preprava zbrane

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

crazyking
Příspěvky: 44
Registrován: 23 úno 2010 13:22

přeprava zbraně

Příspěvek od crazyking » 08 zář 2010 20:05

Jak se přepravují dlouhé zbraně, když člověk nemá kufr nebo pozdro na zbraně? Stačí nějaký pytel, aby to splnilo účel skrytí?
Děkuji


Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: přeprava zbraně

Příspěvek od Artifex » 08 zář 2010 20:20

Jakékoli uzavřené pouzdro účel plní.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
crazyking
Příspěvky: 44
Registrován: 23 úno 2010 13:22

Re: přeprava zbraně

Příspěvek od crazyking » 08 zář 2010 20:58

to nemůžu nikde najít, je to někde v zákoně konkrétně?
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: přeprava zbraně

Příspěvek od Kubajzz » 09 zář 2010 01:07

Není to nikde uvedeno.

Když to obalíš novinama nebo strčíš do igelitky, tak je to uzavřený obal.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Kubis
Příspěvky: 87
Registrován: 11 zář 2009 12:11
Bydliště: Praha

Re: přeprava zbraně

Příspěvek od Kubis » 09 zář 2010 08:40

Prostě to zamotáš do deky ať z toho nic nekoukáš a, stáhneš provazem a jdeš. Nechápu proč na to zakládáš téma...
Kubis
crazyking
Příspěvky: 44
Registrován: 23 úno 2010 13:22

Re: přeprava zbraně

Příspěvek od crazyking » 09 zář 2010 09:09

protože jsem to nikde nenašel, tak se zeptám a nemám jinde kde se ptát, tak se snad tolik nestalo.
tak stačí černej pytel a je to vyřízené, děkuji :)
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: přeprava zbraně

Příspěvek od kayakero » 09 zář 2010 11:20

crazyking píše:to nemůžu nikde najít, je to někde v zákoně konkrétně?
http://zbranekvalitne.cz/legislativa/119-2002#p50
§ 28
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn
c) nabývat do vlastnictví, držet, popřípadě nosit střelivo nebo jednotlivé části nábojů do zbraní kategorie B nebo C; střelivo a jednotlivé části nábojů nesmí nosit viditelně.
(3) Držitel zbrojního průkazu skupiny D je oprávněn při výkonu zaměstnání nebo povolání
b) nosit nejvíce 2 zbraně uvedené v písmenu a) a střelivo do těchto zbraní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném; zbraň a střelivo do této zbraně nesmí nosit viditelně.
§ 15
(5) Držitel zbraně kategorie D nesmí
a) zbraň nosit viditelně na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném,

tj.: připrav si pytel od brambor i na air-soft, jinak: přestupek => záznam => ztráta spolehlivosti.


Kubis píše:. . . . Nechápu proč na to zakládáš téma...
prostor pro diskuzi tu je:
1. postačí mi strčit zbraň do (bezbarvého-průhledného) igelitového pytle? Uzavřený přeci je, ne: pak už nenosím zbraň, ale pytel se zbraní?
Ne až tak jalové spekulování: já když vezu provětrat víc dlouhech, tašek na pušky se mi už nedostává a zbylé strčím do auta obalené do smotku z bublinkové fólie. Zatím mám dost bublinkovice probarvené do červena, ale sehnat jí (velkoplošnou) je problém: další kusy zbraní bych musel zabalit do průhledné (té mám víc), kde na zbraň bude zvenku vidět. Smím - nebo musím obublinkovanou pušku ještě strčit do neprůhledného pytle?
2. vážně postačí, pokud si ruku se sbraní obalím černým pytlem na odpadky nebo papírovým pytlíkem (jako USA-alkoholici)?: můžu se pak s prstem na spoušti procházet hodiny po Václaváku, cílit hlavní na lidi, jevit příznaky duševní choroby či pomatenosti - a pochůzkáři mi mohou leda zasalutovat a pak zpovzdálí čekat až zahájím palbu? Já nevidím nic, co by mi v zákoně bránilo chovat se takto jako debil. Tenhle zákon je zvoraný.
3. a co (lepící) pásky: jedná se o dostatečné zneviditelnění zbraně?
S trochou preciznosti lze zbraň omotat tak, že z jejího původního povrchu nebude vidět nic (zbraň tedy není nošena viditelně), pohotovost k použití ale bude mít stejnou jako tasená zbraň.
Naposledy upravil(a) kayakero dne 09 zář 2010 11:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: přeprava zbraně

