SVT 40

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
tuky
Příspěvky: 67
Registrován: 25 kvě 2006 23:17
Bydliště: Pod Dlouhým mostem :)

Re: SVT 40

Příspěvek od tuky » 09 led 2012 20:30

Konečně to někdo objasnil 8)


omega 13
Příspěvky: 43
Registrován: 30 lis 2006 20:41
Bydliště: Morava

Re: SVT 40

Příspěvek od omega 13 » 09 led 2012 22:13

Mě bylo zase osvětleno, že pušky s drážkami na pouzdře byly sestavovány z přesnějších komponentů než zbraně bez drážek a prvoplánově se s nimi počítalo jako s odstřelovací verzí. To, že některé nemají rýhu na aretační kolíček se dá vysvětlit, že v podstatě vůbec nebojovaly a skončili ve skladech jako železná zásoba, na kterou fakticky po dobu války nedošlo.Tech. stav tomu odpovídá. Montáž se dolícovávala ručně na kolík pak dodatečně, když bylo potřeba. Montáž se pak seznačila se zbraní. Ona je totiž dost známá skutečonost, že když tam budete chtít nasadit jinou, tak vám tam nemusí pasovat nebo naopak viklat :)
Lanius
Příspěvky: 357
Registrován: 26 kvě 2010 16:58

Re: SVT 40

Příspěvek od Lanius » 09 led 2012 23:00

Ať tak či onak, pokud nemají ten příčný žlábek na pouzdře závěru, nikdy to odstřelovačky nebyly...
Přesně tak. Drážky na pouzdře jsou prý na každém kuse starším než 10/42, příčné žlábky pouze na těch, co nakonec dostali montáž.. nebo fake kusech.
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: SVT 40

Příspěvek od Harquebusier » 10 led 2012 08:45

omega 13 píše:Mě bylo zase osvětleno, že pušky s drážkami na pouzdře byly sestavovány z přesnějších komponentů než zbraně bez drážek a prvoplánově se s nimi počítalo jako s odstřelovací verzí. To, že některé nemají rýhu na aretační kolíček se dá vysvětlit, že v podstatě vůbec nebojovaly a skončili ve skladech jako železná zásoba, na kterou fakticky po dobu války nedošlo.
To je opět vysvětlení, které zní rozumně. Jenže... Zpochybňuje je fakt, že na trhu je záplava "odstřelovacích" verzí SVT. Uvádí se, že mezi roky 1940 a 1942 bylo vyrobeno 1.326.000 pušek SVT 40 a 51.000 odstřelovacích pušek SVT 40. V dalších letech potom výroba SVTček postupně klesala a 3.1. 1945 skončila úplně. Nechce se mi věřit, že by těch přesnějších komponentů měli tolik, aby dnes každá druhá či třetí flinta byla odstřelovačka. Tipuji, že drážky jsou na mnoha puškách frézovány dodatečně, pravděpodobně již v Rusku, či na Ukrajině (nebo odkud jsou vyprodávány), za účelem zvýšit jejich prodejní cenu - před pár lety výrazně, dnes již jen o cca tisícovku, neb trh je relativně nasycen. Aspoň v Evropě a Kanadě, v USA mají smůlu.
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: SVT 40

Příspěvek od Harquebusier » 10 led 2012 09:05

Ještě mě napadla jedna věc: Možná některá ze značek vyražených na zbrani může být označením odstřelovačské verze. Divil bych se, kdyby je neznačili. Nevím sice, jak tomu bylo u SVT, ale Mosiny to měly takto - SP jako SnajPerskaja:

Obrázek

nebo SN:

Obrázek
Uživatelský avatar
hides
Příspěvky: 357
Registrován: 26 bře 2010 14:36

Re: SVT 40

Příspěvek od hides » 16 led 2012 14:48

Na SVT 40 mám vždy dobré vzpomínky. Teď v sobotu samé 10, na 50 m otevřená miřidla, zataženo, jemná sněhová vánice, prst jsem na spoušti necítil, poslední nástřel 5 ks originál plnotučných CCCP Sportovych, kosa jako v Rusku na frontě, regulátor na 1.3, šlape bez zádržky. Dole jsou dvě v jedné dírce.
Naposledy upravil(a) hides dne 21 kvě 2013 18:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
von.raven
Příspěvky: 140
Registrován: 04 led 2011 03:17
Bydliště: Oderské vrchy
Kontaktovat uživatele:

