Usazeni puskohledu na pusku

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od mari » 29 led 2012 09:53

Rovny kriz a klikat sejdrem?
Myslim ze je dotycny opet mimo jako v minule diskuzi ohledne optiky, kdy se zde na chvili mohl ukazat a opet perlil. Edit:doufam ze jej neosocuji nepravem, dal jsem si pouze dve a dve dohromady.
viz. http://forum.gunshop.cz/vse-o-malorazka ... -1290.html
Kazdy si asi najde o koho se jedna, nakonec ovsem ani svou chybu neuznal, stejne jako v tvem mailu. Opet se nemuze obhajovat, tak jej zamerne nejmenuji, alespon se zde usetri misto a nebudou zde nemistne litanie.
Naposledy upravil(a) mari dne 29 led 2012 09:58, celkem upraveno 1 x.


Carloss
Příspěvky: 97
Registrován: 31 pro 2011 12:10
Bydliště: Praha

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od Carloss » 29 led 2012 09:56

To tu píšu, že pokud se rozchází osa komínku od svislé osy kříže a současně svislé osy zbraně (protože je srovnaný puškohled na kříž a ne na komínek), pak klikáním to jede šejdrem. Si to načrtněte.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK
Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 312
Registrován: 06 črc 2011 17:34
Bydliště: Brno

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od AREYOU » 29 led 2012 10:11

Carloss,

no a jak to teda radíš usadit? Už z toho začínám být trochu jelen netuším tedy ani jak přesně to v tom puškohledu funguje, pomoooooc!? :-)

mari,

:-)
Carloss
Příspěvky: 97
Registrován: 31 pro 2011 12:10
Bydliště: Praha

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od Carloss » 29 led 2012 10:20

Je to asi tak, jak píšeš ve svém předcházejícím příspěvku. Pokud klikat nehodláš, je v poho to mít zarovnaný na kříž. Ovšem já bych takovou věc implicitně nepředpokládal, proto tam ta výšková korekce je, aby se používala. V případě zarovnání na kříž bys pak měl použít i stranovou korekci, ta ale, jestli se nemýlím, slouží k něčemu jinému. Já bych rovnal komínek. Poněkud nepříjemné ale zase může být, pokud nebudeš provádět výškovou korekci klikáním, ale podle záměrného kříže, nastane efekt opačný. Prostě.. pokud osa komínku není ve svislé ose kříže tak to není dvakrát dobré a univerzální řešení se asi bude hledat těžko. Snad.. nedá se to nějak srovnat? Já teda přes pušky a puškohledy nejsem.. Jen si to představuju geometricky... přímky, rovnoběžky, jejich pohyby po nějakých drahách... úhlových i přímkových...
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK
Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 312
Registrován: 06 črc 2011 17:34
Bydliště: Brno

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od AREYOU » 29 led 2012 10:29

Tak doufám, že se tady tímto dotazem neznemožním (ale raději se zeptat a přiznat, že se v tom nevyznám než dělat, že všechno vím a být za hlupáka).

Čistě teoreticky není úplně jedno kde je komínek umístěn, myslím jestli klikáním posouvám kříž vertikálně může být komínek klidně na boku puškohledu, ale nemám páru jak to v Deltě titanium vlastně pracuje.

To co si Carlossi napsal (neber si to osobně) je taková rada nerada nevím co si z toho mám vzít, nebo jak si to přebrat, abych uložil puškohled dobře....já chci klikat jelikož mi to připadne přesnější než přenášet a hlavně mě ta práce s puškohledem baví např. na 100 metrech je přenášení hrozné.

Nicméně bych chtěl na menší vzdálenosti např. 25 metrů přenášet a na větší klikat a z toho cos napsal mi vychází že to nelze buď jedno nebo druhé.
Smazaný uživatel 111

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 29 led 2012 10:44

Optiku na malorážku jsem usazoval včera.
Nejdříve si ji srovnám doma odhadem - šroubky dotahuju jen lehce , protože vim že když si k tomu lehnu na střelnici tak vždy zjistim že osnova je křivě.
Zbran postavím na nohy na vodorovnou položku a dívám se přes optiku jak daleko strelnice umožnuje - srovnám , utáhnu a nastřelim na 50m.
Pak překlikám na 100m. pošlu tam deset ran které musí být stranově v ose :arrow: když nejsou tak bud foukal vítr nebo nemam kříž rovně.
Carloss
Příspěvky: 97
Registrován: 31 pro 2011 12:10
Bydliště: Praha

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od Carloss » 29 led 2012 10:46

