Naboj 7,65 Br. (0.32" ACP) a zbrane pro nej komorovane

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Náboj 7,65 Br. (0.32" ACP) a zbraně pro něj komorované

Příspěvek od Fantan » 06 zář 2006 18:08

V threadu o pistoli ČZ vz.83 v ráži 7,65 Br. byl vysloven názor, nebylo-li by lepší se této ráži věnovat ve zvláštním tématu. Jsem pro a proto toto téma zakládám.

7,65 mm Browning
Náboj byl vynalezen r. 1897 J.M. Browningem a zaveden belgickou firmou Fabrique Nationele d´Armes de Guerre, Herstal, pro samobíjecí pistoli jeho konstrukce, pozdějí označovanou FN 1900 a velice oblíbenou a rozšířenou. V USA, které tento náboj převzaly v r.1903, je tento náboj znám jako .32 ACP.
Délka náboje:25 mm, délka polookrajové válcové nábojnice 17,2 mm, průměr střely 7,85 mm, nábojnice 8,5 mm, okraj zápichu dna 9,1 mm.

Patří k nejoblíbenějším nábojům pro civilní a policejní pistole. Byl dlouhá léta vlastně jediným a nejvýkonnějším nábojem pro toto použití. Vyrábí jej všechny muničky. U nás jej vyrábí fa Sellier & Bellot od roku 1899 doposud, dlouho běžela výroba i na Slovensku v Povážské Bystrici.

Za dlouhou dobu výroby tohoto náboje existuje značná variabilita jeho provedení. Střely mají hmotnost od 60 do 75 grs (3,9-4,8 g), výrobky BVS vždy 73 grs - 4,75 g. U nás byla vyráběna pouze celoplášťová, vyráběna je ale i olověná s teflonovým potahem (např. FIOCCHI). Plášť střely může být ocelový bez povrchové úpravy, ocelový niklovaný, ocelový plátovaný mosazí 90 (tombakem) nebo mědiniklový. Jádro je zpravidla olověné.

Fa Sellier & Bellot vyrábí rovněž náboj se střelou se železným (ocelovým) jádrem o hmotnosti 2,14-2,19 g, a olověnou košilkou. Jádro je trubička, vyplněná kovem, vpředu mírně rozšířená. Střela s takovým jádrem ma stejnou hmotnost jako čistě olověná a je proto delší. Náboj ma shodnou balistiku a na náboji ani jeho balení užití střely s ocelovým jádrem nepoznáme.

Náboj je těsně podzvukový, jeho Vo kolísá podle výrobce a použité střely od 265 m/sec (PMC, střela FMJ 71 grs) po 365 m/sec (Fiocchi, střela JHP 60 grs-výjimka), Eo od 162 J (PMC) po 240 J (BVS).
Jeho účinnost (ranivost) je v různých zdrojích hodnocena různě, jeden z nich uvádí 50% (srovnatelnou s 9 mmK).

Uvádí se, že pro sebeobranu jde dnes již o překonaný náboj pro malý stopefekt a výkon. Myslím, že jde o názor módní a značně diskutabilní. Jiný, uznatelnější argument, je ekonomická náročnost. Patrona prostě vyjde dráž, než 9 Para, zvlášť, když jde o přebíjení, které není u ráže 7,65Br. tolik obvyklé. To je ovšem zajímavé jen pro toho, kdo vystřílí hodně ran ročně. Běžný střelec, který si vyjde na střelnici "v úterý a v dubnu" rozdíl nezaznamená.
Já jej z osobních důvodů mám raději, než jiné ráže (už jen proto, že mám krásného Waltříka PP v této ráži a patron ještě dost :D .

Jsem zvědav, kolik lidí mě pošle "tam, kam se dává klystýr".

Použité zdroje Střelecká revue 10/2001, str. 23
Vlastní archiv a různé zdroje internetu.
Naposledy upravil(a) Fantan dne 06 zář 2006 22:16, celkem upraveno 1 x.


Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 06 zář 2006 18:20

Nemyslím,že by tě tam poslali všichni, jen k té ekonomice,jak jsem napsal jinde i v tom úterý a dubnu,tj 100ks měsíčně se to pozná,jinak taky si budu teď kupovat Čz 50,ale jen tak na hraní....Nedávno jsem kolegovi sehnal nestřílenou 83 za 3 700,- a jak si chrochtá....
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 06 zář 2006 20:27

Zajímavý, že když je ten náboj natolik běžnej (nebo minimálně byl) a všude ho jsou tuny, tak proč je kua dražší než 9mm Luger? (navíc je menší - míň materiálu, náplně.......).
Uživatelský avatar
Salamoun
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2006 11:16

TO SILENCER

Příspěvek od Salamoun » 07 zář 2006 07:47

Je drahej pouze novej,protože se ho nepráská jako 9L v takovém množství,to co měla armáda,policajti,milice a podobné státní orgány je v prdeli,protože se to podařilo zřejmě výhodně vyvézt,takže zbývá přebíjet a nebo narazit na nějaký dobrý zdroj,který pamatuje staré časy....
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 07 zář 2006 09:26

Preci jen se na to tema nejaky ten thread nasel, ale ne pres "Hledej" to nejak nezabira.

http://forum.gunshop.cz/viewtopic.php?t ... ght=obranu
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 07 zář 2006 09:29

Já nebudu předstáírat, že jsem přítel tohoto náboje a ráže (i když jsem míval v trezoru jeden kus zbraně této ráže).

