SVT 40

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: SVT 40

Příspěvek od Biggles » 29 pro 2011 08:17

Původní, mnohokrát "prané" ředidlem, broušené a mnohovrstvě lakované vypalovacím lakem.


lubomír
Příspěvky: 66
Registrován: 12 čer 2008 16:35
Bydliště: Olomouc

Re: SVT 40

Příspěvek od lubomír » 29 pro 2011 08:39

Mě se osvědčilo starý lak oškrabat,nesehnal jsem cidlinu, tak jsem použil čepel lámacího nože,pak obrousil,napustil lněným olejem a šelak.Pažba super.
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: SVT 40

Příspěvek od Biggles » 29 pro 2011 10:09

jj, prvotní oškrábání jsem zapoměl :oops:
Prochy
Příspěvky: 15
Registrován: 15 úno 2009 17:37

Re: SVT 40

Příspěvek od Prochy » 29 pro 2011 20:26

Jen se budu trošku opakovat - pokuď chcete dostat dolů původní lak bez poškození tak vynechat škrabky a použít něco na styl http://www.ibarvy.cz/5000%7C.d.470251.o ... -06-l.html . Cena vzhledem k tomu na kolik pažeb to vydrží není hrozná a dolů to jde i s lakem lehkým oškrábáním či opakovaným pouhým omytím vodou...
Odstraňuje i šelak.
Wolf85
Příspěvky: 8
Registrován: 29 říj 2008 20:50
Bydliště: Plzeň

Re: SVT 40

Příspěvek od Wolf85 » 29 pro 2011 21:53

lubomír píše:Mě se osvědčilo starý lak oškrabat,nesehnal jsem cidlinu, tak jsem použil čepel lámacího nože,pak obrousil,napustil lněným olejem a šelak.Pažba super.
Jak ti chytal šelak na olejem napuštěný povrch dřeva? Mně u SKS místy dost špatně, chtěl jsem zachovat zajímavé originální načervenalé tónování pažby a tak jsem jen obnovoval šelakovou polituru a právě v místech, kde se podařilo původní lak probrousit byl problém..
lubomír
Příspěvky: 66
Registrován: 12 čer 2008 16:35
Bydliště: Olomouc

Re: SVT 40

Příspěvek od lubomír » 30 pro 2011 14:39

Právě šelak potřebuje obroušené čisté dřevo/případně namořené,já mořím lihovým mořidlem/ napustit čistým rostlinným olejem-kupuji v lékárně,protože ty co prodávají v obchodě nejsou čisté, a dlouho lepí.Dá se použít i fermež.Po napuštění olejem je dobré aspoň 1 den nechat vsáknout a zaschnout.Pak řídký šelak a vrstev až do požadovaného lesku,jemně přebrousit a přeleštit tím čím napouštím.
To co tobě se stalo jednomu co použil místo broušení nebo oškrabání laku aceton a pažba mu pořád lepí.
Pokud šelak nechytá tak bych skusil ještě jednou tyto místa napustit olejem,šelak by měl chytnout.
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: SVT 40

Příspěvek od Harquebusier » 02 led 2012 16:15

Tak jsem trochu pátral po netu a zvěděl jsem, že ten šelak není originální úprava povrchu z fabriky, ale byl dělán až po válce v rámci repasí a uskladnění. Původně prý flinty měly povrch jen napuštěný olejem. Snad jsem moc nenarušil historickou hodnotu, když jsem se pokusil navrátit vzhled dřeva zpět k originálu:

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
tuky
Příspěvky: 67
Registrován: 25 kvě 2006 23:17
Bydliště: Pod Dlouhým mostem :)

Re: SVT 40

Příspěvek od tuky » 03 led 2012 17:03

Zdravím chtěl jsem se zeptat zda někdo máte na svém SVT-éčku vybrání viz. foto níže. Někde jsem slyšel že všechny SVT s kterýma se nedávno roztrhl pytel na trhu, že jsou to pěchotní verze jenom že pro lepší atraktivitu a prodej tam vychytralí prodejci vyfrézovali drážky a s tou ploškou, která by měla sloužit jako aretace už se nezabývali jak by to mělo být správně na origo odstřelovačce.
Vůbec bych se nedivil kdyby to tak bylo když se odstřelovaček vyrobilo něco kolem 50 tisíc a pěchotních něco přes milión.
A taky by mě zajímalo když tam ta ploška není a někdo si koupí repliku montáže na optiku tak by to tam teoreticky nemohlo být za aretovaný nebo ta montáž repliky je už nějak jinak uzpůsobená.
Díky za každý postřeh.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: SVT 40

Příspěvek od Harquebusier » 06 led 2012 10:38

Tvoje podezření je zřejmě oprávněné, poměr vyrobených odstřelovaček k pěchotním byl menší než 1 : 20 ale poměr mezi SVT 40, které jsou dnes na trhu tomu rozhodně neodpovídá. Tam je odstřelovačka každá druhá nebo třetí... :shock:
Myslím, že ta ploška, resp. vybrání souvisí s podélnou fixací montáže puškohledu. Podívej se třeba tady: http://www.armyshop-karasek.cz/svt-40-t ... p-363.html - inzerována jako "s drážkou na optiku"*, a minimálně na té spodní zbrani na fotce je vidět, že drážku opravdu má, ale plošku na pouzdru závěru nikoli.

