Metodika sportovni strelby

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Vaskent » 09 úno 2012 16:10

co se tyče rozmazavani terče atd, ten problém mam bohužel taky... Zaručený recept nemam, jediné je často mrknat a zkoušet a hledat co pomuže tento problem na chvili odstranit.... Jeden čas jsem používal Visine, což si myslim trochu pomohlo. Ostrovidky také používám, ale to jsem nezaznamenal nějakou pomoc, ale zase to muže byt jen muj pocit, jiné tělo, jiné věmy... Co celkem si myslim taky pomahá je TearsAgain. Ale je to jako vše velice individuální. Jistě ma určitý vliv i to co tady popisoval Harp ;)


qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od qwer » 09 úno 2012 17:08

S únavou očí mám také problémy. Myslím že před závodem je důležité si oči nemnout. Oční kapky (umělá slza) jsou také dobré ale je třeba je aplikovat ne bezprostředně před zahájením závodu ale aspoň s hodinovým předstihem. Osvědčilo se mi odpočívat tak že po výstřelu zkontroluji zásah a pak pokud to jde se dívám do zeleně-trávy cca. 7m před sebou. Očima postupně přecházím prostor střelnice zhruba až do její poloviny 25m. Na delší vzdálenost se nedívám a ani se nesnažím zaostřovat obraz. Rozhodně bych oči nezavíral. Pro dobré a ostré vidění je ale ještě jedna důležitá věc a to je správné dýchání a tím dobře okysličená krev. Ten kdo leží v nízké poloze mívá problém s výměnou vzduchu ve spodních plicních lalocích. Tím dýchá jen povrchně, krev není dostatečně okysličená a ostrost obrazu je ta tam. V tréningu jsem kdysi zkoušel (po každých 5 ranách) se trochu nadzvednout (opřít se o oba lokty) udělat takový mini-kočičí hřbet. Je třeba dát pozor aby si člověk moc nerozhodil polohu a při tom využít hlubokého dýchání. Ostrost obrazu se citelně zvýšila ale je to namáhavé. Další limitující věcí může být špatná činnost žlučníku, ten je prý nějak spojen s centrem zraku a při žlučníkových obtížích a podráždění toho také míň vidíme. Proto je před závodem vhodné zvolit i dobrou skladbu stravy.
Sheerif
Příspěvky: 133
Registrován: 20 říj 2009 10:53

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Sheerif » 12 úno 2012 12:26

Byl jsem telefonicky vyzván k zapojení se do diskuze o problematice ostrosti při zamiřování,vhodnosti při volbě mušek ke všemu co tímto souvisí.Je toho skutečně vela!Rozhodně ani ne tak pro střelce amatéry,ale v oblasti střelců světové špičky,je potřeba tuto problematiku řadit na nejvyšší úroveň.Znám z praxe mnoho těch,kteří výrazně na tom,že tuto problematiku podceňují skoro celý svůj střelecký život,velmi na výsledcích prodělali a prodělají i do budoucna.Vše samozřejmně začíná u stravování před velkými závody a to poměrně dost dlouhou dobu před závody,dále též,jakou střelec má cílenou přípravu cílenou na tuto tématiku a to je dá se říci celoročně/je to otázka oční jogy,činností cílených na rozvoj a udržování celoroční trvalé zrakové ostrosti/a co je snad naprosto nejprogresivnější v otázce jak ostrost udržovat pro průběh celého dlouhotrvajícího závodu/viz LM 3x40/je to,mít vypracovaný postup své činnosti před konečným domířením a odpálením.V tomto je alfa a omega úspěšnosti zasahování desítek.I při práci na jednotlivých výstřelech nelze vše stereotypně provádět časově až do konečného výstřelu,ale naprosto flexibilně se přizpůsobit všem vjemům v okolí,povětrnosti,světelnosti i rušení okolím a i vše toto se naučit využít právě pro dosažení nejvyšší možné ostrosti při domíření a odpalu.Protože nelze tuto problematiku zde z časových důvodů dosti dobře pojímat,tak je ale možnost o všem diskutovat na závodech,kde se uvidíme.Dále na toto již zde nereaguji.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 12 úno 2012 13:25

