Cisteni kratke zbrane

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od BlackAdder » 07 črc 2011 10:06

chci se zeptat na nějaké důkladnější čištění - pistole se mi nechce rozebírat víc než je základní rozborka pro čištění, takže uvažuju, jak vyčistit jinak kartáčkem nedostupná místa (kolem spouště a tak). Napadlo mě důkladně vystříkat olejem (např. spark, obdoba wd40), nechat odležet a vyfoukat kompresorem. Děláte to takhle někdo, nebo mi doporučíte lepší postup? Nebo ještě před tím odmastit?


Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Alfonss » 07 črc 2011 11:52

vystříkávám všechno čističem na brzdy
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Anders » 31 srp 2011 00:57

Já střílím celopláště. A po každé střelbě (je jedno jestli vystřílím 25 nábojů nebo víc) čistím. Co používám je WD-40 a Konkor 101 od fy Coyote. Připravím si vatu,špejli,oleje,hadrik,noviny (na těch to čistím),papirovou uterku vemu z kuchyne :D a nebo toaletni papir :D.hlaven nejdriv celou postrikam wdckem a kartackem na zuby ocistim a hl. u komory a setru,otru. pak vystrikam hlaven wdckem a to poradne, necham minutku a vemu mosazny kartackem a asi 3x dovnitr a ven. vemu kousek vaty omotam na spejli a vytru dokud vata neni cista. To není vše :-) teď zase vemu vatu na špejli, tu vatu postrikam wdckem a zase projedu hlaven. a pak trochu oleje do hlavne a zase mosaznym kartackem a to máte vidět toho sajrajtu kolik se ve zbrani usadí. pak zase vytru vatou a ono pak uz je to opravdu cisty-vždy se podívám proti světlu. Pak vemu konkor a celou hlaven postrikam a i do vnitr.vytru vnitrek vatou do sucha a hlaven otru papirem. On ten konkor zanechá film a výborně konzervuje. Pak závěr ze vnitř nastrikat wd ckem kartackem na zuby spinu oject :D a vatou-papirem setrit dokud to neni cisty to poznate a poradne kartackem na zuby u uderniku jak je to misto. pak zase nastrikam konkorem a otru. A pak nejlepe sundat střenky-i když není to pravidlo jo ale pak se neusadí pod nima tolik oleje ..a wdckem vystrikam vnitrek ramu (u spouste, cely mechanismus atd..) prostě tam striknu zase kartackem na zuby ocistit a pak vatou na spejli. pak zase konkorem nechat vykapat-> otřít. Nekupuju žádné drahé oleje, prostě stačí dle mého názoru WDčko a Konkor od firmy Coyote. Hlavně nekupovat ten od firmy Sheron ten je na nic. A jednou za pul roku-za rok. Vemu vnitrek ramu WDckem a uplne hodne ho tam nastrikam a necham pres noc vykapat. Pak staci zase konkorem nastrikat a setrit tim se to zakonzervuje a zustane film. Sem tam rozebrat zásobník a otrit kapesnickem, toaletakem (tj jedno) tu špínu a je to. jednou za rok konkorem prestriknout a setrit.
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od dykmore » 31 srp 2011 13:03

Jako ne že by na tvém postupu čištění bylo něco vyloženě špatného, ale trochu to zavání Opavou :-)
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Anders » 31 srp 2011 13:09

nechapu :D
josse
Příspěvky: 310
Registrován: 28 úno 2009 17:02
Bydliště: Ostrava

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od josse » 01 zář 2011 18:50

(v opavě je ustav pro občany co nejsou při smyslech ... na severní moravě používáno jako v čechách výraz s bohnicema.)
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Anders » 01 zář 2011 19:14

tak nevim co je na mem cisteni spatneho. ta zbran je z r. 96 . a do ted ani jedna zavada. jo pockat nahradni zasobnik mel spatnou geometrii uz z vyroby. za 400 nový. jako nová zbran :-). a kdyz nekomu reknu na strelnici kdy byla kupovana tak mi ani neverej ...pak jen vali oci.
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od dykmore » 01 zář 2011 21:09