* Ale není označena jako odstřelovačská verze, tak vlastně neklame... Tato ovšem vybrání má: http://www.zelenysport.cz/scripts/podro ... p?IDZ=5412

Ovšem jestli repliková montáž (myslel jsi tuto: http://www.zbraneliberec.cz/obchod/opti ... rev-svt-40 ?) má aretaci řešenou jako originál, nebo jinak, to nevím. Podle vyobrazení odhaduji, že jinak. Zkus do Liberce zavolat, měli by to vědět.
Uživatelský avatar
tuky
Příspěvky: 67
Registrován: 25 kvě 2006 23:17
Bydliště: Pod Dlouhým mostem :)

Re: SVT 40

Příspěvek od tuky » 06 led 2012 11:26

Tu montáž jsem myslel jak to bylo v originál s PU optikou viz. obr.

Obrázek


Podle mě si myslím že originál montáž z VW2 (která je prakticky už nesehnatelná) bude pouze pasovat na origo odstřelovačky, který tam maj to vyfrézování proti zpětnému posunu. A dnešní replikové montáže už to budou mít nějak uzpůsobený jinak.

Ale pouze můj názor, ještě se optám pár lidí, když něco zjistím tak dám vědět.
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: SVT 40

Příspěvek od Harquebusier » 06 led 2012 11:48

Ano, přesně tak jsem to myslel. Ty nové montáže nabízejí právě Zbraně Liberec, tak by měli vědět, jak to je řešené. Pokud jsi tedy tyhle měl replikou na mysli, ona to spíše než replika je moderní montáž na SVT... Ta montáž na tvém obrázku je replika a uchycení má totožné s originálem.
Jinak, originální WW II montáž sehnatelná je, jen požadované ceny jsou poněkud vysoké. :(
Ta zbraň na fotce je tvoje? Jestli máš originál s vybráním, tak by tam ta moderní montáž jít měla i pokud má uchycení řešené jinak. Obráceně, pokud má člověk zbraň s drážkami a bez vybrání, tak originální montáž neuchytí. Ale - když už se do zbraně frézovaly neorigo drážky, tak se vybrání také dá...
Uživatelský avatar
tuky
Příspěvky: 67
Registrován: 25 kvě 2006 23:17
Bydliště: Pod Dlouhým mostem :)

Re: SVT 40

Příspěvek od tuky » 09 led 2012 16:25

Odpověď z Liberce:
Žlábek v horní části by se měl pilovat až s konkrétní montáží.
Tento pušky nemají.

Jinak jsem psal asi 6 prodejcům co nabízí tkz. odstřelovací verze a zatím odpověděli 3 s tím že má pouze drážky.
Takže se s největší pavděpodobností bude jednat o ty pěchotní verze s dodělanými drážkami.
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: SVT 40

Příspěvek od Harquebusier » 09 led 2012 17:35

Přesně tak, pokud tam puška nemá ten žlábek (vybrání), tak nikdy žádnou montáž nenesla a tudíž nemohla sloužit jako odstřelovačka. :(
Lanius
Příspěvky: 357
Registrován: 26 kvě 2010 16:58

Re: SVT 40

Příspěvek od Lanius » 09 led 2012 17:39

Prý se SVT do 10/1942 roku vyráběly s drážkou pro montáž, i když nebyly určeny pro odstřelovače... takže jich s originální drážkou může být celkem dost..
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: SVT 40

Příspěvek od Harquebusier » 09 led 2012 17:54

To je jedna z teorií, původně jsem si také myslel, že to tak bylo. Znamenalo by to, že se pušky vyráběly všechny s drážkami (není to moc práce navíc) a odstřelovačky se vybíraly na základě výsledků při nastřelování. Ale jeden zkušený sběratel mi vysvětlil, že to bylo jinak.
O tom, která flinta bude odstřelovačka se rozhodovalo již ve výrobě. Odstřelovačky se sestavovaly z dílů, vyrobených po seřízení strojů, po osazení novými nástroji, apod. - tehdy měly obráběné díly užší tolerance (zejména hlavně) a byly pro tento účel vhodné. Při nastřelování se pak již jen vyřadily ty, které nevyhověly. Jinak se jela masová výroba pěchotních kusů.

Ať tak či onak, pokud nemají ten příčný žlábek na pouzdře závěru, nikdy to odstřelovačky nebyly...
Odpovědět