Informace, postupy, zakon, testove otazky...

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od cover72 » 13 led 2012 23:59

Tak kozlici a dvojku jako jediné jo; ty se vyskytují ve S.T.A.L.K.E.R.u a Flashpointu, takže ty poznám :)
Jak to mám mnemotechnicky, tak si dokonce ještě teď pamatuju troják, trojáček, trojče... Akorát mám skoro dojem, že se takové mimóznosti snad už ani neprodávají, ne? Nebo kdo kde naposledy viděl čtyřče z novovýroby?


Uživatelský avatar
bradek džon
Příspěvky: 145
Registrován: 10 bře 2011 21:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od bradek džon » 14 led 2012 01:30

Popravdě, já otázky tohoto charakteru a typu v testech považuji za takový malý psychotest. Ukažte mi jednoho jediného spoluobčana indického prapůvodu, který ukončil vzdělávací proces 6. třídou pomocné školy, jak je schopen se něco takového naučit. A o to jde... a právě proto, mi to nevadí a jednou v životě takovou zbytečnost jako je názvosloví mysliveckých zbraní přežiji.
Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.
Dalajláma
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od cover72 » 14 led 2012 12:50

Jo, já tak beru celý ten test. I když jsem ještě ZP neměl, tak jsem říkal, že je to ideální kompromis - protože kdo chce a je "f pohodě", zbroják si udělá a zbraň mu musí dát, a pitomci, kterým ostrá do ruky nepatří, mají smůlu.
Brasi
Příspěvky: 4
Registrován: 17 led 2012 00:51

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od Brasi » 17 led 2012 00:54

Určite to již bylo zodpovězeno,ale chtěl bych se ujistit.Když mi již bylo osmnáct tak můžu požádat o ZP aniž bych byl v nejake sportovni strelecke organizaci?A následne si chodit zastrilet na strelnici.
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od BlackAdder » 19 led 2012 22:08

pokud ti je více, než 18 a méně než 21, můžeš požádat o ZP skupiny B - sport (popřípadě C - myslivec), pokud ZP získáš, můžeš si pořídit zbraň a střílet s ní na střelnici, nemůžeš ji však skrytě nosit za účelem ochrany života, zdraví a majetku.
Filler
Příspěvky: 18
Registrován: 08 dub 2011 23:15

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od Filler » 08 bře 2012 21:34

Ahoj. Měl bych prosím dotaz? V zákoně se mi nepodařilo najít toto. Příklad: koupil jsem dnes zbraň, zaregistrovat ji mohu nejdříve v pondělí to jsou 2 prac. dny. Mohu mezitím ze zbraně střílet? (na střelnici)
Děkuji za odpověď nebo odkaz na zákon.
F.
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od cover72 » 08 bře 2012 21:53

Ptal jsem se na Praze 5 a když máš s sebou doklad o koupi a nákupní povolení, můžeš už vesele střílet i bez registrace - klidně cestou z obchodu. Ale! Nesmíš nosit. Jen držet. Tzn. nenabito a v uzavřeném obalu pro účely přepravy.
Filler
Příspěvky: 18
Registrován: 08 dub 2011 23:15

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od Filler » 09 bře 2012 07:39

Děkuji Cover!
Zdar!
MarK
Příspěvky: 176
Registrován: 29 bře 2006 20:21
Bydliště: Wien8 / Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od MarK » 10 dub 2012 11:41

Já se ptal ma MVČR a podle jejich vyjádření to nelze:
...důvodem registrace zbraně je mimo jiné zájem vyloučit z držení a nošení ty zbraně, jejichž technický stav neodpovídá stanoveným požadavkům, a chránit tak jejich držitele. Pokud by byla zbraň použita ke střelbě ještě před její registrací, její technický stav by nebyl znám a nemohla by tak být zajištěna účinná ochrana jejího držitele. Není-li dovoleno nošení zbraně, která nebyla dosud registrována, tím spíše nemůže být dovolena střelba z takové zbraně, a to ani na střelnici. Ačkoli je tedy střelba ze zbraně na střelnici vázáná na oprávnění zbraň držet, držitel zbraně nesplnil všechny povinnosti související s držením zbraně, když dosud není držitelem průkazu zbraně.
[size=84][url=http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz][b]Zbrojní průkaz: informace, příprava ke zkoušce, zákony[/b][/url] | [url=http://zbranekvalitne.cz/strelecka-mapa][b]Mapa střelnic a obchodů v ČR[/b][/url][/size]
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od cover72 » 11 dub 2012 20:07