Děkuji za příspěvek. Je docela škoda, že nechceš pokračovat v diskuzi. Zatímco já jsem to bral z pohledu úplných začátků, Ty jsi otevřel několik témat z oblasti výkonnostní až vrcholové střelby. Souhlasím např. se záležitostí tzv. oční gymnastiky. Za velice podnětný považuji např. tento odkaz: http://www.epuls.cz/zdravi/118-posilovna-ocnich-svalu
rovněž zde: http://www.cvicime.cz/cviceni-praha/cviky/oci/uvod.html nebo zde: http://www.hobbystranky.cz/zajimavosti/ ... ymnastikou
Občas si na pár cviků vzpomenu a snažím se je aplikovat. Uvidíme, co to udělá v nadcházející sezóně. Docela by mě zajímal vliv stravování na ostrost zraku. Nutno říci, že tuhle problematiku asi všichni dost flákáme. Samozřejmě vliv karotenu známe asi všichni, ale asi ne každý ví, že aby karoten mohl účinovat, musí mít k dispozici trochu živočišného nebo rostlinného tuku - takže k syrové mrkvi je ideální např. chleba s máslem. (Moje manželka, inženýrka chemie by Vám odborně vysvětlila proč - já tomu moc nehovím.) Ale dost by mě zajímalo, jak tuhle problematiku řeší vrcholoví sportovci.
Na ostrost zraku má rovněž negativní vliv nikotin - zejména pobyt nekuřáků v zakouřené místnosti před závodem umí s očima divy. Takže bacha na nejrůznější zahulené klubovny bufety apod. Samozřejmě, že čučení na bednu nebo do počítače do noci před závodem taky není kdovíco.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 13 úno 2012 00:47

harpplayer: Pokiaľ ťa zaujíma vplyv stravovania na športovú streľbu, tak si skús pozrieť toto:
http://www.shooting.sk/?id_menu=57494
Bulletin SSZ číslo 2/2011 na strane 28 je článok o tom - rozhovor s trénerom mládeže Ing. Jánom Šimom. Je to cyklus článkov, takže sa oplatí si pozireť aj ďalšie čísla na iné témy (to 2/2011 je myslím predposledné).
Čo sa týka ostrosti videnia, tak problémy mám hlavne na strelniciach, kde nie je dostatočná slnečná clona - strecha pred streleckými stavmi a kedy silné slnečné svetlo svieti tesne pred strelca. Zažil som aj to, že svetlo mi zohrievalo chrbát a hlavu :shock: A keď je ešte k tomu podlaha zo svetlého betónu, ktorý odráža dosť svetla, tak je to hotová pohroma. Vtedy nevidím v dioptri skoro nič a musím posunúť hlavu dopredu a oko priam nalepiť na diopter. Uvažujem o kúpe takého gumeného tunelu, má to v ponuke aj Ahg. Navlečie sa to na irisku a oko sa o to jemne oprie. Potom už nebude žiadne bočné svetlo.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 13 úno 2012 06:57

Když ti jde světlo zpředu až na stanoviště, je každá rada drahá. Taky mám v okolí jednu takovou střelnici a z uvedeného důvodu se tam nikomu nechce jezdit na závody a když, tak je potíž obsadit první směnu. Slunce totiž pere vyloženě zpředu, navíc je to u řeky, takže občas do toho slunce přijde lehký opar a je to v....
Mnoho střelců používá neoprénový kšilt a asi je to dost dobrá věc (zatím jsem se k němu neodhodlal). Dále je vhodné použít boční clonu na stranice brýlí. Já jsem ji zatím jen vystřihl z papíru a připevnil kouskem lepicí pásky a to jen na straně mířícího oka. Clonu mám poněkud zahnutou vpředu směrem ke sklu, takže mi částečně sbírá i přebytečné světlo zpředu. Druhé oko cloním páskem mirelonu 100 x 30 mm (dle pravidel ISSF) upevněným na irisce. Boční clonu na nemířícím oku nepoužívám, protože bych jinak neviděl do pozorovacího dalekohledu.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 13 úno 2012 20:58