Anders, vždyť jsem psal, že neděláš nic špatně, jen čistíš na můj vkus moc důkladně a popsal jsi to taky tak důkladně, až mě to pobavilo. Já třeba po střelbě čistím hlaveň tak, že ji prostříknu WD40 a zabalím do sáčku. Další den plastovou tyčkou (s hadříkem v očku na jejím konci) hlaveň projedu, očistím zbytky oleje a je to. Málokdy se mi stane, že bych musel brát kartáč s plastovými štětinkami, a mosazný kartáč už vůbec nepoužívám. A ještě detail - pokud zbraň nerozeberu do posledního čepu, nebo především - pokud ji neumím rozebrat, nikdy neprolívám rám žádným olejem. To jsem udělal jen jednou a od té doby jsem ji už nemohl nosit, neustále z toho pak někde něco prosakovalo (samozřejmě přes pouzdro i na oblečení).
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Anders » 01 zář 2011 22:31

Jj i kamarád mi řekne na střelnici "ty to čistíš moc pečlivě" ale tak mě by to nedalo, já jsem na tyhle věci pes. S tím rámem máš pravdu, že to prosakuje ale musí se to opravdu vatou na spejli ten vnitrek vysusit a je to piplačka, nicméně já si s tím tu práci dám i když mě to kolikrát ani nebaví.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Alfonss » 02 zář 2011 10:00

budu se opakovat. když Ti z něčeho kape olej a nemůžeš to odtam dostat, vystříkat čističem na brzdy, vyteče úplně všechno :wink:
Petr75
Příspěvky: 14
Registrován: 08 pro 2009 09:00

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Petr75 » 06 zář 2011 16:03

Má pravdu, předsedo. :lol:

Na Alfovu radu jsem si pořídil ten čistič brzd a vyzkoušel. Mastnýho tam nezbyde nic, sajrajt vyteče a je vyčištěno. Akorát to ne zrovna libě voní, ale zase to rychle vyprchá. Na vyčištění a odmaštění (dobrý na šachtu zápalníku, když to nechci rozebírat) ideální.
123
Příspěvky: 1
Registrován: 03 lis 2013 23:36

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od 123 » 06 lis 2013 00:51

Zdravím,
mám prosbu, resp. dotaz:
Vyčistil jsem komplet pistoli Walther univerzálnm čistícím přípravkem ARMOR ALL Multi-purpose cleaner (čistič na interiéry, motory ...atd.) a připadá mi,že lehce vblednula povrchová úprava závěru. Chci se zeptat , jestli je to možné, tj. jak je citlivá povrchová úprava a plasty na čistíci prostředky. Samozřejmě vím, že je potřeba použít speciální čistící prostředky, ale stalo se...

Složení AL: Alkyl dimethyl benzyl ammonium chloride (C12-C16)

Díky za názory!
Pedersoli
Příspěvky: 142
Registrován: 12 zář 2013 14:59
Bydliště: Praha

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Pedersoli » 23 led 2014 11:59

A co sprej Spark? Nema nekdo zkusennost? Ja jsem vcelku spokojeny,dobre rozpousti karbon,oxidanty,vytesnuje vlhkost,maze a konzervuje. A ani mi vcelku nesmrdi,ale me nesmrdi nic,jen snad ballistol je takovej nasladlej hnus,ale na cisteni nepouzivam. Spis me zajima jak nejlip cistit tema kartackama,jestli jen protahovat,nebo s nim hlavni tocit. Asi je to jedno.
Revolver Rex 3" . Derringer Rex 3". Derringer Great Gun 2.5" Derringer Liegi . Pistole Hawken.
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od Bonanza » 23 led 2014 12:46

Já kartáčky zásadně netočín, jen protahuji a ony se samy pohybují v drážkách a drásají stěny.
all
Příspěvky: 301
Registrován: 24 kvě 2006 10:27
Bydliště: sever jihu Čech

Re: Čištění krátké zbraně

Příspěvek od all » 04 úno 2014 15:02

Pánové, dovolte mi otázečku na ten čistič brzd. Čistím docela důkladně po každé návštěvě střelnice, ale rozebírám jen to, na co si troufám (tedy prostá rozborka). Ve spoušťovém mechanismu a okolo úderníku tak musí být už určitě dost svinstva. Můžu čistič brzd použít bez strachu o povrchovku atd.? Na čističi píšou "nastříkat a po pár vteřinách otřít". Nevíte, je to kvůli agresivitě čističe nebo jen aby to brzdilo?

to Pedersoli: Za mě - s kartáčkem netočit. Myslim, že by to šlo dost špatně, kartáček bys za chvilku zničil, ale hlavně, líp bys to nevyčistil. Protahuju a nechám volně se otáčet dle vývrtu. Většinou ale používám hada, tam není jak otáčet:-).
Odpovědět