Kentucky rifle .45 - ucpava se

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

miroslav1
Příspěvky: 3
Registrován: 19 srp 2011 22:23

Kentucky rifle .45 - ucpává se

Příspěvek od miroslav1 » 19 srp 2011 22:41

Dobrý den,

obracím se na vás odborníky s prosbou o pomoc. Jsem čerstvým majitelem výše uvedené předovky. Dnes jsem s ní byl poprvé na střelnici a výsledky nebyly nejlepší. Konkrétně sem narazil na problém rychlého znečištění zbraně. Po dvou až třech výstřelech je hlaveň tak špinavá, že téměř nemohu protlačit kuli. Další věcí je ucpávající se piston a zátravka.
Když zbraň vyčistím(hlaveň), nabiji, tak nevystřelí jelikož je ucpaná zátravka. A to někdy tak fest že mám problém pročistit ji drátkem.

Používám olověné kule 8g + flastr, zatím na flastr nepoužívám mazání. Co se týká prachu, tak dávám 1,75 nebo 3,5g prachu.

Dále se chci poradit s čištěním. Koupil jsem si čistící sadu a mám v ní 3 kartáče. Tyto kartáče ale mají štětiny pouze horizontálně - takže pročistí hlaveň, ale jakmile kartáč dosedne na dno hlavně, tak to samotné dno nevyčistí jelikož tam nemá štětiny. Jak se toto dá řešit?

Děkuji za každou radu. Mirek


kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Kentucky rifle .45 - ucpává se

Příspěvek od kersanti » 19 srp 2011 23:51

Především nemažeš a kdo nemaže nejede.To nejjednodušší mazání na flastr je trocha vody nebo plivanec.Můžeš použít také tekuté mýdlo,čistič na okna,moč.Pak samozřejmě klasika v podobě živočišného tuku či rostlinného ztuženého.Ovšem více maziva neznamená lépe!
Ucpanou zátravku zkus profouknout kapslí.Ovšem při správném vyčištění bys ji měl mít průchozí.Optimální bych viděl na piston nasadit hadičku a vytěrákem v hlavni přez ní pumpovat vodu.Třeba z kbelíku.
Dno jde očistit mosazným škrabákem:
http://ecx.images-amazon.com/images/I/4 ... AA300_.jpg
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kentucky rifle .45 - ucpává se

Příspěvek od peggy » 20 srp 2011 10:47

To mazání dělá skutečně strašně moc, doporučil bych se držet ovšem osvědčené klasiky - např. jelení lůj, nebo vosk se sádlem. Oleje prosáknou do prachu a částečně nebo úplně ho znehodnotí. Mýdlo, vodu a tělesné tekutiny všeho druhu bych radši vynechal!

Další věc je volba kule (přesný rozměr), materiál (měkké čisté olovo) a tloušťka a mateiál flastru.

Já osobně střílím z Kentucky .45" Armisport kule .451 (Lee 451RB 138gr.) nabíjené do drážek a na plstěnou mazanou zátku. Používám mazání vosk/sádlo asi 1:3. Kule jde bez ohledu na počet ran do hlavně hladce, bez násilí, jedním tahem nabijáku jako píst (po zaražení do ústí hlavně, ale i to dělám jen nabijákem). Nabíjím z dřevěného zásobníku (prkna), ve kterém mám připravené kule se zátkami zalité mazadlem, ucpávky jsou mazané předem namočením v roztaveném mazadle.

Podotýkám, že nestřílím klasickou terčovku na přesnost, ale western - čili nejde o absolutní přesnost, ale spíš o rychlost. Na druhé straně vystřílím během závodu desítky ran bez čištění (obvykle 40-100) a nemám nejmenší problémy. Pokud se přesnosti týče, tak střílím na papír zhruba na úrovni 80/100, ale to je dáno spíš mnou, a na tento typ závodů to stačí (většinou kovové terče různě velké a v různých vzdálenostech.