harpplayer: Je to dokonca strelnica, kde sa konaju Majstrovstva Slovenska :shock: Ano, aj ja pouzivam neoprenovy silt. Tu bocnu clonu vyskusam. Ale dost svetla ide aj od spodu sikmo zpredu, takze najucinnejsi bude asi ten pruzny tunel na irisku. Aka je najlepsia clona na nemieriace oko? V Horneberovi som sa docital, ze polopriesvitna, ale mna to moc oslepuje, ked moc svieti slnko z dovodu, ako som uz spominal. Teraz pouzivam ciernu. Aj s vyberom tejto clony mozu suvisiet problemy s rozostrovanim obrazu, lebo oci nefunguju nezavisle co sa tyka funkcie duhovky ako irisovej clony, ale rozdielna intenzita svetla dopadajuceho do jedneho oka ovplyvnuje priemer otvoru zrenice druheho oka.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 14 úno 2012 07:46

S tím tunelem to možná nebude špatná volba, ale ten se montuje tak, že se o něj oko neopírá. Mezi průhledítkem a okem by měl být odstup 7-8 cm, přičemž ta gumová převlečka má cca 4 cm délku. Co se týká clony nemířícího oka, vedou se o vhodnosti té, či oné barvy diskuze. Někdo preferuje clonu černou, někdo bílou a někdo průsvitnou. Můj názor - je třeba si uvědomit, že oči jsou párový orgán a jako takový jsou vnímány mozkem. Když bude mít každé oko výrazně odlišný příjem světla, bude to mít zrakové centrum dost obtížné s vyhodnocováním a může tak hrozit jeho únava a tím i ztráta ostrosti zejména v konci závodu nebo při měnících se světelných podmínkách. To je důvod, proč používám průsvitnou clonu vystřiženou z 0,5cm mirelonu. Rovněž se mi osvědčila při ztrátě ostrosti práce s iriskou a při přesvětlení s polarizačními filtry. Taky jsem si ověřil, že lépe vnímám kontrast mezi žlutou a černou, než mezi bílou a černou, proto rád používám různě husté žluté nebo zelenožluté filtry. Je to, jak psali Sheriff i Vaškent, neustálé hledání a zkoušení. To, co funguje jednomu, nemusí fugovat jinému a to, co jsem napsal, by zatratil.. Proto to všechno ber jen jako názor a jeden pohled na věc.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 14 úno 2012 20:54

Vsimam si u svetovych strelcov aj vzdialenost oka od irisky dioptra a nie vzdy je to tych 7-8 cm. Podla mna je to tiez individualne. Nezaznamenal som rozdiel v presnosti, aj ked mam oko 1-2 cm vzdialene. Naopak, mam tak lepsi obraz, do oka tak nedopada zbytocne svetlo zo stran.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 15 úno 2012 08:01

Dovolím si pochybovat o tom, že bys měl ostřejší obraz při bližším pohledu do průhledítka. Že tak dostaneš do oka více světla je pravda, ale ostrost naopak zvětšíš zmenšením otvoru průhledítka nebo odstupem od něj - fyzika je jen jedna a platí všude (díky Bohu) - viz princip clony např. u foťáku. Problematiku poměrně úspěšně vyřeší irisová clona s dostatečným rozsahem (0,6 až x) a pak je relativně jedno, jak jsi od ní daleko. No a vzhledem k tomu, že všichni vrcholoví sportovci ji bez výjimky používají, mohou být klidně od průhledítka třeba ty 2 cm. Protože se ale v českých krajích stále a zejména na základní a nižší výkonnostní úrovni střílí pouze s výměnnými průhledítky, je ta vzdálenost 6 - 8 cm dost důležitá, protože průhleditko pod 0,8 zpravidla nebudeš mít k dispozici. Irisku jednoznačně doporučuji, dost významně řeší změnu osvětlení během tréninku nebo závodu. Já tedy vzdálenost od průhledítka taky nemám exaktně změřenou, ale těch cca 8 cm tam mám už jen proto, že používám střelecké brýle. Irisku používám v rozsahu 0,6 až 1,2 (ikdyž má možnost až 3,5) podle momentálního světla. Už jsem psal, že se snažím filtrovat do žluta. Nicméně nejsem vrcholový sportovec, spíš jen takový "olizovač" limitu 1.VT.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 17 úno 2012 22:01

