Strelba na velkou vzdalenost - 1700m+

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Bullman
Příspěvky: 10
Registrován: 29 črc 2011 10:24
Bydliště: Bruntálsko

Střelba na velkou vzdálenost - 1700m+

Příspěvek od Bullman » 29 črc 2011 10:35

Ahojte,
chtěl jsem se zeptat jak trefit terč na 2 km :?: Jakou zbraň použít, jakou optiku, jakou munici. Zkrátka všechno co je potřeba udělat od koupi zbraně až po výstřel. Jak se správně nasazuje a seřizuje optika, co je to kalibrace, ...? Vůbec v tomhle směru nejsem zběhlý. Budu tedy vděčný za všechny rady a tipy, zároveň ocením, když přehlídnete mé neodborné názvy. Vše je jenom teorie, takže se neohlížejte po cenách, podmínky si můžu jakkoliv přizpůsobit, potřebuji to na něco jako "povídku" různé okolnosti můžu tedy upravit. Přikládám obrázek, kde se dozvíte více informací.

http://www1.picturepush.com/photo/a/619 ... tled-1.jpg
Naposledy upravil(a) Bullman dne 29 črc 2011 13:51, celkem upraveno 1 x.


Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: Střelba na velkou vzdálenost - 2 km

Příspěvek od Harquebusier » 29 črc 2011 11:35

No, tak na něco jako "povídku" se sbíráš informace pozoruhodně pečlivě, přesný plánek se vzdáleností, převýšením, popisem podmínek... :shock:
Hmm, a na to, že tady máš první příspěvek. Skoro to vypadá, jako bys ses připravoval na... :!:

Mimochodem, na 2 km na přesnou trefu zapomeň i s nejvýkonnější ráží. Byť jsou takové výkony dokumentovány, dosáhli jich špičkoví armádní odstřelovači a i oni připouštějí, že to bylo se štěstím. Žádnej "one shot - one kill" se na tuhle vzdálenost prostě nekoná!
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba na velkou vzdálenost - 2 km

Příspěvek od Kubajzz » 29 črc 2011 12:14

Doporučuji použít dělo.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Bullman
Příspěvky: 10
Registrován: 29 črc 2011 10:24
Bydliště: Bruntálsko

Re: Střelba na velkou vzdálenost - 2 km

Příspěvek od Bullman » 29 črc 2011 12:54

"Harquebusier"
K tomu prvnímu odstavci se nehodlám vyjadřovat :!:, to už jsem si vyslechl jinde. :roll:
Jediné z čeho jsem kdy střílel byla nějaká laciná vzduchovka "Made in Czechoslovakia"... nic neplánuji nebojte :D .
Přesný plánek, to bych zase nepřeháněl, byla to práce na 10 minutek. Podmínky jsem si vymyslel, vzhledem k tomu, že jde o povídku si mohu vymyslet téměř vše, proto jsem se snažil napsat co nejvhodnější podmínky. Já nepotřebuji znát tu pravděpodobnost, sniper se trefí, jde mi o to kolem. Abych neřekl že si koupil zbraň, nasadil optiku od oka, vybral libovolný náboj, a s nekalibrovanou studenou střelou strefil cíl vzdálený 2km, aniž by znal rychlost, směr větru, to vše samozřejmě v průtrži mračen :D Prostě chci aby to mělo hlavu a patu :)
Střílet přesně na velkou vzdálenost, to je už věda. A potřebuji vědět - výběr zbraně,úprava zbraně, nežádoucí vady, nástřel zbraně, montáž optiky, optika, nástřel optiky, munice, teplota, okolní vlivy,balistika, střelec, údržba a čištění. Tohle jsem se dočetl a potřeboval bych aby se někdo rozepsal, o co gou :D Protože v množství těch informací se začínám topit.

"Kubajzz"
Já teďka nevím jestli to je vtip nebo ne :D Taky nevím jak bych tahal pařížské dělo na zádech :? :lol: :lol:
kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Střelba na velkou vzdálenost - 2 km

Příspěvek od kersanti » 29 črc 2011 13:31

Fakticky jediná možnost je pořídit nějakou půl palcovou opakovačku.Zkusil bych se na ní optat puškaře Kuny.
Nějaké počítání najdeš tu:
http://www.jbmballistics.com/ballistics ... tors.shtml
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Re: Střelba na velkou vzdálenost - 2 km

Příspěvek od duffioso » 29 črc 2011 13:33

Puska CheyTac M310 raze .408 s pazbou McMillan.Podle ukolu tveho imaginarniho strelce,muzes volit mezi 7 ranou a jednoranovou verzi.Ve strelivu pro tuhle razi ti neporadim,to zkus dogooglit.Optiku bych videl NightForce,nebo Leupold.Asi by byla super Nightforce NXS 5,5-22x56.
Pokud se ti to nebude libit,tak mrkni na stranky CheyTac a vyber jinou flintu.Nebo McMillan Tac-50.Mrkni na vlakno "Jake pusky pouzivaji odstrelovaci?".
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: Střelba na velkou vzdálenost - 2 km

Příspěvek od Harquebusier » 29 črc 2011 13:36

Bullman píše:
Podmínky jsem si vymyslel, vzhledem k tomu, že jde o povídku si mohu vymyslet téměř vše, proto jsem se snažil napsat co nejvhodnější podmínky.
Naopak, podmínky jsi napsal velmi nevýhodné. Jestli si můžeš vymyslet téměř vše, jak píšeš, tak si vymysli, že je to 800 metrů (to je furt slušná dálka), zbraň může být třeba Sako TRG nebo Rem. 700, optika Leupold nebo Nightforce, náboj Lapua...
Little_Tom
Příspěvky: 69
Registrován: 15 čer 2011 08:36

