Pistole pro male ruce

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Brigadier
Příspěvky: 24
Registrován: 22 srp 2006 14:43

Re: Pistole pro malé ruce

Příspěvek od Brigadier » 04 srp 2011 00:06

Málokdy potkám chlapa, co má menší dlaně... Sedí mi jako ušitý PM63 Makarov. A co se týče revolveru, výborně sedl Ruger SP 101.


xuebao
Příspěvky: 20
Registrován: 21 kvě 2011 22:43

Re: Pistole pro malé ruce

Příspěvek od xuebao » 04 srp 2011 10:38

Chlapi, jde mi jenom o to, ze skratka nejsem schopny dosahnout drzici rukou na cudlik zachytu zaveru. Strilel jsem zatim jenom z CZ75 a 83, a tak-tak byl schopny palcem vypustit zasobnik a manipulovat s pojistkou. Az uz vubec neumim stahnout zaver a zajistit ho, ani ho neumim vypustit; rukou drzici pistoli. Mam pocit, ze to neni dobre. Vicero zdroju hlasa, ze pistoli musim umet ovladat jednou rukou. Rad si necham vysvetlit, ze to neni potreba zvladnout, ze to muzu vzdycky nejak precurat. Rad si taky necham vysvetlit, ze vlastne stazeny a zajisteny zaver na pistoli vubec k zadnemu ucelu nepotrebuju. A nemyslim to ironicky.

Je mozne, ze casem na mne vyhovujici zpusob manipulace prijdu. Zatim jsem chtel ve sve zacatecnicke nevedomosti zjistit, jak sve fyzicke omezeni (male ruce) resi pri pistolich jini. Zadavatelka se taky necitila uplne v pohode, protoze spatne dosahuje na vypousteni zasobniku.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Pistole pro malé ruce

Příspěvek od Joezbrna » 04 srp 2011 10:46

To je jak učit někoho skrz webové fórum karate :lol:
Napiš odkud jsi, nebo si vyber tadyhle
http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz ... ke-zauceni
nějakého blízkého dobrovolníka. Za dvě hodiny na střelnici se dozvíš víc než za měsíc tady.
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

Re: Pistole pro malé ruce

Příspěvek od Zajic » 04 srp 2011 12:09

xuebao : Ty tady porad brecis nad tim, ze nemuzes stahnout prstem zaver a ze tam nedosahnes a bla bla bla..To ani moje kamaradka co strili, nebreci jako Ty :lol:
Co se tyka stahnuti zaveru do zadu a jeho zajisteni vypousteci pakou zaveru je velice jednoduche. Kdyz uz to opravdu chces dat do zadni polohy, a proste pri stazeni nedokazes nadzvednout tu packu abys to zajistil, tak tam logicky strcim prazdny zasobnik, stahnu zaver dozadu a vytahnu zasobnik a mam preci zaver v zadni poloze :!:
Vypousteni zaveru, pri prebiti muzes jak tady nekdo psal, klidne delat potahnutim za zaver a nemusis nikde lovit vypousteci paku. Ja to treba na Berette 92 vypoustim slabou rukou, kdy po zasunuti zasobniku prechytavam slabsi rukou zbran do obvykle obourucni polohy, tak palcem jen zatlacim packu a zaver je dole. Tohle muzes kldine udelat kdyz uz zamerujes cil, a vubec te to nezdrzi.

Edit: Jeste jsem si vzpomel, ze jsi psal k cemu je dobra strel pohotovost=zaver vzadu. Je to tak, ze kdyz ti dojdou naboje tak ti to pistole da najevo tim ze ti zustane zaver v zadu a je nutne prehodit zasobnik a nebo se vzdat :wink:
Naposledy upravil(a) Zajic dne 04 srp 2011 19:39, celkem upraveno 1 x.
ramires
Příspěvky: 366
Registrován: 19 kvě 2007 22:03

Re: Pistole pro malé ruce

Příspěvek od ramires » 04 srp 2011 12:17

Řešíte tady kraviny jako by jste pistoli snad ani neviděli, obsluha pistole je věc úplně automatická a nemusím nad ničím přemýšlet! Dostřílím-závěr zústane vzadu na záchytu, vemu plný zásobník, strčím ho do pistole ,palcem té stejné ruky stáhnu záchyt,pokračuji v palbě :wink: ,Když mě někdo bude držet pod krkem nebudu měnit zásobník ne :!: ,záchyt neni tak dúležitý, jenom při závodech IPSC atd.
In vino veritas...
Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 128
Registrován: 24 zář 2010 13:11
Bydliště: Zlín

Re: Pistole pro malé ruce

Příspěvek od ladaj » 04 srp 2011 12:36

V obranné situaci jednoruč (zranění, držíš dveře, děcko, visíš na zábradlí ;-) ) potřebuješ zvládnout tasit, odjistit a kontrolovaně střílet - střílející i opačnou rukou.

