Vzniklo doma ...

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzniklo doma ...

Příspěvek od Artifex » 12 kvě 2011 14:41

S propisovačkou si to nesplete, čepel má 16cm, celková délka v pochvě 25 :D


Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
Zipep
Příspěvky: 307
Registrován: 14 zář 2009 20:04
Bydliště: Teplice

Re: Vzniklo doma ...

Příspěvek od Zipep » 06 čer 2011 18:46

trochu jsem si taky pohrál, výsledek nožík na houby a tak :)
http://zipep.rajce.idnes.cz/nozik_pro_J./#
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzniklo doma ...

Příspěvek od Alexxxus » 09 čer 2011 04:36

Moc pěkná práce.
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzniklo doma ...

Příspěvek od Kubajzz » 22 črc 2011 00:06

Tak sem hodím taky nějaký můj výtvor.
Jednou za čas, obvykle o dovolené si vyrábím pro sebe nebo jako dárek nějaký nůž. Čepele kupuju jako výpalek (povedlo se mi kdysi koupit asi 10 zakalených plátků z japonské AUS8), kde se musí vybrousit i čepel nebo už hotové jako třeba ty od Mory, ke kterým stačí jenom ustrouhat rukojeť, takže je to podstatně jednodušší. Podotýkám, že se říká rukojeť a ne rukověť jak často píšou někteří borci na nožířských fórech, páč rukověť je kniha. :lol:
Mora na fotkách je 110mm dlouhá čepel a jedná se o tzv. laminated steel neboli sendvič, což znamená, že uprostřed je plátek extratvrdé oceli (tvrdost 61-62HRC) a kolem ní jsou plátky měkčí oceli, které mají na starosti pružnost. Na brusu ostří je rozhraní mezi ocelemi zřetelně viditelné.
Výroba nože s hotovou čepelí je jednoduchá, zvládne to každý, kdo umí chytnou do ruky pilník, ale každý má na to nějaký svůj postup, tak jsem nafotil, jak to dělám já.
Takže prvně si nachystám nějaký materiál, z čeho to bude – čepel, kus dřeva na rukojeť (zebrano), kus plechu na záštitu (alpaka, mosaz nemám rád, vypadá to tak zlatě lacině, měď to samé, nerez je fajn, ale hůř se s tím dělá), kousky kůže (starý svářečský rukáv), kus něčeho pěkného (ořech tagua) ať to trochu vypadá, prostě co vás napadne.
Obrázek

Vlastně jako úplně první ze všeho doporučuju čepel omotat elektrikářskou páskou, páč to holí chlupy, tak na to nesahejte holou rukou. Tak mě napadá nejrychlejší výroba nože pro nemehla – koupím čepel a ten trn omotám dokola páskou a mám to hotovo. :wink:


Do plechu na záštitu se vypiluje otvor podle čepele, tady je potřeba pracovat přesně, ať tam nejsou mezery. Podle tohoto dílu obvykle na noži poznáte, jestli to někdo umí nebo jestli to jenom tak zmastí, aby ten trn nějak prošel. Tu část, která bude vidět už i rovnou osmirkuju a dám jí finální úpravu, protože až to bude na noži, tak už se tam nedostanete. Stačí jenom tu přední viditelnou část (IKEA styl :lol:).
Obrázek

Stejně tak se udělají otvory do ostatních dílů. Tady už není potřeba pracovat tak pečlivě, stačí aby to trn prošel. Mělo by to jít hladce, abyste při lepení nenarazili na problém, když je to celé od lepidla. Na tvrdší materiály používám metodu odvrtání vrtákem nebo vyříznutí dremelkou a pak se to dočistí jehlovým pilníkem. Kůži řežu a dělám do ní díry lámacím nožem nebo čímkoliv ostrým co zrovna chytnu do ruky.
Obrázek

Do dřeva se vyvrtá díra podle hloubky trnu + asi 3mm rezerva. Mora čepele mají trn hodně dlouhý, tam se počítá s tím, kdyby někdo dělal na konci závit na stáhnutí matkou. Takže klidně 2cm uřežte, já to tak dělám.
Okraje díry je nutné trochu rozšířit, aby tam trn dobře pasoval.
Obrázek

Celkem důležité je poznačit si jak hluboko je vyvrtaná díra ve dřevě, ať se při následném opracování neprobrousím až na kov. To číslo si někam zapište, protože značku přebrousíte.
Obrázek

Taky ten trn trochu zdrsním na brusce, aby to lepidlo dobře drželo. Ale asi je to zbytečné.
Obrázek

Pak rozdělám lepidlo. Používám teď nějaký Made in USA dvousložkový epoxid, co jsem koupil v Lidlu v nějaké pofiderní akci, asi za 50 korun, kupodivu je dost kvalitní. Předtím jsem to dělal asi s tím samým, akorát ve dvou tubách a jinak se to jmenovalo, ve stavebninách stálo 65 korun a byla toho půlka. Při míchání to smrdí jak leklá ryba. Všechny díly si pěkně připravte, protože až rozděláte lepidlo, tak máte na všechno pár minut, fakt to tuhne děsně rychle, tak bacha.
Obrázek

