Vladni navrh novely zakona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Vládní návrh novely zákona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Příspěvek od WohlmuthOta » 11 lis 2011 18:27

Na internetu jsem narazil na následující : http://www.strelecky-portal.cz/zbrane-a ... .2011.html

Je tam kompletní návrh novely zákona z zbraních. Co si o něm myslíte? Jaký je Váš názor ? Neví někdo zda je už zařazen na hlasování do sněmovny atd?

Dle mého názoru jsou v něm nejméně 3 důležité změny:

1/

Kód: Vybrat vše

17. V § 12 odst. 8 se text ruší a nahrazuje textem: „ do průkazu zbraně se zaznamená řádný důvod (§ 12/5) uvedený na žádosti a oprávnění nosit zbraň kategorie B“

18.  § 13 odst. 1 zní:
„(1) Platnost povolení vydaného podle § 12 zaniká 
a)	jeho využitím a držitel povolení je povinen jej odevzdat při nákupu zbraně prodávajícímu, který je připojí k oznámení o převodu zbraně, které předává příslušnému útvaru policie,
b)	jestliže ten, komu bylo povolení uděleno, přestal být držitelem zbrojního průkazu nebo zbrojní licence
c)	není-li využito do 12 měsíců ode dne jeho vydání.“ 
Dle mého toto není přiliš šťastná změna, bude se proto předělávat několik stovek tisíc průkazů zbraní, aby se do nich napsal důvod, ze kterého jsou registrovány. Dosud se tam něco podobného psalo jen když to bylo pro sběratelské účely. Další neštěstí vidím v tom, že jsem povinen prodávajícímu odevzdat povolení. Co mi pak zbyde v ruce pro případnou kontrolu?

Kód: Vybrat vše

37. V § 28 odst. 5 přidat na závěr text:“ Ze zbraní kategorie A, B nebo C držených pro sběratelskou nebo muzejní činnosti je zakázáno střílet“
V praxi to znamená že pokud dostanete horkotěžko vyjímku na fullauto pro sběratelské účely, tak už jediné co s tím můžete dělat je mít doma v trezoru. Vidím to jako zásadní omezení a tím pádem končí jakákoliv zákonná možnost pořídit si fullauto a mít možnost z něho střílet na střelnici.

Kód: Vybrat vše

10.	V § 4 písm. c) zrušit bod 3.
Znamená zrušení řazení laserových zaměřovačů mezi zakázané doplňky zbraní kat. A. Vítaná změna, konečně bude legální si na zbran namontovat laserový zaměřovač, ukazovátko.


Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Vládní návrh novely zákona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Příspěvek od Kubajzz » 11 lis 2011 21:38

Ještě by to chtělo povolit tlumiče na vzduchovky a airsoftky. My a Slovensko jsme jediné dvě země na světě, kde je to zakázané... Dokonce je to povolené i v Německu a Polsku, které mají o dost přísnější zákony než my. A to nemluvím o Anglii, kde nemůže mít člověk nic, ale tlumič na vzduchovce jo.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
jbiker
Příspěvky: 221
Registrován: 21 úno 2006 16:25

Re: Vládní návrh novely zákona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Příspěvek od jbiker » 12 lis 2011 20:24

Jinak ale zase snaha o přitažení šroubů. Vás od luftgevérů by mohlo zajímat, že pokud půjdete kalit někam do plenéru (platí i pro airsoft a paintball), budete muset místo řádně označit (vágní definice - bohatý prostor pro buzeraci). Mě neskutečně s...e nutnost tahání příslušného průkazu zbraně pro každý nákup střeliva. Většinou kupuji náhodně, když narazím na zajímavé střelivo nebo zajímavou cenu (jeden z důvodů, proč jsem pořizoval sk. B), teď abych sebou tahal všechny PZ a kamarádi s jinými rážemi ostrouhaj, už jim nic nedovezu (tedy pokud ta kravina projde) :evil:. Takže zdánlivá úleva (řekněme si ale, kdo touží po laseru - takovým bych raději doporučil více trénovat) na druhé straně buzerace. Za mě palec výrazně dolů. MV slíbilo návrh poslat ke komentáři do LEXu, tak doufám, že k očekávaným připomínkám bude přihlédnuto. Mimochodem, v LEXu by se ta záležitost ohledně vzduchovek/airsoft etc./ mohla přehlédnout, takže pokud byste jako FT/HFT boys chtěli naformulovat nějakou připomínku, tak mi ji pošlete do SZ a já ji přepinknu do představenstva.
Uživatelský avatar
reyes
Příspěvky: 62
Registrován: 21 úno 2011 07:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Vládní návrh novely zákona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Příspěvek od reyes » 12 lis 2011 21:49