Na cokoli jiného je fůra času a obě ruce. Mimochodem revolver nemá ani jeden z "nedosažitelných" ovládacích prvků...
Little_Tom
Příspěvky: 69
Registrován: 15 čer 2011 08:36

Re: Pistole pro malé ruce

Příspěvek od Little_Tom » 05 srp 2011 11:51

Ramires: Při závodech si ty rány počítáš (víš, kde ti dojdou) a měníš když máš poslední náboj v komoře. :wink:

Záchyt závěru mj. také hlásí střelci, že dostřílel a má se dát na útěk (nemá-li další zásobník). Tj. aby nedošlo k nepříjemné situaci, kdy pistole cvakne a nic... :lol:

Ovládání záchytu je vlastně jen takový bonus. Zkušení bojovníci navíc podle počtu mrtvých protivníků odhadnou, kdy je dobré vyměnit poloprázdný zásobník za plný a následně skoroprázný za poloprázdný, aby stále měli dostatek nábojů v pistoli a v nevhodnou chvíli se nemuseli zdržovat s výměnou zásobníku. :D

Edit: A poslední náboj si nechávají pro sebe, takže k zachycení závěru v zadní poloze u zkušeného střelce vlastně nikdy nedojde. 8)
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Pistole pro malé ruce

Příspěvek od Alfonss » 05 srp 2011 17:59

ramires píše: záchyt neni tak dúležitý, jenom při závodech IPSC atd.
Právěže v IPSC všichni záchyt odstraňujou, krom productioňáků, kteří nemůžou a strašně je to sere :wink:

Záchyt je věc, která zdržuje, proto jej nikdo nepoužívá
ramires
Příspěvky: 366
Registrován: 19 kvě 2007 22:03

Re: Pistole pro malé ruce

Příspěvek od ramires » 05 srp 2011 21:56

Dobrá tedy oprava,není důležitý vůbec.
In vino veritas...
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Pistole pro malé ruce

Příspěvek od dykmore » 06 srp 2011 00:09

xuebao píše:Rad si necham vysvetlit, ze to neni potreba zvladnout, ze to muzu vzdycky nejak precurat.
Přečůrat to jde docela lehce, většinu pistolí s klasickým závěrem (tedy kusem železa překrývajícím celou horní část pistole) v nouzi jednou rukou bez problému natáhneš o nějakou pevnou hranu - parapet okna, zábradlí, nárazník atd. Nejlépe to jde například u HP35 nebo Coltu 1911 se standardním rámem a s krátkým vodítkem vratné pružiny, kde spodek čela závěru zapřeš o hranu a rukou držící pistoli zatlačíš na rám směrem k hraně a zpátky. V UB se na to pokusili jít jinak a do CZ100/110 zabudovali na horní straně závěru před výhozním okénko speciální "přípravek", ale kdosi tady kdysi psal, že to je jen doplňková funkce a význam té zarážky je v zakrytí nějakého konstrukčního nedostatku. U pistolí, které nemají čelní plošku pod hlavní, nebo je tam nějaká překážka (např. tam vadí kus rámu - Makarov, Walther PP, nebo rám překrývá zespodu celý závěr - Glock), lze závěr zapřít o mušku nebo o mířidla. Mluvíme tu ale o krizové situaci, takže velmi pravděpodobně dojde ke škaredému podření částí zbraně, ať už povrchovky, mířidel nebo ústí hlavně třeba o cihlový roh budovy, sloupu apod. Každopádně to je funkční a snad i využívané řešení ovládání zbraně jednou rukou.

Nouzové uvolnění zachyceného závěru je samozřejmě stejné, jako při natahování.