Ostrejsi obraz mam preto, lebo ked mam oko dalej, tak do oka dopada vela bocneho svetla a obraz terca je tym padom nezretelny a ked mam oko blizsie, tak je to opacne a obraz je ostrejsi. Ale teraz na inu temu. Po nabijani, ked vratim pravy laket na povodne miesto a idem zamierit, sa mi stava, ze neuhadnem presne povodne miesto, resp. aj lave predlaktie sa trochu pohne dolava alebo doprava (lavy laket sa samozrejme nepohne ani o milimeter) a ked sa pozriem do irisky dioptra, tak som mimo terca. Korigujem to len posunutim praveho lakta tak, ze ho zdvihnem a polozim (pri sucasnom pohlade do dioptra), pokial nie je obraz terca vycentrovany ako na zaciatku a aj 2-3 krat to zopakujem, kym to nie je v poriadku. Vychadzam z toho, ze ked som na zaciatku dobre vysteloval polohu, tak sa nic ine nezmenilo, iba poloha praveho lakta a teda by sa celkovo poloha nemala nejako rozhodit takymto postupom, pokial sa lavy laket nepohne alebo ostatna cast tela. Je taky postup spravny? Ma to vplyv na polohu? Ja viem, ze postupom casu, cim viac budem trenovat a chodit na sutaze, by som tento problem nemal mat, ale momentalne to inac neviem vyriesit.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 18 úno 2012 07:13

Neřešil bych to jinak, ostatně, mívám občas podobný problém a řeším ho stejně jako ty. Je ale třeba naprosto důsledně a pečlivě zvládnout prvotní zaujetí a orientaci polohy a následně kontrolu orientace provést prakticky při každém přebití, takže to značně ubírá čas. Rovněž si myslím, že postupným tréninkem loket přebíjející paže prostě bude "padat" na stejné místo. Jsem ale zvědav na reakce zkušenějších.
Ještě k té ostrosti vidění - jak jsem pochopil, tvůj problém není ostrost vidění, ale jakási "světloplachost" z přebytku světla kolem dioptru. Dřív to bylo jednoduché, střelec si prostě na dioptr dal větší placku a hotovo. Ale od doby, kdy je clona omezena na 10x3 cm to trochu problém je. Jsem ale přesvědčen, že se to dá vyřešit správně natvarovaným neoprenovým kšiltem a boční clonou na brýlích. Pokud máš problém s odcloněním nemířícího oka, je vhodná clona přimo u oka zastrčená pod čelenkou (kšiltem, čepicí). Oko to odcloní lépe, než pásek na dioptru, ale často to znemožňuje pohled do pozorovacího dalekohledu. Je to otázka hledání a kompromisu. S ohledem na to, že píšeš o rušivém vlivu světla a nikoli obrazu, bude pro tebe asi lepší černá barva clon, ale pozor na vysoký kontrast světlo/stín a z toho vyplývající rychlou únavu očí.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 21 úno 2012 15:24

Nie, problem mam skor s dopadom svetla na mieriace oko. Pokial je obloha zatiahnuta s oblacnostou, tak je to v pohode a vidim ostro. Irisku mam s rozsahom 0,8 - 1,8 mm. Kruhovy priemer musky mam 3,2 mm na LM60.
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Kodiak » 22 bře 2012 13:24

A zkoušel jsi irisku s barevnými a polarizačními filtry? Předpokládám, že ta tvoje filtry nemá, protože by jsi podobný problém neměl, samozřejmě po natrénování filtrace a to chvilku trvá :-)!
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 23 bře 2012 11:16

Zle predpokladas :) Je to iriska od AHG Anschutz a ma farebne filtre, dymove a 1 polarizacny. Najviac mi vyhovuje oranzovy. Inac uz je to ovela lepsie s tou ostrostou videnia. Chce to len intenzivne trenovat a casom sa to spravi :) Uz je to neporovnatelne oproti minulemu roku. Ale chcel by som sa opytat, ze kedy je najlepsie pouzivat polarizacny filter? Pouzivate ho bezne alebo iba za specialnych podmienok ako napr. mirage?
Odpovědět