Takže všechno to pěkně napatlám lepidlem, naskládám to do sebe a stáhnu to do homemade stahováku a nechám to do druhého dne vytvrdnout. Ten stahovák je asi zbytečný, podle mě to stačí jenom ručně stlačit a pak nechat být, ale prostě to tak dělám ze zvyku.
Obrázek

Jak to ztvrdne, tak je pak plno možností co s tím. Já beru flexu s lamelovým kotoučem na kovové části,
Obrázek
Obrázek

pak to vezmu rašplí nahrubo,
Obrázek
Obrázek

no a pak s tím jdu na pásovou brusku. Předtím sundám na chvíli pásku a kouknu, jestli je čepel v ose (je to líp vidět) a podle toho brousím i po straně, abych to srovnal.
Obrázek
Obrázek

Rovná rukojeť mi připadala příliš fádní, tak jsem tomu dal trochu zakřivený tvar.
Obrázek

No a pak to brousím šmirglem, to zabere nejvíc času z celé výroby, když teda nepočítám schnutí lepidla. Prvně jdu na zrnitost tak kolem 120 na hrubé nedokonalosti, pak asi 200 a nakonec finále tak 500. Vyšší zrnitosti na dřevo nepoužívám, podle mě je to zbytečné.
Obrázek

Jakmile jsem s povrchem spokojený, tak to potřu lněným olejem, nechám trochu vsáknout, otřu hadrem a to je konec.
Obrázek

Není se čeho bát, stačí jenom mít chuť se do toho pustit. Stroje pomáhají, ale práci za vás neudělají, naopak se jimi dá hodně zkazit. Stačí někde více přitlačit na střenku nebo sklouznout na čepel a celá práce je v háji. Když nad tím tak přemýšlím, tak kdybych nevymýšlel všechny ty ozdoby, tak na výrobu by mi stačil svěrák, vrtačka a jeden pilník. No a hlavně dvě ruce. :wink:

Nějaké další fotky:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
palong74
Příspěvky: 1315
Registrován: 08 zář 2009 22:08
Bydliště: Doma

Re: Vzniklo doma ...

Příspěvek od palong74 » 22 črc 2011 09:06

:shock: :shock: :shock: :shock: moc pekny i kdyz ja tento styl nozu nemusim ale to se tady nehodnoti.fakt pekny 1*.jen dotaz co jsi dal mezi ty dve kuze myslim to bily
Prosport .22-Delta Titanium 4-16x42...u ceho jsem zacinal u toho koncim
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Re: Vzniklo doma ...

Příspěvek od edelweiss » 22 črc 2011 11:17

Dobrý návod pro ty co to ještě nezkusili. Finské nože to je klasika, volba super, finální práce velice dobrá, toto bych na opasku unesl a ještě bych machroval co nemám :mrgreen:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Smazaný uživatel 3736

Re: Vzniklo doma ...

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 22 črc 2011 21:09

Je to veľmi pekná a kvalitná práca. Mám doma dva kusy Mora 860. Len škoda, že ten tŕň je tam kratší. Ináč by som sa asi do toho pustil tiež. Asi si objednám Bahco 2444 (5,90,-EUR :shock: ), tam je táto istá čepeľ, ako vidíme tu na obrázkoch.
Uživatelský avatar
drát
Příspěvky: 1669
Registrován: 28 zář 2008 20:35
Bydliště: Dudákov

Re: Vzniklo doma ...

Příspěvek od drát » 23 črc 2011 22:36

CZ200 .177 , SPA M16 .25 , Hatsan Invader auto .25
DU-10 Condor, HDR 50 , Chiappa SAA , rev.Rex L 4", Alfa 441,Slavia 631
Walther Sportmodell,H.S.model 21F, Buck Trail Flint 48
prak s gumou č.6
Smazaný uživatel 3736

Re: Vzniklo doma ...

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 23 črc 2011 23:56

Samotná čepeľ je asi drahšia ako celý nôž s pôvodnou plastovou rúčkou. :shock:
Naposledy upravil(a) Smazaný uživatel 3736 dne 25 črc 2011 17:05, celkem upraveno 2 x.
Sláva
Příspěvky: 286
Registrován: 20 bře 2010 12:54

Re: Vzniklo doma ...

Příspěvek od Sláva » 24 črc 2011 15:32

palong74 píše::shock: :shock: :shock: :shock: moc pekny i kdyz ja tento styl nozu nemusim ale to se tady nehodnoti.fakt pekny 1*.jen dotaz co jsi dal mezi ty dve kuze myslim to bily
Jestli můžu tak mezi to dal právě ten ořech Tagua - po obroušení je bílý a používá se třeba místo parohu na takovéhle skládání. Jinak se dá ještě použít i fíbr, který se dělá v různých barvách.
K noži asi tolik, že je to pěkný pokus - dobře vybrané dřevo i kombinace na záštitu, ale příště bych zkusil jiný tvar rukojeti :wink: Ať se daří
SLAVIA 634 cal.177, 2dílná ocelová montáž CZUB + NS 4x32AO
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzniklo doma ...