Dneska jsem byl registrovat miniKachnu, byly tam jiné úřednice a tvrdily mi totéž. Jenže to mi přijde jako typická "úřednická logika", kde si vykládají zákon podle svého pochopení.
Zákon říká ohledně držení a nošení toto:
§12 (1) - Zbraň kategorie B lze nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit jen na základě povolení, pokud zákon nestanoví jinak
§28 (2) - Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn a) podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení
(4) Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C
§29 (1) Držitel zbrojního průkazu skupiny A až E je povinnen e) mít u sebe zbrojní průkaz a průkaz zbraně, jestliže má u sebe zbraň kategorie A, B nebo C nebo střelivo do této zbraně
§29 (3) Držitel zbrojního průkazu skupiny A až E nesmí c) nosit zbraň kategorie A, B nebo C, na kterou nebyl vydán průkaz zbraně
To je vše. Zákon zcela jasně a na více místech uvádí, že právě nákupní povolení je tím, co umožňuje zbraň nabývat do vlastnictví, držet a nosit, nestanoví-li zákon jinak. Stanoví zákon jinak? Pouze ohledně nošení, které zakazuje §29(3)c) - ale držení toliko na základě povolení je výslovně povoleno §12 a 28 a nikde není zakázáno.
Jisté pochybnosti by mohl vznášet §29 (a) e), ale dle mého výkladu neplatí, když není průkaz zbraně vydán: to je objektivní překážka (ze strany státní správy) k tomu, aby jej držitel zbraně mohl mít u sebe. Je ale jasné, že to nemůže omezovat držení zbraně: držitel ZP je ze zákona přímo povinnen zbraň držet (mít pod svou neustálou kontrolou) když ji dopravuje z obchodu a na registraci; pokud by zákon měl být vykládán tak, že až do nabytí průkazu zbraně ji držitel nesmí nosit, sám by si protiřečil, protože by nařizoval držiteli zbraně přestupovat sám sebe. To je jasně absurdní, pročež výklad §29(1)e) jako "zákaz držení bez PZ" logicky padá.

Ale ten jejich oficiální výklad je blbý, s takovou to těm dámám nemůžu hodit na hlavu :( Takže mi nezbývá než se smířit s tím, že si byrokrati zase jednou překroutili zákon ku obrazu svému a spravedlnost nevydupu.
To zdůvodnění je absurdní, s mizernou oporou v zákoně a v typickém duchu "chůvičkovského státu" (úřednice, která mnohdy ani netuší co je to za zbraň nebo jak funguje dovede jednovteřinovým pohledem zjistit, jestli je bezpečná nebo ne, ale uživatel, který si ji koupil a načetl co se dalo nikoli? A zkušebna jsou předpokládám také pitomci, jejichž práci musí nahradit Úředník?), ale co se dá dělat :evil:
Tahle úřední svévole, byrokratura, mne tedy pěkně sejří.
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od cover72 » 20 dub 2012 21:53

Tak jsem úřednici přečetl čistý zákon a přesvědčil ji, že držet se smí, jen nosit ne. Takže odpříště bude opět vracet nákupku a střelnice bude OK. Přinejmenším u funglovky nemá ten praštěný výklad vnitra (který se nezakládá na ničem v zákoně) nárok, protože tam neplatí ani ten kec s "ověřováním stavu zbraně" - ten u funglovky dostatečně zkontrolovala zkušebna, takže padá jak materielní, tak formální aspekt a a hotovo.
Pauli
Příspěvky: 107
Registrován: 21 říj 2010 17:55

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od Pauli » 24 dub 2013 06:24

Zdravím.
Musí si člověk vyměnit ZP, pokud si nechá zapsat do OP akademický titul?
Děkuji za odpověď.
Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od Alci » 24 dub 2013 19:34

ne. Titul je myslím nepovinná část na OP. Na ZP se ani nedá napsat nepíše. ZP jen při změně jména nebo trvalého bydliště.
Reverend Ray
Příspěvky: 1
Registrován: 01 kvě 2013 14:26

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od Reverend Ray » 01 kvě 2013 15:18

Dobrý den,
za pár měsíců mi bude 21, chci si proto udělat ZP na skupinu E. Zajíma mě, zda můžu vykonat zkoušku odborné způsobilosti již před dovršením 21 let a poté bez problému jít v den narozenin se všemi potřebnými papíry na policii zažádat o ZP.
Přeji krásný prvomájový den.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od Artifex » 14 kvě 2013 19:33

Ano.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Odpovědět