Metodika sportovni strelby

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Vaskent » 25 bře 2012 19:58

jakykoli filtr se pouziva kdykoli to strelci vyhovuje, navic oproti klasickym filtrum polarizacni ma tu vyhodu ze jej muzes plynule regulovat....


harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 25 bře 2012 20:46

Především je třeba si uvědomit, že KAŽDÝ filtr ubírá světlo přicházející do oka, takže většinou jeho použití předpokládá o něco větší otvor(cca 0,1mm) v průhledítku, než je "čistá" díra. Pravdu má Vašek, když tvrdí, že použití filtrů je značně individuální záležitost. Osobně mám vyzkoušeno, že ideální osvětlení terčů je u mě při oblačné, až trochu zatažené obloze. Rovněž lépe vnímám kontrast žlutá / černá, než bílá / černá. Proto používám celou barevnou škálu žlutých a žlutozelených filtrů, které montuju do dioptru. Čím je víc "rozsvíceno", tím hustší filtr a s příměsí více zelené do žluté používám. Když jsem před 20 lety ještě střílel vzduchovku, mnoho střelců při příliš žlutém osvětlení terčů používalo světle modré filtry.
Polarizační filtry by se měly používat pro odstranění nežádoucích odlesků a při miráži, ale upřimně řečeno, mám pocit, že střelců, kteří je takto umí používat, je jako šafránu a docela rád bych se na toto téma nechal poučit. Z rozhovorů s kolegy střelci vím, že většina jich používá polarizaci místo kouřových filtrů k odstínění přebytku světla a využívá plynulosti nastavení hustoty, o které píše Vaškent. Ve svých zkušenostech vycházím z poznatků 20 let starých (loni jsem se vrátil ke sportovní střelbě a jsem spíš rekreační střelec oblastních závodů na úrovni limitu sotva 1.VT). Proto bych uvítal poznatky současných vrcholových střelců nebo trenérů, jelikož vím, že v této oblasti se jistě nasbírala spousta nových zkušeností.
Nutno říci, že čas od času, zejména při proměnlivém počasí, kombinuji barevné filtry s polarizací. Někteří střelci rovněž kombinují různé barvy filtrů v průhledítku s jinými barvami v tunelu mušky.
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Shindel » 26 bře 2012 11:03

Minulý rok jsem se poměrně intenzivně filtry zabýval. Z mého pohledu mi vyšla jako schůdná pouze škála šedých filtrů. Pro korekci intenzity světla používám zmíněné filtry a stavitelný vnější průměr kruhovky irisového tunelu. Velikosti průhledítka a kruhovky mám nastaveny na pevno, málokdy to měním (1.4 resp. 3.6 mm). Polarizace se mi v žádných kombinacích neosvědčila, ale ještě si s tím budu hrát. Ještě dodám, že můj zrak je lehce poškozen nadměrným užíváním PC :-)
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 26 bře 2012 11:31

Kouřové filtry - skvělá záležitost. Podobně lze ale používat i polarizační filtr - spíš jako vedlejší "produkt" polarizace při přesvětlených terčích. Onehdy jsem kámošovi opatřil irisku s kouřáky a málem jsem mu ji nedal..... Předpokládám, že průhledítko dioptru máš dost daleko od oka (tipuji min.8cm, spíš víc, protože používáš hodně otevřenou clonu. Já jsem na několik posledních tréninků změnil délkové poměry na zbrani (vyplatilo se), čímž se mi dioptr dostal poměrně blízko k oku (cca 6 cm). Na základě toho mám irisku poměrně dost zavřenou, 0,6 až 1,2, nejčastěji 0,8 mm. Čím je víc zataženo, tím je třeba irisku víc roztáhnout. Pak ale přicházejí ke slovu filtry, protože potřebuji zvednout kontrast. Jenže ty filtry zase (jak už jsem psal) sbírají světlo. Takže je to začarovaný kruh věčného hledání a zkoušení. Je třeba si uvědomit, že přílišný kontrast brzy unaví oko, takže přestože s citronově žlutým nebo oranžovým filtrem na přesvětlených terčích dokážeš 10 - 20 excelentních ran, šedesátku s tím nedostřílíš pro únavu očí. Ale jak se společně shodujeme, je to značně individuální záležitost. Znám výborné střelce, kteří na filtry přísahají a je to pro ně jistý druh alchymie, na druhou stranu znám stejně dobré střelce, kteří by filtr do dioptru nedali za zlatý prase...
Jo a tu kruhovku 3,6 mm používám taky... :D
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Shindel » 26 bře 2012 12:04

