Odchylka v delce naboje pri prebijeni u Lee?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Odchylka v delce naboje pri prebijeni u Lee?

Příspěvek od Anders » 12 pro 2011 22:19

zdravím,

chci se zeptat zkušenějších. Přebíjím 9Luger, matrice mam nastavene. Ale co me trosku vrtá hlavou je u zahrdlovací matrice - nebo také usazovací. Kde se nastavuje délka náboje tak mam nastaveno cca podle šuplery 27,6mm a je možné odchylka 0,05 - 0,2mm? Mám Lee Classic Turret Press ten ocelový. Já si myslím, že by to vadit nemělo a je to přehnaná moje obava, ale raději bych to slyšel od někoho kdo to zná :-). Někdy naměřím 27,5;27,6;27,45 atd.. je to různé. Je to normální?


Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Odchylka v delce naboje pri prebijeni u Lee?

Příspěvek od Ares » 12 pro 2011 22:34

Co používáš za střely?
chramst
Příspěvky: 427
Registrován: 11 úno 2007 16:05
Bydliště: KYJOV

Re: Odchylka v delce naboje pri prebijeni u Lee?

Příspěvek od chramst » 12 pro 2011 22:35

Pokud se ti náboj nezařezává do vývrtu kde by to šlo značně těžko tak bych neřešil tak malou toleranci. Mě se to u opakovačky někdy stane a pak musím trochu silou dotlačit, u devítky možná dorazit závěr, je asi dobré to nechat těsně pod vývrt. Třeba ti napíše někdo jiný úplně něco jiného. Já jsem s tím takle spokojen.
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Odchylka v delce naboje pri prebijeni u Lee?

Příspěvek od Anders » 12 pro 2011 22:37

ARES EPRX – kužel RNCNBB 9mm luger
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Odchylka v delce naboje pri prebijeni u Lee?

Příspěvek od Anders » 12 pro 2011 22:54

tak ja tu prebijecku i matrice mam par dni nove. tak jestli si to musi "nejak sednout". ted sem si ji seridil na muj pozadovany rozmer 27,6mm. musel sem pootocit asi o 30 stupnu matrici pro delku naboje.zajimavy ze pred dvouma dnama sem nameril normalne 27.6.
Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Re: Odchylka v delce naboje pri prebijeni u Lee?

Příspěvek od Dancek » 13 pro 2011 09:13

Podobné rozdíly v délkách nábojů jsem měl když jsem začínal s přebíjením, rovněž na Turretu, zacházel s ním "s citem" a radoval se, jak s ním zacházím šetrně. Tuto zkušenost neber tak, že musíš páku lisu ulomit, ale doraz bys měl cítit.
Nějaké rozdíly v hloubce usazení může způsobit i tvarová nepřesnost střely. Pokud je u hrotu střely nějaký hrbolek, stejně nastavenou matricí ji pak usadíš hlouběji.
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Odchylka v delce naboje pri prebijeni u Lee?

Příspěvek od Anders » 13 pro 2011 10:21

jj tak ja mam zatim prebito par x desitek naboju takze ten cit zase tak dobry nemam ale kdyz usazuji strelu tak poznam kdy uz dal nemuzu a ukon s pakou delam opravdu lehce.
Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 128
Registrován: 24 zář 2010 13:11
Bydliště: Zlín

Re: Odchylka v delce naboje pri prebijeni u Lee?

Příspěvek od ladaj » 13 pro 2011 10:24

chramst: u pistole není problém v doražení do drážek, na to má závěr energie dost. Problém je naopak v tom, že zařezaný náboj pak nejde vyhodit z komory. Na demontované hlavni zkontrolovat, že nábojnice jde na doraz a střela se nezařeže.
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Odchylka v delce naboje pri prebijeni u Lee?

Příspěvek od Anders » 13 pro 2011 11:35

ja si udelal naboj tak aby se vesel co nejvic do hlavne ale aby take vypad. Jenze napr. Stane se mi ze jak mam ty kuzelovite strely ze kdyz dam strelu 5x do hlavne tak se mi i stane ze jednou nevypadne ale staci machnout lehce rukou a jde ven a zaver v pohode strelu pri vybijeni vyhodi. Ono kdyby se ty strely premerily mikrometrem tak nikdy nebudou stejne asi tam clovek musi pocitat s nejakou toleranci.
4mike
Příspěvky: 644
Registrován: 16 čer 2006 21:26
Bydliště: Brno

Re: Odchylka v delce naboje pri prebijeni u Lee?

Příspěvek od 4mike » 13 pro 2011 14:38

Anders píše:...........kuzelovite strely .........
docela podstatná věc, poněvadž pravděpodobně usazuješ miskou pro ogivály
takže se víc projevují tvarové nepřesnosti odlitku a povlaku
0,25mm není nic tragického, pokud to nemáš na terčovku
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Odchylka v delce naboje pri prebijeni u Lee?

Příspěvek od Anders » 13 pro 2011 15:01

tak tercovku strilim na 25metru. a soustrel i dobry sousetrel celkem co sem testoval laborace. ale kamarad ma stejne matrice a pouziva stejne strely a v pohode, tak nevim.
Uživatelský avatar
bradek džon
Příspěvky: 145
Registrován: 10 bře 2011 21:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Odchylka v delce naboje pri prebijeni u Lee?

Příspěvek od bradek džon » 14 pro 2011 13:37

Standartní tovární rozměr u obyčejného ogiválu je 29,7. Ty uvádíš že nastavuješ 27,6. tzn. že buď přebíjíš komolý kužel, nebo je děláš zbytečně krátké, což není dobré. Každopádně já když začínal přebíjet, začal jsem u přesného továrního rozměru a nedovíral se mi často závěr. Dnes jedu 29,0. Šlape to jako hodinky. Přebíjím olověné ogivály vlastní výroby z kokily LEE. Odchylky +/- 0,2 jsou poměrně běžné. Důležité je mít horní hranici a nechodit zbytečně dolů kvůli dobrému zakousnutí do vývrtu.
Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.
Dalajláma
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Odchylka v delce naboje pri prebijeni u Lee?

Příspěvek od Anders » 14 pro 2011 16:22

Já je ani delat delsi nemuzu, nevejdou se mi do hlavne. Jsou to Ares 9mm Luger EPRX – kužel RNCNBB. Jako tech 27,6 +- nejaka desetinka je maximum.
sikula
Příspěvky: 39
Registrován: 09 črc 2005 22:27
Bydliště: policka

Re: Odchylka v delce naboje pri prebijeni u Lee?

Příspěvek od sikula » 13 led 2012 22:09

Pokud se k tomu mohu vyjádřit rozhodně preferuji nastavit co největší délku náboje co zbaští nábojová komora. Zkráceně je prostě dobré pokud se střela opře do vývrtu, nebo je její poloha těsně před náběhem cca 0,3 mm, Při přebíjení povlakových střel je vhodné oddělit operaci ustavování střely a zaškrcování. Pokud to není možné s ohledem na počet pozic na hlavě lisu, doporučuji vyzkoušet nejdříve usadit a pak náboje znovu projít operací poslední, ale pouze zaškrtit.
Odpovědět