Co se týče tvého problému s kontrolou komory na střelnici, nebo co jsi to psal, není jiné rady než nabírat zkušenosti a vytvořit si vlastní zvyky tak, aby tě nedosažitelnost záchytu trápila co nejméně. Je s odpuštěním hloupost vybírat pistoli podle tohoto parametru na úkor jiných, mnohem důležitějších nebo zajímavějších. Já nemám malé ruce, přesto na střelnici záchyt vůbec nepoužívám. Mám pravidlo, že pistoli odkládám bez zásobníku, se záchytem v zadní poloze. Dostřílím, vytáhnu zásobník, mrknu do komory, odložím, vím a hlavně VIDÍM, že pistole není nabitá ani schopná vystřelit. Napáskuju zásobník, dám do zbraně, shodím závěr druhou rukou a střílím, a tak pořád dokola. Funguje to bez zmatků a mám stále přehled, i když si půjčím 10 pistolí a všechny mám na jednom stolku. Naopak jsem velmi nervózní z lidí, kteří dostřílí, shodí závěr, dají ránu jistoty a zbraň položí. Kdyby tam takhle měli položených 10 zbraní a já se jich zeptal, jestli si jsou stoprocentně jistí, která je nebo není nabitá, nevěděli by ani u jedné.
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
sssysssel
Příspěvky: 40
Registrován: 10 říj 2010 00:50
Bydliště: Praha

Re: Pistole pro malé ruce

Příspěvek od sssysssel » 06 srp 2011 00:49









...méně diskutovat na foru, více chodit na střelnici a každej den místo televize aspoň hodinku sušit! :wink:
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Pistole pro malé ruce

Příspěvek od dykmore » 06 srp 2011 01:07

Ten pan černoch je drsný :shock: no a na tom třetím videu je profesionálně předvedeno to, co jsem měl na mysli. Jsem stará struktura, nedocvaklo mi, že na youtube je prostě všechno :lol:
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
xuebao
Příspěvky: 20
Registrován: 21 kvě 2011 22:43

Re: Pistole pro malé ruce

Příspěvek od xuebao » 08 srp 2011 11:25

Jj, ja budu susit, az se ususim :-).

Takticky reload o botu, opasek, nos a podobne jsou fajn finty. A zaregistroval nekdo, ze manici na tech videich vypousteji zaver ze zadni polohy jednou, drzici, rukou? Napr ten cernoch, co dela jednorukeho, kdyz zasune zasobnik do zbrane mezi koleny, tak to bych byl zvedavy, jak by vypustil zaver, kdyby nedosahnul palcem na tlacitko zachytu. Mozna by musel pridat jedno netakticke otoceni pistole mezi koleny. Anebo radeji takticky souchnout pistoli bokem o botu nebo opasek?

Ale ne, ja uz s tim tady otravovat nebudu. Zadavatelce to zrejme problem nedela, jde ji hlavne o vypousteni zasobniku. A ja holt pri vyberu budu zohlednovat, jestli obsluhu dane pistole jednou rukou zvladnu, coz muze byt stejne vsem ukradene.
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Pistole pro malé ruce

Příspěvek od BlackAdder » 08 srp 2011 11:53

vypuštění závěru potažením vzad - neměl by být problém o cokoliv pevnějšího, jako levák to neřeším, vypouštím ukazováčkem.
jinak natažení náboje do komory jednou rukou - nejlépe se mi osvědčilo zaháknutí hledím o opasek, vsadím se, že by to šlo i o boty nebo něco podobného
Naposledy upravil(a) BlackAdder dne 08 srp 2011 11:59, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Pistole pro malé ruce

Příspěvek od Joezbrna » 08 srp 2011 11:55

Nejdřív se nauč nabíjet, vybíjet, přebíjet, chodit po bytě, zaujímat kryt, a "zastřelit" vypínač nebo květináč za stálého dodržování bezpečného směru a prstu mimo spoušť.
Pak si zkus nějaký kurz obranné střelby nebo třeba LOS, ať si to vyzkoušíš i s nabitou zbraní.
Pak má smysl přemýšlet nad specialitami. A spíš než natažení jednoruč oceníš třeba tasení vsedě v autě, procházení místností potmě z baterkou, grif jak čůrat na veřejném WC a neprozradit zbraň, nebo jak v kabince stáhnout kalhoty, aby ti kvér nevypadl na zem…
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Odpovědět