To že se při airsoftu bude muset místo řádně označit bych neviděl nějak negativně, samozřejmě že je tam spousta prostoru pro buzeraci, ale spíš je zajímavej zbytek této konkrétní změny:
V § 15 odst. 3 se na konci odstavce tečka nahrazuje středníkem a doplňuje se věta „místo veřejnosti přístupné, kde se střílí ze zbraně uvedené v § 7 písm. c) až g) musí být viditelně označeno jako místo, kde probíhá střelba a na které je vstup omezen pouze s vhodnými ochrannými pomůckami.“.
Jak všichni víme, tak podle stejnýho paragrafu
(5) Držitel zbraně kategorie D nesmí
a) zbraň nosit viditelně na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném,
Takže si to imho trochu protiřečí protože toto se v navrhovaný novele nemění, takže by bylo defakto povolený na veřejnosti střílet (pokud bude to místo označeno a nebude tam ohrožen život atd.), ale nesmí se tam zbraň nosit viditelně, což je přecijen docela blbost, žejo?. :roll:
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vládní návrh novely zákona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Příspěvek od JirkaS » 12 lis 2011 23:09

jbiker: to s tím nákupem nábojů bez PZ platí už v současném zákoně !!! V té novele byla věta která právě umožňovala nákup střeliva i bez PZ pro skupiny B a C, ale během úprav novely byla vyškrtnuta. Nově je tam jenom definovaný přestupek s pokutou pokud máš u sebe střelivo bez PZ - teď je to zatím jen přestupek, ale bez pokuty.

reyes: nic si neprotiřečí, jedná se o to že VŽDY potřebuješ souhlas vlastníka i když se jedná o místo veřejnosti přístupné což je podle současného zákona. Máš souhlas = držíš a tedy můžeš střílet. Nemáš souhlas = nosíš a musíš skrytě tedy střílet nemůžeš. Ta novinka je v tom, že i když máš souhlas, tak pokud je to místo veřejnosti přístupné, musíš ho viditelně označit že tam probíhá střelba a zamezit vstupu osob bez ochranných pomůcek.
cvicubis
Příspěvky: 436
Registrován: 24 kvě 2006 20:52

Re: Vládní návrh novely zákona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Příspěvek od cvicubis » 13 lis 2011 10:07

co když budu kupovat náboje a střílet se zbraní na střelnici a ta zbran bude v majetku strelnice a tudiz nebudu mit PZ. to jako ty naboje nemuzu mit u sebe nebo me je ani neprodaj?
Uživatelský avatar
reyes
Příspěvky: 62
Registrován: 21 úno 2011 07:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Vládní návrh novely zákona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Příspěvek od reyes » 13 lis 2011 14:47

JirkaS: Díky za vysvětlení, nějak jsem si to s tím vlastníkem a držením neuvědomil ;) ... takže ta změna je teda jen v tom označení prostoru... pokud k tomu bude ještě i nějaký písemný vyjádření MV jak to má konkrétně vypadat tak v tom velkej problém nevidím. No uvidíme co se z toho vyklube.
Kublajchán
Příspěvky: 149
Registrován: 26 pro 2010 20:27

Re: Vládní návrh novely zákona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Příspěvek od Kublajchán » 13 lis 2011 14:50

Obvykle můžeš střílet ze zbraně střelnice pouze střelivem zakoupené na té střelnici.
Každý za sebe zodpovídejme bez ohledu na víru a nejbližší pomoc hledejte vždy nejdříve na konci své paže.
cvicubis
Příspěvky: 436
Registrován: 24 kvě 2006 20:52

Re: Vládní návrh novely zákona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Příspěvek od cvicubis » 13 lis 2011 16:31

Fakt tam dělaj čím dál horší zákony. Jednou mám ZP a náboje moct kupovat nebudu, kolik bude za chvíli potřeba "papírů" aby si člověk mohl koupit krabičku lugerů? Ničemu to nepomůže a je to další buzerace... . Kdo kupuje legálně a prodává na černo tak si stejně tu zbraň koupí jen kvůli koupi nábojů. Čím více zákonů tím méně spravedlnosti.
Kublajchán
Příspěvky: 149
Registrován: 26 pro 2010 20:27

Re: Vládní návrh novely zákona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Příspěvek od Kublajchán » 13 lis 2011 17:37

S těmi PZ při koupi střeliva je to vopruz. Kdyby raději zařadili samočinné zbraně do kat. B.
Každý za sebe zodpovídejme bez ohledu na víru a nejbližší pomoc hledejte vždy nejdříve na konci své paže.
jbiker
Příspěvky: 221
Registrován: 21 úno 2006 16:25

Re: Vládní návrh novely zákona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Příspěvek od jbiker » 13 lis 2011 21:06

JirkaS píše:jbiker: to s tím nákupem nábojů bez PZ platí už v současném zákoně !!! V té novele byla věta která právě umožňovala nákup střeliva i bez PZ pro skupiny B a C, ale během úprav novely byla vyškrtnuta. Nově je tam jenom definovaný přestupek s pokutou pokud máš u sebe střelivo bez PZ - teď je to zatím jen přestupek, ale bez pokuty.
V současném zákoně si protiřečí § 28 a § 29, tudíž s B a C si můžeme vesele nakupovat co chceme. Původní návrh to rozumně řešil, ale jeho předložená úprava je (jak jinak v Kocourkově) v náš neprospěch. Opravdu je velmi "nebezpečné", když jedeš z prdelákova do Prahy a (třeba) koupíš kolegovi z klubu pár pixel "sypaček". Dovedu si živě předsatvit, jak nějaký myslivec nebo sportovní střelec zásobuje podsvětí municí :roll:.