Vzdálenost oko - dioptr jsem neměřil, ale jsem na průhledítku dost nalepenej, takže max 2 cm. Standardně střílím s nejsvětlejším šedým filtrem, proto to průhledítko 1.4 mm. Když ubude světlo, mohu si "přisvítit" jeho odstraněním, vyhovuje mi střelba za slunečného počasí. Minulý rok v Domažlicích se to osvědčilo, chytli jsme neskutečné šero... dobrá zkušenost.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 26 bře 2012 13:30

Este mi prosim vysvetlite, ako sa da polarizacny filter plynule regulovat. Ja tam mam na nom iba dve polohy. Bud tam je zaradeny alebo nie je. Nic plynule nastavitelne som tam nenasiel.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 26 bře 2012 14:02

tady máš na to téma zpracovanou celou bakalářskou práci:
http://is.muni.cz/th/101063/lf_b/text.pdf
Přílohy
iris.jpg
Takhle vypadá iriska s polarizací. Otáčením měníš úhel horizontálního a vertikálního rastru, čímž dostáváš ideálně kontrastní obraz, ale také jej tak můžeš plynule ztavovat a zesvětlovat jako vedlejší produkt různé úhlové polohy rastrů.
iris.jpg (14.39 KiB) Zobrazeno 2630 x
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 27 bře 2012 18:17

Ja viem, ako funguje polarizacia, len som nevedel, ako konkretne sa da na iriske plynulo regulovat. Pozeral som na tej svojej AHG 9787-S (http://euroshooting.eu/index.php?Irisov ... etail=2365) a tam sa mi to nezdalo, ze by bola moznost plynulej regulacie polarizacie. Je tam posledny kruzok, na ktorom su take vystupky a ked sa nim pootoci a cvakne, tak vtedy tam je ten polarizacny filter. Da sa to sice otacat aj dalej, ale vizualne som nepozoroval ziadnu zmenu. Mozno sa to da na inom type irisky.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 28 bře 2012 07:36

Polarizační filtry jsou buď jednoduché (asi Tvůj případ) nebo dvojité (ten mám na irisce např. já). V Tvém případě se jedná o rastrované sklo, které úhlově natáčíš do optimálního obrazu a tam kplynule ztmavujícímu efektu dojít nemůže. V mém případě proti sobě natáčíš 2 rastrovaná skla, přičemž při úhlovém pootočení os rastru dochází k efektu plynulého ztmavení. Takto funguje mj. ta iriska na obrázku.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 28 bře 2012 21:22

Tak teraz je to už jasné. A ktorá varianta je podľa Teba lepšia?
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 29 bře 2012 07:05

Jak jsem psal, necítím se ve věci polarizace odborníkem, ale s tím, co mám, jsem spokojen.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 14 dub 2012 22:59

Ake je spravne pouzitie haku na pazbe malokalibrovky? Jeho tvarovanie, smer, ktorym je zahnuty, vyska na pazbe? Nie je mi celkom jasna jeho funkcia. Ma na tesno obopinat plece strelca? Alebo ma presne vymedzovat polohu pazby na ramene? Ma sa dotykat pod pazuchou hrudnika alebo skor ramena? Alebo skor niekde uprostred? Ako je to vlastne? Viem, ze strelci pri trojpolohovom standarde vymienaju haky, pre kazdu polohu maju iny hak. Aka je pre tieto polohy specifikacia nastavenia?
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 15 dub 2012 07:53