Re: Střelba na velkou vzdálenost - 2 km

Příspěvek od Little_Tom » 29 črc 2011 13:44

Bullman píše:Já teďka nevím jestli to je vtip nebo ne :D Taky nevím jak bych tahal pařížské dělo na zádech :? :lol: :lol:
Tak kdo teda bude střílet - hrdina v povídce nebo Ty? Nějak začínáš plavat i v tohmle... :lol: :lol: :lol:

Jinak na povídku všechny informace už máš. Jestli to chceš mít dokonalé, tak hoď na pár střeleckých portálů odkaz na ní, všichni Ti jí zkritizují, pohádají se mezi sebou, jestli je lepší .408 nebo .50... No a pak to jenom podle toho opravíš a ještě rozvedeš, jak střelec testoval to a to... :wink:
Bullman
Příspěvky: 10
Registrován: 29 črc 2011 10:24
Bydliště: Bruntálsko

Re: Střelba na velkou vzdálenost - 2 km

Příspěvek od Bullman » 29 črc 2011 13:45

"kersanti"
Tabulky se budou hodit, děkuji :) Kdo je puškař Kuna? :D

"Harquebusier"
Měl jsem na mysli všechny podmínky kromě vzdálenosti>tj. veškeré počasí a dostupnost jakékoliv techniky.

"duffioso"
Mrknu se, ale mě se pořád zdá to přiblížení strašně malé > 15x zoom na foťáku mi připadá malinký, přitom tento je jenom 22, to musí být málo na tak velkou vzdálenost.

"Little_Tom"
Já určitě ne :wink:
No a když teoreticky teďka pojedu do alp, kde budu v jiné nadmořské výšce. Namontuji si novou optiku, jak ji zkalibruji se zbraní, jak zkalibruji zbraň na novou nadmořskou výšku? Jak je to časově náročné? Jde vlastně o to co jsem psal v prvním příspěvku.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dobrá tedy, z 2 km slevuji na 1700m :D Snad to pomůže :D
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Re: Střelba na velkou vzdálenost - 2 km

Příspěvek od duffioso » 29 črc 2011 13:59

Takticke puskohledy odstrelovacu namorni pechoty maji ve vetsine pripadu zvetseni 10x nebo 12x a bohate to staci.Nejde o pocitani kosticek na satku nejakeho hadraka v Afghanistanu na dva km,ale o umisteni zamerne osnovy na tu cast tela kterou chci trefit.Puskohled musi mit osnovu MilDot nebo jeho odvozeninu pro prenaseni.Pokud vis,ze ti rektifikace a elevace optiky na tu dalku nestaci,pak neumistis na cil stred krize,ale nektery z bodu na zanernem obrazci,nebo jejich kombinaci.Dalkova strelba je veda a malokdo z nas ti muze fundovane odpovedet.Ted jsem vybehl za chatu a namiril optiku se zvetsenim 15x na dalnicni most ,vzdaleny cca 1,5km a vim,ze bezne vzrostleho cloveka bych tim v pohode obeznal.Na takovouhle dalku se nikdy nemiri na hlavu,ale na stred trupu.Nesmis volit prilis maly cil,je to moc nejista rana.
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: Střelba na velkou vzdálenost - 1700m+

Příspěvek od Harquebusier » 29 črc 2011 14:09

15ti nebo 20ti násobné zvětšení je dostatečné. Větší je spíše na škodu, protože pohyb osnovy po cíli střelce zneklidňuje.
Mimochodem, podívej se sem: kde střílí otevřenými mířidly - je to v oku a v rukách, ne v optice, to je jen pomůcka. :wink:

Ohledně seřízení na jinou nadmořskou výšku - časově nenáročné (pár kliknutí na puškohledu), ale musíš vědět o kolik - a to může být náročné (pro laika, profík s výcvikem ví...)
Naposledy upravil(a) Harquebusier dne 29 črc 2011 14:20, celkem upraveno 1 x.
Bullman
Příspěvky: 10
Registrován: 29 črc 2011 10:24
Bydliště: Bruntálsko

Re: Střelba na velkou vzdálenost - 2 km

Příspěvek od Bullman » 29 črc 2011 14:10

"duffioso"
Dobrá tedy zůstanu u optiky 20x a víc, pořád bych ale předpokládal že bude lepší právě ta s proměnným přiblížením ne?
Některým slovům moc nerozumím :D

Puskohled musi mit osnovu MilDot nebo jeho odvozeninu pro prenaseni. :?:
Pokud vis,ze ti rektifikace a elevace optiky na tu dalku nestaci,pak neumistis na cil stred krize,ale nektery z bodu na zanernem obrazci,nebo jejich kombinaci. :?:

"Harquebusier"
Tak to je borec :shock: :shock:
Pár kliknutí na puškohledu? Tím myslíš ty ostatní kolečka, které nejsou na ovládání velikosti zoomu?
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Střelba na velkou vzdálenost - 1700m+

Příspěvek od Joezbrna » 29 črc 2011 14:22

Některým slovům moc nerozumím

Puskohled musi mit osnovu MilDot nebo jeho odvozeninu pro prenaseni.
Pokud vis,ze ti rektifikace a elevace optiky na tu dalku nestaci,pak neumistis na cil stred krize,ale nektery z bodu na zanernem obrazci,nebo jejich kombinaci.
To je zase na delší teorii. Víš co? Vykašli se na psaní, kup si malorážku (nebo silnou vzduchovku), puškohled, není to tak drahý, a pojď si zastřílet. Lepší než povídka :lol:
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Re: Střelba na velkou vzdálenost - 1700m+

Příspěvek od duffioso » 29 črc 2011 14:24

Kdo chce psat,musi nejdriv cist
http://forum.gunshop.cz/mildot-t3847.html
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
Odpovědět