Já vím. Nic moc konkrétního jsem ani napsat nechtěl. Ale na jednu věc bych se zaměřil (a to jsem tam napsal), zkontrolovat a nastavit obě osy. Pak by to bylo v pohodě a nerozcházelo by se to ani v jednom případě. Pak taky budou obě metody rovnocenné. Mohou se snad lišit ve vlastní přesnosti, ale to už je otázka jiná. Jde o to, jestli chceš mít v rovině kříž, pak to půjde při výškovém překlikání stranově šejdrem, nebo chceš, aby se kříž pohyboval skutečně svisle (bez úchylky do strany, která však může být možná zanedbatelná, to by se muselo více počítat), pak by to znamenalo korekci při průhledu (to je taky nic moc pohodlného a rychlého), a nakonec dát to dokupy (srovnat obě osy, což bych já preferoval) a je naprosto po obou problémech.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK
Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 312
Registrován: 06 črc 2011 17:34
Bydliště: Brno

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od AREYOU » 29 led 2012 10:48

Balda,

geniálně jednoduché proč si s tím asi lámat hlavu :-) děláš to tak i u velké jen místo 50 metrů dáš 100 a místo 100 metrů 300? Já v tom asi hledám zbytečnou vědu :-).
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od Alexxxus » 29 led 2012 13:21

Takže všechny zdravím.

Velmi rád bych se se představil: Jsem ten jehož jméno se tu mnozí báli vyslovit, ano, Grinch :D ten, jenž se o něm nemluví, ale je zde :mrgreen:

takže konec paranoii a jde se na věc.

K mému BANu se vyjadřovat nebudu, za týden mi vyprší a snad mi pak bude veřejně zodpovězeno na jakém základu jsem jej dostal (bohužel to dosud nevím)... ale už jsem velký kluk a jsem nad věcí, tak je respektuji a neremcám.

nicméně opět mne mrzí diskuze o mé osobě beze mě, ale již za týden budu moci plynule a ihned reaovat na Vaše narážky a invektivy...

Pokud jde o tuto věc ohledně usazení optiky, tak...

AreYou:
Jako ty jsi si dovolil citovat mne, tak já si dovolím citovat Tvůj email, když jsem Ti psal, ať sem vložíš mou odpověď/vysvětlení co a proč a hlavně jak jsem Ti kdysi říkal a proč moje emaily vytrháváš z kontextu, tedy cituji:
"Ano, dělám to jak ty používám jen věty které se mi hodí...nic tam dávat nebudu už to tam psal Carloss sám si to řek, určitě někoho najdeš kdo ti to tam vloží."

Takže byť jsem Ti to už vysvětloval, vysvětlím to i dále sem... a snad už to pak konečně pochopíš...

Mari:
Ten link, co jsi sem dával, máš pravdu, měl jsi pravdu... nicméně i tenkrát tak, i když nerad, jsem svou chybu uznal a napsal, že jsem se mýlil! Ale jak říkám, i když nerad, tak jsem chybu uznal, tedy nechápu Tvou invektivu. Viz ZDE je mé trpké uznání chyby... http://forum.gunshop.cz/vse-o-malorazka ... ml#p224836
Dále Tě považuji za chytrého junáka, který zcela jistě ví, z čeho a jak se skládá optika, ale jen pro Tvou názornost to popíši níže.

Carlos:
Díky za rozumný příspěvek, byť jako "laik" jak si psal výše máš daleko lepší přístup a potažmo vědomosti, než někteří "profíci" tady...

A tedy k tomu co jsem psal a co bylo vytrženo z kontextu:

Jak víme, optika se skládá z několika funkčních částí, pro názornost to zjednoduším a definuji jako celek (tubus, okulár objektiv, korekce dioptrie atd) puškohledu, potom systém mechaniky klikání a nakonec definujme poslední důležitou část jako osnovu/kříž...

Tolik k to mu co potřebujeme vysvětlit...

je jasné že mechanika klikání se nachází ve středové kostce tubusu, je jasné že celek drží vše při sobě a uvnitř a je jasné, že nějak je tam i osnova/kříž začleněna a je jasné, že BY OD VÝROBCE TOTO VŠE MĚLO BÝT VŮČI SOBĚ NIVELOVANÉ

to je fakt, který se nedá popřít... nicméně v dnešní době se standardy přesnosti nedodržují tak, jak by měly a tedy může dojít k mírným odchylkám v či již mimo toleranci...

vysvětleme si to na obrázcích:

ZDE JE KONSTRUKCE PUŠKOHLEDU NF s detailem potom na uložení mechanismu klikání a mechanismu osnovy/kříže v celku...
Obrázek
Obrázek

Jak zde dále vidíme, je nám jasné, že zde máme ty tři funkční části, o kterých jsem se bavil - celek, kostku puškohledu s mechanizmem klikání a systém/mechanismus s osnovou (což je vlastně mezitubus s optickou soustavou, kde se dle polohy kříže určuje zda je to FFp nebo SFP, tedy ohniskové roviny)

Takže se jedná de facto o tři nezávislé celky, které jsou vůči sobě NĚJAK sesazené!