Nejdříve je třeba si říci, že hák je jakýmsi prodloužením botky, která je u sportovních zbraní (alespoň) výškově stavitelná. To je z toho důvodu, aby střelec měl lepší kontakt se zbraní v konkrétních polohách. Botka nebo hák se pro střelbu vleže vysunuje výrazně nahoru, pro střelbu vstoje výrazně dolů a vkleče zpravidla poněkud dolů. Velikost tohoto vysunutí je dána polohou, postavou střelce, ale také výškou terčů vůči střelišti. Jemným nastavením nahoru/dolů dokáže zkušený střelec výškově nastavit svou "nulovou" polohu přesně proti terči. Hák by v žádném případě neměl střelci vnucovat polohu, měl by být jakýmsi indikátorem správného zasazení botky do ramene. Proto by při správně zaujmuté a zorientované poloze neměl nikde a nikam tlačit a odtlačovat zbraň. S ohledem na tyto skutečnosti nelze jednoznačně stanovit zahnutí a stranové vyhnutí háku - opět to odpovídá konkrétním fyzickým dispozicím a pocitům střelce. Dříve to bylo jednoduché - hák byl pevný, pouze výškově stavitelnýa střelec se musel přizpůsobit. Moderní háky umožňují nerůznější úhly zahnutí, vyhnutí, vytočení..., takže střelec má mnoho možností úpravy háku pro vlastní potřebu. Na závodech vídávám háky různě zahnuté, vytočené směrem k paži nebo naopak k hrudníku. Je to záležitost velmi individuální a vyžaduje mnoho zkoušení a porovnávání. To ale zas vyžaduje množství zkušeností. Pro začátek je nejlépe nechat hák v přímé poloze (bez stranového vyhnutí) a jen s mírným zahnutím směrem vzhůru. Zbytek je věcí zkoušení. Vleže je funkce háku méně důležitá a někteří střelci jej vleže ani nepoužívají. Své maximální uplatnění má ale v polohách vstoje a vkleče. Důležitá je skutečnost, že s hákem je nutno dlouhodobě trénovat. Kdo se ke střelbě s hákem dostane jednou za 14 dní, tomu je hák víc ke škodě, než k užitku. Pokud střelec nedokáže maximálně uvolnit rameno, do kterého zasazuje zbraň, tomu hák vlivem tlaku svalů pletence ramenního způsobí množství "nevysvětlitelně" ulétnutých zásahů. Hák není v žádném případě všelék na špatně vystavěnou, špatně zaujmutou nebo špatně orientovanou polohu, jak si někteří střelci myslí.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 15 dub 2012 18:54

A v com spociva vlastne prinos haku pre sportovu strelbu a preco je taky dolezity specialne pre polohu v stoji? Zvlastne, ze potom pri vzduchovke je jeho pouzitie zakazane.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 15 dub 2012 19:30

Jednoduše máš delší kontaktní plochu resp.křivku, pažby v rameni. Hák dokáže velmi dobře indikovat chybné zasazení do ramene a při střelbě vstoje zbraň v rameni nejlépe ze všech poloh fixuje (nesmí ale polohu vnucovat - viz výše). On hák původně nebyl povolen ani u standardní malorážky a není povolen ani u standardní velkorážní pušky a ani u vzduchovky. V tom je jeden z aspektů obtížnosti střelby standardní zbraní. Od doby, kdy byla pro ženy a juniory povolena sportovní malorážka, která je v podstatě lehčí kopií libovolné malorážky, třílí i ženy a junioři malorážku s hákem. Jak už jsem ale psal, s hákem je třeba trénovat, jinak je spíš zdrojem problémů, než přínosem. Jinak si všimni, že jakýsi hák, resp. "háček" mají na svých zbraních i biathlonisté a také střelci na běžící cíl (ti mají spíš dole prodlouženou botku). Ke střelbě s hákem by měl mnohem více co říci např. Vaškent, který to střílí na repre úrovni.
Odpovědět