Pod kuličku 8g (123gr) musí bohatě stačit oněch 1,75g prachu, víc může znamenat i to vyšší zanášení a k ničemu to není. Užitečné maximum odhaduji do 2-2,5g. Já sám střílím cca 1,5g a stačí to i na popra do 50m, pokud není nastaven extrémně na těžko. Střílel jsem s tím do cca 100m a jde s rozumnou opravou trefovat kovové siluety.

Na střelnici vůbec nečistím, doma čistím tak, že vyhodím hlaveň a vyčistím ji žíněným kartáčem za mokra vodu a Jarem, dokud nejde bílá pěna. Spodní konec hlavně se zátravkou stavím do kbelíku, takže se při čištění proplachuje - kartáč působí jako píst a tlačí vodu sem a tam. Dno neřeším a nic se neděje. Na delších akcích venku jsem jen proplachoval hlaveň horkou vodou. Po vyčištění opláchnu horkou vodou a ještě za horka prostříknu WD40. To krásně vytěsní zbytek vody a hlaveň nechytá lišku. Piston profouknu, aby v něm nezůstala kapka. Mám vyzkoušeno, že při použití hustších olejů (Konkor, Legia spray ....) zůstává na dně a v zátravce víc oleje a bývá problém s prvním odpálením. Proto je nutné nejprve dobře odmastit, nejdřív radši 2-3 zápalky a pak ještě dávku prachu bez kule, aby první rána neselhala. Olej je svině. Kule se pak blbě tahá a podsýpání je taky opruz.

Flintu takhle provozuji přes deset let (spíš 15) a bez problémů. K uvedeným postupům jsem přišel postupně a netvrdím, že se hodí univerzálně pro všechny pušky a všechny disciplíny.

Jo a nakonec - setkal jsem se s tím, že Ardesy mívají v jednom místě hlavně jakoby potrhaný vývrt. To se projevuje tak, že se po znečištění zasekává kule při nabíjení v jednom konkrétním místě a jde tam ztuha. Většinou se to časem zlepšilo, někdo to řešil zaleštěním, ale asi v jednom případě jsem slyšel o tom, že se to dotyčnému nepodařilo zcela odstranit a radši flintu prodal.

Uf, a to je asi všechno, co k tomu mohu z vlastní zkušenosti říci.
"Aux armes, citoyens !"
kralik
Příspěvky: 70
Registrován: 31 led 2010 17:09

Re: Kentucky rifle .45 - ucpává se

Příspěvek od kralik » 20 srp 2011 21:31

mazat, mazat, mazat.... pouzivam smes loje a vceliho vosku, flastry za horka napustim... a nic se neucpava....
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Kentucky rifle .45 - ucpává se

Příspěvek od blecha.z » 21 srp 2011 19:55

Ahoj. To, co napsal Peggy, je stoprocentní pravda. Jen bych přidal poměr mazání loje a včelího vosku - 3:1, tři díly loje a jeden díl vosk. A můžeš po každé ráně vytřít hlaveň mastným chumáčem konopí, nebo lacetkou. Předem připravené náboje v prkénku ti ulehčí práci s nabíjením, jen je tam nachystej tři dny předem, než jdeš na střelnici. Ne dříve, ale ani později. Má to své důvody.
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kentucky rifle .45 - ucpává se

Příspěvek od peggy » 21 srp 2011 20:32

Mimochodem, chlapi, kde sháníte lůj?
"Aux armes, citoyens !"
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kentucky rifle .45 - ucpává se

Příspěvek od Artifex » 21 srp 2011 20:55

Já používám normální lékařskou vazelínu, kilo za 100 bývá, 50:50 s včelím voskem
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Kentucky rifle .45 - ucpává se