Příspěvek od Joezbrna » 09 zář 2010 11:22

Nosit viditelně nemůžeš (většinou, vyplývá z Tebou cit. §). Držet viditelně můžeš.

To má spoustu zajímavých důsledků, např.:
- Uvnitř nemovitosti se souhlasem majitele či nájemce se vždy jedná o držení. Tedy např. ochranka v budově (obchodě, kancelářských budovách apod.), ale i na zahradě můžeš mít zbraň u sebe viditelně.
- Naproti tomu mimo takto ohraničenou nemovitost, např. v lese, nesmíš vytáhnout ani zbraň kat. D (airsoft, vzduchovku), neb by se jednalo přinejmenším o nošení viditelně na místě veřejnosti přístupném.
- No a konečně, pokud splníš náležitosti držení (vybito, uzavřený obal), klidně může být ten uzavřený obal průhledný (plexi box na pumpu :lol: ).

Nevyjadřuji se k tomu, jak je co z uvedeného rozumné.
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: přeprava zbraně

Příspěvek od kayakero » 09 zář 2010 12:23

Uvnitř ohraničené nemovitosti (se souhlasem majitele) zbraň momu mít viditelně.
Uvnitř nemovitosti, kam má veřejnost volný přístup (obchodní domy, úřady, školy) zbraň viditelně mít nesmím.


Ale uvnitř takovéto restaurace http://www.denik.cz/ekonomika/prvni-tem ... 00605.html
nebo uvnitř takovéto školy: http://www.zakladniskoly.cz/skola/600020746.html by to snad šlo i bez futrálu.
Že zbraň není nošena viditelně je zaručeno jinými prostředky nežli obalem kolem zbraně. :wink:
Jen na rodičovská sdružení (SRPŠ - kdy do budovy vpustí i vidící rodiče a rozsvítí jim), to bych musel zbraň schovat, do pytle.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: přeprava zbraně

Příspěvek od Joezbrna » 09 zář 2010 12:56

Pokud si tě najme jako ochranku banka (klenotnictví, trafika, květinářství) a souhlasí s tím, že budeš mít u sebe zbraň, jedná se o držení. I když máš zbraň viditelně ve veřejně přístupných prostorách. Pokud jsi k držení oprávněn (ZP a PZ), je vše v nejlepším pořádku 8)
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: přeprava zbraně

Příspěvek od kayakero » 09 zář 2010 15:09

§ 2: Pro účely tohoto zákona se rozumí
a) držením zbraně nebo střeliva mít
1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,


Takže jo: zákon vážně umožnuje mít nataženo-odjištěno, prst na spoušti a mířit ostrými na zákazníky či kolemjdoucí na chodníku pozorovat zaměřovačem i skrze (trvale otevřená) skleněná vrata na fotobuňku. Jediný krok za siluetu budovy je ale hrubý přestupek. :shock:

Dokonce ani budovy či pevného oplocení netřeba - asi budou stačit tyčky spojené špagátkem (či stužkou s firemním nápisem) nebo jenom čára křídou na chodníku - a lze uvnitř této plochy pořádat závody v rozborce ostrých kulometů pod otevřeným nebem, nebo soutěže ve střelbě kuší, kdy střely mohou létat veřejnosti na dosah.
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: přeprava zbraně