Příspěvek od Kubajzz » 25 črc 2011 13:26

Tak k otázkám.
Ano, to bílé je ořech Tagua, je to suprový materiál, připomíná to slonovinu a výborně se s tím dělá. Problém bývá správně ten ořech rozříznout, protože zatím v každém jsem měl uvnitř nepravidelnou dutinu. Osvědčilo se mi na ořechu vybrat nejrovnější plochu a podle ní to rovnoběžně říznout pilkou na železo, no a pak už je vidět co a jak. Z jednoho ořechu se dají udělat 2-3 kolečka na nůž. Když se to blbě řízne, tak jedno nebo žádné... :D

Samotná čepel určitě není dražší než hotový nůž, protože čepel stála 307,- korun. Hotová Mora s laminovanou čepelí v jednoduchém trochu lepším dřevě s mosaznou záštitou bez nějakých těch ozdobných kroužků stojí přes dva tisíce. Zebráno mě stálo 129, ale byl to špalík na dva nože, něco alpaka (to už bylo dávno kdy to stálo pár šlupek), ořech asi 50, ale je toho na tři nože, kůže zadarmo a lepidla tak za pět korun. Materiál kupuju na výstavách, takže neplatím poštovné.
Suma sumárum asi čtyři stovky a v provedení mnohem vyšším než koupená hotová kudla. Ale stejně je mi to fuk, nedělám to abych ušetřil. :wink:

Tady jsou fotky s menším nožem ve stejném stylu, akorát rukojet je oliva, co jsem dělal někdy vloni. Je k němu i pochva taky z olivy, vypadá to v ní skvěle, ale u ní mi nedržely pořádně ty dvě půlky pochvy u sebe, tak to předělávám. :wink:
Ten menší nůž už chytnul patinu, tak je na něm dobře vidět rozhraní mezi tvrdou a měkkou ocelí.

Obrázek

Obrázek
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: Vzniklo doma ...

Příspěvek od milius » 30 črc 2011 16:42

Jaká bývá velikost nebo průměr toho ořechu Tagua?
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
Uživatelský avatar
drát
Příspěvky: 1669
Registrován: 28 zář 2008 20:35
Bydliště: Dudákov

Re: Vzniklo doma ...

Příspěvek od drát » 30 črc 2011 16:49

CZ200 .177 , SPA M16 .25 , Hatsan Invader auto .25
DU-10 Condor, HDR 50 , Chiappa SAA , rev.Rex L 4", Alfa 441,Slavia 631
Walther Sportmodell,H.S.model 21F, Buck Trail Flint 48
prak s gumou č.6
vojnar
Příspěvky: 175
Registrován: 16 led 2010 20:00

Re: Vzniklo doma ...

Příspěvek od vojnar » 31 črc 2011 14:36

já moc nechválím ale toto je supr,hlavně ten větší nůž a výrobní náklady taky dobré.
Dala by se použít i nerez místo alpaky? pří opracování bruskou by tolik neměla vadit tvrdost.
Mám rád klasické nýtované střenky,proto mě nedá se nezeptat jestli je schopen zatmelený dřík v rukojeti udržet to v jednom celku?,při častém používání
Kde traktory končí,Niva začíná
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzniklo doma ...

Příspěvek od Kubajzz » 02 srp 2011 13:47

2Milius:
Záleží na co to chceš. Obvykle se povede udělat stěží kolečko o průměru 30mm. On ten ořech je dost nepravidelný. Taky v těch větších bývá vevnitř dutina, ale v některých prý ne. Zatím jsem měl duté všechny, ale řezal jsem jenom tři.

2vojnar:
Jo, nerez je v pohodě. Problém není v tom opracování zvnějšku, ale v broušení té díry pro čepel, protože to musíš dělat jehlovým pilníčkem a alpaka jde pilovat dobře a nerez hůř, ale není to žádná tragédie, jen to trvá trochu déle.

Nikdy se mi nepovedlo nic slepit tak, aby to drželo jak si představuju, takže k tomu lepení jsem byl dřív značně skeptický, dokud jsem nedělal jednu střenku z olivy a neprobrousil se na kaz ve dřevě. Tak jsem to dřevo potřeboval z čepele sundat. No a zjistil jsem, že to není v lidských silách. Původně jsem myslel, že to nějak podélně rozštípnu a zbytek z toho trnu sloupnu. Nakonec jsem to musel rozflákat kladivem a zbytky lepidla z trnu obrousit... Jinak to nešlo.
Ale střenky ze dvou dílů mám taky rád, tak dělám kuchyňáky.
Třeba tenhle:
ocel - AUS8, dřevo - oliva
Obrázek

Obrázek

Obrázek
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Odpovědět