Příspěvek od blecha.z » 21 srp 2011 21:45

Ahoj. Lůj se neshání, ten si musíš vyrobit. Na jatkách ti prodají za 7,- Kč hovězí syrový lůj. Nepotřebuješ ho mnoho, stačí pět kilo. Doma ho nakrájíš na malé kostky, hodíš do velkého hrnce, kam jsi předem nalil asi dva centimetry vody. Postupně se voda odpaří a uvolňuje se tuk. Je potřeba neustále pomalu míchat a dávat pozor, aby se to nepřipálilo a hlavně nevyteklo na kamna. Tkáň zčervená na malé škvarky, které lze dát v zimě sýkorkám. Tuk sliješ do kastrolu a pak do zavařovacích lahví Omnia, uskladnit v chladu. Vydrží ti dost dlouho.
miroslav1
Příspěvky: 3
Registrován: 19 srp 2011 22:23

Re: Kentucky rifle .45 - ucpává se

Příspěvek od miroslav1 » 21 srp 2011 22:34

Děkuji vám za rady. Skusím tedy dávat méně prachu a hlavně mazat.

Nicméně ještě se chci zeptat, vlastníků kentucky .45 - jak se dá vydělat hlaveň? Když vyšroubím všechny šrouby které očividně propojují hlaveň s dřevěnou pažbou, tak stejně hlaveň nejde oddělit.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Kentucky rifle .45 - ucpává se

Příspěvek od blecha.z » 22 srp 2011 10:18

Ahoj. Jestli se nemýlím, tak hlaveň Kentucky je spojená s pažbou tzv. "křížovým" šroubem u dnového šroubu, kde je spojena s deskou spouště. Potom - kování u ústí hlavně je spojeno s hlavní dvěma šroubky. Třetí ukotvení je dvěma kolíky skrz pažbu. Hlaveň je uložena těsně.
Ale na vyčistění stačí vyjmout křížový šroub. Pak se uchopí hlaveň a zatáhne se dopředu a nahoru. Tím se uvolní hlaveň s celým předpažbím, je spojené se zadní částí dvěma kolíky s mosazným kováním. Jednotlivé modely se mohou lišit. Kolíky se při časté demontáži uvolní, pak je potřeba použít větší průměr. Nebo čistit hlaveň pomocí hadičky.
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kentucky rifle .45 - ucpává se

Příspěvek od peggy » 22 srp 2011 12:56

U Kentucky Armisport je to podobně, ale ne zcela stejně:

(nejprve je nutné povolit nebo vyndat zámek - tj. povolit nebo vyšroubovat dva šrouby z protidesky)

- Křížový šroub v ostruze dnového šroubu je stejný, je zašroubován do desky spouště
- Pod nabijákem je zhruba v polovině zespodu šroubek přidržující hlaveň k předpažbí (ten jsem už před lety vyhodil a ničemu to nevadí)
- Když se uvolní dva výše uvedené šrouby, stačí hlaveň popotáhnout směrem vpřed, tím vyjede mosazná hlavice podpažbí ze dřeva (drží na kolíček na hlavni) a hlaveň je venku. Žádné kolíčky ani klínky není potřeba vyndavat. Pažba s podpažbím je z jednoho kusu.

Já nemyslel samozřejmě postup zpracování loje, škvařilo se i u nás doma,ale kde ho sehnat právě třeba surový. Mám přístup v rodině ke skopovému, ale ten je podle mě na prd, je moc měkký. Dříve byly i kravičky, ale už nejsou. Takže jsem to řešil jinak, ale není to ono.