A v tom je jádro pudla!

JAK SI MŮŽETE BÝT JISTI, ŽE VÝROBCE TYTO CELKY SESADIL DOBŘE???

Usazování optiky je při objektivním zhodnocení VŽDY VÝSLEDKEM KOMPROMISU!

Osobně propaguji tento přístup:

- uvažuji , že zbraň jako celek je ideální, souosá a prostě precizní
- tu pak uložím do vodováhy vůči zemi = zbraň a rybina/lišta je vodorovně!

- dále nasadím montáže, usadím do nich optiku, jemně dotáhnu atd...

- LIBELU PŘILOŽÍM NA SPODEK KOSTKY PUŠKOHLEDU a zde následuje pár důležitých věcí:

Musím předpokládat že spodek kostky puškohledu je v NIVELACI VŮČI MECHANISMU KLIKÁNÍ (pokud by nebyl tak si výrobce z nás vystřelil a ta optika se nedá nasadit spolehlivě) tedy BUDU UVAŽOVAT, ŽE KDYŽ JE SPODEK KOSTKY V ROVINĚ, TAK KLIKÁM PŘÍMO SVISLE A PŘÍMO VODOROVNĚ

Je nám teda jasné, že klikání máme z krku, ale CO KDYŽ SE PODÍVÁM DO PUŠKOHLEDU A ZJISTÍM, ŽE MÁM KŘÍŽ KŘIVĚ?

Pak je nám jasné to, že výrobce je lempl a MÁME POOTOČENOU OSU ROVINY OSNOVY/KŘÍŽE, VŮČI OSE ROVINY MECHANISMU KLIKÁNÍ!!! Prostě ten vnitřní mezitubus je pootočen v tubusu ůči mechanismu klikání (aneb výrobní nepřesnost)

Takže když to shrneme tak KLIKÁM SPRÁVNĚ, ALE KŘÍŽ JE ŠEJDREM...

Pokud při střílení více klikám, nechám tak a neřeším, pokud neklikám anebo málo, tak si pootočím kříž, abych jej měl v rovině...

je tedy jasné, že je to opět o kompromisu a o tom co chci, za jakých podmínek to chci a proč to tak chci!

To s tím komínkem měl Richard pravdu - dá se to tak nastavit/ojebat, ALE komínek je další externí část přidělaná na námi definované celky! Tedy může zanášet další chyby do sestavy!!!

Jinak i to jsem Richardovi říkal, takže mne mrzí, že si toho v hlavě moc neodnesl a vytáhl jen překrouceninu, kterou ještě zformátoval... :x

takže tolik k usazování optiky a k mechanismu funkce...

Doufám, že teď někteří otevřeli oči a zamysleli se nad svými předchozími příspěvky! a doufám, že to co chtějí po jiných dokáží pak uznat a veřejně napsat na sklo tak, jako napadají

jinak pokud se ještě mohu věnovat k tomu, jak někteří říkají že je jedno jak je usazena optika, tak prosím o prostudování těchto obrázků

Z nich naprosto jasně vyplývá, jak se nám vše může hýbat vůči sobě a jak to dopadá, když si někdo rovná kříž vůči lepšímu držení zbraně popřípadě rovná právě oproti klikání...

Děkuji těm co to dočetli až sem a doufám, že za týden to můžeme probrat normálně a že nebudu muset někoho otravovat, aby mi sem dal příspěvek, který na rozdíl od jiných (třeba i mých) má hlavu a patu.


LIDI BERTE TO TAK, ŽE USADIT PUŠKOHLED JE FAKT O TOM, CO SE DONUTÍM SI MYSLET, ŽE JE ROVNĚ A POKUD NEBUDU VĚŘIT ANI VÝROBCŮM A ANI ZDRAVÉMU ÚSUDKU, TAK TO NIKDY NIKDO NESEŠTELUJE...

Martin / Grinch

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Díky Alexxxusovi za postnutí

To Grinch: BAN jsi dostal za opakovane ignorovani pravidel fora a jejich porusovani. A jak tak koukam, jeste nez stihl BAN skoncit, uz zase jsi dve pravidla (c.2 a c.5) porusil, tentokrat dokonce zprostredkovane!

Takze pro Grinche to znamena BAN trvaly!

Pro Alexxuse: Varovani .. priste pokud budes chtit nekomu pomoci obchazet BAN, tak si zkontroluj, zda zprostredkovany prispevek neporusuje pravidla, jinak hrozi BAN i zprostredkovateli!

Sidewinder
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 312
Registrován: 06 črc 2011 17:34
Bydliště: Brno

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od AREYOU » 29 led 2012 14:13

Grinchi, Grinchi, Grinchi...kdyby tu odpověď napsal někdo jiný snad bych mu i uvěřil, že to psal s dobrým úmyslem poradit, ale tobě zde nejde o to poradit, ale ukázat všem, že jen ty si ten nejchytřejší.