Ale jelikož svět není černobílý, je potřeba upozornit, že pro člověka, pro nějž je zbraň určena k sebeobraně a k občasnému nošení jsou moderní zbraně této ráže výhodné zejména svou jednoduchostí (jedná se o zbraně nezamykané s jednoduchým dynamickým závěrem), nenáročné a malé. Takže jsou situace, kdy vlastnit, nosit a bránit se touto zbraní není zdaleka tak od věci.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 07 zář 2006 11:39

A pozor na staré zdroje-ocelový plášť :evil:
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 07 zář 2006 12:24

SINCITYMAN píše:A pozor na staré zdroje-ocelový plášť :evil:
Proč? Myslíš, že je ten plášť o tolik tvdší než měďnikl a o tolik víc vymetá lauf?
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 07 zář 2006 12:46

Jo určitě jo a kromně toho se často vyskytují náboje určené pro policii se silnější náplní a ty dokáží krásně zlikvidovat třeba Čz 27 :(
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 07 zář 2006 12:57

Hmm... Keltec ty "stare naboje s cervenym pruhem" vydrzel bez problemu. Ale je fakt, ze je lepsi asi strilet soucasnou munici.
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 07 zář 2006 13:15

U Čz 27 se trhají ozuby na hlavni,uvědomte si že klasická laborace 7,65jak ji dodnes dělá Fiocchi má Eo 180J a ne 220-240,nebo kolik to má dnes...
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 07 zář 2006 13:22

HanuIv píše:Já nebudu předstáírat, že jsem přítel tohoto náboje a ráže (i když jsem míval v trezoru jeden kus zbraně této ráže).

Ale jelikož svět není černobílý, je potřeba upozornit, že pro člověka, pro nějž je zbraň určena k sebeobraně a k občasnému nošení jsou moderní zbraně této ráže výhodné zejména svou jednoduchostí (jedná se o zbraně nezamykané s jednoduchým dynamickým závěrem), nenáročné a malé. Takže jsou situace, kdy vlastnit, nosit a bránit se touto zbraní není zdaleka tak od věci.
Ještě jeden dodatek. Všichni vyznavači různých indexů počínaje slovutným Sanowem: Když se podíváte do jeho studie, zarazí Vás, že právě 7,65 byl v té době považován za bezmála nejlepší náboj k sebeobraně s jednou z nejlepších účinností v sebeobranných situacích. Nemusím snad vysvětlovat proč... :wink:
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Náboj 7,65 Br /0,32" ACP/ a zbraně pro něj komorované

Příspěvek od vito » 08 zář 2006 09:11

Vždycky jsem byl zastáncem názoru, že oblíbenost té které ráže má silně časový a módní základ. A ten se vždy následně podpoří příslušnými statistikami a výzkumy. Nechci popírat vývoj a modernizaci, ale jak už bylo řečeno, tento náboj byl dlouhá desetiletí naprosto vyhovujícím policejním a obranným nábojem. Nikdo nepochyboval o jeho dostatečnosti pro tyto účely. Dokonce si troufám říci, že oblíbenost toho kterého náboje je vedle jeho různě dokazované vhodnosti dána alespoň z polovičky komerčními důvody. Takže závěrem, 7,65 Br já osobně nikterak nezatracuji a jsem přesvědčen, že má stále svoje místo mezi ostatními.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Re: Náboj 7,65 Br /0,32" ACP/ a zbraně pro něj komorova

Příspěvek od Slim Jim » 08 zář 2006 09:46

vito píše:Vždycky jsem byl zastáncem názoru, že oblíbenost té které ráže má silně časový a módní základ. A ten se vždy následně podpoří příslušnými statistikami a výzkumy...
...Dokonce si troufám říci, že oblíbenost toho kterého náboje je vedle jeho různě dokazované vhodnosti dána alespoň z polovičky komerčními důvody...
Ano, nechci nic hanět ani vyvolat nějakou zběsilou diskusi na téma "stop-effect", ale mám vážné podezření, že přímo učebnicovým příkladem je současný boom oblíbenosti ráže .40 S&W.
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 08 zář 2006 10:00

Slim Jim:

Tak si ten 40SW zkus nacpat do male pistole :D Bude nejmin tezka jako G27 ci RAMI. Oblibenost z meho pohledu tkvi v uzitne hodnote. Zatimco RAMI jsem tahal tahal jako zavazi a sundat sako znamenalo odhalit, ze nosim zbran, tak mala pistolka v razi .32 se strci na chvili do kapsy a je vymalovano.
Odpovědět