Re: SVT 40

Příspěvek od von.raven » 16 bře 2012 08:31

zdar lidi, tak už ji mám taky, ale hlavně do trezoru a na ozdobu, prostě Mosin je Mosin, ale zpátky k SVT. Střílí to bohovsky, skoro bych řekl že na 50m na otevřené mířidla to tam nasázím možná i líp jak s Mosinem s optikou :D ale jeden problém to má. Sekají se mi obyčejně první dva náboje špicou pod komoru. Jenže ne první dva, ale první dva zleva takže 9 a 7. Co s tím? Lehce jsem zabrousil dolní hranu komory, jenže špica se sekne ještě níž. Lehce jsem přiohnul konec zásobníku a nepomáhá, když se přiohne víc drhne závěr a stláčí zásobník níž a zase nic. Celý sem ho rozebral a přihnul konec pružiny nahoru a hodně to pomohlo. Celý jsem ho vevnitř vybrušoval a zase se zdá že to je ještě lepší, ale někdy prostě záhadně zase špica pod komoru a šlus. Stačí znova natáhnout a pustit a už to tam zarazí, ale osekne kousek špičky.
Doma furt láduju plný a natahuju a pouštím :) doufám že se neozve rána a nezruším si ložnicu a auto v garáži za ní :P
......................................................................
Bude to zásobníkem, celý jsem rozdělal, vybrušoval smirkem co to šlo a vnitřek načernil a jsem zvědav, zdá se, že zase velké zlepšení...
Požuby ožbrojen, hrožně koušu a když dojdou žuby tak škrábu :)
Uživatelský avatar
von.raven
Příspěvky: 140
Registrován: 04 led 2011 03:17
Bydliště: Oderské vrchy
Kontaktovat uživatele:

Re: SVT 40

Příspěvek od von.raven » 24 bře 2012 08:07

Nový poznatek a o dost horší... včera jsem si poprvé všiml, že když to hodí náboj do komory pohybem závěru, tak po tom automaticky křapne i úderník. Sice to je tak 0,1mm důlek do zápalky, ale už tomu nějak moc nevěřím, obzvlášť když to pořád zkouším jak to drhne v zásobníku, tak ty dolíky tam mám i 3 a už dost hluboké. Ani bych se nedivil, kdyby to při nabíjení občas nějakou odpálilo.
Všimli jste si toho taky, nebo mám vyloženě krám?
Požuby ožbrojen, hrožně koušu a když dojdou žuby tak škrábu :)
Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Re: SVT 40

Příspěvek od PB » 24 bře 2012 19:12

SVT neznám ale některé zbraně mají plovoucí úderník který v šachtě lítá na volno a u těchto zbraní je tento jev normální a není důvodem ke strachu. tzn pokud vycházím z toho že má SVT plovoucí úderník tak když závěr dorazí do přední polohy tak se úderník setrvačností zastaví až o zápalku a zůstane tam lehký otisk. toto dělá třeba sa vz 58.
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
omega 13
Příspěvky: 43
Registrován: 30 lis 2006 20:41
Bydliště: Morava

Re: SVT 40

Příspěvek od omega 13 » 24 bře 2012 23:40

von.raven píše:Nový poznatek a o dost horší... včera jsem si poprvé všiml, že když to hodí náboj do komory pohybem závěru, tak po tom automaticky křapne i úderník. Sice to je tak 0,1mm důlek do zápalky, ale už tomu nějak moc nevěřím, obzvlášť když to pořád zkouším jak to drhne v zásobníku, tak ty dolíky tam mám i 3 a už dost hluboké. Ani bych se nedivil, kdyby to při nabíjení občas nějakou odpálilo.
Všimli jste si toho taky, nebo mám vyloženě krám?
To je normální jev. Dělají to všechny samonabíječky s plovoucím úderníkem. Určitě bych na zkoušení nepoužíval stále stejný náboj, aby se to jednou nepodařilo .... :D
Uživatelský avatar
von.raven
Příspěvky: 140
Registrován: 04 led 2011 03:17
Bydliště: Oderské vrchy
Kontaktovat uživatele:

Re: SVT 40

Příspěvek od von.raven » 25 bře 2012 20:52

oukej, tak jo nebudu to radši testovat v baráku, ať není svinčík doma :D
Dneska jsem to testoval s různým střelivem a ani jeden zásek, takže problém byl na stěnách uvnitř zásobníku. Vše jsem musel pořádně porsmirkovat a načernit, horní část zepředu zevnitř měla i nějaké dolíky, tak jsem to protáh pilníkem na hladko a vše lítá jak má.
Je někde k sehnání i origo nebo napodobenina origo optiky? Na netu je všude plno, ale takových všelijakých tvarů a to bych nechtěl, jen tu klasickou účkovou co se nahodí zezadu.
Jak nastavujete propustnost kanálku? Někde jsem četl že nahodit co nejmenší dírku ať jsou co nejmenší rázy a jinde zas že větší ať to nedávkuje, ale vystřílel jsem 100 nábojů a zaškvařený bordel kolem dírky jako mini film a dírka nic, takže na ucpání té nejmenší by to chtělo aspoň 500 ran nejmíň. Aktuálně to mám na 1.3 a chodí jak má.
Požuby ožbrojen, hrožně koušu a když dojdou žuby tak škrábu :)
Voss69
Příspěvky: 67
Registrován: 11 zář 2011 14:08

