim » 13 pro 2005 11:31

vito píše:Stejná zkušenost, jsou opravdu dokonalé, přiměřeně tvrdé, drží výborně ostří. Ovšem toto tvrzení je nošení dříví do lesa. Finský nůž byl a je pojem....
...vyrobený ze švédské oceli :lol: :D :wink: . To je paradox. Ale je to tak, aspoň pokud vím.
Mimochodem, když jsem zahledal po Interntu fulltextem, tak jsem našel mj. i několik návodů, jak tyhle nože "upravit", konkrétně sundat z rukojetí lak, přidat záštity a nějak jinak upevnit čepel. Teda, nechci nikoho soudit, ale větší čuňárnu bych asi těžko vymylslel (ten nůž je v původním provedení výtvarně i technologicky naprosto dokonalý, takže nevím, jak někdo může mít to srdce ho takhle strašně zmršit).
Severské oceli a výrobky z nich byly skutečně pojem už ve středověku, a dodnes patří mezi špičku. Jediný nůž, který je z kvalitnějších ocelí a který jsem měl příležitost vyzkoušet, je jeden špičkový kuchyňský nůž Victorinox z nějaké vrcholové série- dostal jsem ho darem, sám bych si nic takového nekoupil (kuchyňský nůž, co stojí v přepočtu asi 4 500 Kč...takový blázen zase nejsem). Ten je skutečně neuvěřitelný- mám ho zhruba deset let a brousil jsem ho snad dvakrát. Ale ty Fiňáky za ním tolik nezaostávají, hlavně provedení s těžkou loveckou čepelí (ten mám bohužel zatím jen jeden- jsou celkově mnohem vzácnější a taky dražší než klasické provedení s lehkou "rybářskou" čepelí).
Fascinuje mě, do jaké ostrosti se dají ty čepele dotáhnout- takhle "na žiletku" se mi nepovedlo nabrousit skutečně nic jiného. Znám jen dva ostřejší nástroje- nůž z mikrotomu a břitvu :wink: . Prostě sen.
A na závěr: Jak se díváte na gumové rukojeti, plastové záštity a plastová pouzdra? Já jsem tyhle materiály přijal se smíšenými pocity. Na jedné straně se to mnohem líp drží, je to odolnější a taky levnější, ale na druhé straně to už není klasika a taky to trochu hůř vypadá. :cry: (I když hlavní je pochopitelně čepel, a ty jsou pořád prefektní.)
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 13 pro 2005 13:11

Kdyby sis chtěl opravdu finský nůž vyrobit, tak se koukni na http://www.jatagan.cz/scripts/index.php
Já jsem tam kupoval Lauri, příjde ti už tak nabroušená, že bez problémů holí a připadá ti, že ty chlupy samy odskakují ještě než se jich dotkneš.
Kocik

Příspěvek od Kocik » 13 pro 2005 16:15

:shock: Docela koukám na ty ceny! Myslel sem že hodnota těch čepelí bude nejmiň 2000 - 3000 kč, ale tohle mě fakt překvapilo. Sou opravdu tak kvalitní jak se řiká???
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 13 pro 2005 16:30

Jo, jsou.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 14 pro 2005 08:40

Kubajzz píše:Kdyby sis chtěl opravdu finský nůž vyrobit, tak se koukni na http://www.jatagan.cz/scripts/index.php
Já jsem tam kupoval Lauri, příjde ti už tak nabroušená, že bez problémů holí a připadá ti, že ty chlupy samy odskakují ještě než se jich dotkneš.
Teda, do výroby vlastních nožů jsem se nikdy nepouštěl, ale po shlédnutí těchle stránek mám chuť to zkusit (i když kvalitnější výrobek než od Martiiniho se ode mě asi čekat nedá :oops: :cry: ).
Rumoko

Příspěvek od Rumoko » 13 lis 2006 11:23

Slim Jim píše:Zkus jejich firemní stránky www.martiini.fi , tam je toho víc, než si můžeš přát.
P.S. Jestli je neznáš, tak jsi vážně o dot přišel.
Nefunguje to proto, že firma se jmenuje Marttiini, dvě písmenka "t", ne jedno.
Tak že ten web je: www.marttiini.fi
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 23 lis 2006 12:17

Pardon :oops: :oops: :oops:
Občas mi písmenko vypadne. Většinou to nevadí. V mailu jo :twisted: .
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Uživatelský avatar
LOVEC7
Příspěvky: 260
Registrován: 12 čer 2007 22:45
Bydliště: ARKONA

Příspěvek od LOVEC7 » 13 čer 2007 21:30

no nazdar.aj ja mam tak trochu vztah k nozom.a ked som sa dozvedel o finskych nozoch,nedalo mi to spavat.neskor sa prikotulali nejake peniazky a uz som isiel do predajne a kupil som si noz Marttiini.uz vtedy bol neuveritelne ostry.ani raz som neolutoval ze som ho kupil...je uzasny(a nadherny)
Perún prosím, zošli búrku nám, my vztýčime slnko k nebesám!
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Příspěvek od vito » 14 čer 2007 08:49

Ano, finské nože byly / a jsou / velmi rozšířené v bývalém Rusku a v současném taky. Nosili ho vojáci, lovci a také zločinci. Pojem finský nůž tam zná každý. Alespoň v tom klasickém provedení pukko.
A co se týče domácké výroby nožů? Bože, co já jsem " zmršil " rúzných vzácných německých kordíků a slavnostních dýk na výrobu různě povedených nožů! Ale ona jich tady po válce byla spousta a byly to většinou dobré čepele. Z dnešního pohledu je to ovšem škoda. :(
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 05 črc 2007 18:31

Jednou jsem viděl na Kokořínsku zajímavou věc. Dva mladí trampi se hádali čí nůž je lepší. Jeden měl Finský a druhý Bowie(zřejmě z Německa)
Potom chtěli po nějakým starým traperovi aby je rozsoudil.On jim řekl ať položí ty dva nože přes sebe ostřím na stůl a pak do nich uhodil popelníkem. Ty nože se do sebe vzájemně zasekly pěkně hluboko a on jim oznámil,že stojí za "hovno" oba. Sice škoda těch nožů,ale zase poučení,že můj nůž je dobrý pro mě a ostatním je do toho prd.
Aquila non captat muscas
Odpovědět