Příspěvek od WohlmuthOta » 09 zář 2010 18:17

E: Stanovisko OBP k výkladu pojmu "uzavřený obal"


V ustanovení § 2 odst. 2 písm. a) bod 2. zákona č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zbraních“) nejsou vlastnosti uzavřeného obalu, ve kterém má být zbraň uložena, blíže specifikovány. Zbraň lze tedy uložit jak ve speciálním pouzdře určeném pro konkrétní typ zbraně, tak v jakémkoli jiném vhodném uzavřeném obalu. Zákonem nejsou upraveny ani jiné parametry obalu, jako např. jeho pevnost nebo průhlednost. Protože však z některých ustanovení zákona o zbraních vyplývá pro držitele zbrojního průkazu zákaz nosit zbraň viditelně, lze i v případě přemísťování zbraně z místa na místo, tedy v případě držení zbraně podle § 2 odst. 2 písm. a) bod 2. zákona o zbraních, dovodit, že držitel zbrojního průkazu by měl mít tuto zbraň v uzavřeném neprůhledném obalu. Pokud by byla zbraň uložena v průhledném uzavřeném obalu, musel by ji její držitel mít nikoli viditelně, ale např. skrytou pod oděvem. Tento závěr podporuje také skutečnost, že v praxi není možné pouhým pohledem rozpoznat, zda držitel zbraně má zbraň u sebe v režimu držení nebo nošení a viditelné držení zbraně na veřejnosti tak neodpovídá záměru sledovanému v zákoně o zbraních, pokud jde o bezpečnou manipulaci se zbraní na místech veřejnosti přístupných.

Zákon o zbraních také blíže nestanoví, jakým způsobem musí mít držitel zbrojního průkazu uzavřený obal při sobě. Je tedy na jeho rozhodnutí, zda tento obal bude mít skrytý pod oděvem, viditelně na těle nebo zda jej bude přenášet pouze v ruce.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: přeprava zbraně

Příspěvek od Joezbrna » 09 zář 2010 18:45

kayakero: zákon o zbraních a střelivu ano.

Druhá věc je, že takové jednání na veřejně přístupném místě by se dalo napasovat pod obecné ohrožení apod.

Třetí věc je, že by nějaký přítomný střelec mohl usoudit, že odstraněním takového pitomce v rámci NO by byl dobrý skutek. Zda by to soud nakonec jako NO vyhodnotil, by bylo snajprovi pod drnem platné doslova jak mrtvému maskáče.
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: přeprava zbraně

Příspěvek od PEPAN » 18 říj 2011 22:47

Dá se nějak legálně přepravit zbraň kat. C nějakym kurýrem? už jsem slyšel jak jeden obchodník v klidu posílal poštou kulovnici na krám :lol: takový střelec zas ale nejsem, Radši ofiko
Nejde!Prostě NNe
malyparanoik
Příspěvky: 1
Registrován: 22 dub 2015 12:28

V čem donést pušku k registraci na PČR?

Příspěvek od malyparanoik » 22 dub 2015 12:37

Zdravím vespolek. Asi Vám to přijde jako úplná pitomost, ale řeším v čem, nebo jak, je možné donést pušku k registraci na PČR.
Dosud jsem měl vždycky jen pistole a řešil jsem to prostě originálním kufříkem, teď ale pořídil Gazelu 58 a mám problém s dodáním tašky. Zvolil jsem zřejmě špatně od koho koupit a pánovi odeslání jaksi trvá... Já mám teď strach, aby taška přišla dřív, než mi projde lhůta k registraci na PČR.
Protože to není levná sranda, tak by mě zajímalo jak "jinak" může vypadat uzavřený obal, abych nebyl vyloženě za exota a současně bych se rád vyhnul nutnosti kupovat nějakou "uni" tašku na těch pár dnů, než mi přijde ta správná.
Předem díky za odpovědi.
Odpovědět