Re: SVT 40

Příspěvek od Voss69 » 22 kvě 2012 19:52

Měl jsem nedávno v ruce SVT 40 skutečnou amnestovanou válku,ne nějakou nahrubo přečerněnou poskládaninu ze všeho možného s vyjiskřenými čísly,aby to "sedělo",prostě ty repasy,co jich dovezli plné vagóny odněkud z východu a které se tu všude prodávají coby uloženky a to nejenom SVT,ale mosiny,mausery,špaginy atd. atd.Kromě toho,že šlo okamžitě na první pohled i omak poznat,že ta flinta opravdu něco zažila byla dost ochmacaná a opotřebená,tak jsem udělal pár poznatků,snad to někomu pomůže s určením
Byl to rok 1940,zbrojovka Tula-znak šipky,na každém hlavním díle včetně pažby i botky byla poměrně přesně a dost hluboko vyražená stejná výrobní čísla+znak gody,drobné díly mechanismu jsem nezkoumal,nebyla možnost to rozkuchat,pouze na pouzdře závěru u roku byly i nějaké jiné značky asi sov. přejimky,takže pochybuju,že by někdo za války čísla jiskřil,prostě se razila tak jako všude jinde.Kompenzátor to mělo s 6ti drážkami na každé straně,čili starší typ a teď to hlavní,drážky na montáž měla a drážku na aretační kolík ne,takže toto bude zcela normální jev,asi se to skutečně spasovávalo přesně na danou montáž,protože je vyrábělo více fabrik tudíž různě seštelované mašiny mohly hrát zásadní roli v tom,jestli montáž seděla pevně nebo lítala při dané kontstrukci montáže.
Trubka vypadala,že zažila několik ofenzív-už dost opotřebený a mělký vývrt,ale na přesnosti to mnoho neubralo,střelnice na 250m.Dřevo bylo lakováno,semtam popraskané a železo v tom jemně lítalo.Vybrání pro pojistku to mělo jen na jedné straně a barva závěru i závorníku byla taková do oranžova,ale bylo už to dost ochmacané.Těch důlků na zápalkách jsem si taky všiml,když se vybíjelo.Je to skutečně způsobeno tím plovoucím zápalníkem,je to docela masiv,tudíž vlastní setrvačností tam ten důlek udělá,nespoléhal bych se ale na to,že to nemůže vystřelit,rtuťové zápalky u kulomeťáků jsou docela citlivé svině a člověk nikdy neví,kdy chytne blbej kus 8)
Uživatelský avatar
hurri76
Příspěvky: 82
Registrován: 17 kvě 2012 14:25

Re: SVT 40

Příspěvek od hurri76 » 05 čer 2012 13:27

to Voss69: tak takovýhle kousek bych rád sehnal, žádnou uloženku, ale prostě kousek, která si s největší pravděpodobností "vystřelila na Němce". :-)
Ta, co prožila válku ve skladu je sice hezká, ale nemá pro mě ten správnej spirit
Makarov r.v.1983, ČZ 27 r.v.1946, Tokarev r.v.1941, DUO r.v.1948, PPŠ-41 r.v.1944, SKS Simonov China r.v.1951
ostrostrelec
Příspěvky: 79
Registrován: 17 říj 2006 19:33
Bydliště: Zlín

Re: SVT 40

Příspěvek od ostrostrelec » 05 čer 2012 14:30

Voss69 píše:Byl to rok 1940,zbrojovka Tula-znak šipky
"Šipka" - šíp v trojúhelníku je Iževsk.
derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Re: SVT 40

Příspěvek od derringer » 05 čer 2012 14:36

hurri76 - mám ppk, kterým na konci války zastřelil němec 2 rusy, než ho smetli dávkou ze špagina. do poslední amnestie byla pistole spolu s asi 200ks italských nábojů schovaná na půdě. rusové ji dali otci posledního majitele jako odškodnění za ukradené hodinky

spirit z ní žádnej nemám
Odpovědět