Tak trochu se obávám co se stane až ti ten BAN skončí (mimochodem to že máš BAN jsem se dozvěděl až od tebe a nikdo tady nemá strach uvádět tvoje jméno to je zase jenom ta tvoje sebestřednost jak jsem ti již napsal v emailu), že tady budeš zase vypisovat ty tvoje rady a moudra.

Tak za mě děkuji a už se k tomu nevyjadřuj, protože to dopadne tak, že zde lidi akorát nase..š. Tvůj příspěvek jsem měl možnost si prostudovat v emailech cos mi poslal, ale věřím, že na svém webu o tom napíšeš "objektivně" jako třeba článek do jednoho nejmenovaného magazínu o TM kde si vlastně ani tak nepsal o TM, ale spíše proti MaO.

Když jsme u toho citování z emailů mám tu ještě jeden citát, který jsem ti napsal
"Víš co je zajímavé, že jediný člověk se kterým mám problém si ty, ale já nejsem
zdaleka jediný s kým máš problém ty...čím to asi bude?!"
Carloss
Příspěvky: 97
Registrován: 31 pro 2011 12:10
Bydliště: Praha

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od Carloss » 29 led 2012 14:22

Jo... tak tady je to vysvětleno precizně i s obrázky. Přesně tak jsem to myslel (jen jsem ještě neměl představu o tom, že by komínek mohl být třetím pootočeným členem). Mě poslední příspěvek dal tedy velmi mnoho i když "dlouhotrubkař" nejsem. Takže jen DĚKUJI za vysvětlení a obrázky.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK
Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 312
Registrován: 06 črc 2011 17:34
Bydliště: Brno

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od AREYOU » 29 led 2012 14:51

Tak jsem trochu vychladnul a myslím si, že je neslušné položit otázku a pak dostat odpověď ač od někoho u koho musím být v pozoru a nepoděkovat.

Grinchi děkuji, že sis dal tu námahu a vše zpracoval, nechci a nebudu ač nemáme zrovna nejlepší vztahy znevažovat něco s čím sis dal takovou práci.

Už na základě tvých emailů (než jsem se prohrabal všema urážkama o mé omezenosti atp.) jsem Deltu proháněl libelou a bohužel ten komínek není tak jak by měl, tedy pokud budu klikat musím se smířit s ležícím MilDotem.

Dokud nepříjde někdo s jiným vysvětlením.
Haness
Příspěvky: 44
Registrován: 26 kvě 2008 16:28
Bydliště: Brno

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od Haness » 29 led 2012 17:30

Je ještě jedna možnost (ikdyž se to ani pořádně možností nedá nazvat) a to ta, že by jsi našel ideální střed celého úhlu sevřeného vertikální osou kříže a výškové osy klikání (nebo horizontální osy kříže a stranové osy klikání) to už je jedno. Tím by jsi vymezil to, že by ti vadilo naklonění kříže, nicméně by jsi stejně klikal jiným směrem než by byla osa kříže.

Jde už jen o to jak velký úhel mezi sebou tyto dvě osy mají, resp. jak špatně uložen kříž k ose klikání.

Takže si musíš vybrat jestli potřebuješ víc rovnou osu (kvůli přenášení) nebo osu klikání? Pokud by se ti nejakým způsobem podařilo provést tu půlku úhlu mezi osami, tak by jsi defakto chybu obou hodil poloviční.
Carloss
Příspěvky: 97
Registrován: 31 pro 2011 12:10
Bydliště: Praha

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od Carloss » 29 led 2012 17:52

Jsem psal... Nechat tohle někde překontrolovat, případně seřídit... A překontrolovat, jak se střed osnovy stranově hýbe od svislé osy s korekcí výšky by se snad dalo i doma... I bez pušky... Ustavit puškohled do roviny osnovy (podle vzdálené svislice, na dolní mezi svislé korekce). Zaměřit osnovu horizontálně na vzdálenou svislici. Přetočit vertikální korekci do druhé meze. Sledovat případnou horizontální odchylku osnovy. Tak bych měl vědět, jestli se osnova při změne vertikální korekce pohybují rovnoběžně. Pokud ano, tak bych seřizoval puškohled právě podle osnovy. Pokud ne, pídil bych se po tom, kde a jak to dát dokupy.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK
Carloss
Příspěvky: 97
Registrován: 31 pro 2011 12:10
Bydliště: Praha

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od Carloss » 29 led 2012 18:24

Ještě mě napadá, že ani ta svislice není až tak nutná. Stačí při změně svislé korekce z jedné meze do druhé sledovat, jestli osnova jede rovnoběžně se svislou stupnicí.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK
Odpovědět