Paradoxně mě jatka nenapadly. :oops:
Naposledy upravil(a) peggy dne 22 srp 2011 16:01, celkem upraveno 1 x.
"Aux armes, citoyens !"
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Kentucky rifle .45 - ucpává se

Příspěvek od Jim » 22 srp 2011 19:04

Jo, řeznící to nevedou, tak jsem skočil na jatka a tam mě paní v expedici říká, kolik toho chcete, tak jsem řek asi 5 kilo. Donesla plnou igelitku a stálo to kolem třiceti kaček. Chodíme se Z. Blechou do stejného zdroje. Dělá to na mě dojem, jakoby to podle ceny byl nějaký odpad. Takže na Pardubicku určitě jatka budou, přinejhorším masokombinát Březhrad. To si pamatuju z dob vojákování.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
miroslav1
Příspěvky: 3
Registrován: 19 srp 2011 22:23

Re: Kentucky rifle .45 - ucpává se

Příspěvek od miroslav1 » 22 srp 2011 19:13

Tak pušku se mi podařilo rozebrat - předtím jsem nevěděl, že musím hlaveň povytáhnout nahoru :-)

Jinak dnes jsem znovu testoval střílení. Nově jsem mazal flastry lékárenskou vazelínou. Výsledek je takový, že samotná hlaveň byla znatelně čistější, střely šly zatlačovat daleko lépe.

Ale problém se opět ukázal se dnem hlavně a zátravkou. Po asi 10 ranách šla kule krásně hlavní protlačit, ale cca 1-2cm nad prachem narazila na odpor, že šla dotlačit jen ztěžka. Další 11 nabíjení šlo krásně, ale opět před dnem hlavně problém, šlo to dorazit jen velkou silou. Po této ráně byla už opět ucpaná zátravka kterou se mi podařilo pročistit až doma sprchou.

Zjistil jsem, že se na dně hlavně v místech kde se spaluje prach + v zátravce usazuje šedo černá kašička která je občas až vlhká. Samotná hlaveň je OK, ale tady tohle je obrovský problém - buďto kule nejde dotlačit a nebo zápalka neprošlehne na prach.

Takže přemýšlím jestli to nemůže být náhodou i prachem....
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kentucky rifle .45 - ucpává se

Příspěvek od peggy » 22 srp 2011 19:45

ad jatka: Bejvávalo, v Březhradě je přes deset let zavřeno, jeden čas tam byl výrobce zmrzliny Euroice, co je tam teď netuším. V okolí nic moc, snad Choceň ... uvidíme.

K problémům s komorou a prachem - mě se to stalo kdysi taky ale problémem byla moc malá dávka prachu a promaštěný prach. Jedna šarže Vesuvitu co jsem měl k tomu měla tendenci taky, ale po zvýšení dávky asi o půl gramu to přestalo.

Víc mě teď nenapadá.
"Aux armes, citoyens !"
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Kentucky rifle .45 - ucpává se

Příspěvek od blecha.z » 22 srp 2011 20:40

Ahoj.
Kašička je z ne zcela vhodného mazání a skladby náboje. Zkus plnou nábojnici 357Magnum Vesuvitu, pětkrát poklepej měděnou lžičkou, dosyp prach, setři kancelářskou sponkou. Je to příklad, jde o způsob. A stejné množství dětské krupice. Pak kouli s flastrem, nebo kouli natvrdo. Toho maziva by mělo být nezbytné množství. Tolik, kolik ho zbraň potřebuje. Flastry namoč do mazání, pak vymačkej v ubrousku, stáhni svorkou. Přebytek maziva vyteče. Za ty tři dny, než jdeš střílet, se tuk dostane do každého vlákna tkaniny. Dá se to dokázat jednoduchým pokusem - nabiješ čerstvě namazanou kouli a utvoří se ti prstýnek z tuku. Po třech dnech se to už nestane.
Za starých časů po výstřelu lovec vytáhl nabiják, našrouboval červa obalený koudelí a namazaný tukem. Dvakrát, či třikrát protáhl hlaveň. Pak nabíjel kouli s flastrem z látky, nebo z kůže. Na prach kus vosího hnízda.
Nezapomeň, že když přeženeš mazání a střílíš jednu ránu za druhou, máš hlaveň teplou až horkou. Co to udělá s tukem? Zateče ti do prachu, pokud tam není krupice, nebo koule z toaletního papíru. Takže - nezbytné množství maziva, ano?
Odpovědět