Stejně milá je nutnost zaznamenávání povolení k nošení do PZ - doufám, že to v případě schválení budou vyžadovat zpětně a budeme muset hromadně na PČR k výměně PZ.

A k těm vzduchovkám, jestli si to správně vysvětluji, tak až si půjdu se synátorama zastřílet do pískovny, tak kromě vzduchovek a terčů sebou potáhnu otep cedulí, aby mě nějaký uvědomělý spoluobčan nezařídil čistírnu na papíry.
Gobey
Příspěvky: 27
Registrován: 06 zář 2011 22:14

Re: Vládní návrh novely zákona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Příspěvek od Gobey » 14 lis 2011 15:28

k té povinnosti zaznamenat do průkazu zbraně oprávnění ji nosit:

Ještě bych z toho nevyvozoval povinnost měnit všechny vydané průkazy zbraně. Obvykle se v těchto případech do zákona dá přechodné ustanovení typu vztahuje se na ... vydané po nabytí účinnosti tohoto zákona.

To bude záviset na rozumnosti zákonodárce a kupodivu občas bývá rozumný :)

Co se týče zákazu střelby se sběratelskými zbraněmi jsem toho názoru, že ten přístup není tak překvapivý. Osobně si myslím, že ZP skupiny A si dělá mnoho lidí prostě proto, že touží mít zbraň kategorie A a občas si z ní zastřílet. Žádné sběratelství v tom není, pouze se takto obchází zákon.

Honza
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Vládní návrh novely zákona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Příspěvek od WohlmuthOta » 19 lis 2011 12:39

Zákon se s tím rozhodně neobchází, pokud někdo v současné době střílí ze zbraně kat. A, na kterou má vyjímku pro sběratelské účely, na střelnici, pak se v žádném případě :!: :!: nedopouští obcházení, porušování atd zákona, neboť jelikož má vyjímku, která ho opravňuje vlastnit a držet, tak pod kouzelným slůvkem držet se skrývá možnost legální střelby na střelnici.

Nevidím absolutně žádný přínos v tom, že se střelba ze zbraní kat. A zakáže. Je to jen další omezování svobody držet zbraň a důrazně s tím nesouhlasím. Uvidíme jak se Vám bude líbit, až zakážou střelbu ze zbraní kategorie B. :lol:
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Vládní návrh novely zákona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Příspěvek od cover72 » 26 lis 2011 22:30

Gobey - sbírám plynovky. Na stěně mi jich visí zatím 8, drtivou většinu doby se na ně jen dívám, ale čas od času nějakou vezmu "provětrat". Je to zcela přirozené a logické a na základě vlastní zkušenosti jsem si jist, že to podobně bude mít většina sběratelů "ostrých" zbraní.
Já sám si teď budu dělat ZP víceméně opět kvůli sběratelství (i když nebudou moci viset na zdi, investice do zbraní se mi zdá být z těch rozumnějších - a když už, tak všechny skupiny) a tedy mne takové vyšinuté nápady vysloveně znechucují, protože se mne osobně dotýkají.
Návrh na zákaz střelby ze zbraní vedených jako "sběratelských" je totiž naprosto stejně absurdní, jako návrh zakázat jízdu automobilovým veteránům (třeba proto, že by někdo mohl jezdit s dvanáctiválcem s nižší veteránskou pojistkou).

A doufám, že se tato analogie rozšíří a tomu báječnému pachateli dobra, který s tím návrhem přišel, se rozsvítí v hlavě a zase to z novely hodně rychle vyškrtne.
Gobey
Příspěvky: 27
Registrován: 06 zář 2011 22:14

Re: Vládní návrh novely zákona 119/2002 Sb. ze dne 10.10.2011

Příspěvek od Gobey » 27 lis 2011 10:07

Sbírám veterány a taky mě rozčilují úvahy o zákazu s nimi jezdit :)

Jestli z mého příspěvku vyplynulo, že s tím souhlasím, tak jsem to napsal blbě. Pro úplnost - nesouhlasím s tím.
Takže pánové nic ve zlém, nejsem zastáncem jakékoliv zbraňové represe.

Jen jsem konstatoval to co se občas děje. Někdo udělá Ačk skutečně jenom kvůli tomu, aby měl SA58 na dávky. Nic nesbírá. Myslím si, že pak z toho plyne vůle PČR, aby prosadila zákaz střelby se sběratelskými zbraněmi.
Odpovědět